تعویض فلت پنل تلویزیون led , lcd

تعویض فلت پنل تلویزیون led , lcd

در تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی ، پنل و یا همان صفحه نمایش حساس ترین و گرانقیمت ترین قطعه دستگاه به حساب می آید و به همین جهت تعویض فلت پنل تلویزیون بعنوان بخش مهم مجموعه تعمیر پنل از امیت زیادی برخوردار است.

فلت تلویزیون چیست

ارتباط بین صفحه نمایش تلویزیون و برد آدرس بوسیله قطعاتی برقرار می شود که فلت نام دارد.

در شکل ظاهری فلت ها ، نوارهای قابل انعطافی هستند که اطلاعات تصویر به صورت دیجیتال از برد آدرس به آنها وارد می شود ، در وسط این نوارها آی سی های پردازنده قرار دارد و خروجی آنها به صورت خطوط متراکم و بسیار ظریف تصویر تلویزیون را به صورت نوارهای عمودی کنار هم تشکیل می دهد و به سطح پیکسل های لیکوئید پنل تلویزیون وارد می کند.

 

 

تعویض فلت پنل تلویزیون led , lcd

 

دلایل خرابی  و نیاز به تعویض فلت پنل تلویزیون

علل خرابی فلت پنل تلویزیون را به دو بخش می توان تقسیم کرد :

 1. آبخوردگی پنل تلویزیون : بعنوان عامل خارجی شناخته شده و ارتباطی به عمر دستگاه و میزان استهلاک آن ندارد
 2. استهلاک زمانی دستگاه : بعنوان عامل طبیعی شناخته شده و در تلویزیون های با عمر بالاتر مانند ال سی دی ها بیشتر دیده می شود.

 

آبخوردگی فلت پنل تلویزیون

عمده ترین علت آسیب دیدگی و نیاز به تعویض فلت پنل تلویزیون ، آبخوردگی آنهاست.

منظور از آبخوردگی نفوذ مایعات مختلف بعنوان یک ماده رسانا در مقطع ارتباط بین فلت ها با پنل و برد آدرس است. در این دو مقطع ارتباط فلت ها با سطح آسیب پذیر است و نفوذ مایع رسانا به این قسمت ها و قرار گرفتن آن بین پین های سیگنال اطلاعات تصویر و ولتاژ کار فلت ها باعث ایجاد اتصالی و جرقه زدن و سوختگی فیزیکی برد آدرس و فلت می شود. در صورتی که آبخوردگی پنل باعث اسیب به ماهیت فلت ها نشود امکان تعمیر وجود دارد اما در صورتی که فلت ها به صورت فیزکی آسیب دیده باشند و خطوط ارتباطی آنها قطع شود و یا آی سی پردازشگر آسیب دیده باشد تنها راه تعمیر تلویزیون، تعویض فلت پنل تلویزیون led , lcd است.

 

تعویض فلت پنل led

 

 

قطع شدن ارتباط فلت ها با پنل در اثر استهلاک دستگاه

منظور از استهلاک ، کارکرد طبیعی دستگاه و ایجاد خودبخود و نقطه مقابل تاثیر خارجی است.

در این حالت که عموما در تلویزیون های ال سی دی اتفاق می افتد ارتباط فلت با پنل دستگاه که به صورت خطوط میکرو میلی متری است قطع می شود و یکی از علائم آن ایجاد خطوط عمودی در تلویزیون است.

یکی از دلایل اصلی این ایراد را گرمای دستگاه می دانند و به همین علت طراحان تلویزیون برد آدرس و فلت های پنل را از بالای دستگاه به پایین منتقل کردند که البته ایراد جدیدی در اثر این تغییر متولد شد که همان پدیده آبخوردگی پنل تلویزیون است.

 

تعویض فلت پنل تلویزیون led , lcd

 

تعویض فلت پنل تلویزیون

با مشخص شدن ایجاد ایراد در بخش فلت های پنل ، برای انجام تعمیر تلویزیون باید اقدام به تعمیر و یا تعویض فلت پنل کرد.

بخشی از آسیب دیدگی فلت ها و برد آدرس تلویزیون که در اثر آبخوردگی ایجاد می شود با تعمیر قابل برطرف کردن است اما اگر فلت ها آسیب بیشتری دیده باشند تنها راه تعمیر تلویزیون ، تعویض فلت پنل است.

تعویض فلت پنل تلویزیون با دستگاه خاص و به روش باندینگ انجام می شود. ابتدا با ایجاد حرارت مناسب فلت آسیب دیده از سطوح مقطع پنل و برد آدرس جدا می شود. پس از آماده سازی محیط نصب فلت جدید مجددا در محل با حرارت تنظیم شده و دقیق نصب می شود.

 

تعویض فلت کناری پنل تلویزیون

با توجه به ساختار پنل در تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی در برخی از پنل ها شاهد استفاده از فلت های کناری هستیم که آنها را با نام فلت های گوشواره ای هم می شناسیم. وظیفه این فلت ها پردازش اطلاعات افقی تصویر است.

هر چند این فلت ها کمتر دچار خرابی می شوند اما موقعیت قرار گیری آنها در بسیاری از دستگاه ها آنها را مستعد ایجاد اشکال و ایراد می کند. اشکالاتی مانند دوتایی شدن تصویر ، بهم ریختگی رنگها ، ایجاد خطوط افقی ، سیاه شده بخشی از تصویر به صورت افقی از عمده ترین اشکالت ظاهری است که ممکن است در اثر خرابی این فلت ها ایجاد شود.

تعویض فلت پنل تلویزیون led , lcd بوسیله دستگاه خاصی انجام می شود و مجموعه این عملیات که بسیار ظریف و پیچیده است و باندینگ نام دارد به صورت زیر شاخه مجموعه تعمیرات تلویزیون بسیار گسترده و برای انجام آن مهارت زیادی لازم است.

فلت معیوب قبلی ابتدا بوسیله دستگاه برداشته می شود و فلت جدید با استفاده از چسب های خاص و با تنظیمات میکرو میلی متری در جای خود قرار می گیرد. فلت های تولید شده در کمپانی های مختلف روش های نصب جداگانه ای دارند و برای هر کدام دستورالعمل خاصی وجود دارد که در صورت تغییر حتی یکی از پارامترهای آن نتیجه کار مطلوب نخواهد بود.

 

 

4 دیدگاه ها

 1. علی پیروز گفت:

  سلام .می خواستم قیمت پنل ال جی ۳۲ اینچ رو با تعویض بدونم ممنون

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، قیمت پنل تلویزیون های ال جی در سایز 32 بین 850 تا 2.200 برحسب مدل دستگاه متغیر است.

 2. بهار گفت:

  سلام خسته نباشید وقت بخیر میخاستم بگم چندروز پیش توی اسباب کشی پایین تلویزیون یه ضربه کوچیک خورده که پایین تصویر چندتا خط افتاده کامل تو صفحه… باید چیکارش کنم… ممنون میشم راهتماییم کنیین
  تلویزین ال سی دی 32 ال جی هستش

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، تنها راه تعمیر تلویزیون پنل شکسته شما تعویض پنل است. مدل دقیق دستگاه را قید کنید تا در صورت موجودی قطعه مورد نیاز قیمت به شما داه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ