تعمیر تلویزیون قدیمی

هنوز در بسیاری از منازل می توان یکی از آنها را پیدا کرد و جالبست که بیشتر افراد احترام و جایگاه خاصی برای آنها قائل هستند. در این نوشته بیشتر راجع به تعمیر تلویزیون قدیمی می خوانیم.

آموزش تعمیر تلویزیون قدیمی CRT

برای تعمیر تلویزیون قدیمی ابتدا باید عیب یابی تلویزیون به شیوه صحیح انجام شود. در بیشتر موارد مراجعه به بخش تعمیرات تلویزیون مراجعه کننده توضیح درستی از ایراد ایجاد شده دستگاه خود ارائه نمی دهد و مثلا قطع شدن تصویر تلویزیون را با عبارت روشن نشدن تصویر تلویزیون و یا بالا نیامدن تصویر توضیح می دهد و یا اگر تلویزیون روشن نشدن دقت نمی کنند که آیا چراغ پاور دستگاه روشن است و یا خاموش ؟

اگر شما هم یکی از مراجعین مجموعه تعمیر تلویزیون هستید ابتدا عیب یابی تلویزیون خود را به درستی انجام دهید.

علت روشن نشدن تلویزیون قدیمی

بیشترین تعداد مراجعه تعمیر تلویزیون قدیمی با ایراد ظاهری روشن نشدن تلویزیون انجام می شود.

روشن نشدن تلویزیون قدیمی به دلایل مختلفی ممکن است اتفاق بیفتد :

 • خرابی بخش پاور
 • خرابی در بخش هوریزنتال تلویزیون
 • خرابی در بخش سیستم کنترل تلویزیون

 

 

دیر روشن شدن تلویزیون یا بد روشن شدن آن

یکی از ایرادهایی که در تلویزیون های قدیمی ایجاد می شود دیر روشن شدن تلویزیون یا بد روشن شدن دستگاه است.

در روزهای ابتدایی ایجاد این ایراد ، دستگاه لحظات و یا دقایقی بعد از روشن شدن ، روشن می شود و تصویر تلویزیون ظاهر می شود. ممکن است تلویزیون پس از روش کردن دستگاه چندین بار خاموش و روشن شود و یا چراغ جلوی تلویزیون سبز شود اما عکس العمل دیگری نشان ندهد. با گذشت دقایقی از روشن کردن تلویزیون و به اصطلاح گرم شدن ، دستگاه به حالت کار عادی خود برمی گردد و تا زمان خاموش کردن هیچ ایرادی در آن دیده نمی شود.

معمولا مصرف کنندگان در این حالت به استفاده از تلویزیون ادامه می دهند و زمان ابتدایی روشن نشدن تلویزیون به مرور افزایش پیدا می کند تا جاییکه دستگاه دیگر روشن نشود.

این ایراد عموما بخاطر خرابی خازن های بخش پاور تلویزیون ایجاد می شود.

خاصیت شیمیایی خازن های الکترولیت به گونه ای است که مواد داخلی آنها به مرور تغییر ماهیت می دهند و کاهش ظرفیت پیدا می کنند. در این حالت خازن وظیفه خود را به درستی انجالم نمی دهد.

بخشی از این کاهش ظرفیت با گرم شدن خازن از بین می رود. دقایق اولیه روشن کردن تلویزیون هم مجموعه قطعات دستگاه بعلت عبور جریان در حال گرم شدن هستند و قطعات معیوب مورد نظر ما در حال اصلاح ظرفیت.

تعمیر روشن نشدن تلویزیون قدیمی

اشکالات و راه حل های مختلف تعمیر تلویزیون قدیمی عبارتند از :

سوختن فیوز ورودی بخش پاور : خرابی PTC ، خرابی آی سی STR ، خرابی قطعات بخش پاور به نجوی که باعث جریان کشیدن این بخش شود.

خرابی PTC : در لحظه اول روشن شدن باعث سوختن فیوز ورودی دستگاه می شود

سوختن ترانزیستور خروجی هوریزنتال : خرابی ترانس هایولتاژ ، لحیم سردی مدار هوریزنتال ، خرابی چوک درایور

سوختن آی سی خروجی پاور STR : تعویض آی سی خراب و قطعات جانبی آن مانند خازن صافی

 

در تعمیر روشن نشدن تلویزیون وضعیت چراغ پاور دستگاه اهمیت زیادی دارد.

روشن شدن این چراغ می تواند نشان دهنده بخش اولیه پاور و سلامت تقریبی بخش سیستم کنترل تلویزیون و قطعات جانبی آنها باشد.

روشن نشدن چراغ پاور تلویزیون هم می تواند بدلیل ایجاد خرابی در بخش اولیه برد پاور و یا ایجاد خرابی در بخش سیستم کنترل تلویزیون باشد.

 

آشنایی با قطعه PTC و وظیفه آن در تلویزیون های قدیمی

PTC در واقع یک مقاومت متغیر است.

این مقاومت در لحظه ابتدایی عبور جریان مقدار کمی دارد و جریان بزرگی از آن عبور می کند. عبور جریان باعث گرم شدن و تغییر میزان مقاومت این قطه می شود تا جایی که جریانی از آن عبور نمی کند.

ساختار لامپ تصویر در تلویزیون های قدیمی به گونه ای است که آخرین تصویر در آن باقی می ماند. در روشن شدن بعدی این تصویر که گاها به صورت لکه های رنگی ایجاد می شود از بین برود.

برای از بین بردن این لکه ها از سیم پیچ های بزرگی استفاده می شود که در اطراف لامپ تصویر قرار می گیرند و در لحظه اولیه روشن شدن تلویزیون بوسیله قطعه PTC جریان برزگی از آن عبور می کند و باعث از بین رفتن این لکه ها می شود. کارکرد صحیح مدار دگوسینگ با ایجاد صدای بلندی همراه است که همه ما در روشن شکردن تلویزیون های قدیمی شنیده ایم.

قطعه PTC به دو صورت خراب شود :

قطع می شود و باعث ازکار افتادن مدار دگوسینگ می شود و لکه های رنگی در تصویر تلویزیون دیده می شود

با عبور جریان مقاومت آن بالا نمی رود که باعث می شود جریان بیشتری از میزان مجاز از سیم پیچ ها عبور کند که عموما باعث سوختن فیوز ورودی دستگاه می شود.

 

ایجاد خط نورانی پررنگ در وسط تصویر

یکی دیگر از ایرادهایی که در تلویزیون های crt ایجاد می شود قطع شدن تصویر تلویزیون و ایجاد خط افقی پر رنگ و نورانی بجای تصویر است.

در واقع این خط پر رنگ و نورانی همان تصویر خطوط تشکیل دهنده تصویر است که روی هم جمع شده است.

طبقه ورتیکال در تلویزیون های crt وظیفه تبدیل این خط به تصویر و باز کردن خطوط افقی را دارد و در صورت از کار افتادن آن ایراد توضیح داده شده ایجاد می شود.

سایر ایرادهایی که در اثر خرابی بخش ورتیکال ایجاد می شود عبارتند از :

 • ایجاد خطوط سفید رنگ در بالای تصویر تلویزیون
 • کم شدن عرض تصویر

 

سبز / قرمز شدن رنگ تصویر تلویزیون

در تلویزیون های crt با بالارفتن عمر دستگاه و مستهلک شدن لامپ تصویر تلویزیون به تدریج میزان قدرت کاتدهای آن کاهش پیدا می کند.

هر یک از سه کاتد موجود در این تلویزیون ها وظیفه ایجاد یکی از سه رنگ اصلی یعنی سبز ، قرمز و آبی را دارند. میزان تشعشع این سه کاتد با هم تنظیم می شود و با ضعیف شدن یکی از آنها رنگ دیگری غالب می شود و بیشتر دیده می شود.

مثلا با ضعیف شدن کاتد قرمز رنگ سبز بیشتر دیده می شود. یکی از روش های تست کیفیت تصویر تلویزیون صفر کردن گزینه رنگ تصویر در منوی تنظیمات است، در این حالت تصویر باید کاملا سیاه و سفید دیده شود و زمینه تصویر به هیچ رنگی متمایل نباشد.

 

این نوشته ادامه دارد …

 

 

 

2 دیدگاه ها

 1. سینا گفت:

  سلام str چه قطعه ای است و به چه شکلی است

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، STR پیشوند نام آی سی بخش پاور سوئیچینگ است که دارای ماسفت داخلی است. آی سی STR از یک مدار PWM و یک ماسفت تشکیل می‌شود. در بخش پاور تلویزیون های CRT معمولا از STR استفاده شده است. STR66654 -STRF6307 – STR6308 از STRهای معروف هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ