تعمیر سینمای خانگی ال جی

تعمیر سینمای خانگی ال جی یکی از خدمت گروه تخصصی رایان است. در ادامه همراه متخصصین تعمیر سیستم‌های صوتی مجموعه رایان ایرادهای شایع در بخش تعمیر سینمای خانگی ال جی را بررسی می کنیم.

کیفیت بالای محصولات ال جی در بخش سیستم‌های صوتی باعث شده تا تولیدات آن همواره با استقبال خریداران مواجه شود. بسیاری از مصرف کنندگان از سینمای خانگی‌ها برای تقویت صدای تلویزیون و پخش سینمایی فیلم‌های مورد علاقه خود استفاده می‌کنند. برخی هم برای پخش موسیقی‌های مورد علاقه خود آنها را به کار می‌برند.

تعمیر سینمای خانگی ال جی

مشکلات متداول در تعمیر سینمای خانگی ال جی

 1. نخواندن CD (اجرا نشدن دیسک)
 2. باز نشدن درب سینمای خانگی
 3. روشن نشدن سینمای خانگی ال جی
 4. نمایش پیام PLEASE WAIT
 5. قطع شدن صدای خروجی سینمای خانگی

علت نخواندن سی دی در سینمای خانگی ال جی چیست؟

همانطور که می‌دانیم درایوهای دیسک از پر استهلاک‌ترین قطعات در بخش تعمیرات سیستم‌های صوتی هستند. قطعه اصلی این بخش اپتیکال بلاک یا همان قطعه‌ای است که عموم آن را با نام لنز دی وی دی می‌شناسند.

اپتیکال بلاک و یا مکانیزم اپتیک به مجموعه سخت افزاری گفته می شود که وظیفه لودینگ و خواندن اطلاعات سی دی را انجام می دهد. اپتیک بعنوان یک مجموعه مکانیکی و الکترونیکی ظریف و حساس، از استهلاک بیشتری نسبت به سایر قطعات برخوردار است.

قطعات اصلی در یک اپتیکال بلاک عبارتند از :

 1. spedel motor : وظیفه گردش سی دی را بعهده دارد.
 2. sled motor : اپتیک را برای خواندن اطلاعات در سطح سی دی حرکت می دهد.
 3. limit switch : سنسوری است که وضعیت حرکت اپتیک و ریست شدن در ابتدای خوانده شدن هر سی دی مشخص می کند.
 4. اپتیکال پیکاپ : قطعه اصلی اپتیکال بلاک و در واقع انتقال دهنده اطلاعات سی دی برای پردازش به برد servo است.

خرابی و یا کارکرد نادرست هر یک از قطعات اپتیکال بلاک به خوانده نشدن اطلاعات دیسک و یا ناقص اجرا شدن آن منجر می‌شود. وقتی سینمای خانگی دیسک را نمی خواند پیام‌هایی مانند NO DISC ، DISC ERROR یا CAN NOT PLAY نمایش داده می‌شود. اما اگر دیسک به طور ناقص اجرا شود اشکالاتی مانند شطرنجی شدن تصویر ، مکث در خواندن سی دی و ایرادهای مشابه ایجاد می کند.

در قسمت اپتیکال پیکاپ، ال جی در بسیاری از مدلهای سینمای خانگی و دی وی دی پلیرهای خود از قطعات تولید سامسونگ استفاده کرده است. البته بدلیل کیفیت بالای این قطعات و در عین حال پشتیبانی خوبی که سامسونگ ارائه می کند به نقطه قوت بخش تعمیر سینمای خانگی ال جی تبدیل شده است.

اپتیک های DL5FS , DL5FV , DL5FV1 , DL5FV2 بیشترین مقدار مصرف را از نظر کمیت در دستگاههای ال جی دارا هستند.

اپتیک سینمای خانگی ال جی

علت باز نشدن درب سینمای خانگی ال جی چیست؟

یکی دیگر از ایرادهایی که در باید در تعمیر سینمای خانگی ال جی مورد بررسی قرار دهیم باز نشدن درب سینمای خانگی است. منظور از باز نشدن درب سینمای خانگی باز نشدن سینی (TRAY) دیسک و خارج نشدن آن است.

خرابی قطعات مختلف می‌تواند باعث ایجاد ایراد باز نشدن درب سینمای خانگی ال جی شود که مهمترین آنها عبارتند از :

 1. قطعات مکانیکی مثل موتور ، تسمه ، ریلهای آسانسور
 2. قطعات بخش لودینگ شامل آی سی لودینگ و قطعات بایاس آن
 3. مدار سیستم کنترل که بر عملکرد دو بخش بالا نظارت دارد

در انتها خالی از فایده نیست که یادآوری کنیم هنگام استفاده از دیسکهای خش دار بخش اپتیکال باید با بالاترین توان خود کار کند. در این حالت اپتیک باید بیشتر از حالت معمول حرکت داشته باشد تا بتواند اطلاعات را دنبال کند. این حالت می تواند به مرور زمان باعث خرابی دستگاه شود. پس برای بهره‌وری از دستگاه خود ترجیحا از دیسکهای سالم استفاده کنید.

تعمیر سینمای خانگی ال جی

علت روشن نشدن سینمای خانگی ال جی چیست؟

روشن نشدن سینمای خانگی یکی دیگر از ایرادهایی است که ممکن است بعنوان مصرف کننده در ارتباط با استفاده سینمای خانگی ال جی خود با آن مواجه شوید. البته عبارت روشن نشدن در مجموعه تعمیرات یک عبارت کلی است که باید در ابتدای عیب یابی دستگاه با دقت مورد بررسی قرار بگیرد.

معمولا عبارت روشن نشدن سینمای خانگی زمانی به کار برده می‌شود که وقتی سینمای خانگی را به برق می‌زنیم نتوانیم آن را روشن کنیم. زمانی که سینمای خانگی ال جی روشن نمی‌شود وضعیت لامپ پاور دستگاه اهمیت زیادی دارد.

1. سینمای خانگی روشن نمی‌شود و لامپ استندبای هم روشن نمی‌شود.

در این حالت احتمال خرابی برد پاور بیشتر از سایر قطعات است. برد پاور سینمای خانگی ولتاژ تغذیه بخش های مختلف دستگاه را تامین می کند. ورودی آن برق متناوب 220 ولت شهری و خروجی آن نسبت به نوع طراحی دستگاه چند ولتاژ با دامنه‌های متفاوت است.

2 . سینمای خانگی روشن نمی‌شود اما چراغ استندبای دستگاه روشن می‌شود.

در این حالت احتمال خرابی مین برد سینمای خانگی بیشتر است. مین برد سینمای خانگی ال جی در واقع برد اصلی دستگاه است و وظایف مختلفی را بعهده دارد.

ارور please wait در سینمای خانگی ال جی

نمایش پیام please wait یکی از ایرادهایی است که در مدل‌های Blu-ray سینمای خانگی ال جی دیده می‌شود. در تکنولوژی Blu-ray اپتیک یا همان لنز دی وی دی با اشعه آبی (فرابنفش) کار می‌کند. دیسک های بلوری ظرفیت بالاتری نسبت به دیسک‌های معمولی دارند. به همین دلیل دستگاههای مجهز به تکنولوژی Blu-ray می‌توانند تصویر با کیفیت تری تولید کنند.

در سینمای خانگی های Blu-ray ال جی زمانی که دستگاه را روشن می‌کنیم، در مدت کوتاهی بخش‌های مختلف دستگاه چک می‌شود. اگر دیسک داخل دستگاه باشد اطلاعات آن خوانده می‌شود. در طول مدت راه‌اندازی اولیه، عبارت please wait در صفحه نمایش سینمای خانگی ال جی نمایش داده می‌شود.

اگر به هر دلیل این آماده سازی اولیه به سرانجام نرسد نمایش عبارت PLEASE WAIT در سینمای خانگی ال جی پیدا می‌کند. در حالت PLEASE WAIT هیچ یک از کلیدهای دستگاه کار نمی‌کند و عملا نمی‌توان از هیچ یک از عملکردهای دستگاه استفاده کرد.

تعمیر مین برد سینما خانگی ال جی چگونه انجام می‌شود؟

دستگاههای سینمای خانگی ال جی در مدل های متعددی در بخش مین برد دچار مشکل می‌شوند. مین برد سینمای خانگی همانطور که از نام آن پیداست برد اصلی دستگاه است. وظیفه مین برد مدیریت و نظارت بر عملکرد صحیح بخش های مختلف و کنترل مدار فرمان آنها را بعهده دارد. پردازش سیگنال صدا و تصویر از دیگر وظایفی است که مین برد سینمای خانگی انجام می دهد.

برخی از نشانه‌های ظاهری خرابی مین برد سینمای خانگی ال جی عبارتند از :

 1. قطع شدن تصویر و یا صدای خروجی سینمای خانگی
 2. قطع شدن خروجی HDMI سینمای خانگی
 3. ایجاد حالت PLEASE WAIT در سینمای خانگی ال جی
 4. روشن نشدن سینمای خانگی

روش ریست سینمای خانگی ال جی

ریست سینما خانگی ال جی یا بازگشت به اطلاعات کارخانه باعث می‌شود کلیه اطلاعات قابل تغییر توسط مصرف کننده (تنظیمات دستگاه) به مقادیر اولیه (زمان تولید) برگردد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ