تلویزیونهای پلاسما بخش جدانشدنی تولیدات سامسونگ بوده است و با وجود پیشرفتها و تغییرات بسیار زیادی که در ترکیب بندی و سیاستهای ارائه محصولات به بازار بوجود می آید همچنان به تولید این دستگاهها ادامه میدهد و به علت قیمت مناسب و تصویر قابل قبولی که این دستگاهها دارند با اقبال  از طرف مشتریان مواجه شده و فروش خوبی داشته اند و به همین دلیل در مجموعه تعمیر تلویزیون بخش تعمیر تلویزیون پلاسما سامسونگ از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

تعمیر تلویزیون پلاسما سامسونگ

 

مدل کد تلویزیونهای پلاسمای سامسونگ با پیشوند PS شروع شده و با عدد سایز دستگاه و سری تولید و ورژن تولید دستگاه ادامه می یابد.بعنوان نمونه PS-51D495 تلویزیون پلاسمای سامسونگ در سایز 51 و سری ساخت D و ورژن 495  است.

 

تعمیر تلویزیون پلاسما سامسونگ

 

 

تلویزیونهای پلاسما با وجود شباهت زیاد به تلویزیونهای ال سی دی و ال ای دی اما در ساختار و قطعات تفاوتهای اساسی و ساختاری با تلویزیونهای ذکر شده دارند و این تفاوت در بخش تعمیر تلویزیون پلاسما بیشتر جلوه می کند. یکی دیگر از دلایل اهمیت تعمیر تلویزیون پلاسما سامسونگ در زیر گروه تلویزیونهای پلاسما استفاده سایر شرکتها و برندهای تولید تلویزیون از قطعات و بردهای تولید این تولید کننده بزرگ می باشد به نحوی که در تعمیر تلویزیون پلاسما برندهای مشهوری همچون هیتاچی و یا حتی فیلیپس ممکن است با قطعات سامسونگ روبرو شوید.

تلویزیون های پلاسما عموما با تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی اشتباه گرفته می شوند درحالیکه بین آنها تفاوت های اساسی و ساختاری وجود دارد. و این تفاوت را ابتدا باید در نوع پنل و یا صفحه نمایش آنها دانست و سایر تفاوتها، پیرو این فرق اساسی و الزامات بایاس این نوع از پنل ها است. برای بایاس و روشن کردن ( که در واقع به صورت شارژ و دشارژ کردن پنل انجام می شود) پنل تلویزیونهای پلاسما از دو مدار مختلف به نام X و Y استفاده می شود که به علت توان مصرفی بالا و حرارت بیشتری که تولید می کنند استهلاک بالاتر و در صد خرابی بیشتری نسبت به سایر قطعات دارند و با خرابی هر یک از دو مدار که بصورت دو برد مجزا در تلویزیون جای می گیرند عیوب مختلفی ایجاد می شود. که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

 

تعمیر تلویزیون پلاسما سامسونگ

تعمیر تلویزیون پلاسما سامسونگ

عیوب متداول

روشن نشدن تلویزیون پلاسما

مجموعه تعمیرات تلویزیون پلاسما در عموم برندها و همینطور تعمیر تلویزیون پلاسما سامسونگ که مورد نظر ما در این نوشته است با این اصول پایه گذاری می شود که ساختار تلویزیون های پلاسما باعث می شود که عموما دستگاه های پرمصرف و با توان تلفاتی بالایی باشند و گرمای زیادی تولید کنند که عمده این توان تلفاتی و تولید حرارت در برد های Y و X  و برد پاور افتاق می افتد. در نتیجه استهلاک این بردها و بخصوص بردهای Y و X  بیشتر از سایر قطعات است و بدلیل آنکه این بردها و قطعات آنها بوسیله ولتاژهای ساخته شده در برد پاور ( که عموما دو ولتاژ با دامنه بالا یکی به نام VS حدود 200 ولت و دیگری VA حدود 60 ولت)  تغذیه می شوند خرابی قطعات آنها باعث اتصال کوتاه این ولتاژها می شود. نتیجه بیرونی این فرایند اینست که در تلویزیون های پلاسما بیشتر بردهای Y و X  و بعد از آن برد پاور معیوب می شود و عموم خرابی های تلویزیون های پلاسما با ایراد ظاهری روشن نشدن تلویزیون ایجاد می شود.

قطع شدن تصویر تلویزیون

خرابی برد های Y و X  به صورت های مختلف ( مثلا خرابی یکی از آنها و یا خرابی برخی از قطعات تشکیل دهنده آنها ) و یا خرابی بردهای دیگر مانند بردهای بافر تلویزیون پلاسما می تواند باعث قطع شدن تصویر تلویزیون شود. در مجموعه تعمیرات تلویزیون عبارت قطع شدن تصویر تلویزیون وقتی بکار می رود که پخش صدا به صورت عادی انجام شود و فقط تصویر تلویزیون قطع شود.

 

تعمیر تلویزیون پلاسما سامسونگ

ایجاد خطوط افقی و یا عمودی در تصویر تلویزیون پلاسما

عملکرد بردهای Y و X در بایاس پنل تلویزیون های پلاسما در خطوط افقی انجام می شود و نقص در عملکرد آنها و بخصوص بردهای بافر باعث ایجاد خطوط و نوارهای افقی در تصویر تلویزیون می شود. از سوی دیگر بخش دیگری از پردازش تصویر در خطوط عمودی انجام می شود و ضعف در عملکرد این بخش باعث ایجاد خطوط و نوارهای عمودی می شود.

 

به غیر از بردهای X و Y که احتمال خرابی بیشتری نسبت به سایر قطعات دستگاه دارند اما به مانند هر دستگاه دیگری سایر قطعات هم احتمال خرابی دارند که ممکن است حتی خرابی آنها شباهت زیادی به نشانه های خرابی دو برد معروف تلویزیونهای پلاسما داشته باشد که در هنگام نیاز به تعمیر تلویزیون پلاسما سامسونگ تعمیرکار و متخصص مربوطه باید مد نظر قرار دهد اما توصیه اساسی همیشگی که در تلویزیونهای پلاسما تاکید ویژه ای روی آن می کنیم عدم دستکاری دستگاه توسط افراد غیر متخصص است چون به علت ولتاژهای بسیار بالاتر نسبت به سایر تلویزیونها خطر بسیار بیشتری فرد را تهدید می کند.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ