تعمیر ضبط خانگی آیوا

تعمیر ضبط خانگی آیوا یکی از خدمات تخصصی مجموعه رایان است. این خدمات توسط متخصصین دوره دیده شرکت آیوا انجام می‌شود. در مراحل تعمیر ضبط آیوا راهکارهای متنوعی برای نصب امکانات جدید مانند نصب بلوتوث و یا فلش خور کردن برای بروزرسانی سیستم صوتی شما ارائه می‌شود.

ایرادهای شایع در تعمیر ضبط خانگی آیوا

براساس آمار بخش تعمیر ضبط خانگی آیوا در مجموعه رایان، ایرادهای شایع در این بخش عبارتند از :

 1. از کار افتادن بخش CD
 2. خرابی بخش کاست
 3. خرابی ولوم
 4. ایجاد حالت پروتکت
 5. قطع شدن صدای خروجی
 6. قطع شدن اطلاعات صفحه نمایش
 7. روشن نشدن ضبط خانگی

خرابی بخش کاست ضبط خانگی آیوا

تنها افرادی که کلکسیون‌های نوار کاست دارند تمایل به تعمیر بخش کاست در ضبط خانگی خود را دارند. خرابی بخش کاست در مکانیزم ها در ابتدا عموما به دلیل خرابی قطعاتی مانند تسمه و یا سوئیچ‌ها ایجاد می‌شود. اما به مرور زمان و بالا رفتن عمر دستگاهها قطعات دیگری مانند موتورها و چرخ دنده‌ها هم به این خرابی‌ها اضافه می‌شوند.

خرابی بخش کاست در ضبط خانگی آیوا عموما با باز نشدن درب کاست ظاهر می‌شود. یکی از اقدامات اشتباه در این بخش فشار آوردن به در بخش کاست برای باز کردن آن است که باعث شکستن خار نگهدارنده می‌شود.

یکی از راههای افزایش عمر مفید قسمت‌های مکانیکی استفاده دوره‌ای از آنهاست به طوری که حداقل هفته‌ای دو مرتبه به کار گرفته شوند. این کارکرد باعث کاهش استهلاک قطعاتی مانند تسمه‌ها و موتورها و افزایش عمر مفید آنها می‌شود.

از کار افتادن بخش دیسک در ضبط خانگی آیوا

به غیر از چند مدل محدود، عموم ضبط‌های خانگی آیوا دارای مکانیزم‌های 3 و 5 دیسک هستند. خرابی بخش CD در ضبط خانگی آیوا معمولا به صورتهای زیر ایجاد می‌شود :

 1. باز نشدن سینی بخش CD
 2. از کار افتادن بخش چرخش سینی دیسک
 3. نخواندن CD

با توجه به این که عموم مصرف کنندگان ترجیح می‌دهند از حافظه فلش (USB) و بلوتوث بجای دیسک استفاده کنند، در پروسه تعمیر ضبط خانگی آیوا سعی می‌شود که بخش دیسک با کمترین هزینه و تعویض قطعات انجام شود. توصیه متخصصین این بخش صرف هزینه تعمیرات بخش CD برای نصب امکاناتی مانند بلوتوث و یا پورت USB است.

خرابی ولوم ضبط خانگی

یکی از خرابی هایی که در عموم ضبط‌های خانگی و از جمله ضبط خانگی آیوا ایجاد می‌شود خرابی ولوم گردشی است. این ولوم‌ها دارای صفحاتی هستند که روی هم حرکت می‌کنند. برای حرکت روان‌تر این صفحات از گریس‌های خاص استفاده می‌شود. این گریس‌ها به مرور زمان فاسد و باعث ایجاد یک لایه عایق روی صفحات می‌شوند. در این حالت وقتی ولوم را می‌چرخانیم اشتباه عمل می‌کند.

در مواردی امکان باز کردن و تمیز کردن ولوم وجود دارد. در این حالت بعد از تعمیر مجددا باید گریس روان کننده اضافه شود. اگر امکان باز کردن ولوم وجود نداشته باشد تعویض آن تنها راه حل تعمیر ضبط خانگی آیوا خواهد بود.

ایجاد حالت پروتکت در ضبط خانگی آیوا

آیوا یکی از اولین تولیدکنندگانی است که در تولیدات خود از سیستم عیب یاب داخلی استفاده کرد. کارکرد این سیستم به نحوی است که وقتی یکی از بخش های داخلی دستگاه آسیب می‌بیند، اگر آسیب دیدگی این بخش امکان سرایت به سایر قسمت‌های دستگاه را داشته باشد، از روشن شدن دستگاه جلوگیری می‌کند.

با ایجاد حالت پروتکت در ضبط خانگی آیوا وقتی دستگاه را روشن می کنیم مجددا خاموش می‌شود. در این حالت معمولا صدای تیک تیک از داخل دستگاه شنیده می‌شود که مربوط به رله‌های بخش پاور و آمپلی فایر است.

در صورت مواجهه با حالت پروتکت اولین توصیه جداسازی همه بلندگوها از دستگاه است. خرابی بلندگوها یکی از ایرادهایی است که می‌تواند ضمن آسیب رساندن به قطعات دستگاه باعث ایجاد حالت پروتکت ضبط خانگی آیوا شود.

ریست کردن ضبط خانگی آیوا

ریست فکتوری یا بازگشت به تنظیمات کارخانه یکی از گزینه‌هایی است که در دستگاههای مختلف وجود دارد.ریست کردن در عموم لوازم صوتی و تصویری باعث می‌شود که اطلاعات قابل تغییر در دستگاه به مقادیر پیش فرض اولیه برگردد. در ویدئو زیر روش صحیح ریست کردن ضبط خانگی آیوا توضیح داده شده است.

 

تعمیر ضبط خانگی آیوا مدل DT9

بدون بیان اعداد و ارقامی که بیانگر وات خروجی و سایر مشخصاتی است که در ذهن هیچ کس نمی ماند باید بگوییم DT9 یکی از پرقدرت ترین دستگاه هایی است که به عنوان ضبط خانگی می شناسیم. این دستگاه مجهز به درایو دیسک DVD Player  است البته آیوا نمونه دیگر این دستگاه را همراه با CD Player و با نام AG1000 هم به بازار ارائه کرد. برخی ایرادهای شایع در این مدل عبارتند از

 1. از کار افتادن دیسپلی ضبط خانگی
 2. نخواندن دیسک
 3. ایراد پروتکت
 4. قطع شدن صدای خروجی

قطع شدن اطلاعات صفحه نمایش ایرادی است که مختص این مدل است و به دلیل نوع طراحی این بخش در تعمیر ضبط خانگی آیوا مدل DT9 زیاد دیده می شود. نخواندن دیسک ایراد متداول و شایع در بین همه دستگاه های صوتی دارای بخش سی دی است که عموما به دلیل خرابی بخش اپتیکال بلاک دستگاه اتفاق می‌افتد. راجع به ایراد پروتکت و قطع شده صدای خروجی که بسیار به هم نزدیک هستند و راه حل آنها در ادامه بیشتر توضیح میدهیم.

تعمیر ضبط خانگی آیوا مدل BMZ

حتی امروز هم می توان این مدل از ضبط های خانگی آیوا را شاهکار دانست. طراحی خاصی که بعدها در بسیاری از مدل ها از آن کپی برداری شد. بعنوان نمونه استفاده از سیستم دیسک ایستاده و 5 دیسک که بعدها در مدل هایی مانند سری FL و FLX سونی استفاده شده اولین بار در این دستگاه طراحی شد.

طراحی دیسک به صورت ایستاده و مکشی با استفاده از غلطک های لاستیکی دارای قطعات با استلاک بالای زیادی است که عمر مفید این بخش را کوتاه می کند اما استفاده از اپتیکال بلاک با کیفیت DBU1 و DBU3 را باید از نقاط قوت شاخص این دستگاه دانست. ایرادهای شایع در تعمیر ضبط خانگی آیوا مدل BMZ عبارتند از

 1. از کار افتادن بخش دیسک و عدم پذیرش دیسک
 2. نخواند دیسک در ضبط خانگی
 3. ایجاد حالت پروتکت
تعمیر ضبط صوت خانگی

آموزش تعمیر ضبط صوت خانگی

تعمیر ضبط خانگی آیوا مدل JAX – NSX و …

بعد از نام بردن از دو مدل ضبط خانگی حرفه‌ای آیوا لازم است که در مورد تعمیر ضبط خانگی آیوا در نمونه‌های میان رده هم کمی توضیح دهیم. این دستگاه عمومیت استفاده بیشتری داشتند و نوع طراحی و قدرت صدای خروجی و سایر مشخصات در حد متوسط، قیمت آنها را در حد میان رده قرار داده و برای همگان امکانپذیر می‌کرده است.

در عموم آنها از سه دیسک و دو کاست استفاده شده و اکثرا فقط دارای درایو CD Player هستند و امروزه دیگر کاربردی ندارند. اما ایجاد امکان نصب بلوتوث و پورت usb که گروه رایان برای شما فراهم می‌کند می توانید بسیاری از آنها را مجددا قابل استفاده کنید.

تعمیر ضبط خانگی در منزل

آموزش تعمیر ضبط خانگی در منزل

ایجاد حالت پروتکت در ضبط خانگی آیوا

در این بخش باید راجع به ایجاد حالت پروتکت در ضبط خانگی آیوا بیشتر توضیح دهیم. در همه دستگاه های صوتی دارای آمپلی فایر و بخش تقویت صدا قطعاتی وجود دارند باید با ولتاژهای بالا و جریان زیاد تغذیه شوند. از سوی دیگر برخی ایرادهایی مانند اتصال کوتاه در این قطعات می تواند باعث ایجاد آسیب های شدید به دستگاه شود.

در اکثر مدل ها و برندها برای این قطعات اصلی مداراهایی بعنوان محافظ در نظر گرفته شده و طراحی می شود که ناظر بر کار صحیح آنها هستند و در صورت ایجاد ایراد در آنها به سرعت آن بخش را از کار انداخته و یا دستگاه را خاموش و غیر فعال می‌کنند. این حالت با نام پروتکت شناخته می شود.

در زمان طراحی ضبط های خانگی آیوا بدلیل ابتدایی بودن این ایراد حالت پروتکت ضبط خانگی فقط با خاموش شدن دستگاه و استندبای شدن آن همراه بوده اما بعدا در برندهای دیگر از پیام های خطا در این زمان استفاده شد. ارور f61 در پاناسونیک ، protection در سینمای خانگی سامسونگ و push power protection در سینمای خانگی سونی از نمونه این پیام های خطا در عیب یابی داخلی برندهای مختلف هستند.

با ایجاد حالت پروتکت در ضبط خانگی آیوا وقتی دستگاه را روشن می کنیم مجددا خاموش می‌شود. در این حالت معمولا صدای تیک تیک از داخل دستگاه شنیده می‌شود که مربوط به رله‌های بخش پاور و آمپلی فایر است. در صورت مواجهه با حالت پروتکت اولین توصیه جداسازی همه بلندگوها از دستگاه است. خرابی بلندگوها یکی از ایرادهایی است که می‌تواند ضمن آسیب رساندن به قطعات دستگاه باعث ایجاد حالت پروتکت ضبط خانگی آیوا شود.

نصب بلوتوث – فلش خور کردن ضبط خانگی

نصب بلوتوث و فلش خور کردن ضبط خانگی راه هایی است که می توانید محصولات پرقدرت و با کیفیت خانگی خود را که بعلت نداشتن این امکانات دیگر به خوبی قبل قابل استفاده نیستند را بروزرسانی کنید.

برخی از همکاران در این بخش اقدام به استفاده از بردهایی می‌کنند که برای نصب لازم است قاب دستگاه برش زده شود. این حالت عموما مطلوب مصرف کننده نیست و باعث تغییر ظاهری نامطلوب در دستگاه می‌شود.

نصب بلوتوث و فلش خور کردن ضبط خانگی در مجموعه به صورت کاملا داخلی انجام می‌شود و هیچ برش و یا تغییر ظاهری در دستگاه ایجاد نمی‌شود. قطعات استفاده شده از انواع با کیفیت استفاده شده و صدای تولید شده هیچ تفاوت کیفی با بخش دیسک دستگاه ندارد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید با متخصصین مشاوره تعمیرات ضبط خانگی رایان تماس بگیرید.

 

 

 

5 دیدگاه ها

 1. حسین گفت:

  با عرض سلام من یک ضبط ان اس ایکس ۳۳۳ آیوا ژاپن دارم که خیلی سال پیش خریدم که نوار و سی دی اون دیگه خوب کار نمیکنه.براتون تعمیر در منزل مقدوره؟من حوالی مترو شادمان هستم..ممنونم

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، تعمیر ضبط خانگی آیوا به دلیل نیاز به ابزار مختلف و همچنین دسترسی به قطعات یدکی متفاوت در منزل امکانپذیر نیست. برای حفظ کیفیت در تعمیر ضبط آیوا شما لازم است که محیط کارگاهی در اختیار باشد و همچنین بعد از تعمیر دستگاه چند ساعتی به صورت آزمایشی کار کند تا از تعمیر کامل دستگاه مطمئن شویم. یکی از خدمات ویژه مجموعه رایان نصب بلوتوث و usb به صورت کاملا داخلی روی این دستگاهها است.

 2. بهمن گفت:

  سلام خسته نباشید تشکر از سایت خوبتان ای در اصفهان نماینده دارید اگر هست لطفا تلفن را ارسال فرمایید برای تعمیر ضبط ایوا

 3. ارشیا گفت:

  سلام من یه دستگاه nsx مدلk 970 دارم ولی نمیدونم چه جوری کابلاش متصل کنم. چند ساله ازش استفاده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ