علت روشن نشدن تلویزیون

آنچه در این نوشته خواهید خواند

علت روشن نشدن تلویزیون چیست؟

این که تا دیروز هیچ مشکلی نداشت، چرا امروز روشن نمیشه؟؟

آیا خودم میتونم مشکل رو حل کنم؟؟؟

این ها تعدادی از موضوعاتی است که اگر یک روز با روشن نشدن تلویزیون منزل و یا محل کارتان مواجه شوید، به ذهن شما خطور می‌کند. برای پاسخ به این سوال باید بدانیم که روشن نشدن تلویزیون یک ایراد کلی است که ممکن است در برندها و مدل‌های مختلف تلویزیون، علل متفاوتی داشته باشد. در ادامه این نوشته همراه با متخصصین تعمیر تلویزیون رایان به بررسی 0 تا 100علت روشن نشدن تلویزیون و بیان راه حل در مدلهای مختلف می‌پردازیم.

سرفصل مطالب

 • روش صحیح عیب یابی تلویزیون زمانی که روشن نمی‌شود؟
 • علت روشن نشدن چراغ قرمز تلویزیون
 • علت چشمک زدن و روشن نشدن تلویزیون
 • دلیل خاموش شدن تلویزیون

روش صحیح عیب یابی تلویزیون زمانی که روشن نمی‌شود؟

ممکن است شما در محل کار خود باشید و از منزل با شما تماس بگیرند که: تلویزیون روشن نمی‌شود. در ابتدا می‌گویید که سیم برق، پریز و مثل اینها را چک کنند، یا بجای کنترل با کلیدهای روی دستگاه، تلویزیون را روشن کنند و در نهایت چند دقیقه تلویزیون را از برق بکشند و دوباره بزنند. اما اگر این توصیه‌ها موثر نبود چه؟؟ آیا باید مطمئن شوید که تلویزیون معیوب شده و نیاز به تعمیر دارد یا هنوز کاری هست که انجام نداده‌اید و ممکن است مشکل شما را حل کند؟

اگر تلویزیون شما روشن نمی‌شود مسیر صحیح عیب یابی به این شکل است:

ابتدا چک کنید که چراغ قرمز تلویزیون روشن می‌شود یا خیر؟ روشن بودن لامپ پاور تلویزیون به هر رنگ و شکلی نشان دهنده این است که برق شهری به دستگاه شما وارد می‌شود و دیگر نیاز نیست چندراهی و سیم و پریز را بررسی کنید. موضوع مهم در این بخش این است که هر اقدامی را با دقت کامل انجام دهید، مثلا اگر می‌خواهیم از سلامت سیم برق تلویزیون مطمئن شویم یا باید آن را تعویض کنیم و یا دستگاه دیگری آن را امتحان کنیم.

عیب یابی روشن نشدن تلویزیون براساس وضعیت لامپ استندبای (چراغ حالت آماده به کار) شامل 3 وضعیت است:

 1. تلویزیون روشن نمی‌شود، لامپ پاور هم روشن نمی‌شود.
 2. لامپ پاور روشن می‌شود، اما تلویزیون روشن نمی‌شود.
 3. لامپ پاور چشمک می‌زند اما تلویزیون روشن نمی‌شود.

 

علت روشن نشدن چراغ قرمز تلویزیون

اولین حالت روشن نشدن تلویزیون وضعیتی است که وقتی تلویزیون را به برق می‌زنیم، حتی لامپ پاور هم روشن نمی‌شود، مثل زمانی که برق ورودی قطع شده باشد.

اگر با روشن نشدن تلویزیون خود در هر برند و مدلی مواجه شدید قبل از اقدام برای دریافت خدمات تعمیر تلویزیون اقدامات زیر را به دقت انجام دهید:

 • مسیر برق ورودی تلویزیون را بررسی کنید. هر قطعه‌ای که به آن مشکوک می‌شوید را تعویض کنید. مثلا اگر به چند راهی و یا سیم برق تلویزیون شک کردید بهتر است آن را با چندراهی که در اتاق دیگر دارید و یا سیم برق وسایل الکترونیکی دیگر تعویض کنید.
 • بعضی از تلویزیون‌ها مانند ایکس ویژن و مارشال یک کلید ON/OFF سر راه برق ورودی دارند. دقت کنید که این کلید در حالت وشن باشد.
 • تلویزیون‌های سونی دارای 2 وضعیت استندبای هستند، وقتی در حالت استندبای هستند، چراغ قرمز جلوی تلویزیون روشن است. در این حالت اگر کلید ON/OFF روی دستگاه را فشاردهید، دستگاه وارد حالت دوم اماده به کار شده و لامپ پاور هم خاموش می‌شود.
 • کنترل تلویزیون را امتحان کنید. اگر تلویزیون با ریموت هم روشن نمی‌شود، برای اطمینان از سلامت آن می‌توانید از روش‌های مختلف تست کنترل تلویزیون استفاده کنید.

بعد از انجام همه این اقدامات اگر باز هم تلویزیون شما روشن نمی‌شود، می‌توانید از یکی از مراکز تعمیرات تلویزیون، درخواست خدمات کنید.

علت روشن نشدن تلویزیون

چراغ استندبای روشن می‌شود اما تلویزیون روشن نمی‌شود

منظور از این حالت وضعیتی است که وقتی تلویزیون را به برق می‌زنیم، لامپ پاور تلویزیون روشن می‌شود که نشان دهنده این است که دستگاه در حالت اماده به کار قرار گرفته است، اما نه با ریموت کنترل و نه با استفاده از کلیدهای روی دستگاه نمی‌توانیم تلویزیون را روشن کنیم. معمولا در این حالت چراغ قرمز جلوی تلویزیون ثابت روشن است و تغییری نمی‌کند.

اگر با این حالت در تلویزیون خود مواجه شدید ابتدا و قبل از اقدام برای تعمیر تلویزیون، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. ابتدا کنترل تلویزیون را آزمایش کنید. ممکن است کلید ON/OFF روی ریموت به درستی عمل نکند. معمولا کلیدهای پرکاربرد مثل روشن/خاموش سفت شده و یا از کار می‌افتد.
 2. از کلیدهای روی تلویزیون برای روشن کردن استفاده کنید. البته ممکن است این کلیدها هم به مرور زمان و عدم استفاده به درستی کار نکنند.

آمار تعمیرات تلویزیون نشان می‌دهد این حالت از روشن نشدن تلویزیون در برند ال جی بیشتر از سایر تلویزیون‌ها دیده می‌شود و علت اصلی ان خرابی مین برد است.

علت چشمک زدن و روشن نشدن تلویزیون

چراغ قرمز جلوی تلویزیون چشمک می‌زند اما تلویزیون روشن نمی‌شود. مهمترین نکته این است که به نوع روشن و خاموش شدن لاپ پاور تلویزیون دقت کنید.

یکی از مشکلات مهمی که در مجموعه تعمیر یک تلویزیون ممکن است ایجاد شود، اشتباه در عیب یابی و تشخیص صحیح ایراد است. بعنوان مثال بسیاری از کاربران قطع شدن تصویر تلویزیون را با عنوان بالا نیامدن تلویزیون توضیح می‌دهند که البته تعبیر دقیقی نیست. البته این افراد صرفا مصرف کننده تلویزیون هستند و قطعا نمی‌توانند مثل یک کارشناس تعمیرات تلویزیون عیب یابی انجام دهند اما همین اشتباهات کوچک می‌تواند مسیر تشخیص ایراد را مختل کند.

علت چشمک زدن و روشن نشدن تلویزیون ال جی

آمار تعمیر تلویزیون ال جی نشان می‌دهد که این ایراد ظاهری از ایرادهای شایع و معمول در برند ال جی نیست!

در واقع این توضیح از علائم خرابی تلویزیون ال جی زمانی اظهار می‌شود که تصویر قطع شده، اما صفحه نمایش هر چند لحظه یکبار روشن شده و به سرعت خاموش می‌شود. در واقع این تصویر تلویزیون ال جی است که چشمک می‌زند نه لامپ پاور.

علت چشمک زدن و روشن نشدن تلویزیون ال جی این است که بخشی از بک لایت تلویزیون معیوب شده اما قسمت‌های دیگر آن سالم است. در این حالت که معمولا در سایز 47 و 49 اینچ بیشتر دیده می‌شود، بخش سالم بک لایت تلویزیون هر چند لحظه یک بار روشن و خاموش شده و تصویر چشمک می‌زند، ولی پخش صدا و سایر عملکردها به طور طبیعی انجام می‌شود.

علت چشمک زدن و روشن نشدن تلویزیون سامسونگ

 دقت کنید که آیا چشمک زدن چراغ پاور، به شکل نرمال و عادی است و یا تغییر کرده است. خرابی بخش بک لایت و برد پاور مهمترین مشکلاتی هستند که ممکن است در تلویزیون سامسونگ شما ایجاد شده باشد.

در بعضی از مدل‌های تلویزیون سامسونگ، خرابی بخش بک لایت تلویزیون همراه با روشن نشدن و چشمک زدن غیر عادی لامپ پاور تلویزیون همراه است.

علت روشن نشدن و چشمک زدن تلویزیون سونی

طراحان شرکت سونی در ساخت تلویزیون‌های خود از سیستم عیب یابی داخلی استفاده می‌کنند. این سامانه بر عملکرد صحیح بخش‌های مختلف نظارت کرده و در صورت ایجاد خرابی، ضمن نمایش یک ارور خاص برای هر بخش، ایراد ایجاد شده را در حافظه دستگاه ضبط می‌کند.

وقتی یکی از قطعات داخلی تلویزیون سونی معیوب می‌شود، به طور خودکار خاموش شده و چراغ جلوی تلویزیون شروع به روشن و خاموش شدن می‌کند. تعداد چشمک زدن تلویزیون سونی در این حالت یک تعداد ثابت است که پشت سر هم تکرار می‌شود، مثلا 5 بار خاموش و روشن می‌شود، سپس حدود 2 ثانیه در حالت خاموش مکث می‌کند و دوباره 5 مرتبه چشمک می‌زند.

به بیان ساده: تعداد چشمک زدن چراغ جلوی تلویزیون سونی به ما می‌گوید کدامیک از قطعات معیوب شده است.

            تعداد چشمک زدن تلویزیون سونی                                قطعات معیوب
                           2 چشمک                                برد پاور
                           3 چشمک                                مین برد
                           4 چشمک                                برد بک لایت – بک لایت
                           5 چشمک                                تیکان – پنل
                           6 چشمک                                بک لایت
                           8 چشمک                                بخش صدا⊗

علت روشن نشدن تلویزیون قدیمی

آمار تعمیر تلویزیون قدیمی نشان می‌دهد مهمترین و شایع‌ترین دلیل روشن نشدن آنها، خرابی بخش پاور (Power Supply) و یا هوریزنتال (Horizental) است. همه قطعات تلویزیون‌های قدیمی روی یک برد اصلی قرار دارد و بخش‌های مختلف آن وظایف جداگانه دارند.

اگر با روشن نشدن تلویزیون قدیمی مواجه شدید در ابتدا دقت کنید که چراغ پاور روشن می‌شود یا خیر؟ وضعیت لامپ استندبای یا همان چراغ قرمز جلوی تلویزیون راهنمای اصلی ما برای بررسی وضعیت و عیب یابی ظاهری است.

 

                            ایراد ظاهری                                قطعات معیوب
تلویزیون روشن نمی شود آی سی پاور – مدار هوریزنتال – سیستم کنترل
تلویزیون دیر روشن می‌ شود خازن های پاور
جمع شدن تصویر تلویزیون (عمودی) آی سی ورتیکال و خازن های اطراف
جمع شدن تصویر تلویزیون (افقی) خرابی مدار هوریزنتال
هلالی شدن چپ و راست تصویر خرابی مدار EAST/WEST
قرمز یا سبز شدن زمینه تصویر تلویزیون ضعیف شدن لامپ تصویر
تلویزیون شبکه ها را نمی‌گیرد خرابی تیونر
ایجاد لکه های رنگی در تصویر تلویزیون خرابی PTC – کار نکردن مدار دیگوسینگ
قطع شدن صدای تلویزیون خرابی آی سی صوت و قطعات بخش صدا

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط