سیاه شدن تصویر تلویزیون

سیاه شدن تصویر تلویزیون

سیاه شدن تصویر تلویزیون یا ایجاد لکه های تاریک در تصویر تلویزیون یکی از موارد شایع در بین موارد مراجعه به مراکز مجاز تعمیر تلویزیون است که در ادامه به بررسی علت و راه حل تعمیر آن می پردازیم :

علل سیاه شدن تصویر تلویزیون

مهمترین علل سیاه شدن تصویر تلویزیون و یا ایجاد لکه های تاریک در تصویر تلویزیون عبارتند از:

  1. خرابی بخش بک لایت تلویزیون که در تلویزیون های ال ای دی ایجاد می شود
  2. خرابی پنل تلویزیون که در بیشتر تلویزیون های ال سی دی ایجاد می شود
  3. پیکسل سوختگی ( ایجاد شده در تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی )
  4. ایجاد سیاهی و لکه های تاریک در تلویزیون پلاسما که هم بدلیل خرابی بردهای Y و X و هم خرابی پنل تلویزیون می تواند ایجاد شود

 

سیاه شدن تصویر تلویزیون بعلت خرابی بک لایت

شایع ترین علت سیاه شدن تصویر تلویزیون که در تلویزیون های ال ای دی ایجاد می شود خرابی قسمتی از بک لایت تلویزیون است. دیده شدن تصویر تلویزیون در تلویزیون های ال ای دی وابسته به ایجاد نور بک لایت است که بوسیله تعدادی لامپ ال ای دی در پشت صفحه نمایش تلویزیون ایجاد می شود. خرابی و خاموشی این لامپ ها باعث قطع شدن بخشی از نور بک لایت تلویزیون می شود و به تناسب محل لامپ های خراب در همان نقطه از تصویر تلویزیون ایراد سیاه شدن تصویر تلویزیون دیده می شود. در برخی موارد هم دیده می شود که لامپ های بک لایت قبل از خرابی شروع به چشمک زدن می کنند و تصویر هم در همان نقطه چشمک می زند.

وقتی تعدادی از لامپ های بک لایت دچار خرابی می شوند فشار بیشتری به سایر لامپ های سالم وارد می شود و روند خرابی آنها را افزایش می دهد. پس لازم است در صورت ایجاد لکه تاریک در تصویر تلویزیون سریعا برای تعمیر تلویزیون در یکی از مراکز مجاز اقدام کنید.

 

سیاه شدن تصویر تلویزیون

 

سیاه شدن تصویر تلویزیون بعلت خرابی پنل

نوع دیگری از ایجاد لکه های تاریک در تصویر تلویزیون که بیشتر در تلویزیون های ال سی دی دیده می شود مربوط به خرابی پنل تلویزیون است. در این حالت معمولا بعلت عمر بالای پنل و ماهیت فیزکی و شیمیایی آن در بخش هایی از تصویر لکه های تاریک ابر مانند ایجاد می شود که در ابتدا در صحنه های روشن و یا تک رنگ قابل تشخیص است و به مرور زمان غلظت تاریکی آنها بیشتر می شود.

 

پیکسل سوختگی در تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی

بیشتر پیکسل سوختگی ها به صورت ایجاد خطوط کوتاه افقی و عمودی دیده می شود که به تدریج افزایش پیدا می کند اما گاها دیده می شود که پیکسل سوختگی باعث ایجاد لکه های تاریک در تصویر تلویزیون می شود که البته بدلیل ساختار پنل در تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی تنها راه حل تعمیر تلویزیون تعویض کامل پنل خواهد بود.

 

سیاه شدن تصویر تلویزیون در تلویزیون پلاسما

در تلویزیون های پلاسما که ساختار داخلی متفاوتی نسبت به تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی دارند ایجاد لکه های تاریک در تصویر تلویزیون عموما به دو دلیل می تواند ایجاد شود :

خرابی بردهای Y و X : این بردها وظیفه بایاس پنل را بعهده دارند و معمولا لکه های ایجاد شده بدلیل خرابی آنها به صورت ابرهای رنگی در تصویر دیده می شود.

خرابی پنل تلویزیون : این ایراد به ندرت در تلویزیون های با ساعت کارکرد بالا دیده می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ