تعمیر تلویزیون پنل شکسته

تعمیر تلویزیونم پنل شکسته

آنچه در این نوشته خواهید خواند

روزانه در بخش سوالات تعمیر تلویزیون، چندین مورد سوال و درخواست اطلاعات در مورد تلویزیون های پنل شکسته و راههای تعمیر این تلویزیونها به دست ما می رسد که در مورد امکان تعمیر این تلویزیون ها و میزان هزینه و … سوالات مختلفی دارند.

در تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی، پنل شامل چند بخش است :

 1. صفحه اصلی نمایش تصاویر که با نامهای لیکوئید یا ماژور هم شناخته می شود و اولین بخشی است که در اثر ضربه و یا فشار وارد شده آسیب می بیند.
 2. صفحات پولاریزه و ذره بین که تعداد آنها بین دو تا پنج عدد متغیر است و باعث می شوند که نور بک لایت تلویزیون بصورت یکنواخت در تمام نقاط پنل پخش شود.
 3. لامپهای تولید کننده نور بک لایت تلویزیون که در تلویزیون های ال سی دی شامل تعدادی لامپ فلورسنت است که بصورت عرضی روی صفحه فلزی قرار می گیرند. در تلویزیونهای ال ای دی، لامپهای ال ای دی جایگزین این لامپها می شوند و بسته به نوع ساخت و طراحی در مدلهای نواری ، لبه ، عرضی و یا طولی بکار برده می شوند.

 

تعمیر تلویزیون پنل شکسته

 

در هنگام ایجاد ضربه و یا فشار به پنل تلویزیون لیکوئید یا ماژور عموما از داخل می شکند و در بیشتر مواقع اثری از آسیب ظاهری دیده نمی شود ولی با روشن شدن نور بک لایت تلویزیون محل ضربه بصورت ستاره ای خطوط عمودی و افقی پیدا می کند. اگر ضربه شدید باشد صفحات پولاریزه هم آسیب می بینند.

معمولا پنل تلویزیونهای ال ای دی و ال سی دی با توجه به خاص بودن قطعه و سیاستهای فروش شرکتهای مختلف بین 60% تا 80% قیمت تلویزیون را شامل می شود. البته اگر بتوان بخش لیکوئید یا ماژور را به تنهایی تعویض نمود طبیعتا قیمت آن کمتر و بصرفه خواهد بود.

در تلویزیونهای پلاسما نور بک لایت وجود ندارد و در هنگام شکستن پنل، ما با تعویض قطعه اصلی تلویزیون روبرو می شویم که البته سهم آن از قیمت تلویزیون کمتر از تلویزیونهای ال ای دی و ال سی دی نیست. ضمن آنکه بعلت بالا بودن ولتاژ بایاس پنل احتمال ایجاد ایراد در بردهای مرتبط با پنل مثل y main و x main و برد buffer  نیز وجود دارد.

شاید بتوان گفت تعمیر تلویزیون پنل شکسته یکی از خطوط قرمز بخش تعمیر تلویزیون است که در وهله اول بدلیل هزینه بالای تعمیرات و تضمین کیفیت پنل های جایگزین هنوز با مشکلات زیادی مواجه است که امیدواریم در آینده طراحان تلویزیون و همچنین بخش تولید قطعات یدکی فکر مناسبی برای آن بکنند.

 

10 پاسخ

 1. درود بر شما
  تلویزیون ۴۶ سامسونگ 3d مدل UA46F6400AR
  مدتیست پنل شکسته خط روی صفحه افتاده میخواستم بدونم نمونه موجودی دارید یا اینکه میشه تهیه کرد؟
  ممنون از وب سایت و توضیحاتتون در خصوص پنل

 2. سلام روز بخیر من یه تلویزیون LED50 مدلUA50HU7000Rدارم که بر اثر جا به جایی پنل شکسته خواستم راهنمایی بفرمایین

   1. با سلام، تعویض پنل تلویزیون پلاسما شرایط بسیار محدودتری حتی نسبت به تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی دارد. باید به مراکز مختلف تعمیر تلویزیون مراجعه کرده و جستجو کنید.

 3. با سلام، تلویزیون LG۴۲اینچ مدله ly340cتصویرش تصویرش خود به خود سیاه شد که پرسیدم گفتن بک لایتاش خراب شده اما حالا علاوه براون ضربه هم خورد و صفحه نمایشش ترک خورده، آیا پنلش باید عوض شه؟ واز کجا باید پیدا کنم؟

  1. با سلام، پنل شکسته قابل تعمیر نیست و تنها راه تعمیر تلویزیون در این حالت تعویض صفحه نمایش است. در واقع هیچ ایراد فیزیکی روی لیکویید قابل تعمیر نیست حتی یک خش کوچک. مجموعه تعمیرات پنل روی برد آدرس و فلت های cof انجام میشه از تعمیر تا تعویض.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط