آیا استفاده از لنز پاک کن صحیح است؟

خرابی لنز دی وی دی

آیا استفاده از لنز پاک کن صحیح است؟

بخش درایور سی دی در سیستم های صوتی مثل سینمای خانگی و دی وی دی پلیرها یکی از بخش های پر استهلاک این دستگاهها به حساب می آید و بسیاری از این دستگاهها در حالی به تعمیرگاهها مراجعه می کنند که علت اصلی مراجعه آنها کار نکردن بخش سی دی و خوانده نشدن اطلاعات سی دی است که ممکن است علت های مختلفی داشته باشد اما تعدادی از مصرف کنندگان که می خواهند شخصا برای تعمیر سینمای خانگی و یا دی وی دی پلیر خود اقدام کنند قبل از عیب یابی و فقط از روی حدس و گمان از لنز پاک کن ها استفاده می کنند و وقتی از این کار نتیجه نمی گیرند به تعمیرگاه های مربوطه مراجعه می کنند. در ادامه به این موضوع می پردازیم که در تعمیر سینما خانگی و دی وی دی پلیر آیا استفاده از لنز پاک کن صحیح است؟ و اگر نه استفاده بی مورد از آن چه آسیبی می تواند به دستگاه ما وارد کند؟

عموم قطعات الکترونیکی هیچ واکنشی در مقابل ورود گرد و غبار ندارند و به کار طبیعی خود ادامه می دهند مثل خازن ها ، دیودها ، ترانزیستورها اما در مقابل تعدادی هم هستند که نفوذ کرد و غبار می تواند کار طبیعی آنها را مختل کند مثل سنسورهای نوری و یا اپتیک ها.

تعمیر سینما خانگی سونی

اپتیک DBU1 که مجهز به کاور است

اپتیکال بلاک ها یا همان قطعاتی که عموما مصرف کنندگان آنها را به نام چشمی و یا لنز می شناسند در واقع اصلی ترین قطعه در بخش دراور سی دی هستند که وظیفه خواندن اطلاعات روی دیسک و انتقال آن به بخش های دیگر را بعهده دارند. بدلیل استفاده از لنز ها و منشورهای متعدد در ساختمان داخلی، این قطعات در مقابل گرد و غبار آسیب پذیر هستند و حتی مقدار کمی گرد و غبار می تواند روند طبیعی کار آنها را مختل کند. بخشی از گرد و غبار وارد شده به دستگاه وارد بخش اپتیکال بلاک می شود و روی لنز خارجی می نشیند و مقدار کمی هم به بخش های داخلی نفوذ می کند و باعث می شود عملکرد طبیعی و صحیح قطعه مختل شود. البته این نکته را هم فراموش نکنید که اپتیک ها به مرور زمان مستهلک شده و به اصطلاح ضعیف می شوند که البته ایجاد این حالت بدلیل ساختار خاص این قطعه می باشد.

 

 

تعمیر لنز dvd

عموم لنز پاک کن ها عبارتند از یک سی دی که در بخشی از آن زائده ای پنبه مانند وجود دارد که محلولی هم برای آغشته کردن آن به مصرف کننده داده می شود و بخش پنبه ای در حالت گردش به لنز خارجی اصابت کرده و آن را تمیز می کند. در این بخش به عمد از کلمه اصابت به جای ساییده شدن استفاده کردیم چرا که بخش پاک کننده روی سی دی با سرعتی بین 5 تا 10 دور در ثانیه می چرخد و به لنز خارجی برخورد می کند و البته نتیجه آن را حتما خودتان بهتر می دانید …

اینکه اپتیک ها در مقابل گرد و غبار آسیب پذیر هستند را طراحان خیلی زودتر از مصرف کنندگان متوجه شده اند و در هر برند و مدل تمهیدات مختلفی از جمله استفاده از کاور روی مجموعه اپتیک ، استفاده از کاور روی لنز اپتیک ، استفاده از لنز های خاص با جذب گرد و غبار پایین استفاده کرده اند و نتیجه آن می شود که امروز دیگر هیچ اپتیکی صرفا به خاطر گرد و غبار وارد شده به دستگاه تعویض نمی شود.

در انتها یاد آور می شویم که سوال (آیا استفاده از لنز پاک کن صحیح است؟) ناقض پاک کردن لنز بیرونی اپتیک دستگاه نیست و برای انجام این کار راه صحیح و استانداردی وجود دارد که در صورت انجام صحیح هیچ آسیبی به قطعه نمی رسد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ