تعمیر تلویزیون پلاسما الجی

تعمیر تلویزیون پلاسما

آنچه در این نوشته خواهید خواند

تلویزیون‌های پلاسمای الجی به دلیل کیفیت بالای تصویر و قیمت مناسب در بین مصرف کنندگان طرفداران زیادی دارد و شاید به همین دلیل همیشه جزء تولیدات این کمپانی بوده است. در ادامه مجموعه مباحث تعمیر تلویزیون پلاسما در این نوشته راجع به ایرادهای متداول و پروسه تعمیر تلویزیون پلاسما الجی توضیح می‌دهیم.

آشنایی با ساختار تلویزیون پلاسما

اولین و مهمترین اختلاف تلویزیون پلاسما با تلویزیون‌های LCD و LED در ساختار پنل (صفحه نمایش) آنها است، سایر تفاوتها، پیرو این فرق اساسی ایجاد می‌شود.

در تلویزیون ال سی دی و ال ای دی، روشنایی بک لایت به صورت مجزا از صفحه نمایش تولید شده و به آن تابانده می‌شود اما در ساختار پلاسما، این روشنایی داخل صفحه نمایش تولید می‌شود.

به بیان ساده برای بایاس و روشن کردن پنل تلویزیونهای پلاسما باید پیکسل‌های صفحه نمایش، شارژ و دشارژ شوند. برای انجام این عملیات از دو مدار مختلف به نام X و Y استفاده می‌شود. این دو برد به علت توان مصرفی بالا و حرارت بیشتری که تولید می‌کنند استهلاک بالاتری نسبت به سایر قطعات دارند و میزان خرابی آنها بیشتر است. با خرابی هر یک از دو مدار Y و X عیوب متفاوتی در تلویزیون پلاسما ایجاد می‌شود.

ایرادهای شایع در تعمیر تلویزیون پلاسما ال جی

براساس آمار مجموعه تعمیر تلویزیون ال جی رایان، ایرادهای متداول در تلویزیون‌های پلاسما را بررسی کردیم. مهمترین این ایرادها عبارتند از:

 1. روشن نشدن تلویزیون پلاسما
 2. قطع شدن تصویر تلویزیون پلاسما در حالیکه صدا دارد
 3. ایجاد نویز در تصویر تلویزیون پلاسما
 4. ایجاد خطوط عمودی و افقی در تلویزیون پلاسما
 5. قطع شدن صدای تلویزیون پلاسما ال جی
 6. شکستگی صفحه نمایش تلویزیون ال جی پلاسما

علت روشن نشدن تلویزیون ال جی پلاسما

ایراد روشن نشدن در مجموعه تعمیرات تلویزیون، یک ایراد کلی است که دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد، اما بررسی امار تعمیر تلویزیون پلاسما الجی نشان می‌دهد مهمترین دلایل روشن نشدن تلویزیون پلاسما ال جی به ترتیب خرابی قطعات زیر است:

 1. Y Main
 2. X Main
 3. Power Supply

تلویزیون‌ پلاسما توان مصرفی بالاتری نسبت به تلویزیونهای ال سی دی و ال ای دی دارد و گرمای بیشتری تولید می‌کند. بخش عمده این حرارت در بردهای پاور، Y و X ایجاد می‌شود، در نتیجه میزان خرابی آنها نسبت به سایر قطعات تلویزیون بیشتر است.

خرابی بردهای Y و X در تلویزیون‌ پلاسما ال جی اغلب به صورت ایجاد اتصال کوتاه در قطعات اتفاق می‌افتد. در این حالت وقتی تلویزیون را به برق می‌زنیم لامپ پاور تلویزیون روشن می‌شود و حتی وقتی کلید پاور را فشار دهیم شروع به چشمک زدن می‌کند اما روشن نمی‌شود.

تعمیر تلویزیون پلاسما

علت قطع شدن تصویر تلویزیون پلاسما ال جی

در این ایراد، اغلب تصویر تلویزیون پلاسما قطع می‌شود اما پخش صدا به طور طبیعی ادامه پیدا می‌کند.

در ایراد قطع شدن تصویر تلویزیون پلاسما هم باید ابتدا عیب یابی تلویزیون را از بردهای پاور و سپس Y و X شروع کنیم. همچنین در این ایراد ممکن است برد بافر تلویزیون پلاسما آسیب دیده باشد. برد بافر رابط بین برد Y Main و پنل تلویزیون پلاسما است. معمولا برد بافر به صورت دو برد مجزا (نیمه بالا و نیمه پایین) طراحی می‌شود.

دقت کنید که در مجموعه تعمیرات تلویزیون عبارت قطع شدن تصویر تلویزیون وقتی بکار میرود که پخش صدا به صورت عادی انجام شود و فقط تصویر تلویزیون قطع شود.

نویز در تصویر تلویزیون

ایجاد نویز در تصویر تلویزیون پلاسما ال جی

نویز در تلویزیون های پلاسما به نقاط بسیار ریز سیاه و یا و رنگی گفته می‌شود که در سطح تصویر پخش می شوند. معمولا پراکندگی نویز یکدست نیست و بسته به نوع آن و قطعات معیوب، ممکن است در بخشی از تصویر بیشتر باشد و یا در برخی از رنگ‌ها (مثلا رنگ‌های تیره) بیشتر دیده شود.

عمده علت ایجاد نویز در تصویر تلویزیون پلاسما الجی خرابی بردهای X و Y است. نیمه معیوب شدن برخی قطعات در آنها باعث می‌شود که مدارات آنها به درستی عمل نکند. نکته مهم دیگری که در تعمیر و رفع نویز تلویزیون پلاسما باید به آن دقت داشته باشیم، تنظیمات است. توضیح بیشتر این که: ولتاژهای اصلی خروجی برد پاور تلویزیون پلاسما (VS – VA – 5V) قابل تنظیم هستند، همچنین پتانسیومترهایی روی بردهای X و Y برای تنظیم آنها وجود دارد

سوالات متداول در مورد تلویزیون پلاسما

تلویزیون‌های پلاسما چقدر عمر می‌کنند؟

یکی از رایج‌ترین سوالات در زمان خرید و یا تعمیر تلویزیون پلاسما مدت عمر مفید این تلویزیون‌ها است. چون به دلیل بالا بودن قیمت تلویزیون بعنوان یکی از لوازم اصلی منزل، امکان تعویض ان در کوتاه مت برای همه ممکن نیست. برخلاف تصوری که در بین عموم راجع به این تکنولوژی وجود دارد طول عمر پلاسما نسبت به سایر تلویزیون‌ها کمتر نبوده و در برندهای مختلف بین 60.000 تا 100.000 ساعت است. این در حالی است که عموم تولیدکنندگان تلویزیون، عمر کوتاهتری برای تلویزیون‌های ال سی دی و ال ای دی عنوان می‌کنند.

مصرف برق تلویزیون‌های پلاسما چقدر است؟

مصرف برق تلویزیون پلاسما نسبت به تلویزیون‌های دیگر به دلیل بالا بودن نرخ بروزرسانی و روشنایی تصویر بالاتر است، در نتیجه اگر می‌خواهید مصرف برق خانه را کاهش دهید باید استفاده از آن را به ساعت‌های خاصی در روز محدود کنید.

اقدامات دیگر برای کاهش مصرف برق تلویزیون‌های پلاسما عبارتند از:

 1. کاهش روشنایی تصویر و تنظیم آن نسبت به نور محیط
 2. استفاده از گزینه صرفه جویی در انرژی
 3. جدا کردن تلویزیون از برق در زمان خاموشی

تکنولوژی تلویزیون‌ پلاسما چه معایبی دارد؟

از معایب تلویزیون پلاسما می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مصرف برق بالا
 2. تولید گرمای زیاد
 3. وزن بالای تلویزیون
 4. ایجاد اثر سوختگی در تصویر (burn in)

قیمت برد تلویزیون ال جی پلاسما چقدر است؟

آمار تعمیر تلویزیون پلاسما در مجموعه رایان نشان می‌دهد بیشترین مدل‌های مراجعه کننده جهت دریافت خدمات عبارتند از:

 1. 42PA45000
 2. 42PJ350
 3. 42PT3510

با توجه به آمار بالای درخواست بردهای داخلی در این مدل‌ها، قطعات یدکی انها به صورت نو آکبند بسیار کمیاب است. تعمیر تلویزیون پلاسما ال جی اکثرا به صورت تعمیر بردهای معیوب انجام می‌شود. در این حالت ضمن کاهش هزینه، حفظ قطعات اصلی تلویزیون بسیار مهم است. هزینه تعمیر بردهای Y و X تلویزیون ال جی در ابتدا حدود 500 تا 1 میلیون تومان تخمین زده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط