اگر بگوییم تلویزیونهای سونی همانطور که در بخش فروش تافته ای جدابافته هستند در بخش خدمات و تعمیر تلویزیون هم جایگاه ویژه ای دارند اغراق نکرده ایم. طراحی قطعات ، کیفیت بالای ساخت ، مدیریت فروش ، گارانتی طولانی تر نسبت به سایر برندها ، تامین قطعات یدکی با بالاترین کیفیت همگی بعث شده که محصولات سونی امتیاز بهتری نسبت به سایر برنده داشته باشد و تعمیر تلویزیون ال ای دی سونی هم بعنوان گل سر سبد لوازم منزل از این قاعده مستثنی نیست.

 

 

تعمیر تلویزیون سونی

 

 

در بخش مدل کد تلویزیونهای ال ای دی سونی با پیشوند KDL و  KLV شروع می شود و با سایز دستگاه برحسب اینچ ادامه پیدا می کند و سپس سری ساخت و ورژن تولید قید می شود. بعنوان نمونه KDL-46EX520 تلویزیون  LED  سونی در سایز 46 اینچ و سری ساخت EX و ورژن 520 از این گروه است.

 

 

تعمیر تلویزیون ال ای دی سونی

 تعمیر تلویزیون سونی

چشمک زدن چراغ جلوی تلویزیون سونی

 

مهمترین نکته ای که باید بعنوان پیش نیاز در بخش تعمیر تلویزیون سونی مورد توجه قراربگیرد سیستم  Self Diagnostic  باشد که با توجه به تفکیک کامل تر تلویزیونهای LED و LCD  در قطعات و بردهای تشکیل دهنده تلویزیون نسبت به سایر تلویزیونهای قدیمی تر از کارایی بالاتر و دقت بیشتری برخوردار است.

کارکرد این سیستم که در بخش روشن نشدن و چشمک زدن تلویزیون سونی شرح مفصلی درباره آن داده شده به نحوی طراحی شده است که در هنگام بروز هرگونه مشکل و ایراد در کار قطعات دستگاه ، مدار پروتکشن دستگاه فعال شده و تلویزیون را به حالت استندبای می برد و چراغ استندبای در این حالت شروع به چشمک زدن می کند که این چشمک زدن دارای تعداد مشخص و واحد در یک ثابت زمانی است و به بیان ساده تر در صورت خرابی در یکی از مدارات , تلویزیون بعد از روشن کردن به حالت استندبای می رود و چراغ قرمز جلوی دستگاه چند بار چشمک می زند و پس از مکث 2 ثانیه ای مجددا همان تعداد بار اول راتکرار میکند و این تعداد ثابت که تا خاموش کردن کامل و یا قطع برق دستگاه معیوب ادامه دارد مشخص کننده محل ایراد و قطعات معیوب می باشد که البته برای هر مدل تعداد چشمکها و ایرادهای معادل آنها متغیر بوده و در ابتدای نقشه سرویس هر مدل شرح داده شده است. توصیه اصلی شمردن تعداد این چشمکها و ارائه آن به همراه مدل دستگاه برای مشاوره با متخصصین تعمیر تلویزیون سونی می باشد.

سیستم عیب یاب داخلی سونی که در تلویزیونهای LCD سونی رشد خوبی کرده بود در تلویزیونهای LED باز هم پیشرفت کرد و دقیق تر شد تا هر چه بهتر به خدمات پس از فروش و تعمیر تلویزیون سونی کمک کند.

 

تعمیر تلویزیون ال ای دی سونی

جدول راهنمای چشمکها و ایراد معادل آن در یکی از تلویزیونهای سونی

 

تعمیر تلویزیون ال ای دی سونی

عیوب متداول

تمایزی که وجود سیستم عیب یاب داخلی در مجموعه تعمیرات تلویزیون سونی ایجاد می کند باعث می شود تا در بررسی عیوب متداول در تعمیر تلویزیون ال ای دی سونی بجای بررسی ظاهر ایرادها مانند قطع شد تصویر یا روشن نشدن تلویزیون باید به بررسی و معرفی تعداد چشمک ها و ایراد معادل آنها در مدل های مختلف بپردازیم :

  • 2 چشمک : در عموم تلویزیون های سونی ایراد دو چشمک بدلیل ایجاد خرابی در برد پاور دستگاه و قطع شدن یکی از ولتاژهای اصلی این برد است.

 

  • 3 چشمک : با بیشترین احتمال در مدلهای مختلف مربوط به خرابی مین برد تلویزیون است، هر چند در مدل های محدودی بعنوان کد خطای نشان دهنده ایراد در برد پاور استفاده شده است.

 

  • 4 چشمک : در تعمیر تلویزیون ال ای دی سونی عموما ایراد 4 چشمک بعنوان کد نشان دهنده خرابی برد LD شناخته می شود که وظیفه آن تامین ولتاژ لامپ های بخش بک لایت و کنترل آنها در ارتباط با تصویر تلویزیون است.

 

  • 5 چشمک : یکی از تعداد چشمک هایی که بیشترین عمومیت را در بین مدل های مختلف دارد تعداد 5 چشمک است. تقریبا در همه تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی سونی 5 چشمک برای نشان دادن ایراد در پنل (صفحه نمایش و اجزائ آن) و برد تی کان دستگاه استفاده می شود. جالب است بدانید حتی در سایر تلویزیون های سونی مانند تلویزیون های CRT و حتی پروجکشن ها هم این تعداد چشمک مربوط به خرابی لامپ تصویر و بخش پردازش تصویر استفاده شده است.

 

  • 6 چشمک : عمومیت این تعداد چشمک به مانند 5 چشمک تقریبا شامل همه مدل های تلویزیون سونی و نشان دهنده ایجاد ضعف و یا خرابی در بخش بک لایت دستگاه است. نکته ای که در این جا باید به آن اشاره کنیم اینست که در بعضی مواقع ایجاد ایراد در بخش بک لایت تلویزیون های ال ای سونی به نحوی است که بعضی مواقع دستگاه روشن می شود و ساعت ها بدون مشکل کار می کند و سپس دچار مشکل می شود و ایراد ممکن است دائمی نباشد اما استفاده از دستگاه در این حالت باعث پیشرفت ایراد و ایجاد خرابی و هزینه های بیشتر در تعمیر تلویزیون ال ای دی سونی خواهد شد.

 

  • 8 چشمک : نشان دهنده خرابی در بخش تقویت صدا است اما بسیار به ندرت دیده می شود.

موارد بالا آماری است که از بخش تعمیر تلویزیون ال ای دی سونی در مجموعه گرفته شده است اما بدلیل تفاوت ساختاری و فنی در مدل های مختلف و تاکید شرکت سونی عیب یابی هر مدل بر اسا اطلاعات داخلی همان دستگاه است ممکن است در مدل ها و شرایط مختلف کاملا صادق نباشد و توصیه می شود برای تعمیر هر دستگاه نسبت به نقشه فنی دستگاه و اطلاعات تعداد چشمک ها در همان دستگاه عمل شود.

 

 

عیوبی که سیستم عیب یاب داخلی آنها را نمی شناسد:

با وجو اینکه در تلویزیون های سونی سعی شده است تا همه ایرادهایی که ممکن است در کارکرد صحیح دستگاه اختلال ایجاد کند تسط سیستم عیب یاب داخلی شناسایی شود و دستگاه به حالت چشمک زن وارد شود اما برخی از ایرادها با  وجو قطعه معیوب و ایراد ظاهری دستگاه توسط مدارات محافظ شناسایی نمی شوند.  در زیر چند نمونه از این ایرادها را نام می بریم :

  • نگاتیو شدن و نویز روی تصویر : احتمال خرابی برد CON و MAIN BOARD
  • نداشتن تصویر و صدا در ورودیهای HDMI و AV : احتمال خرابی در MAIN BOARD
  • خرابی PROCESSOR اصلی به نحوی که دستگاه توانایی تشخیص اطلاعات دریافتی را نداشته باشد.

با توجه به سیستم خاص سونی در تشخیص ایراد  هر تعداد چشمک در مدلهای مختلف معانی و مترادفهای خاص خود را دارد و بهترین راه برای تشخیص و عیب یابی کامل دستگاه ارائه مدل کد و تشریح ایراد و یا ذکر تعداد چشمک به متخصص تعمیرات جهت دریافت بهترین راهنمایی و عیب یابی دستگاه و فراهم آوردن شرایط تعمیر تلویزیون سونی در منزل شما می باشد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ