تعمیر تلویزیون سامسونگ یکی از خدمات گروه تخصصی رایان است که نیاز به مهارتهای خاص و ویژه دارد. در ادامه همراه با متخصصین تعمیر تلویزیون ایرادهای متداول در مجموعه تعمیر تلویزیون سامسونگ را بررسی کرده و مراحل تعمیر هر ایراد را بررسی می‌کنیم.

ایرادهای متداول در تعمیر تلویزیون ال سی دی سامسونگ

سامسونگ در زمان تولید تلویزیون های LCD در یکی از بهترین دوره های فروش محصولات خود بوده و تقریبا به مدت 10 سال رکورددار فروش تلویزیون های ال سی دی بود. همین مقدار کافی است تا اهمیت تعمیر تلویزیون ال سی دی سامسونگ را در مجموعه تعمیرات تلویزیون مشخص کند.

شایع ترین ایرادهایی که در بین تلویزیون های ال سی دی سامسونگ ایجاد می شود عبارتند از :

 1. روشن نشدن تلویزیون سامسونگ
 2. دیر روشن شدن یا بد روشن شدن تلویزیون سامسونگ
 3. قطع شدن تصویر تلویزیون
 4. سفید شدن تصویر
 5. قطع شدن تصویر تلویزیون بعد از چند دقیقه
 6. ایجاد خطوط عمودی در تصویر تلویزیون سامسونگ
 7. شکستگی صفحه نمایش

علت روشن نشدن تلویزیون سامسونگ چیست؟

یکی از ایرادهایی که در تعمیر تلویزیون سامسونگ دیده می شود روشن نشدن تلویزیون است. هر چند روشن نشدن تلویزیون یک ایراد کلی است و برای مشخص شدن قطعات معیوب ابتدا باید حالت روشن نشدن تلویزیون را کمی بیشتر بررسی کرد و ایراد را دقیق‌تر مشخص کرد. اولین قدم در این بخش مشخص کردن این نکته است که آیا چراغ استندبای روشن می شود یا خیر؟

روشن شدن چراغ استندبای تلویزیون یعنی بخشی از برد پاور تلویزیون سالم است و ولتاژ استنبای هم به درستی تهیه می شود.  به طور کلی روشن نشدن تلویزیون سامسونگ معمولا به دو دلیل عمده اتفاق می افتد : خرابی برد پاور تلویزیون و یا خرابی مین برد تلویزیون

در عموم موارد روشن نشدن تلویزیون سامسونگ بعلت خرابی برد پاور است. تعمیر برد پاور تلویزیون سامسونگ به جای تعویض می تواند هزینه تعمیر تلویزیون را تا حد زیادی کاهش دهد.

دیر روشن شدن یا بد روشن شدن تلویزیون سامسونگ

بعد از روشن نشدن تلویزیون سامسونگ ایراد دیگری که معمولا در برد پاور تلویزیون های سامسونگ ایجاد می شود دیر روشن شدن یا بعبارت دیگر سخت روشن شدن تلویزیون سامسونگ است. این ایراد معمولا بعلت ایجاد ایراد در یکی از ولتاژهای خروجی برد پاور ایجاد می شود.

بعضی از قطعات الکترونیکی با تغییرات دما ظرفیت و مقدار آنها تغییر می کند. در ابتدای روشن شدن این قطعات سرد هستند و بعد از چند دقیقه کارکرد تلویزیون کم کم گرم می شوند و ظرفیت آنها افزایش پیدا می کند و برد به حالت کار عادی برمی گردد. این ایراد در مدل های A , C و D زیاد دیده می شود.

سفید شدن تصویر تلویزیون سامسونگ

سفید شدن تصویر یکی دیگر از ایرادهایی است که در تلویزیون LCD سامسونگ ایجاد می‌شود. در این ایراد تصویر وجود دارد اما میزان روشنایی تصویر به حدی افزایش پیدا می کند که تصویر تقریبا محو شده و قابل دیده شدن نیست.

این ایراد معمولا در برد تیکان و پنل تلویزیون های ال سی دی سامسونگ ایجاد می شود. برد تیکان وظیفه پردازش و زمان‌بندی سیگنال تصویر برای بخش های مختلف پنل (صفحه نمایش) را بعهده دارد. سفید شدن تصویر یکی از ایرادهای متداول در تلویزیون ال سی دی سامسونگ است.

در بخش تعمیر ایراد، لازم است که حتما بخش پنل تلویزیون را چک و سلامت آن را بررسی کنید. ممکن است در ظاهر برد تیکان آسیب دیده باشد. اما علت اصلی خرابی ایجاد اشکال در پنل تلویزیون باشد. در این حالت بعد از مدتی خرابی تلویزیون مجدد ظاهر می‌شود.

تعمیر سفید شدن تصویر تلویزیون سامسونگ

قطع شدن تصویر تلویزیون سامسونگ

قطع شدن تصویر تلویزیون به صورت کامل یا بعد از مدتی کارکردن ایراد دیگر تلویزیون های ال سی دی سامسونگ است. این ایراد در بخش بک لایت ایجاد می شود.

بک لایت در تلویزیون های ال سی دی شامل دو بخش است :

 1.  لامپ های بک لایت :  تعداد 12 تا 22 لامپ فلورسنت (مهتابی) هستند و در پشت صفحه نمایش نور بک لایت را تولید می کنند تا تصویر قابل دیدن شود.
 2. برد بک لایت : وظیفه تامین ولتاژ برای تغذیه لامپ های بک لایت را بعهده دارد.

خرابی قطعات بک لایت گاهی به صورت کامل ایجاد می شود و باعث قطع شدن کامل تصویر می شود و گاهی هم قطعات بخش بک لایت نیمه خراب می شوند و باعث می شود که تصویر تلویزیون بعد از چند دقیقه کرکردن قطع شود.

این ایراد تقریبا در همه مدل های ال سی دی سامسونگ دیده می شود.

تعمیر بک لایت تلویزیون ال سی دی سامسونگ

 

تعمیر تلویزیون سامسونگ LED

به جهت اهمیت تلویزیون های ال ای دی ابتدا شایع ترین ایرادها در بین این تلویزیون ها را نام می بریم و توضیح می دهیم سپس مدل های مختلف تلویزیون های ال ای دی سامسونگ را نام برده و ایرادهای شایع در هر مدل را بررسی می کنیم.

شایع ترین ایرادها در بین تلویزیون های ال ای دی سامسونگ عبارتند از :

 1. روشن نشدن تلویزیون سامسونگ
 2. روشن و خاموش شدن تلویزیون سامسونگ
 3. سیاه شدن تصویر تلویزیون سامسونگ
 4. قطع شدن تصویر تلویزیون
 5. تاریکی، کم نور شدن و هاله دار شدن تصویر تلویزیون سامسونگ
 6. چشمک زدن چراغ پاور و روشن نشدن تلویزیون سامسونگ
 7. شکستگی صفحه نمایش (پنل) تلویزیون سامسونگ
 8. آبخوردگی صفحه نمایش تلویزیون سامسونگ

ایراد بک لایت در تلویزیون سامسونگ

قبل از شروع بحث راجع به تعمیر تلویزیون سامسونگ در زیر مجموعه ال ای دی و ایرادهای شایع در آنها لازم است راجع به یک ایراد اپیدمی و متداول در بین عموم تلویزیون های ال ای دی ال جی توضیح دهیم.

ساختار تلویزیون های ال ای دی به این صورت است که نور بک لایت یا زمینه در پشت صفحه نمایش تولید شده و باعث دیده شدن تصویر می شود. نور بک لایت بوسیله لامپ های ال ای دی تولید و صفحات پولاریزه که روی لامپ ها قرار می گیرد باعث می شود تا نور لامپ ها به صورت یکنواخت دیده شود. بدیهی است که هر نوع ایراد در تولید نور بک لایت به تصویر منتقل می شود مثلا خاموشی تعدادی از لامپ ها باعث قطع شدن نور بک لایت در آن بخش شده و به تناسب میزان تاریکی همان بخش از تصویر تلویزیون هم تاریک تر (نسبت به بخش های سالم تصویر) دیده خواهد شد.

متداولترین ایرادهای ظاهری خرابی بک لایت تلویزیون عبارتند از :

 1. قطع شدن تصویر تلویزیون

 2. تاریک شدن نیمه بالایی یا پایینی تصویر

 3. قطع و وصل شدن تصویر یا پرپر زدن تصویر

 4. ایجاد نقاط یا لکه های تاریک در تصویر

 5. ایجاد نقاط نورانی در تصویر تلویزیون

 

تاریکی تصویر تلویزیون سامسونگ

سیاه شدن تصویر تلویزیون سامسونگ

تعمیر تلویزیون سامسونگ مدل D

سری D از تلویزیون های سامسونگ در سه سایز 32 ، 40 و 46 تولید شده است اما دو سایز 40 و 46 فراوانی بیشتری دارد. ایرادهای متداول در این سری از تلویزیون های سامسونگ عبارتند از :

 1. خاموش و روشن شدن

 2. سیاه شدن بالای تصویر یا کند شدن بالای تصویر

 3. قطع شدن تصویر یا ایجاد لکه های تاریک در تصویر

 4. چشمک زدن چراغ پاور

خاموش و روشن شدن تلویزیون سامسونگ

معمولا شکل ظاهری آن به این صورت است که بعد از روشن کردن تلویزیون و ظاهر شدن لوگوی سامسونگ (بعضی مواقع تا چند ثانیه تصویر هم دیده می شود) تلویزیون مجددا خاموش می شود و بلافاصله روشن می شود و مجددا لوگوی سامسونگ نمایش داده می شود. این ایراد که در مجموعه تعمیرات تلویزیون با نام ریبوت شدن شناخته می‌شود معمولا بعلت خرابی مین برد ایجاد می شود.

سیاه شدن بالای تصویر یا کند شدن بالای تصویر

این ایراد خاص سری D است. معمولا یک سوم بالای تصویر تغییر رنگ می دهد، تصویر کند می شود و از بقیه تصویر جا می ‌ماند. این ایراد بعلت خرابی پنل تلویزیون در سری D ایجاد می شود و در اغلب موارد در ابتدای ایجاد ایراد بعد از چند دقیقه کارکرد تلویزیون و یا به اصطلاح گرم شدن تلویزیون از بین می‌رود.

قطع شدن تصویر یا ایجاد لکه های تاریک در تصویر

بک لایت تلویزیون سامسونگ سری D به صورت لبه و در طول مستطیل تصویر قرار دارد. وقتی بخشی از لامپ های بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل D می سوزد و باقی لامپ ها روشن می شود در نزدیکی لامپها تاریکی تصویر ایجاد می شود اما در نقاط دورتر از لامپها نور لامپهای سالم به صفحه تابیده و تاریکی کمتر دیده می‌شود.

اگر ایراد بک لایت در سری D تعمیر نشود به مرور پیشرفت کرده و مدار محافظ بخش بک لایت به طور کامل این بخش را از کار می اندازد. در این حالت تصویر تلویزیون قطع می‌شود اما پخش صدا ادامه دارد.

چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون سامسونگ

خرابی بک لایت در تلویزیون سامسونگ سری D اگر باعث ایجاد اضافه بار و جریان برد پاور شود باعث می شود که چراغ جلوی تلویزیون سامسونگ به صورت نامتناوب چشمک بزند. این چشمک زدن معمولا به صورت 2 بار چشمک زدن پشت سر هم و مکث کوتاه و دوباره 2 بار چشمک زدن دیده می شود.

تعمیر تلویزیون سامسونگ مدل F

سری F از تلویزیون های سامسونگ در سه سایز تولید شده است : 32 ، 40 ، و 46 . خرابی بک لایت شایع ترین ایراد مدل F از تلویزیون های سامسونگ است که بدلیل تقسیم شدن لامپ های بخش بک لایت به دو دسته بالایی و پایینی تصویر و معیوب شدن یکی از این دو بخش معمولا به صورت تاریکی نیمه بالایی یا پایینی تصویر دیده می شود البته در موارد معدودی هم ایراد در هر دو بخش ایجاد می شود که باعث می شود تصویر تلویزیون به صورت کامل قطع شود.

راه حل تعمیر تلویزیون سامسونگ در این حالت تعویض لامپ های سوخته در بخش بک لایت تلویزیون و همچنین انجام اصلاحیه برد پاور دستگاه برای کاهش استهلاک بخش بک لایت تلویزیون است.

ایراد دیگری که در سری F از تلویزیون های سامسونگ دیده می شود روشن نشدن تلویزیون است که معملا بدلیل ایجاد خرابی در برد پاور دستگاه ایجاد می شود. توصیه اصلی مجموعه تعمیرات تلویزیون برای جلوگیری از ایجاد خرابی در تلویزیون های مختلف جدا کردن برق ورودی دستگاه بوسیله چند راهی های کلید دار در مواقع خاموشی تلویزیون است.

تاریک شدن تصویر تلویزیون ساسمونگ

تاریک شدن تصویر تلویزیون سامسونگ

تعمیر تلویزیون سامسونگ مدل ES

ایراد در بخش بک لایت تلویزیون و سیاه شدن تصویر تلویزیون متداول‌ترین ایرادی است که در مدل های مختلف این سری از تلویزیون های سامسونگ دیده می شود.

در سری ES لامپ های بک لایت به صورت یکطرفه طراحی شده است و به مانند تمام بک لایت هایی که با این روش ساخته شده اند بدلیل تراکم بالای لامپ ها و همچنین مقدار نور زیادی که برای روشن کردن کل مساحت صفحه نمایش لازم است از استهلاک بالایی برخوردار است.

 

تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ

بک لایت سامسونگ مدل ES

تعمیر تلویزیون سامسونگ مدل H و EH

این دو مدل از تلویزیون های سامسونگ به صورت پشت سر هم به بازار مصرف ارائه شده و ساختار آنها شباهت زیادی به یکدیگر دارد. ایراد بک لایت در این دو سری از تلویزیون های سامسونگ هم که بک لایت آنها به صورت شاخه ای طراحی شده است ایراد متداول است که اغلب به صورت روشن نشدن تعدادی از لامپ ها و تاریکی تصویر در همان بخش ظاهر می شود.

سوختن تعدادی از لامپ ها باعث افزایش جریان لامپ های سالم شده و باعث تشدید استهلاک آنها می شود.

 

جلوگیری از خرابی بک لایت تلویزیون سامسونگ

ایراد بخش بک لایت به یکی از عیوب متداول در چندین مدل از تلویزیون های (مخصوصا ال ای دی) سامسونگ تبدیل شده است. بخش بک لایت در تلویزیون های ال ای دی بیشترین توان مصرفی تلویزیون را به خود اختصاص می‌دهد و به همین دلیل بیشتر از سایر بخش های تلویزیون گرم می‌شود. این گرما و حرارت بیشتر به افزایش استهلاک تلویزیون کمک می کند.

در اینجا این سوال پیش می آید که آیا راهی برای جلوگیری از خرابی بخش بک لایت تلویزیون و عدم نیاز به تعمیر تلویزیون سامسونگ وجود دارد؟

در جواب این سوال باید گفت که بله ، برای جلوگیری از خرابی بخش بک لایت تلویزیون می توان به مجموعه ای از اقدامات اشاره کرد که همه آنها به پایین آمدن استهلاک بخش بک لایت منتهی می شود.

مهمترین این اقدامات عبارتند از :

اصلاحیه بک لایت تلویزیون سامسونگ

موثرترین اقدام در بخش پیشگیری از خرابی بخش بک لایت تلویزیون انجام اصلاحیه بخش بک لایت است، اصلاحیه بک لایت عبارتست از تغییرات مداری در بخش تامین ولتاژ بک لایت تلویزیون برای کاهش و تعدیل این ولتاژ.

در عموم موارد انجام اصلاحیه باعث کاهش حدود 5 تا 10 درصدی ولتاژ بک لایت می شود تا ضمن حفظ کیفیت تصویر عمر مفید لامپ ها افزایش یابد. عموم مصرف کنندگان بدلیل نیاز به صرف هزینه و باز شدن تلویزیون تمایل چندانی به انجام این اصلاحیه نشان نمی دهند در حالیکه هزینه انجام این اصلاحیه بسیار پایین تر از هزینه تعمیر تلویزیون سامسونگ در صورت ایجاد خرابی بخش بک لایت خواهد بود.

یکی دیگر از اقداماتی که باعث افزایش طول عمر بخش بک لایت تلویزیون می شود کاهش مقدار نور بک لایت در منوی تنظیمات است. این کاهش از طریق تغییر در دو گزینه قابل انجام است :

 1. کاهش نور زمینه (بک لایت) با کاهش گزینه مستقیم آن در منوی تنظیمات تصویر
 2. کاهش نور زمینه (بک لایت) با روشن کردن گزینه صرفه جویی در انرژی (energy saving)

نکته مهم : یکی از ایرادهای کاهش نور بک لایت در منوی تنظیمات، تغییر این تنظیمات به طور سهوی است. در بخش منوی مخفی برخی از تلویزیون های سامسونگ گزینه ای وجود دارد که می توان با تغییر آن میزان حداکثری نور بک لایت را تنظیم کرد به نحوی که حتی اگر در منوی تنظیمات حالت حداکثری نور بک لایت هم انتخاب شود از حد تعیین شده در منوی مخفی فراتر نرود. برای استفاده از این امکان توصیه می کنیم از متخصصین تعمیر تلویزیون سامسونگ کمک بگیرید. همچنین در ویدئو زیر نحوه انجام این کار توضیح داده شده است.

آموزش تصویری اصلاحیه بک لایت تلویزیون ال ای دی سامسونگ

 

نمایندگی تعمیر تلویزیون سامسونگ

گروه تخصصی رایان آمادگی دارد تعمیرات تخصصی انواع تلویزیون سامسونگ در مدل های مختلف LED – LCD – Plasma و انواع سیستم های صوتی و سینمای خانگی را توسط متخصصین مجرب در کوتاهترین زمان در سراسر تهران بزرگ بعهده بگیرد

خدمات ویژه گروه رایان در بخش خدمات و تعمیرات تلویزیون سامسونگ عبارتند از :

 • مشاوره با متخصصین تعمیرات تلویزیون سامسونگ در اولین تماس و دریافت اطلاعات لازم مانند عیب یابی و تعیین هزینه
 • اعزام کارشناس متخصص تعمیرات در کمتر از 2 ساعت
 • امکان حمل و نقل دستگاه به کارگاه تعمیرات و برگشت ، نصب و تنظیم دستگاه
 • گارانتی 6 ماهه خدمات و قطعات تعویض شده

ارائه خدمات تعمیر لوازم صوتی شامل تعمیر سینما خانگی سامسونگ ، تعمیر دی وی دی پلیر سامسونگ بخش دیگری از خدمات مجموعه تخصصی رایان است.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ