تعمیر تلویزیون سونی از خدمات ویژه گروه رایان است. کیفیت برتر، شاخص‌ترین ویژگی محصولات سونی است که قبل از ورود به بحث تعمیر تلویزیون سونی باید کمی درباره آن توضیح دهیم.

ده ها سال است که سونی بعنوان تولید کننده برتر لوازم صوتی و مخصوصا تصویری شناخته شده است. عموم خریداران سونی، مشتریان ثابتی هستند که همیشه لوازم صوتی و تصویری خود را از بین تولیدات این کمپانی انتخاب می کنند. اکثر محصولات سونی نسبت به اقلام مشابه خود در سایر برندها 20 تا 30 درصد گرانتر هستند اما اصالت و کیفیتی که در طراحی و تولید دستگاه های این غول ژاپنی وجود دارد باعث می شود که خریداران به راحتی این اختلاف را پرداخت کنند.

در ادامه به بررسی بخش تعمیر تلویزیون sony در مجموعه تعمیرتلویزیون می پردازیم.

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیرات تلویزیون سونی در منزل

مشکلات تلویزیون سونی

اولین و اصلی ترین نکته در مجموعه تعمیر تلویزیون سونی که باید با آن آشنا شویم سیستم عیب یاب داخلی تلویزیون سونی است.

به بیان ساده وقتی تلویزیون سونی دچار خرابی می‌شود،  این سیستم دستگاه را عیب یابی کرده و به ما می گوید که کدام بخش یا قطعات دستگاه معیوب است. شروع استفاده از این self check به زمان تولید تلویزیون های CRT (تلویزیون های دارای لامپ تصویر) برمی‌گردد.

به مرور زمان سیستم عیب‌یابی دقیق‌تر شده و معایب و کمی و کاستیهای آن برطرف شده و در تلویزیونهای ال ای دی و ال سی دی سونی نهایت دقت در عملکرد این سیستم عیب یاب را شاهد هستیم.

نشانه ظاهری سیستم عیب یاب داخلی تلویزیون سونی چشمک زدن چراغ پاور به رنگ قرمز است.

چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون سونی

نحوه عیب یابی تلویزیون سونی به این شکل است: زمانی که یکی از قطعات تلویزیون خراب شده و یا به درستی وظیفه خود را انجام نمی‌دهد، مدار محافظ فعال می‌شود و تلویزیون را خاموش می‌کند. با خاموش شدن تلویزیون لامپ پاور شروع به چشمک زدن می کند. لامپ پاور تلویزیون یک تعداد مشخص چشمک را پشت سر هم تکرار میکند. لامپ پاور چند بار روشن می‌شود سپس برای 2 ثانیه مکث می‌کند و دوباره همان تعداد چشمک را تکرار می‌کند.

به بیان دیگر در صورت خرابی در یکی از مدارات، تلویزیون بعد از روشن کردن به حالت استندبای می رود و چراغ قرمز جلوی دستگاه چند بار چشمک می زند و پس از مکث 2 ثانیه ای مجددا همان تعداد بار اول را تکرار میکند. این تعداد ثابت که تا خاموش کردن کامل و یا قطع برق دستگاه معیوب ادامه دارد مشخص کننده محل ایراد و قطعات معیوب می باشد.

در هر مدل تلویزیون سونی تعداد چشمکها و ایرادهای معادل آنها متغیر است. در نقشه فنی تلویزیون سونی جدول راهنمای ویژه‌ای مختص همان مدل ارائه می‌‌شود که ایرادهای مختلف همراه با تعداد چشمک ها را مشخص می‌کند. چشمک زدن لامپ پاور تلویزیون سونی یک رابط کاربری اختصاصی برای ارتباط با متخصصین تعمیر تلویزیون سونی و دریافت مشاوره تعمیرات است.

 

 

ایراد معادل چشمک ها در تعمیر تلویزیون سونی

ایرادهای تلویزیونهای سونی عمدتا در چهار چوب تعداد چشمک های چراغ جلوی تلویزیون و مدل دستگاه بررسی و شناخته می شود.

در نقشه فنی و داخلی تلویزیون سونی و در هر مدل به صورت مجزا جدولی طراحی شده است که تعداد چشمک های آن مدل و ایراد مربوطه در آن توضیح داده شده است. توصیه بخش طراحی تلویزیون سونی اینست که در مواجهه با هر ایراد به سرویس منوال دستگاه مراجعه کنیم و تعداد چشمک‌ها را با جدول مطابقت داده و ایراد دستگاه را مشخص کنیم. اما اگر با دید کلی به این بخش نگاه کنیم می بینیم که تعدادی از آنها به صورت ثابت و مشترک استفاده شده اند. در ادامه به تعدادی از متداولترین تعداد چشمک ها و ایرادهای معادل آنها در مجموعه تعمیر تلویزیون سونی اشاره می کنیم :

2 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

در عموم مدل های تلویزیون سونی مشخص کننده ایراد در برد پاور دستگاه است. وقتی یکی از ولتاژهای خروجی برد پاور (غیر از ولتاژ استندبای) قطع و یا دچار نقص شود مدار محافظ این بخش فعال شده و چراغ جلوی تلویزیون سونی 2 بار چشمک می‌زند.

در اکثر مدل‌های تلویزیون سونی برد پاور به صورت یک برد مجزا و داخل تلویزیون طراحی شده است اما در برخی از مدل‌ها مانند سری W به صورا آداپتور خارجی ساخته شده است.

3 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

3 بار چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون سونی در اغلب موارد نشان دهنده خرابی مین برد تلویزیون است. البته در تعداد معدودی از مدل‌ها برای خرابی برد پاور هم بکار برده شده است.

ایرادهایی که در مین برد تلویزیون سونی ایجاد می شود می تواند به صورت نرم افزاری و یا سخت افزاری باشد. یکی از ویژگی‌های خاص تلویزیون سونی در بخش مین برد شباهت اینچ‌های مختلف به یکدیگر است. مثلا در سری W800B یا C در سایزهای مختلف مین برد از یک نوع شکل ظاهری برخوردار است و فقط در نرم‌افزار با هم تفاوت دارند.

4 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

4 بار چشمک زدن تلویزیون سونی در تعدادی از مدل‌های خاص تلویزیون سونی بکار رفته است. در این مدل‌ها 4 بار چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون، نشان دهنده خرابی بک لایت و یا برد بک لایت است. در این مدل‌ها برد بک لایت یا همان LD Board به صورت یک برد مجزا طراحی شده است.

توضیح بیشتر این که در عموم تلویزیون‌های ال ای دی ولتاژ کار لامپ‌های بک لایت در برد پاور تهیه می‌شود. در برخی از مدل های تلویزیون سونی این بخش به صورت یک برد جداگانه ساخته می‌شود. در این حالت معمولا نور بک لایت در چند بخش کنترل می شود و باعث ایجاد کیفیت در تصویر تلویزیون می شود.

5 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

در طراحی تلویزیون های سونی 5 بار چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون سونی عموما برای قطعات مربوط به بخش نمایشگر و پردازشگر سیگنال بکار رفته است. در تلویزیون های CRT برای نمایش خرابی برد RGB (پردازشگر و تقویت کننده سیگنال تصویر) و لامپ تصویر تلویزیون بکار رفته است. در تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی سونی 5 بار چشمک زدن برای نمایش خرابی برد تی کان و صفحه نمایش تلویزیون بکار می‌رود.

برد تیکان پردازشگر نهایی تصویر است و سیگنال تصویر از مین برد دستگاه به آن منتقل شده و خروجی آن به صفحه نمایش تلویزیون منتقل می شود.

در تلویزیون سونی مدل W800C همانطور که در یک نوشته دیگر به طور مفصل به آن پرداخته‌ایم دارای ضعف در بخش برد تیکان است. خرابی تیکان به صورت ایراد شایع و اپیدمی در سایزهای مختلف این مدل ایجاد می شود و ایرادهای ظاهری آن به صورت بهم ریختگی رنگ و تصویر ، ایجاد خطوط عمودی ، سبز یا سفید شدن تصویر ، دو تایی شدن تصویر تلویزیون و ایرادهای مشابه ظاهر می‌شود.

6 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

6 بار چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون سونی در عموم تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی سونی بعلت ایجاد خرابی در بخش بک لایت دستگاه نشان داده می شود. بخش بک لایت از دو بخش کلی تشکیل می شود لامپ های بک لایت که نور بک لایت را می‌سازند و برد بک لایت که وظیفه تامین ولتاژ کار لامپ‌ها را بعهده دارد.

لامپ‌های بک لایت در تلویزیون های ال سی دی از نوع فلورسنت و در تلویزیون های ال ای دی از نوع لامپهای ال ای دی هستند. در واقع تلویزیون هایی که امروز بعنوان ال ای دی میشناسیم همان تلویزیون های ال سی دی هستند که در بک لایت آنها از لامپهای ال ای دی استفاده شده است. در اغلب مدل های تلویزیون سونی از بک لایت های لبه (edge) استفاده است و تنها در چند مدل از بک لایت شاخه ای استفاده شده است.

6 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

8 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

8 بار چشمک زدن تلویزیون سونی عموما برای نشان دادن ایراد بخش صدا بکار رفته است، هر چند که به دلیل کیفیت عمومی تلویزیون های سونی در این بخش بسیار کم دیده می شود. بخش تقویت صدا در عموم تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی و در همه برندها معمولا بعنوان بخشی از مین برد تلویزیون طراحی می‌شود. اما در عیب یابی تلویزیون سونی بعنوان یک بخش مجزا در نظر گرفته می شود.

در تعمیر تلویزیون سونی با 8 بار چشمک زدن چراغ پاور باید حتما بلندگوها را هم بخشی از مدار تقویت صدای تلویزیون در نظر گرفت که ممکن است خرابی آنها باعث ایجاد 8 چشمک در تلویزیون سونی شود.

13 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

در تلویزیون های ال سی دی سونی بعلت ایجاد خرابی در لامپ های فلورسنت بخش بک لایت مشاهده می شد اما در تلویزیون های ال ای دی و نسل جدید سونی کمتر کاربرد دارد.

در ادامه نمونه ای از جدول عیب یاب سونی را هم می آوریم اما در نظر داشته باشید که این جدول در مدلهای مختلف متفاوت است و در بخش تعمیر تلویزیون سونی در هر مورد تعمیر از نقشه فنی دستگاه چک می شود.

دسترسی به منوی عیب یابی در تعمیر تلویزیون سونی

خرابی های ایجاد شده در تلویزیونهای سونی در منوی عیب یابی تلویزیون ثبت می شود. این منو با وارد کردن کد خاصی قابل دسترسی است و با مراجعه به آن می توان فهمید تلویزیون قبلا دچار چه ایرادهایی شده است. برای ورود به منوی عی ب یابی در تلویزیون های سونی دکمه های زیر را پشت سرهم و بدون فاصله  درحالی که تلویزیون در حالت استندبای است فشار دهید :

Display + 5 + ( +Volume ) + Power on

در این حالت تلویزیون روشن می شود و منوی عیب یابی تلویزیون ظاهر می شود. همانطور که در عکس زیر می بینید اعداد سمت چپ تعداد چشمک ها و عبارات مقابل آنها نام قطعات معیوب است. اعداد بعد از نقطه چین هم تعداد دفعات چشمک زدن است. اگر دقت کنید یکی از ایرادهای ایجاد شده در منوی زیر 4 چشمک است که قطعه خراب احتمالی برد بالانسر دستگاه است. در این تلویزیون تعداد 4 چشمک دوبار زده شده است.

 

پاک کردن منوی عیب یابی در تعمیر تلویزیون سونی

منوی عیب یابی در تلویزیون های سونی قابلیت ریست و بازگشت به حالت اولیه را هم دارد. برای ریست کردن تلویزیون سونی در عموم تلویزیون های سونی باید دکمه های 8 و سپس 0 را روی کنترل دستگاه و پشت سر فشار دهید. با انجام عملیات اعداد تغییر کرده مجددا صفر شده و منوی عیب یابی ریست می شود.عکس زیر منوی بالا بعد از انجام عملیات ریست کردن منوی عیب یابی در همان تلویزیون را نشان می دهد.

تعمیر بک لایت تلویزیون سونی

همانطور که در نوشته های دیگر گفتیم ایراد و خرابی بخش بک لایت به یکی از ایرادهای متداول و شایع در بین تلویزیون‌های ال سی دی و ال ای دی تبدیل شده است. در ادامه به بررسی ایراد بک لایت در بین تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی سونی می‌پردازیم:

بخش بک لایت در عموم تلویزیون های ال سی دی سونی به مانند ساختار کلاسیک عموم تلویزیون‌های ال سی دی از دو بخش برد بک لایت و لامپ‌های فلورسنت تشکیل شده است. وجود سستم عیب یاب در تلویزیون های سونی باعث می شود که ایراد بخش بک لایت تلویزیون با 6 چشمک نشان داده می شود. در صورت خرابی برد بک لایت و یا خرابی و یا ضعف لامپ های بک لایت مدار محافظ تلویزیون سونی فعال شده و پس از به استندبای رفتن تلویزیون 6 بار چشمک می زند.

در تعمیر تلویزیون سونی ال سی دی و در صورت خرابی بک لایت ابتدا باید مشخص شود که برد بک لایت خراب است و یا لامپ های فلورسنت بک لایت. پس از مشخص شدن محدوده خرابی بهتر می توان برای تعمیر و یا تعویض قطعات معیوب تصمیم گیری کرد.

در برند سونی نسبت به سایر برندها ایراد بخش بک لایت تلویزیون در موارد بسیار کمتری دیده می شود. تلویزیون های ال ای دی سونی با توجه به استفاده از قطعات با کیفیت در بخش بک لایت به ندرت دچار این ایراد می شوند و تنها چند مدل وجود دارد که دچار ایراد بک لایت می شوند و لازم است که تحت تعمیر بک لایت تلویزیون قرار گیرند.

تعمیر بک لایت تلویزیون سونی

تلویزیون های ال ای دی سونی اغلب دارای بک لایت لبه هستند و همانطور که گفتیم به علت استفاده از قطعات با کیفیت ایراد بخش بک لایت به نسبت یسایر برندها در تلویزیون های سونی کمتر ایجاد می‌شود.

خرابی بک لایت در تلویزیون های ال ای دی سونی با تعداد 4 و 6 چشمک مشخص می‌شود. تعداد 4 چشمک معمولا برای نشان دادن خرابی برد LD یا همان برد درایور بخش بک لایت و 6 چشمک برای نشان دادن خرابی لامپ های بک لایت استفاده می‌شود.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ