تعویض فلت پنل تلویزیون led , lcd

آنچه در این نوشته خواهید خواند

در تلویزیون‌های ال سی دی و ال ای دی، پنل و یا همان صفحه نمایش، گران‌قیمت‌ترین قطعه دستگاه به حساب می‌آید. آسیب پذیری این بخش در مقابل عوامل خارجی مانند ضربه و آب خوردگی باعث شده تا امکان آسیب دیدگی آن از سایر قطعات تلویزیون بیشتر باشد. در عین حال راههای مختلفی برای تعمیر پنل تلویزیون وجود دارد که تعویض فلت پنل تلویزیون یکی از آنهاست. در ادامه همراه با متخصصین تعمیرات تلویزیون رایان به بررسی پروسه تعویض فلت پنل تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی بعنوان یکی از روش‌های تعمیر تلویزیون می‌پردازیم.

[highlight background=”” color=””]سرفصل مطالب[/highlight]

 

 • فلت پنل تلویزیون چیست و در کجای تلویزیون قرار دارد؟
 • علت و علائم خرابی فلت پنل تلویزیون چیست؟
 • بهترین روش تعویض فلت پنل تلویزیون lcd و led چگونه است؟

 

فلت پنل تلویزیون چیست و در کجای آن قرار دارد؟

برای آشنایی با فلت پنل تلویزیون و وظیفه آن باید ابتدا کمی بیشتر با نحوه عملکرد صفحه نمایش (پنل) آشنا شویم.

تصویر در تلویزیون‌های ال سی دی و ال ای دی از تعداد بسیار زیادی خط عمودی تشکیل شده است. عددهایی که بعنوان رزلوشن توصیر تلویزیون می‌شنویم در واقع تعداد خطوطی است که تصویر را تشکیل می‌دهد و همان طور که می‌توانید حدس بزنید هر قدر تعداد و تراکم خطوط تشکیل دهنده تصویر بیشتر باشد، کیفیت تصویر هم بالاتر می‌رود.

سیگنال تصویر در مین برد تلویزیون تولید و پردازش ابتدایی شده و به برد تیکان منتقل می‌شود. مراحل دیگری از پردازش و زمان بندی روی سیگنال تصویر در برد تیکان انجام شده و به برد آدرس منتقل می‌شود. برد آدرس صفحه نمایش تلویزیون را به دو نیمه چپ و راست تقسیم کرده و با کابل های ارتباطی خاصی به صفحه نمایش متصل می‌شود. این کابل‌های منتقل کننده سیگنال تصویر که دارای آی سی های خاصی هم هستند، مرحله آخر از پردازش سیگنال تصویر را انجام داده و پنل تلویزیون را در ستون‌های عمودی تغذیه می‌کنند.

در شکل ظاهری فلت پنل ، نوار قابل انعطافی است که اطلاعات تصویر به صورت دیجیتال از برد آدرس به آن وارد می‌شود، در وسط این نوار آی سی پردازنده قرار دارد و خروجی آنها به صورت خطوط متراکم و بسیار ظریف تصویر تلویزیون را به صورت نوارهای عمودی کنار هم تشکیل می‌دهد و به سطح پیکسل های لیکوئید پنل تلویزیون وارد می‌کند.

تعویض فلت پنل تلویزیون led , lcd

علت و علائم خرابی فلت پنل تلویزیون چیست؟

با وجود آن که فلت پنل تلویزیون قطعه ظریف و حساسی است اما دلیل خرابی آن عمدتا عوامل خارجی است و در مجموعه تعمیرات تلویزیون در موارد بسیاری معدودی با خرابی خودبخودی فلت پنل تلویزیون برخورد کرده‌ایم. منظور از عوامل خارجی در این جا اتفاقاتی است که در اثر استفاده نادرست از تلویزیون ایجاد می‌شود مثل آب خوردگی پنل و یا پاره شدن فلت ها در هنگام تعمیر تلویزیون. دقت کنید که در هر دو ایرادی که مثال زدیم، فرد دخالت 100% دارد و عامل خرابی تلویزیون است.

شایع‌ترین دلایل خرابی فلت پنل تلویزیون عبارتند از:

 1. آبخوردگی پنل تلویزیون

 2. پاره شدن فلت پنل تلویزیون

 3. خرابی خودبخودی فلت پنل

آب خوردگی پنل تلویزیون

شایع‌ترین علت خرابی فلت پنل تلویزیون، ایجاد آبخوردگی است. دقت کنید که منظور از آبخوردگی، نفوذ مایعات مختلف از پایین صفحه نمایش به داخل تلویزیون است. وقتی یک مایع (مثل آب و یا مواد شوینده) به صفحه نمایش تلویزیون پاشیده شود، به سمت پااین حرکت می‌کند. مقدار بسیار کمی از این مایع از فاصله  بین قاب و صفحه نمایش به داخل تلویزیون راه پیدا کرده و به بخش فلت های پنل و برد آدرس تلویزیون نفوذ می‌کند.

محل ارتباط فلت‌ها با پنل تلویزیون و برد آدرس بسیار ظریف و آسیب پذیر است و مایع نفوذ کرده به این قسمت بعنوان یک رسانا باعث ایجاد اتصالی و جرقه و آسیب دیدگی شدید در این بخش خواهد شد.

تعویض فلت پنل led

نشانه های خرابی فلت پنل تلویزیون چیست؟

 

قطع شدن ارتباط فلت ها با پنل در اثر استهلاک دستگاه

منظور از استهلاک ، کارکرد طبیعی دستگاه و ایجاد خودبخود و نقطه مقابل تاثیر خارجی است.

در این حالت که عموما در تلویزیون های ال سی دی اتفاق می افتد ارتباط فلت با پنل دستگاه که به صورت خطوط میکرو میلی متری است قطع می شود و یکی از علائم آن ایجاد خطوط عمودی در تلویزیون است.

یکی از دلایل اصلی این ایراد را گرمای دستگاه می دانند و به همین علت طراحان تلویزیون برد آدرس و فلت های پنل را از بالای دستگاه به پایین منتقل کردند که البته ایراد جدیدی در اثر این تغییر متولد شد که همان پدیده آبخوردگی پنل تلویزیون است.

تعویض فلت پنل تلویزیون led , lcd

تعویض فلت پنل تلویزیون

با مشخص شدن ایجاد ایراد در بخش فلت های پنل ، برای انجام تعمیر تلویزیون باید اقدام به تعمیر و یا تعویض فلت پنل کرد.

بخشی از آسیب دیدگی فلت ها و برد آدرس تلویزیون که در اثر آبخوردگی ایجاد می شود با تعمیر قابل برطرف کردن است اما اگر فلت ها آسیب بیشتری دیده باشند تنها راه تعمیر تلویزیون ، تعویض فلت پنل است.

تعویض فلت پنل تلویزیون با دستگاه خاص و به روش باندینگ انجام می شود. ابتدا با ایجاد حرارت مناسب فلت آسیب دیده از سطوح مقطع پنل و برد آدرس جدا می شود. پس از آماده سازی محیط نصب فلت جدید مجددا در محل با حرارت تنظیم شده و دقیق نصب می شود.

تعویض فلت کناری پنل تلویزیون

با توجه به ساختار پنل در تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی در برخی از پنل ها شاهد استفاده از فلت های کناری هستیم که آنها را با نام فلت های گوشواره ای هم می شناسیم. وظیفه این فلت ها پردازش اطلاعات افقی تصویر است.

هر چند این فلت ها کمتر دچار خرابی می شوند اما موقعیت قرار گیری آنها در بسیاری از دستگاه ها آنها را مستعد ایجاد اشکال و ایراد می کند. اشکالاتی مانند دوتایی شدن تصویر ، بهم ریختگی رنگها ، ایجاد خطوط افقی ، سیاه شده بخشی از تصویر به صورت افقی از عمده ترین اشکالت ظاهری است که ممکن است در اثر خرابی این فلت ها ایجاد شود.

تعویض فلت پنل تلویزیون led , lcd بوسیله دستگاه خاصی انجام می شود و مجموعه این عملیات که بسیار ظریف و پیچیده است و باندینگ نام دارد به صورت زیر شاخه مجموعه تعمیرات تلویزیون بسیار گسترده و برای انجام آن مهارت زیادی لازم است.

فلت معیوب قبلی ابتدا بوسیله دستگاه برداشته می شود و فلت جدید با استفاده از چسب های خاص و با تنظیمات میکرو میلی متری در جای خود قرار می گیرد. فلت های تولید شده در کمپانی های مختلف روش های نصب جداگانه ای دارند و برای هر کدام دستورالعمل خاصی وجود دارد که در صورت تغییر حتی یکی از پارامترهای آن نتیجه کار مطلوب نخواهد بود.

4 پاسخ

  1. با سلام ، قیمت پنل تلویزیون های ال جی در سایز 32 بین 850 تا 2.200 برحسب مدل دستگاه متغیر است.

 1. سلام خسته نباشید وقت بخیر میخاستم بگم چندروز پیش توی اسباب کشی پایین تلویزیون یه ضربه کوچیک خورده که پایین تصویر چندتا خط افتاده کامل تو صفحه… باید چیکارش کنم… ممنون میشم راهتماییم کنیین
  تلویزین ال سی دی 32 ال جی هستش

  1. با سلام، تنها راه تعمیر تلویزیون پنل شکسته شما تعویض پنل است. مدل دقیق دستگاه را قید کنید تا در صورت موجودی قطعه مورد نیاز قیمت به شما داه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط