علت سوختن بک لایت تلویزیون ال جی

علت سوختن بک لایت تلویزیون ال جی

قبل از آنکه به بررسی علت سوختن بک لایت تلویزیون ال جی بپردازیم لازم است کمی در مورد اهمیت این بررسی و لزوم پرداختن به آن توضیح دهیم.

یکی از ارکان مهم در بخش فنی تعمیر تلویزیون تعیین علت اصلی ایجاد ایراد و برطرف کردن آن است.در مواردی که علت ایجاد خرابی و آسیب دیدگی قطعات امری غیر از تمام شدن عمر مفید و استهلاک طبیعی قطعات باشد باید حتما مشخص و به صورت اصولی برطرف شود در غیر این صورت قطعه تعویض شده مجددا به مانند قطعه قبلی خراب می شود.

با بررسی آمار دستگاه های مراجعه کننده به بخش تعمیرات تلویزیون های LED و LCD متوجه می شویم که بیشترین میزان ورودی مربوط به خرابی بک لایت تلویزیون های ال جی است.

مدل های مختلف در برند ال جی مانند LN , LB , LY , LS در بخش بک لایت دچار مشکل می شوند و ایراد ظاهری خرابی بک لایت تلویزیون به صورت قطع شدن تصویر تلویزیون در حالیکه پخش صدا بدون مشکل ادامه دارد، ظاهر می شود.

در ادامه به بررسی علت سوختن بک لایت تلویزیون ال جی و راهکارهای برطرف کردن آنها می پردازیم :

 

علت سوختن بک لایت تلویزیون ال جی

 

علت سوختن بک لایت تلویزیون ال جی

 

 • استفاده از قطعات با کیفیت متوسط

اگر بخواهیم واقعی به موضوع خرابی بک لایت تلویزیون ال جی نگاه کنیم می بینیم که قطعات بخش بک لایت در آنها برای همین میزان کارکرد ساخته شده اند. در واقع تلویزیون هایی مانند مدل lb , lf , ly , ls و مدل های مشابه تلویزیون های میان رده ای اقتصادی هستند که میانگین عمر مفید آنها حدود 5 سال در نظر گرفته می شود.

با مطالعه نکات بعدی متوجه می شوید که چرا تعدادی از این تلویزیون ها همین میزان را هم کار نمی کنند و دچار خرابی هایی شبیه خرابی بک لایت می شوند.

 • بالا بودن ولتاژ بایاس لامپ ها در چند ثانیه ابتدایی روشن شدن تلویزیون

در ابتدای روشن شدن تلویزیون های ال جی لوگوی این برند نمایش داده می شود و در این لحظات تنظیمات مختلف رنگ و نور بصورت پیش فرض عمل می کننند و این پیش فرض در حالت بیشترین مقدار نور بک لایت تنظیم شده است تا لوگوی ال جی کاملا شفاف و واضح دیده شود.

 

 

علت سوختن بک لایت تلویزیون ال جی

 

 • جدا شدن لامپهای بک لایت از شاسی دستگاه

این ایراد در مدل هایی که دارای بک لایت شاخه ای هستند بیشتر دیده می شود. در این مدل ها شاسی اصلی دستگاه بعنوان خنک کننده لامپ های ال ای دی محسوب می شود و به مرور زمان با از بین رفتن چسب بین لامپها و فلز زیرین آنها در واقع ارتباط بین قطعه و هیت سینک آن از بین می رود و یا ضعیف می شود که باعث گرم شدن بیشتر لامپها و سرعت گرفتن روند استهلاک آنها می شود.

 

علت سوختن بک لایت تلویزیون ال جی

 

 

 • استفاده از بالا ترین میزان نور بک لایت در منوی تنظیمات

تجربه نشان داده عموم تلویزیون های در حال استفاده در حالت بیشترین میزان نور بک لایت قرار دارند یعنی لامپ های بک لایت در بالاترین حد توان خود در حال کار هستند و طبیعی است که در این حالت کمترین میزان عمر مفید را خواهند داشت.

تنظیمات کارخانه ای عموم تلویزیون ها در حالت بیشترین نور بک لایت قرار داده می شود و حتی ریست کردن تلویزیون هم باعث قرار گرفتن میزان نور بک لایت در حالت حداکثری خواهد شد.

موارد گفته شده در کنار هم باعث افزایش توان مصرفی تلویزیون شده و استهلاک بخش بک لایت را افزایش می دهد. اگر شما هم در منزل تلویزیون ال جی دارید و تا امروز با خرابی بخش بک لایت آن مواجه نشده اید برای جلوگیری از خرابی بخش بک لایت تلویزیون موارد ذیل را رعایت کنید :

 • کاهش نور بک لایت تلویزیون و تنظیم آن با نور محیطی منزل
 • روشن کردن گزینه صرفه جویی انرژی و تنظیم آن به تناسب نور محیط منزل
 • خاموش کردن تلویزیون در فواصل 2 تا 3 ساعت به مدت حدود 15 دقیقه

 

4 دیدگاه ها

 1. رحیمی گفت:

  سلام هزینه تعمیر بک لایت مدل 47LB چقدر میباشد

 2. بهنام گفت:

  هزینه تعویض بک لایت ال ای دی سری lb62300 و اندازه 49 اینچ چقد
  ر میشه

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، در بخش تعویض قطعات یدکی با کیفیت های متفاوتی در دسترس است و هر کدام قیمت خود را دارد. نمونه اورجینال دستگاه حدود 700 و نمونه اصلاح شده و با کیفیت ترین قطعه موجود حدود 1.100 تمام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ