تعمیر تلویزیون سونی

کیفیت برتر ، شاخص ترین ویژگی محصولات سونی است که قبل از ورود به بحث تعمیر تلویزیون سونی باید کمی درباره آن توضیح دهیم.

ده ها سال است که سونی بعنوان تولید کننده برتر لوازم صوتی و مخصوصا تصویری شناخته شده است. عموم خریداران سونی ، مشتریان ثابتی هستند که همیشه لوازم صوتی و تصویری خود را از بین تولیدات این کمپانی انتخاب می کنند. اکثر محصولات سونی نسبت به اقلام مشابه خود در سایر برندها 20 تا 30 درصد گرانتر هستند اما اصالت و کیفیتی که در طراحی و تولید دستگاه های این غول ژاپنی وجود دارد باعث می شود که خریداران به راحتی این اختلاف را پرداخت کنند.

در ادامه به بررسی بخش تعمیر تلویزیون sony در مجموعه تعمیرتلویزیون می پردازیم.

مشکلات تلویزیون سونی

اولین و اصلی ترین نکته در بخش تعمیر تلویزیون سونی ، سیستم عیب یاب اتوماتیک داخلی تلویزیونهای سونی است.

شروع استفاده از این self check  به زمان تولید تلویزیون های CRT برمی گردد و به مرور زمان معایب و کمی و کاستیهای آن برطرف شده و در تلویزیونهای ال ای دی و ال سی دی سونی نهایت دقت این عیب یاب را شاهد هستیم.

 

چشمک زدن چراغ تلویزیون سونی

کارکرد این سیستم که در بخش روشن نشدن و چشمک زدن تلویزیون سونی شرح مفصلی درباره آن داده شده به نحوی طراحی شده است که در هنگام بروز هرگونه مشکل و ایراد در کار قطعات دستگاه ، مدار پروتکشن دستگاه فعال شده و تلویزیون را به حالت استندبای می برد و چراغ استندبای در این حالت شروع به چشمک زدن می کند.

این چشمک زدن دارای تعداد مشخص و واحد در یک ثابت زمانی است و محدوده قطعات معیوب را مشخص میکند.

به بیان ساده تر در صورت خرابی در یکی از مدارات , تلویزیون بعد از روشن کردن به حالت استندبای می رود و چراغ قرمز جلوی دستگاه چند بار چشمک می زند و پس از مکث 2 ثانیه ای مجددا همان تعداد بار اول را تکرار میکند و این تعداد ثابت که تا خاموش کردن کامل و یا قطع برق دستگاه معیوب ادامه دارد مشخص کننده محل ایراد و قطعات معیوب می باشد که البته برای هر مدل تعداد چشمکها و ایرادهای معادل آنها متغیر بوده و در ابتدای نقشه سرویس هر مدل شرح داده شده است.

توصیه اصلی شمردن تعداد چشمکها و ارائه آن بهمراه مدل دستگاه برای مشاوره با متخصصین تعمیر تلویزیون سونی است.

مدل کد تلویزیونهای ال ای دی و ال سی دی سونی با پیشوند KDL ، KLV  و  KD شروع می شود و در ادامه سایز دستگاه بر حسب اینچ و سری تولید و ورژن ساخت قید می شود. بعنوان نمونه KDL-40X450 تلویزیون ال سی دی سونی در سایز 40 اینچ از سری X و ورژن 450 این مدل می باشد.

 

ایراد معادل چشمک ها در تعمیر تلویزیون سونی

ایرادهای تلویزیونهای سونی عمدتا در چهار چوب تعداد چشمک های چراغ جلوی تلویزیون و مدل دستگاه بررسی و شناخته می شود.

بر اساس استراتژی طراحی در مدل های مختلف هر تعداد چشمک در هر مدل ممکن است برای یک ایراد خاص در نظر گرفته شده باشد اما اگر با دید کلی به این بخش نگاه کنیم می بینیم که تعدادی از آنها به صورت ثابت و مشترک استفاده شده اند. در ادامه به تعدادی از متداولترین تعداد چشمک ها و ایرادهای معادل آنها در مجموعه تعمیر تلویزیون سونی اشاره می کنیم :

2 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

در عموم مدل های تلویزیون سونی مشخص کننده ایراد در برد پاور دستگاه است.

3 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

برد پاور و مین برد بیشترین موارد خرابی در تعداد سه چشمک هستند.

4 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

برد درایور بخش بک لایت که با نام LD Board شناخته می شود و مین برد تلویزیون مخصوصا در بخش نرم افزاری بیشترین موارد خرابی در تعداد 4 چشمک را شامل می شود.

5 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

عمومی ترین تعداد چشمک در تلویزیون های سونی است که بعلت ایجاد خرابی در برد تی کان و پنل تلویزیون ایجاد می شود.

6 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

در عموم تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی سونی بعلت ایجاد خرابی در بخش بک لایت دستگاه نشان داده می شود.

8 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

عموما برای نشان دادن ایراد بخش صدا بکار رفته است، هر چند که به دلیل کیفیت عمومی تلویزیون های سونی در این بخش بسیار کم دیده می شود.

13 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

در تلویزیون های ال سی دی سونی بعلت ایجاد خرابی در لامپ های فلورسنت بخش بک لایت مشاهده می شد اما در تلویزیون های ال ای دی و نسل جدید سونی کمتر کاربرد دارد.

در ادامه نمونه ای از جدول عیب یاب سونی را هم می آوریم اما در نظر داشته باشید که این جدول در مدلهای مختلف متفاوت است و در بخش تعمیر تلویزیون سونی در هر مورد تعمیر از نقشه فنی دستگاه چک می شود.

 

جدول عیب یابی در تعمیر تلویزیون سونی

دسترسی به منوی عیب یابی در تعمیر تلویزیون سونی

خرابی های ایجاد شده در تلویزیونهای سونی در منوی عیب یابی تلویزیون ثبت می شود.

این منو با وارد کردن کد خاصی قابل دسترسی است و با مراجعه به آن می توان فهمید تلویزیون قبلا دچار چه ایرادهایی شده است. برای ورود به منوی عی ب یابی در تلویزیون های سونی دکمه های زیر را پشت سرهم و بدون فاصله  درحالی که تلویزیون در حالت استندبای است فشار دهید :

Display + 5 + ( +Volume ) + Power on

در این حالت تلویزیون روشن می شود و منوی عیب یابی تلویزیون ظاهر می شود.

همانطور که در عکس زیر می بینید اعداد سمت چپ تعداد چشمک ها و عبارات مقابل آنها نام قطعات معیوب است. اعداد بعد از نقطه چین هم تعداد دفعات چشمک زدن است. اگر دقت کنید یکی از ایرادهای ایجاد شده در منوی زیر 4 چشمک است که قطعه خراب احتمالی برد بالانسر دستگاه است. در این تلویزیون تعداد 4 چشمک دوبار زده شده است.

 

منوی عیب یابی داخلی در تعمیر تلویزیون سونی

پاک کردن منوی عیب یابی در تعمیر تلویزیون سونی

منوی عیب یابی در تلویزیون های سونی قابلیت ریست و بازگشت به حالت اولیه را هم دارد.

برای ریست کردن تلویزیون سونی در عموم تلویزیون های سونی باید دکمه های 8 و سپس 0  را روی کنترل دستگاه و پشت سر فشار دهید. با انجام عملیات اعداد تغییر کرده مجددا صفر شده و منوی عیب یابی ریست می شود.عکس زیر منوی بالا بعد از انجام عملیات ریست کردن منوی عیب یابی در همان تلویزیون را نشان می دهد.

 

منوی عیب یابی در تعمیر تلویزیون سونی

 

تعمیر بک لایت تلویزیون سونی (LCD)

در عموم تلویزیون های ال سی دی سونی ایراد بخش بک لایت تلویزیون با 6 چشمک نشان داده می شود.

عیب یاب داخلی دستگاه در صورت ایجاد هرگونه خرابی در قطعات مختلف این بخش فعال شده و دستگاه را بحالت استندبای می برد. در این حالت برای نشان دادن ایراد بخش بک لایت در تلویزیون چراغ جلوی دستگاه 6 بار چشمک می زند.

 

تعمیر بک لایت تلویزیون سونی (LED)

در برند سونی نسبت به سایر برندها ایراد بخش بک لایت تلویزیون در موارد بسیار کمتری دیده می شود.

تلویزیون های ال ای دی سونی با توجه به استفاده از قطعات با کیفیت در بخش بک لایت به ندرت دچار این ایراد می شوند و تنها چند مدل وجود دارد که دچار ایراد بک لایت می شوند و لازم است که تحت تعمیر بک لایت تلویزیون قرار گیرند.

 

مدل هایی که در برند سونی بیشتر دچار ایراد بک لایت می شوند عبارتند از :

w904

تعداد چشمک نشان دهنده ایراد بک لایت در این مدل از تلویزیون های سونی 4 چشمک است.

در این مدل معمولا دستگاه روشن می شود و پس از چند ثانیه به حالت چشمک زدن درمی آید و چراغ جلوی دستگاه 4 بار چشمک می زند. متاسفنه بدلیل استفاده از بک لایت خاص در این مدل و کمیابی قطعه تعمیر تلویزیون سونی مدل w904 با مشکل کمبود قطعه مواجه است.

w600

در این مدل از تلویزیون های سونی از بک لایت شاخه ای استفاده شده است.

تفاوتی که بک لایت این مدل با سایر بک لایت های شاخه ای دارد اینست که در صورت خرابی تعدادی از لامپها در تصویر تلویزیون اشکالی دیده نمی شود. با افزایش تعداد لامپ های خراب و فعال شدن مدار پروتکتور ، دستگاه خاموش می شود و چراغ جلوی دستگاه 6 بار چشمک می زند.

w650

در این مدل هم ایراد بک لایت نسبت به سایر مدلها بیشتر دیده می شود و با 6 چشمک نشان داده می شود.

سری R

در این سری از تلویزیون های سونی هم ایراد بک لایت به صورت نسبی بیشتر دیده می شود.

در این مدل هم 6 چشمک نشان دهنده ایراد در بخش بک لایت تلویزیون است.

 

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ