تعمیر تلویزیون ال ای دی سونی در مجموعه خدمات پس از فروش و تعمیرات تلویزیون از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که برند سونی گران قیمت‌ترین تلویزیون‌های بازار را تولید می‌کند. طراحی خاص قطعات، کیفیت بالای ساخت، مدیریت فروش و از همه مهمتر گارانتی طولانی‌تر نسبت به سایر برندها و تامین قطعات یدکی با بالاترین کیفیت همگی باعث شده که محصولات سونی امتیاز بهتری نسبت به سایر برندهاداشته باشد. در ادامه همراه با متخصصین تعمیر تلویزیون رایان مراحل مختلف تعمیر تلویزیون ال ای دی سونی را بررسی می‌کنیم.

تعمیر تلویزیون ال ای دی سونی

برای شروع عیب یابی ابتدا باید کد مدل تلویزیون را بدانیم. مدل دستگاه مشخصات فنی و کیفیت قطعات داخلی را تعیین می‌کندو بخش مشاوره تعمیرات تلویزیون می‌تواند اطلاعات بهتر و کامل‌تری مانند عیب یابی، تشخیص قطعات معیوب، تعیین مراحل تعمیر و از همه مهمتر میزان هزینه تعمیرات را در اختیار شما قرار دهد. کد مدل تلویزیون‌های سونی عموما با پیشوندهای KLV و KDL شروع می‌شود.

 

تعمیر تلویزیون ال ای دی سونی

چشمک زدن تلویزیون سونی مهمترین روش عیب یابی در تعمیر تلویزیون ال ای دی سونی

مهمترین نکته‌ای که باید بعنوان پیش نیاز در بخش تعمیر تلویزیون ال ای دی سونی مورد توجه قرار بگیرد سیستم  Self Diagnostic  یا همان عیب یاب داخلی تلویزیون است. عموم تلویزیون‌های سونی دارای قابلیت عیب یابی داخلی هستند. این سیستم به نحوی طراحی شده است که در هنگام بروز هرگونه مشکل و خرابی قطعات دستگاه، مدار محافظ فعال شده و تلویزیون را خاموش می‌کند. با خاموش شدن تلویزیون برای مشخص شدن قطعات معیوب لامپ پاور تلویزیون شروع به چشمک زدن می‌کند. این چشمک زدن دارای تعداد مشخص و ثابت است و پشت سرهم تکرار می‌شود.

به بیان ساده تر در صورت خرابی قطعات در یکی از مدارات، تلویزیون بعد از روشن کردن به حالت استندبای می رود و چراغ قرمز جلوی دستگاه چند بار چشمک می زند و پس از مکث 2 ثانیه ای مجددا همان تعداد بار اول راتکرار میکند. تعداد چشمک‌ها قطعه معیوب تلویزیون را مشخص می‌کند. در ابتدای نقشه فنی هر مدل از تلویزیون‌های سونی جدول اختصاصی برای تعداد چشمک‌ها و ایراد مربوط به انها وجود دارد. در هنگام مواجه شدن با چشمک زدن تلویزیون سونی برای دریافت اطلاعات تکمیلی تعداد چشمکها را شمرده و با بخش مشاوره تعمیر تلویزیون سونی تماس بگیرید.

در عکس زیر بخشی از نقشه فنی یکی از تلویزیون‌های سونی آورده شده است.

 

تعمیر تلویزیون ال ای دی سونی

 

ایرادهای شایع در تعمیر تلویزیون ال ای دی سونی را بشناسید

تمایزی که وجود سیستم عیب یاب داخلی در مجموعه تعمیرات تلویزیون سونی ایجاد می کند باعث می شود تا در بررسی عیوب متداول در تعمیر تلویزیون ال ای دی سونی بجای بررسی ظاهر ایرادها مانند قطع شد تصویر یا روشن نشدن تلویزیون باید به بررسی و معرفی تعداد چشمک ها و ایراد معادل آنها در مدل های مختلف بپردازیم :

2 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

در عموم مدل های تلویزیون سونی مشخص کننده ایراد در برد پاور دستگاه است. 2 چشمک در تلویزیون سونی و در راهنمای نقشه فنی دستگاه بعنوان نشان دهنده خرابی main power در نظر گرفته شده است. معمولا وقتی یکی از ولتازهای خروجی برد پاور (بجز ولتاژ استندبای) قطع می‌شود 2 بار چشمک زدن تلویزیون سونی ظاهر می‌شود.

3 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

برد پاور و مین برد بیشترین موارد خرابی در تعداد سه چشمک هستند. البته اگر نگاهی به آمار تعمیرات تلویزیون سونی بیندازیم 3 بار چشمک زدن تلویزیون سونی بیشتر مربوط به خرابی مین برد است اما تجربه به همه تعمیرکاران تلویزیون می‌آموزد که هیچ گاه صرفا به تعداد چشمک ها توجه نکنند و عیب یابی دقیق را همراه آن به کار ببرند.

4 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

چهار چشمک در تعداد محدودی از مدل‌های تلویزیون سونی بکار رفته است. برد درایور بخش بک لایت که با نام LD Board شناخته می شود و مین برد تلویزیون مخصوصا در بخش نرم افزاری بیشترین موارد خرابی در تعداد 4 چشمک را شامل می شود.

4 بار چشمک زدن تلویزیون سونی در همه مدل‌ها استفاده نشده و معمولا این شاخص در مدل هایی به کار رفته است که بخش تغذیه و راه‌انداز بک لایت به صورت جداگانه و با نام LD Board وجود داشته باشد.

5 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

5 چشمک را باید عمومی ترین تعداد چشمک در تلویزیون های سونی دانست. 5 چشمک در عموم تلویزیون‌های ال سی دی و ال ای دی سونی بعلت ایجاد خرابی در برد تی کان و پنل تلویزیون [صفحه نمایش] ایجاد می شود.

سونی از ابتدای استفاده از عیب یاب داخلی در تلویزیون‌های خود از 5 چشمک برای نمایش ایراد و خرابی در بخش نمایشگر تصویر استفاده کرده است. 5 چشمک در تلویزیون‌های CRT و پروجکشن سونی برای نمایش خرابی در برد RGB و لامپ تصویر تلویزیون به کار می‌رفت. در تلویزیون‌های LED و LCD سونی 5 چشمک برای نشان دهنده ایجاد خرابی در برد تیکان و صفحه نمایش تلویزیون است.

به غیر از شرایط داخلی تلویزیون، یکی از عوامل خارجی که می‌تواند باعث آسیب دیدگی تلویزیون‌های LED شود آبخوردگی صفحه نمایش تلویزیون است. آب یا مواد شوینده که عمدتا بعنوان تمیز کننده صفحه نمایش تلویزیون بکار می‌روند رسانا هستند و وقتی به داخل تلویزیون راه پیدا می‌کنند باعث ایجاد اتصالی در مدارات برد آدرس، فلت ‌های پنل (COF) و آسیب دیدگی برد تیکان می‌شوند.

6 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

در عموم مدل های تلویزیون LCD و LED سونی 6 چشمک نشان دهنده ایجاد خرابی در بخش بک لایت تلویزیون است. اکثر مدل‌های تلویزیون ال ای دی سونی با استفاده از بک لایت لبه طراحی شده و تنها در چند مدل از بک لایت شاخه‌ای استفاده شده است.

یکی از تفاوتهای تلویزیون سونی با سایر برندها مانند ال جی و سامسونگ که در بخش تعمیرات تلویزیون و مخصوصا ایراد بک لایت به طور برجسته‌تر به چشم می‌آید اینست که در تلویزیون های دیگر وقتی ایرادی ایجاد می شود مصرف کننده ایراد را به صورت عینی می بیند. اما در تلویزیون سونی با فعال شدن عیب یاب داخلی فقط چشمک زدن تلویزیون دیده می‌شود. مثلا وقتی بخش بک لایت تلویزیون آسیب می بیند بخشی از تصویر تلویزیون تاریک می شود و یا مثلا وقتی تصویر و یا صدا قطع شود این ایراد به صورت عینی قابل دیدن است. اما در تلویزیون های سونی هر ایراد با یک تعداد چشمک نمایش داده می شود و به همین دلیل عیب یابی صحیح در بخش تعمیر تلویزیون ال ای دی سونی اهمیت بسیار زیادی دارد.

بک لایت تلویزیون شامل دو بخش اصلی است :

  • لامپ های بک لایت
  • برد بک لایت (LD Board)

8 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

هشت بار چشمک زدن در عموم تلویزیون های سونی برای نشان دادن ایراد در بخش تقویت صدا بکار رفته است، هر چند که به دلیل کیفیت عمومی تلویزیون های سونی در این بخش بسیار کم دیده می شود.

13 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

13 چشمک در مدل های جدید تلویزیون سونی تقریبا حذف شده است و تنها در چند مدل از تلویزیون‌های ال سی دی سونی برای عیب یابی بکار رفته است. 13 چشمک در تلویزیون های ال سی دی سونی بعلت ایجاد خرابی در لامپ های فلورسنت بخش بک لایت مشاهده می شود.

تلویزیون سونی مدل X350 که یکی از مدل‌های شناخته شده در بین علاقمندان محصولات سونی محسوب می‌شود زمانی که در بخش بک لایت [لامپهای فلورسنت] دچار خرابی می‌شود 13 چشمک می‌زند.

سیستم عیب یاب تلویزیون سونی چه ایرادهایی را نمی‌شناسد؟

در تلویزیون های سونی سعی شده است تا همه ایرادهایی که ممکن است در کارکرد صحیح دستگاه اختلال ایجاد کند توسط سیستم عیب یاب داخلی شناسایی شود.با فعال شدن مدا محافظ تلویزیون سونی از پیشرفت و سرایت ایراد به قطعات سالم تلویزیون جلوگیری خواهد شد. اما برخی از ایرادها با وجود قطعه معیوب و ایراد ظاهری دستگاه توسط مدارات محافظ شناسایی نمی شوند. در زیر چند نمونه از این ایرادها را نام می بریم :

  • نگاتیو شدن و نویز روی تصویر : احتمال خرابی برد CON و MAIN BOARD
  • نداشتن تصویر و صدا در ورودیهای HDMI و AV : احتمال خرابی در MAIN BOARD
  • خرابی PROCESSOR اصلی به نحوی که دستگاه توانایی تشخیص اطلاعات دریافتی را نداشته باشد.
  • خرابی پنل تلویزیون و قطع شدن تصویر

با توجه به سیستم خاص سونی در تشخیص ایراد هر تعداد چشمک در مدلهای مختلف، ایرادهای خاص خود را دارد. بهترین راه برای تشخیص و عیب یابی کامل دستگاه ارائه مدل کد و تشریح ایراد و یا ذکر تعداد چشمک به متخصص تعمیرات جهت دریافت بهترین راهنمایی و عیب یابی دستگاه و فراهم آوردن شرایط تعمیر تلویزیون سونی در منزل شما می باشد.

دسترسی به منوی عیب یابی تلویزیون سونی

کلیه اطلاعات مربوط به عیب یابی داخلی تلویزیون سونی در منوی عیب یابی ذخیره می‌شود. در این منو تعداد چشمک‌های مختلفی که ممکن است در آن مدل تلویزیون سونی ایجاد شود وجود دارد. هر تعداد چشمک یک ایراد معادل دارد که به اختصار مشخص شده است. برای دسترسی به منوی عیب یابی در تلویزیون سونی باید 4 کلید زیر را پشت سر هم فشار دهید :

  1. دکمه دیسپلی
  2. 5 از قسمت شماره‌ها
  3. منفی ولوم
  4. کلید پاور

display + 5 + (- volume) + power on

اگر کلیدها را به درستی فشار دهید تلویزیون روشن می‌شود و منوی عیب یابی نمایش داده می‌شود.

 

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ