تعمیر تلویزیون پلاسما ال جی از خدمات مجموعه تخصصی رایان است.در این نوشته همراه با متخصصین تعمیرات تلویزیون رایان ایرادهای شایع در بخش تعمیرات تلویزیون پلاسما ال جی را بررسی و راه‌حل‌های آنها را توضیح می‌دهیم. با ما همراه باشید.

تلویزیونهای پلاسما همواره بخش جدا نشدنی تولیدات ال جی بوده است. کیفیت تصویر متمایز و قیمت مناسب نسبت به تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی باعث شده که همواره تلویزیون های پلاسما مشتریان کافی داشته باشد. ساختار داخلی تلویزیون پلاسما با تلویزیون ال سی دی و ال ای دی کاملا متفاوت است. برای بررسی مشکلات فنی و تعمیر تلویزیون پلاسما ابتدا باید کمی با قطعات داخلی تلویزیون پلاسما و وظیفه هر یک از آنها آشنا شویم.

 

 

تعمیر تلویزیون پلاسما ال جی در منزل

تعمیر تخصصی تلویزیون پلاسما ال جی

تلویزیون های پلاسما عموما با تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی اشتباه گرفته می شوند درحالیکه بین آنها تفاوت های اساسی و ساختاری وجود دارد. تفاوت پایه ای تلویزیونهای پلاسما با سایر تلویزیونهای باریک (تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی) را ابتدا باید در نوع پنل و یا صفحه نمایش آنها دانست و سایر تفاوتها، پیرو این فرق اساسی و الزامات بایاس این نوع از پنل ها است.

برای بایاس و روشن کردن ( که در واقع به صورت شارژ و دشارژ کردن پنل انجام می شود) پنل تلویزیونهای پلاسما از دو مدار مختلف به نام X و Y استفاده می شود. این دو برد به علت توان مصرفی بالا و حرارت بیشتری که تولید می کنند استهلاک بالاتر و در صد خرابی بیشتری نسبت به سایر قطعات دارند. با خرابی هر یک از دو مدار Y و  X عیوب متفاوتی در تلویزیون پلاسما ایجاد می‌شود.

ایرادهای شایع در تعمیر تلویزیون پلاسما ال جی

  1. روشن نشدن تلویزیون
  2. قطع شدن تصویر تلویزیون در حالیکه صدا دارد
  3. ایجاد نویز در تصویر تلویزیون پلاسما
  4. ایجاد خطوط عمودی و افقی در تلویزیون پلاسما
  5. قطع شدن صدای تلویزیون
  6. شکستگی صفحه نمایش تلویزیون پلاسما

 

روشن نشدن تلویزیون پلاسما

روشن نشدن تلویزیون پلاسما یکی از شایع‌ترین ایرادهایی است که در این دسته از تلویزیون‌ها ایجاد می‌شود. در واقع روشن نشدن یک ایراد کلی است که دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد.

مهمترین علت روشن نشدن تلویزیون پلاسما ال جی، خرابی بردهای Y Main و X Main است. تلویزیون های پلاسما توان مصرفی بالاتری نسبت به تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی دارند و گرمای زیادی تولید می کنند. عمده توان تلفاتی و تولید حرارت در بردهای Y و X اتفاق می افتد در نتیجه استهلاک آنها نسبت به سایر قطعات تلویزیون بیشتر است.

و بدلیل آنکه این بردها و قطعات آنها بوسیله ولتاژهای ساخته شده در برد پاور ( که عموما دو ولتاژ با دامنه بالا یکی به نام VS حدود 200 ولت و دیگری VA حدود 60 ولت)  تغذیه می شوند خرابی قطعات آنها باعث اتصال کوتاه این ولتاژها می شود. نتیجه بیرونی این فرایند اینست که در تلویزیون های پلاسما بیشتر بردهای Y و X  و بعد از آن برد پاور معیوب می شود و عموم خرابی های تلویزیون های پلاسما با ایراد ظاهری روشن نشدن تلویزیون ایجاد می شود.

 

تعمیر تلویزیون پلاسما ال جی

تعمیر تلویزیون پلاسما ال جی

قطع شدن تصویر تلویزیون پلاسما ال جی

قطع شدن تصویر تلویزیون پلاسما ایراد دیگری است که در آمار تعمیر تلویزیون پلاسما ال جی زیاد دیده می‌شود. ممکن است در این حالت تصویر تلویزیون پلاسما قطع شود اما پخش صدا به طور طبیعی ادامه پیدا کند.

در ایراد قطع شدن تصویر تلویزیون پلاسما هم باید ابتدا عیب یابی تلویزیون را از بردهای y و x شروع کنیم. همچنین در این ایراد ممکن است برد بافر تلویزیون پلاسما آسیب دیده باشد. برد بافر رابط بین برد y و پنل تلویزیون پلاسما است. معمولا برد بافر به صورت دو برد مجزا (نیمه بالا و نیمه پایین) طراحی می‌شود. در طراحی پلاسماهای جدید برد بافر به برد y اضافه شده و در واقع با این برد ادغام شده و در قالب یک برد ارائه شده است که برد Y-Buffer نامیده می‌شود.

در مجموعه تعمیرات تلویزیون عبارت قطع شدن تصویر تلویزیون وقتی بکار می رود که پخش صدا به صورت عادی انجام شود و فقط تصویر تلویزیون قطع شود.

ایجاد نویز در تصویر تلویزیون پلاسما

یکی دیگر از ایرادهای شایع که در تلویزیون‌های پلاسما دیده می‌شود ایجاد نویز در تصویر است. نویز در تصویر تلویزیون پلاسما بیشتر به صورت پاشیدگی رنگ مخصوصا در رنگهای تیره و یا روشن دیده می‌شود.

ایجاد نویز در تصویر تلویزیون پلاسما یکی دیگر از ایرادهایی است که ممکن است در اثر ضعف در عملکرد بردهای Y و X ایجاد شود. اما آمار تعمیر تلویزیون پلاسما ال جی نشان می‌دهد خرابی برد لاجیک (logic) هم می‌تواند باعث ایراد ظاهری مشابه شود. برد لاجیک (logic) تلویزیون پلاسما گاهی بعنوان تیکان تلویزیون پلاسما هم نامگذاری می‌شود.

ایجاد خطوط افقی و یا عمودی در تصویر تلویزیون پلاسما

عملکرد بردهای Y و X در بایاس پنل تلویزیون های پلاسما در خطوط افقی انجام می شود و نقص در عملکرد آنها و بخصوص بردهای بافر باعث ایجاد خطوط و نوارهای افقی در تصویر تلویزیون می شود. از سوی دیگر بخش دیگری از پردازش تصویر در خطوط عمودی انجام می شود و ضعف در عملکرد این بخش باعث ایجاد خطوط و نوارهای عمودی می شود.

تعمیر تلویزیون پلاسما ال جی در مجموعه تخصصی رایان

مجموعه رایان آمادگی دارد خدمات تعمیر تلویزیون پلاسما در برندهای مختلف را توسط متخصصین مجرب و متعهد در کوتاهترین زمان در سراسر تهران بعهده بگیرد. در اولین تماس با مشاورین تعمیر تلویزیون پلاسمای ال جی رایان می توانید اطلاعات کاملی راجع به مراحل تعمیر و هزینه تقریبی آن دریافت کنید.

 

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ