بک لایت تلویزیون چیست؟ همه چیز در مورد تعمیر بک لایت تلویزیون

تعمیر بک لایت

خرابی و تعمیر بک لایت تلویزیون از موارد پرمراجعه در مجموعه تعمیرات تلویزیون در برندهای مختلف تبدیل شده است.

در این نوشته همه چیز را راجع به خرابی بک لایت و روشهای تعمیر آن به شما می گوییم :

 

بک لایت چیست ؟

تا قبل از تولید تلویزیون های ال سی دی بخشی به نام بک لایت در تکنولوژیهای مختلف تلویزیون وجود نداشت و با شروع تولید این تلویزیون ها این بخش هم متولد شد.

روش کار بک لایت در تلویزیون های ال سی دی و تولید تصویر به این صورت است:

سیگنال تصویر در بخش های مختلف پردازش شده و در آخر برای نمایش به صفحه نمایش منتقل می شود اما این تصویر به تنهایی قابل دیده شدن نیست چرا که نور سفید ندارد. نور بک لایت در تکنولوژی های مختلف تلویزیون بوسیله لامپ های مختلف تولید شده و از پشت به تصویر تابانده می شود و تصویر را قابل مشاهده می کند.

مثال بسیار ساده نحوه دیدن عکس های رادیولوژی توسط پزشکان است.

عکس را مقابل یک صفحه نوری سفید قرار می دهند تا اجزاء آن قابل دیدن باشد در این روش دیدن عکس، تصویر وجود دارد و نور سفید آن را قابل دیدن می کند تلویزیون ال ای دی شما هم با همین ساختار کار می کند.

حال اگر اشکالی در تولید و تابش این نور ایجاد شود به تابعیت از آن در دیده شدن تصویر هم اشکال ایجاد می شود مثلا اگر نیمه بالایی نور قطع شود نیمه بالایی تصویر هم تاریک می شود.

 

بیشتر بخوانید : بهترین روش تعمیر بک لایت تلویزیون

 

بک لایت تلویزیون ال سی دی

نور بک لایت (نور زمینه) در تلویزیون های ال سی دی بوسیله لامپ های فلورسنت تامین می شود.

این لامپ ها که به ضخامت تقریبی یک مداد و طول آنها به اندازه اینچ تلویزیون است و به صورت طولی و معمولا به تعداد 12 تا 24 عدد در سایزهای مختلف و در پشت صفحه نمایش تلویزیون قرار دارند و بوسیله برد بک لایت که شامل مجموعه ای از چوک های افزایتده ولتاژ و قطعات راه انداز آنها و همچنین مدارات محافظ و کنترل است تغذیه می شوند.

لامپ های فلورسنت و قطعاتی که برای تغذیه آنها استفاده می شود توان تلفاتی نسبتا بالایی دارند یعنی انرژی زیادی مصرف می کنند که بیشترین مقدار این انرژی تلف شده و به گرما تبدیل می شود.

توان تلفاتی بالاتر نسبت به سایر قطعات و گرمای بیشتری که در بخش بک لایت تلویزیون های ال سی دی ایجاد می شود از دلایل استهلاک بیشتر قطعات این بخش نسبت به سایر قطعات یک تلویزیون ال سی دی است.

خرابی بک لایت تلویزیون ال سی دی

عمده ترین ایراد ظاهری خرابی بک لایت در تلویزیون های ال سی دی قطع شدن تصویر تلویزیون است درحالیکه پخش صدا به صورت طبیعی ادامه دارد.

البته اگر مطالب بالا را به خوبی مطالعه کرده باشید دیگر باید بدانید که در واقع تصویر تلویزیون قطع نمی شود بلکه تصویر وجود دارد اما بدلیل قطع شدن نور بک لایت قابلیت دیده شدن را از دست می دهد.

معمولا لامپ های فلورسنت در صورت خرابی تغییر رنگ می دهند نور آنها از سفید به صورتی کمرنگ تغییر پیدا می کند و این تغییر رنگ در صحنه های با نور سفید و یا در حالت بدون سیگنال (برفک) قابل تشخیص است، در این حالت مدار محافظ دستگاه پس از چند دقیقه فعال شده و بخش بک لایت بطور کامل از کار می اندازد.

اشکال دیگری که در تلویزیون های ال سی دی سامسونگ ایجاد می شود و مشخصه ظاهری مشابهی دارد خرابی برد بک لایت است که همانطور که گفتیم از قطعات مختلفی تشکیل شده است. هر نوع ناپایداری که در این برد هم ایجاد شود در آخر با فعال شدن مدار محافظ بخش بک لایت و قطع شدن نور بک لایت و طبیعتا قطع شدن تصویر تلویزیون همراه است اما در عمل و در پروسه تعمیر تلویزیون مراحل دیگری را شامل می شود.

ایرادهای ایجاد شده در اثر خرابی بک لایت تلویزیون :

 1. قطع شدن تصویر تلویزیون در حالیکه صدا دارد
 2. ظاهر شدن لوگوی اولیه و قطع شدن تصویر
 3. تاریک شدن بخشی از تصویر تلویزیون
 4. قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون و یا به اصطلاح پرپر زدن یا چشمک زدن تصویر تلویزیون
 5. ایجاد نقاط نورانی در تصویر تلویزیون
 6. ایجاد نقاط تاریک در تصویر تلویزیون

 

بیشتر بخوانید : تعمیر بک لایت تلویزیون ; کارکرد و عیوب مختلف آن

معایب تولید نور بک لایت بوسیله لامپ های فلورسنت :

 • راندمان پایین لامپ های فلورسنت و تولید حرارت زیاد
 • ایجاد نور غیر شفاف و باصطلاح مرده (در مقایسه با نور لامپ های ال ای دی)
 • نیاز به ولتاژ AC با دامنه بالا برای کار لامپ های فلورسنت و نیاز به قطعات متعدد (مانند چوک ها و ترانزیستورها) برای ساخت این ولتاژ

مجموعه این عوامل باعث می شود تا بخش بک لایت یکی از بخش های پر استهلاک در تلویزیون های ال سی دی شناخته و تعمیر بک لایت در تلویزیون های ال سی دی به یکی از ایرادهای اپیدمی در این تلویزیون ها شناخته شود.

 

تعمیر بک لایت در تلویزیون های ال سی دی در برند سامسونگ :

سری B از تلویزیون های سامسونگ :

در این سری از تلویزیون های سامسونگ برد بک لایت و برد پاور با هم ادغام شده است و ایراد برد بک لایت به صورت قطع شدن تصویر پس از مدتی کارکرد تلویزیون ایجاد می شود.

به مرور زمان و با افزایش عمر لامپ های فلورسنت خرابی لامپ ها هم ممکن است باعث ایجاد ایراد بک لایت شود.

سری C از تلویزیون های سامسونگ :

در این سری از تلویزیون های سامسونگ مجددا برد بک لایت از برد پاور جدا شد ایجاد تغییراتی در چینش و نوع قطعات باعث شده است که ایراد بک لایت در این مدل کمتر شود اما خرابی برد پاور در این مدل بیشتر دیده می شود.

سری D از تلویزیون های سامسونگ :

این سری شباهت زیادی از نظر ساختار و قطعات با سری C دارد اما تغییرات جزئی در طراحی باعث از بین رفتن ایراد بک لایت در این سری از تلویزیون های سامسونگ شده است.

تعمیر بک لایت در تلویزیون های ال سی دی در برند سونی :

در تلویزیون های سونی از نوعی عیب یاب داخلی استفاده شده است

عملکرد عیب یاب داخلی اینگونه است :

در صورت ایجاد هر نوع ایراد داخلی در بخش های مختلف مدارات محافظ دستگاه فعال شده و پس از قطع کارکرد طبیعی تلویزیون و بازگشت به حالت استندبای چراغ جلوی دستگاه شروع به چشمک زدن می کند و با تعداد چشمک محل ایراد و قطعاتی که ممکن است معیوب باشند را مشخص می کند.

سری BX مانند BX400 ، سری V مانند V550 ، سری EX مانند EX400 برخی از مدل هایی هستند که در برند سونی دچار ایراد در بخش بک لایت می شوند  و پس از روشن شدن ، تلویزیون (و گاها چند دقیقه کارکرد طبیعی دستگاه) مجددا خاموش شده و چراغ استندبای 6 بار چشمک می زند و پس از مکث دو ثانیه ای مجددا 6 چشمک را تکرار می کند.

 

تعمیر بک لایت در تلویزیون های ال سی دی در برند ال جی و پاناسونیک :

در برند ال جی و مخصوصا پاناسونیک ایراد بک لایت در تلویزیون های ال سی دی کمتر دیده می شود.

ساختار خوب و استفاده از قطعات با کیفیت مخصوصا در برند پاناسونیک باعث شده که نتوان در مدل مشخصی به ضعف بخش بک لایت و ایجاد آن اشاره کرد.

 

بیشتر بخوانید : پاسخ به 5 سوال مهم در تعمیر بک لایت تلویزیون

جلوگیری از ایجاد ایراد بک لایت در تلویزیون های ال سی دی :

گرما که میزان آن رابطه مستقیم با راندمان مجموعه قطعات بخش بک لایت دارد. حرارت اصلی ترین عامل تعیین کننده میزان استهلاک در قطعات الکترونیکی است. با کنترل و کاهش آن می توان استهلاک کلی دستگاه و بخصوص قطعات مرتبط را کاهش داد.

کاهش نور بک لایت و تنظیم آن با نور محیط باعث می شود تا میزان گرمای تولید شده گاها تا 50% کاهش پیدا کند که در جای خود می تواند اقدام موثری در کاهش استهلاک قطعات بخش بک لایت و سلامت کلی تلویزیون تلقی شود.

 

بک لایت در تلویزیون های ال ای دی :

لامپ های فلورسنت توان تلفاتی بالایی دارند و گرمای زیادی تولید می کنند.

در مجموعه تعمیر تلویزیون های ال سی دی ، تعمیر بک لایت تلویزیون یکی از موارد پرمراجعه نسبت به سایر ایرادها به شمار می آمده است و از آنجا که طراحان همیشه روی نقاط ضعف دستگاه ها متمرکز شده و سعی در برطرف کردن آنها دارند لامپ های ال ای دی را جایگزین لامپ های فلورسنت کردند و به این ترتیب نسل جدیدی از تلویزیون های ال سی دی تولید شد که ما امروز آنها را با نام تلویزیون های ال ای دی می شناسیم.

در واقع تلویزیونهای ال ای دی که امروز در حال استفاده آنها هستیم همان تلویزیونهای ال سی دی هستند که در بخش بک لایت آنها به جای فلورسنت از لامپ های LED استفاده شده است. حتی در بسیاری از کاتالوگ هایی که در برندهای مختلف چاپ می شود همچنان می بینیم که از عنوان LCD برای این تلویزیون ها استفاده می شود و بهتر است که این تلویزیون ها را تلویزیون های ال سی دی دارای بک لایت ال ای دی بنامیم.

 

انواع مختلف بک لایت در تلویزیون های ال ای دی

 

در بخش های مختلف با وظیفه بخش بک لایت در تلویزیون آشنا شدیم.

در این بخش با انواع مختلف بک لایت در تلویزیون های ال ای دی و نحوه خرابی و نشانه های آنها آشنا شده و همچنین راه حل تعمیر آنها را بیان می کنیم.

تفاوت بک لایت تلویزیون های ال ای دی در دو بخش نوع و جنس لامپها و همچنین نحوه چینش و قرارگیری آنها بررسی می شود.

انواع مختلف بک لایت در تلویزیون های ال ای دی عبارتست از :

Direct LED :

این نوع چینش لامپهای ال ای دی در واقع ساده ترین نوع چینش لامپهای بک لایت است.

فاصله زیاد لامپها باعث می شود تا کیفیت نور بک لایت پایین بیاید و کیفیت پایین لامپهایی که برای این نوع تولید می شوند باعث می شود تا درصد خرابی این مدل بسیار بالا باشد. در تلویزیونهای ال جی سری LN از این مدل استفاده شده است که در بخش خرابی بک لایت تلویزیون های ال ای دی رکورد دار است.

 

تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی

 

در مدل Direct بعلت سری بودن تمام مدارات با هم در اثر خرابی (قطع شدن) حتی یک لامپ بخش بک لایت بطور کلی از کار می افتد و باعث می شود که ایراد ظاهری بخش بک لایت ایجاد شود : تلویزیون تصویر ندارد ولی صدا دارد.

 

Full array :

این نوع چینش در واقع بهترین نوع چینش انواع مختلف بک لایت در تلویزیون های ال ای دی است این مداربندی باعث می شود نور لامپها بطور یکنواخت و بی نقص در تمام نقاط تصویر دیده شود بدلیل استفاده از لامپهای با کیفیت خرابی در این مدل بک لایت بسیار کمتر دیده می شود .

در عین حال بدلیل چینش سری و موازی لامپها معمولا خرابی یک یا حتی چند تا از لامپها باعث خاموشی تمام بک لایت نمی شود و تاثیر آن محدود به مدار همان بخش می شود.

بدلیل کیفیت بالای قطعات بهد از تعمیر بخش بک لایت در این مدل نیازی به انجام اصلاحیه نیست اما در صورت تمایل معمولا خود مدارات در این مدلها المانهای کنترلی کافی دارند.

 

تعمیر بک لایت تلویزیون

 

 

Edge LED (UP and DOWN) :

بیشترین تعداد تلویزیونها تا به امروز از این مدل طراحی بخش بک لایت استفاده کرده اند.

قرار گرفتن لامپهای ال ای دی با کیفیت در دو طول مستطیل تصویر تلویزیون باعث می شود تا این لامپها با تولید یک روشنایی متوسط بتوانند تمام نقاط تصویر را یکنواخت و در عین حال با نور کافی روشن کنند.

در بیشتر تلویزیون های سونی از این مدل چینش استفاده می شود که در بین برندهای مختلف به جرات می توان گفت که کمترین خرابی بخش بک لایت متعلق به این تولید کننده سرشناس ژاپنی است.

 

Edge lit:

همانطور که در بخش های دیگری هم راجع به این مدل صحبت کردیم با توجه به ساختار فیزیکی و تامین نور از طرفین دستگاه فشار زیادی به لامپها وارد می شود، چرا که لامپها (مخصوصا در مدلهایی که لامپهای بک لایت فقط در یک طرف قرار دارند) باید با تمام قدرت بکار گرفته شوند تا بتوانند تمام سطح تصویر را بصورت یکنواخت روشن کنند.

بهترین نوع تعویض قطعه در این مدل تعویض کامل بخش بک لایت با قطعه نو و جدید است. در این مدل نیازی به انجام اصلاحیه نیست و تنها رعایت نکات احتیاطی کافی است.

تعمیر بکلایت تلویزیون

 

 

تعمیر بک لایت تلویزیون ال ای دی

ایراد بک لایت در برخی از مدل های تلویزیون های ال ای دی بیشتر از سایر مدل ها ایجاد می شود.

در ادامه به بررسی این مدل ها و شرایط تعمیر بک لایت در آنها می پردازیم :

 

تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی

بک لایت شاخه ای :

سری LA , LB , LN , L Y , LF مدل هایی هستند که دارای بک لایت شاخه ای هستند.

ایراد بک لایت در این مدل هابه صورت اپیدمی اتفاق می افتد.

بدلیل چینش لامپ های ال ای دی در بک لایت این مدل ها به صورت سری خرابی حتی یکی از لامپ ها باعث قطع شدن بک لایت تلویزیون و یا ایجاد اشکالاتی مانند قطع و وصل شدن نور بک لایت می شود.

معمولا اگر تعداد لامپ های خراب کمتر از یک چهارم کل باشدمیتوان اقدام به تعمیر بک لایت نمود. اما اگر تعداد لامپ های خراب بیشتر باشد و یا اینکه عموم لامپ ها مستهلک باشند بهترین راه تعمیر تلویزیون ، تعویض بک لایت است.

 

بیشتر بخوانید : آموزش تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی

 

بک لایت لبه (edge) :

سری LM , LS  مدل هایی هستند که در بین تلویزیون های ال جی دارای بک لایت لبه هستند.

در بیشتر موارد خرابی بک لایت های لبه برای تعمیر تلویزیون توصیه به تعویض بک لایت می شود اما در صورتی که تعدا لامپ های خراب محدود باشد می توان برای تعمیر بک لایت اقدام نمود.

تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ

بک لایت شاخه ای :

سری F , H , EH از مدل های تلویزیون سامسونگ هستند که دارای بک لایت شاخه ای هستند.

کیفیت متفاوت قطعات و مداربندی متفاوت آنها باعث شده تا در مدل های مختلف تلویزیون سامکسونگ ایراد بک لایت به صورت های مختلفی ظاهر شود مثلا در سری H بیشتر با تاریک شدن بخش هایی و از تصویر و در سری F بیشتر با تاریک شدن نیمی از تصویر تلویزیون مواجه می شویم.

بک لایت لبه (edge) :

سری ES شناخته شده ترین مدل تلویزیون های سامسونگ است که دچار ایراد در بخش بک لایت می شود. نوع چینش لامپ ها و کیفیت فیزکی آنها انجام تعمیر بک لایت در این مدل را بسیار سخت کرده و در عموم موارد تعویض بک لایت تنها راه تعمیر تلویزیون سامسونگ خواهد بود.

 

بیشتر بخوانید : آموزش تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ

تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل f

بدلیل کثرت موارد مراجعه تعمیرات تلویزیون سامسونگ در این مدل کمی بیشتر توضیح کمی دهیم :

لامپهای ال ای دی بخش بک لایت در سری F نسبت به سایر بک لایتهای خطی متراکم تر است.

همین امر به استهلاک کمتر آنها کمک می کند بدین صورت که بدلیل افزایش تعداد لامپها، آنها با توان پایین تری کار می کنند و گرمای کمتری هم تولید می شود.

 

بیشتر بخوانید : تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل F

 

تاریک شدن بخشی از تصویر تلویزیون

در سایز 40 و 46 این مدل لامپ های بخش بک لایت در دو مدار سری با هم موازی شده اند.

این مداربندی باعث میشود در صورت ایجاد خرابی در یکی از بخشها یک نیمه از تصویر تاریک شود.

به بیان ساده تر لامپ های بک لایت به دو نیمه بالا و پایین تقسیم می شوند و ممکن است خرابی بک لایت تلویزیون باعث خرابی و خاموشی در یکی از بخش ها شود در این حالت تقریبا یک سوم از تصویر تاریک می شود.

 

تعمیر بک لایت

 

افزایش عمر مفید بک لایت تلویزیون

عوامل موثر در افزایش عمر بک لایت تلویزیون از دید متخصصین تعمیر تلویزیون عبارتند از :

 • در عموم دستگاههای مراجعه کننده دیده میشود که میزان نور بک لایت تلویزیون در بالاترین حد ممکن قرار دارد.

این گزینه معمولا در حالت پیش فرض تنظیمات تلویزیون در حالت حداکثر قرار دارد.

باید بر اساس نور محیط تنظیم شود اما بدلایل مختلفی مانند عدم اطلاع مصرف کنندگان از این کارکرد و عدم آموزش مصرف کنندگان از طرف فروشندگان ، افزایش کیفیت تصویر در این حالت که باعث رضایت بیننده می شود این تنظیم به فراموشی سپرده می شود، اما ساختار لامپ های ال ای دی بگونه ای است که تولید نور بک لایت در حالت حداکثری باعث افزایش استهلاک لامپ های ال ای دی به میزان قابل توجهی می شود.

برای تنظیم نور بک لایت از دو گزینه می توانید استفاده کنید :

 1. گزینه کنترل نور بک لایت که معمولا در منوها به صورت عددی است.
 2. گزینه صرفه جویی در انرژی که اثر مستقیم روی نور بک لایت دارد و معمولا چند گزینه ای است.

 

تعمیر بک لایت

 

 • استفاده تلویزیون در ساعات متوالی و بدون وقفه

عامل دیگری است که باعث کاهش طول عمر لامپ های ال ای دی می شود.

عموم مصرف کنندگان عادت دارند تلویزیون های خود را در ساعات طولانی روشن بگذارند.

این درحالیست که یکی از توصیه های اصلی بخش تعمیرات تلویزیون اینست که خاموش کردن تلویزیون به مدت 10 تا 15 دقیقه در فواصل زمانی 2 تا 3 ساعت باعث افزایش طول عمر آن می شود.

 

 • یکی از مراحل تعمیر بک لایت بخصوص در تلویزیون های ال جی و سامسونگ انجام اصلاحیه بک لایت است.

مفهوم کلی اصلاحیه، کاهش ولتاژ بک لایت برای کاهش استهلاک قطعات و افزایش عمر بک لایت تلویزیون است.

هر چند عموم مشتریان تمایلی به مراجعه به بخش تعمیرات ندارند اما انجام این اصلاحیه که می تواند یکی از خدمات بخش تعمیر تلویزیون در منزل باشد کمک زیادی به کاهش استهلاک قطعات این بخش کند.

 

بیشتر بخوانید : عمر بک لایت تلویزیون

 

اصلاحیه بک لایت تلویزیون

بعد از انجام تعمیر بک لایت تلویزیون تغییراتی در بخش بک لایت برد پاور تلویزیون ایجاد می شود. این تغییرات استاندارد باعث می شود ولتاژ بخش بک لایت کمی کاهش یابد.

این کاهش ولتاز تغذیه بک لایت باعث کاهش استهلاک قطعات مختلف بخش بک لایت و صرفه جویی در مصرف انرژی دستگاه می شود. در عین حال با کاهش میزان انرژی تلویزیون گرمای کمتری تولید می کند و این کاهش گرمای کلی در کم شدن استهلاک سایر قطعات دستگاه هم تاثیر دارد.

 

1 دیدگاه

 1. رضا ناجی گفت:

  سلام , اطلاعات سایتتون تکمیل و قابل استفاده است و فقط برای تبلیغ نیست , در این مسیر موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ