تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی سری lb

تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی سری lb

آنچه در این نوشته خواهید خواند

تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی سری LB از خدمات رایان است. در نوشته های مختلف در مورد وظیفه و کارکرد بخش بک لایت در تلویزیون و عیوب مختلف آن توضیح دادیم. در این نوشته بطور اختصاصی به تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی سری lb می پردازیم :

تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی سری lb

مدل های مختلف سری LB عبارتند از 56100 ، 62300 ، 58200  و … که در بخش بک لایت ساختار مشابهی دارند.

در سری LB از بک لایت شاخه ای استفاده شده  و تعداد لامپ ها و نحوه چینش آنها به شرح زیر است :

32 اینچ : تعداد لامپ ها 18 عدد در سه ردیف 6 تایی

42 اینچ : تعداد لامپ ها 32 عدد در چهار ردیف 8 تایی

47 اینچ : تعداد لامپ ها 36 عدد در چهار ردیف 9 تایی

50 اینچ : تعداد لامپ ها 50 عدد لامپ در پنج ردیف 10 تایی

65 اینچ : تعداد لامپ ها 98 عددلامپ در 7 ردیف 14 تایی

70 اینچ : تعداد لامپها 128 عدد لامپ در 8 ردیف 16 تایی

تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی سری lb

علائم خرابی بک لایت تلویزیون ال جی مدل LB

خرابی بک لایت در مدل LB معمولا به صورت های زیر دیده می شود :

 1. لحظه اول لوگوی ال جی دیده می شود و سپس تصویر قطع می شود
 2. قطع و وصل شدن تصویر ( چشمک زدن تصویر )
 3. قطع شدن تصویر پس از مدتی کارکردن تلویزیون
 4. ایجاد تاریکی و سیاهی (به صورت ابر مانند) در تصویر تلویزیون
 5. ایجاد نقاط سفید، روشن و نورانی در تصویر تلویزیون

علت سیاه شدن تصویر تلویزیون ال جی

اگر تعداد لامپ‌های بک لایت کم باشد، مداربندی آنها به صورت سری (پشت سرهم) انجام می‌شود. در مداربندی سری اگر حتی یکی از لامپ‌ها خراب شود، کل لامپها روشن نمی شوند. مثلا در تلویزیون ال جی مدل LB 32 اینچ 18 عدد لامپ بک لایت بکار رفته است. اگر یکی از لامپها خراب شود همه لامپها روشن نمی شوند و تصویر تلویزیون سیاه می‌شود.

سایزهای بالاتر از 42 اینچ که تعداد لامپهای بک لایت بیشتر است لامپها به صورت سری-موازی مداربندی می‌شوند. لامپها به چند دسته تقسیم می‌شوند و خرابی در هر دسته ایجاد شود همان بخش از بک لایت تلویزیون روشن نمی شود. در این حالت وقتی تلویزیون را روشن می کنیم در لحظه اول تصویر ظاهر می‌شود اما باز هم به دلیل بکار افتادن مدار محافظ باز هم کل بک لایت تلویزیون از کار می‌افتد و تصویر تلویزیون قطع می‌شود.

علت قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون ال جی

این ایراد بیشتر در مدل LB 47 اینچ دیده می شود. اگر لامپ‌های بک لایت به صورت نیمه خراب شوند تصویر تلویزیون ال جی به صورت لحظه‌ای قطع و وصل می‌شود.

در تلویزیون ال جی مدل LB 47 اینچ و بالاتر لامپ‌های بک لایت به صورت سری-موازی مداربندی می‌شوند. در این حالت وقتی یک مدار به صورت نیمه پایدار درمی‌آید هر چند ثانیه یکبار بخش بک لایت برای یک لحظه به کار می‌افتد و نور بک لایت ایجاد تولید می‌شود. در این حالت تصویر تلویزیون به صورت چشمک زن و یا پرش تصویر دیده می‌شود.

علت سوختن بک لایت تلویزیون ال جی

ارائه علت اصلی و قطعی برای خرابی قطعات الکترونیک خیلی منطقی نیست اما مجموعه عوامل زیر را می توان بعنوان علت سوختن بک لایت تلویزیون ال جی در نظر گرفت :

 • استفاده از لامپ های LED با کیفیت متوسط که لازمه مصرفی شدن همه محصولات جدید است
 • استفاده از حداکثر نور لامپ ها در طی سال های استفاده
 • جدا شدن چسب دوطرفه حرارتی لامپ ها و عدم انتقال حرارت لامپ ها به صفحه فلزی اصلی دستگاه
 • زیاد بودن ولتاز تغذیه لامپ ها

تعمیر بک لایت یا تعویض بک لایت

در پروسه تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی سری lb دو مسیر را می توان در نظر گرفت :

تعمیر بک لایت : شامل تعویض لامپ های خراب و شناسایی و تعویض لامپ های نیمه خراب ، تعویض چسب حرارتی لامپ ها ، اصلاحیه برد پاور

تعویض بک لایت : تعویض کامل لامپ ها ، اصلاحیه بک لایت در برد پاور

اگر لامپ های سوخته بک لایت کمتر از یک چهارم کل لامپ ها را شامل شود و در عین حال کیفیت لامپ های سالم به حد کافی باشد می توان بک لایت را تعمیر کرد و در غیر این صورت تنها راه حل تعمیر منطق و مطمئن تلویزیون تعویض کامل لامپ های بک لایت است.

در صورت انتخاب تعمیر بک لایت بجای تعویض تعمیرگاه تلویزیون باید مدت زمان کافی برای گارانتی دستگاه در نظر بگیرد تا مصرف کننده از کیفیت تعمیر تلویزیون مطمئن باشد.

 اصلاحیه بک لایت تلویزیون ال جی

اصلاحیه بک لایت عبارتست از مجموعه تغییرات نرم افزازری و سخت افزاری که باعث می شود میزان استهلاک بک لایت تلویزیون کاهش پیدا کرده و عمر مفید آن افزایش پیدا کند.

اصلاحیه بک لایت تلویزیون ال جی مدل LB شامل موارد زیر است :

 1. کاهش حدود 5 تا 10 درصدی ولتاز تغذیه بک لایت که باعث می شود میزان گرمای بک لایت کم شده و استهلاک لامپ ها تا حد زیادی کاهش یابد.
 2. استفاده از لامپ‌های بک لایت با کیفیت. در مدار این بک لایت‌ از مس و یا آلومینیوم استفاده شده که انتقال گرمای بیشتری دارند.
 3. استفاده از چسب حرارتی سیلیکونی بجای چسب های شفاف قبلی
 4. روشن کردن گزینه صرفه‌جویی در انرژی در منوی تنظیمات

انجام با کیفیت موارد اصلاحیه بک لایت در تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی سری LB اهمیت زیادی دارد. اصلاحیه برد پاور باید به صورت استاندارد انجام شود تا در کارکرد صحیح برد پاور اختلال ایجاد نکند. استفاده از لامپهای پشت مسی یا آلومینیومی هم تاثیر زیادی دارد. در این لامپها مدار پشت لامپها به صورت خنک کننده و دافع حرارت عمل می ‌کند.

استفاده از چسب مناسب باعث می‌شود که صفحه اصلی و شاسی تلویزیون هم به خنک کننده بک لایت تبدیل شود. و در آخر روشن کردن گزینه صرفه جویی (ENERGY SAVING) باعث می شود که سطح نور بک لای کاهش پیدا کرده و عملکرد آن بهینه شود. در این مورد توصیه می شود که نور بک لایت تلویزیون را نسبت به نور محیطی تنظیم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط