بررسی مراحل تعمیر بک لایت تلویزیون تی سی ال (TCL) مدل LED40D2740

تعمیر تلویزیون تی سی ال

خرابی بک لایت به یکی از ایرادهای متداول در بین تلویزیون‌های LED و LCD تبدیل شده است. تلویزیون‌های تی سی ال هم از این قاعده خارج نیستند و به همین جهت مجموعه تخصصی تعمیر تلویزیون رایان خدمات ویژه‌ای در این بخش تدارک دیده است. در این نوشته به بررسی مراحل تعمیر بک لایت تلویزیون تی سی ال (TCL) مدل LED40D2740 می‌پردازیم.

محصولات تی سی ال در رنکینگ های جهانی از موقعیت نسبی خوبی برخوردار هستند اما به دلیل عدم وجود نمایندگی (فروش و خدمات) قدرتمند و بازاریابی نامناسب در بازار کشور ما به خوبی معرفی نشده‌اند. این عدم آشنایی مصرف با محصولات مختلف و مخصوصا تلویزیون های LED و LCD تی سی ال در حالیست که بیشتر مدل‌های تلویزیون TCL نسبت به سایر برندهای امروز بازار از کیفیت بالاتری دارند. یکی از مدل‌های تلویزیون تی سی ال که با توجه به کیفیت تصویر مطلوب و قیمت مناسب با استقبال خریداران مواجه شده است مدل D2740 است. این مدل در سه سایز 32 ، 40 و 48 تولید شده است و دارای صفحه نمایش با کیفیت FULL HD است.

تعمیر تلویزیون تی سی ال
تعمیر تلویزیون تی سی ال

تعمیر بک لایت تلویزیون تی سی ال مدل LED40D2740

یکی از ایرادهای متداول در تلویزیون تی سی ال مدل 40D2740 خرابی بک لایت است. ایراد بک لایت در این مدل بیشتر به صورت تاریک شدن تصویر تلویزیون، ظاهر شدن نقاط تاریک و روشن در تصویر تلویزیون و یا قطع شدن ناگهانی تصویر تلویزیون ظاهر می‌شود.

در سری 2740 از بک لایت شاخه‌ای استفاده شده است و به مانند سایر بک لایت های شاخه‌ای لامپ‌ها در مدارهای سری- موازی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. اتصال کوتاه لامپ ها در بک لایت شاخه‌ای باعث خاموش شدن لامپ معیوب می‌شود در حالیکه سایر لامپ‌ها روشن می‌شوند. در این حالت در محل لامپ‌های خاموش در تصویر تلویزیون تاریکی دیده می‌شود. صورت دیگر خرابی لامپ‌های بک لایت قطع شدن آنهاست که باعث از کار افتادن کلی بک لایت تلویزیون می‌شود. در این حالت تصویر تلویزیون قطع می‌شود اما پخش صدا ادامه دارد و سایر کارکردهای تلویزیون مانند تعویض کانال به درستی انجام می‌شود.

تعمیر تلویزیون تی سی ال
تعمیر تلویزیون تی سی ال

تعویض بک لایت تلویزیون تی سی ال

وقتی بک لایت تلویزیون خراب می‌شود دو راهکار کلی برای تعمیر تلویزیون وجود دارد : تعمیر بک لایت و یا تعویض بک لایت.

تعمیر بک لایت عبارتست از تعویض قطعات معیوب بک لایت که شامل لامپ‌های خراب و نیمه خراب است. تعمیر بک لایت در مقابل تعویض هزینه تعمیرات تلویزیون را کاهش قابل توجهی می‌دهد اما نسبت به میزان عمر بک لایت و میزان استهلاک آن احتمال خرابی مجدد دستگاه وجود دارد. در مقابل تعویض بک لایت هزینه بالاتری ایجاد می‌کند اما احتمال خرابی مجدد بک لایت از بین می‌رود.

در پروسه تعویض بک لایت مواردی وجود دارد که در کیفیت و نتیجه کار تاثیر زیادی دارد. دقت و حسن سلیقه تعمیرکار تلویزیون، انجام اقدامات جانبی مانند اصلاحیه بک لایت و یا استفاده از چسب حرارتی تاثیر زیادی در کاهش استهلاک بک لایت و افزایش عمر مفید آن دارد. اصلاحیه بک لایت با کاهش میزان نور لامپ‌ها به میزان 5 تا 10 درصد باعث کاهش میزان گرمای تولیدی لامپهای بک لایت و استفاده از چسب حرارتی باعث انتقال حرارت ایجاد شده و در کل افزایش عمر بک لایت تلویزیون می‌شود.

بک لایت تلویزیون تی سی ال
تعمیر بک لایت تلویزیون تی سی ال

قیمت بک لایت تلویزیون تی سی ال TCL

قیمت بک لایت تلویزیون تی سی ال (TCL) اصلی‌ترین سوال مراجعین بخش تعمیر تلویزیون تی سی ال است. یکی از معضلات در بخش تعمیر لوازم خانگی انتخاب یک تعمیرکار خوب و کاربلد برای انجام کار است. مراجعین این بخش معمولا در هنگام مشاوره با مراکز تعمیر تلویزیون اطلاعات متفاوتی دریافت می‌کنند که گاهی باعث دچار سردرگمی آنها در انتخاب می‌شود.

قیمت بک لایت تلویزیون تی سی ال نسبت به کیفیت قطعات آن مانند کیفیت لامپ‌ها، منشورها، فلزی و یا مسی بودن فیبر متفاوت است. بک لایت تلویزیون تی سی ال مدل led40d2740 در سه نمونه تولید شده است:

 1. بک لایت پشت مسی : لایه مس استفاده شده در برد باعث افزایش ضریب انتقال حرارت می شود. قیمت بک لایت تلویزیون تی سی ال در این مدل حدود 550 هزار تومان است.
 2. بک لایت پشت آلومینیومی : در این نمونه بجای فیبر از آلومینیوم استفاده شده که بعلت ویژگی آلومینیوم در انتقال حرارت باعث افزایش عمر مفید بک لایت خواهد شد. قیمت بک لایت تلویزیون تی سی ال در این مدل حدود 750 هزار تومان است.
 3. بک لایت پشت آلومینیومی همراه با چسب حرارتی : به غیر از آلومینیوم استفاده شده چسب حرارتی باعث انتقال حرارت از آلومینیوم به سطح فلزی شاسی تلویزیون شده و بالاترین میزان انتقال حرارت بک لایت را خواهیم داشت.قیمت بک لایت تلویزیون تی سی ال در این مدل حدود 950 هزار تومان است. استفاده از این مدل بک لایت بهترین روش تعویض بک لایت در تعمیر تلویزیون تی سی ال است.

2 دیدگاه ها

 1. جواد درویشی گفت:

  سلام ببخشید اشتباه تایپی داشت
  من یک عدد تلویزیون TCL 65 اینچ دارم‌ که بک لایت ش سوخته قیمت بک لایت ش چنده؟

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، تلویزیون 65 اینچ تی سی ال در چند مدل تولید شده است. قیمت بک لایت تلویزیون تی سی ال 65 اینچ در 7 نوع مختلف بین 2.400 تا 3.600 میلیون تومان قیمت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ