تعمیر تلویزیون پلاسما ال جی از خدمات مجموعه تخصصی رایان است. در این نوشته همراه با متخصصین تعمیرات تلویزیون رایان ایرادهای شایع در بخش تعمیرات تلویزیون پلاسما ال جی را بررسی و راه‌حل‌های آنها را توضیح می‌دهیم. با ما همراه باشید.

تلویزیونهای پلاسما همواره بخش جدا نشدنی تولیدات ال جی بوده است. کیفیت تصویر قابل قبول و قیمت مناسب نسبت به تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی، باعث شده که تلویزیون‌های پلاسما همیشه مشتریان کافی داشته باشد. ساختار داخلی تلویزیون پلاسما با تلویزیون ال سی دی و ال ای دی کاملا متفاوت است. برای بررسی مشکلات فنی و تعمیر تلویزیون پلاسما ابتدا باید کمی با قطعات داخلی تلویزیون پلاسما و وظیفه هر یک از آنها آشنا شویم.

 

 

تعمیر تلویزیون پلاسما ال جی در منزل

ساختار تلویزیون پلاسما

تلویزیون‌های پلاسما عموما با تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی اشتباه گرفته می‌شوند، در حالی که بین آنها تفاوت‌های اساسی و ساختاری وجود دارد. مهمترین اختلاف پایه‌ای تلویزیونهای پلاسما با سایر تلویزیونهای باریک (تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی) را ابتدا باید در نوع پنل و یا صفحه نمایش آنها دانست و سایر تفاوتها، پیرو این فرق اساسی و الزامات بایاس این نوع از پنل‌ها ایجاد می‌شود.

به بیان ساده برای بایاس و روشن کردن پنل تلویزیونهای پلاسما باید پیکسل‌های صفحه نمایش، شارژ و دشارژ شوند. برای انجام این عملیات از دو مدار مختلف به نام X و Y استفاده می شود. این دو برد به علت توان مصرفی بالا و حرارت بیشتری که تولید می‌کنند استهلاک بالاتری نسبت به سایر قطعات دارند و میزان خرابی آنها بیشتر است. با خرابی هر یک از دو مدار Y و X عیوب متفاوتی در تلویزیون پلاسما ایجاد می‌شود.

معایب تلویزیون پلاسما

بخشی از ایرادهایی که در بخش خدمات و تعمیر تلویزیون پلاسما ایجاد می‌شود به دلیل ساختار و کیفیت عملکرد قطعات این تلویزیون‌ها ایجاد می‌شود. توان مصرفی بالا و حرارت زیادی که در این تلویزیون‌ها ایجاد می‌شود باعث شده تا میزان استهلاک آنها نسبت به تلویزیون‌های ال سی دی و ال ای دی بالاتر باشد. در عین حال برخی ویژگی‌های مثبت باعث می‌شود که بسیاری از خریداران حرفه‌ای به سمت این تلویزیون‌ها تمایل داشته باشند. مهمهترین این ویژگی‌ها نبود بک لایت در ساختار تلویزیون پلاسما است که باعث می‌شود بتوان سیاهی بالاتری در تصویر ایجاد کرد، در نتیجه تصویر تلویزیون کنتراست بالاتری خواهد داشت.

اما در نقطه مقابل تلویزیون پلاسمت معایبی هم دارد که مهمترین آنها از نظر کارشناسان عبارتند از:

ایجاد حالت burn in

یکی از معایب پنل تلویزیون پلاسما این است که اگر تصویری به مدت طولانی روی آن نمایش داده شود باعث حک شدن تصویر روی پنل می‌شود. حک شدن لوگو و یا آرم شبکه‌های مختلف یکی از مثال‌هایی است که بسیاری از مصرف کنندگان ممکن است با آن برخورد کرده باشند.

توان مصرفی بالا و تولید گرمای زیاد

حرارت بالایی که در قطعات تلویزیون پلاسما تولید می‌شود باعث افزایش میزان خرابی این تلویزیون‌ها نسبت به سایر تکنولوژی‌های تولید تلویزیون مانند ال سی دی و ال ای دی می‌شود. این ویژگی همچنان برخلاف یکی از هدف‌های اصلی علم الکترونیک یعنی کاهش گرمای قطعات است.

 

ایرادهای شایع در تعمیر تلویزیون پلاسما ال جی

براساس آمار مجموعه تخصصی رایان، ایرادهای متداول در تلویزیون‌های پلاسما را بررسی کردیم. مهمترین این ایرادها عبارتند از:

  1. روشن نشدن تلویزیون پلاسما
  2. قطع شدن تصویر تلویزیون پلاسما در حالیکه صدا دارد
  3. ایجاد نویز در تصویر تلویزیون پلاسما
  4. ایجاد خطوط عمودی و افقی در تلویزیون پلاسما
  5. قطع شدن صدای تلویزیون پلاسما ال جی
  6. شکستگی صفحه نمایش تلویزیون ال جی پلاسما

 

علت روشن نشدن تلویزیون پلاسما ال جی

روشن نشدن شایع‌ترین ایرادی است که در تعمیر تلویزیون‌های پلاسما ال جی دیده می‌شود. البته ایراد روشن نشدن، یک ایراد کلی است که دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد، اما اکثر خرابی‌ها در تلویزیون‌های پلاسما ال جی با نشانه ظاهری روشن نشدن ناگهانی تلویزیون ظاهر می‌شود.

در بخش تعمیر تلویزیون پلاسما ال جی متوجه می‌شویم که مهمترین علت روشن نشدن تلویزیون پلاسما ال جی، خرابی بردهای Y Main و X Main و یا برد پاور است. تلویزیون‌های پلاسما توان مصرفی بالاتری نسبت به تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی دارند و گرمای زیادی تولید می‌کنند. عمده توان تلفاتی و تولید حرارت در بردهای پاور، Y و X اتفاق می‌افتد، در نتیجه میزان خرابی آنها نسبت به سایر قطعات تلویزیون بیشتر است.

خرابی بردهای Y و X در تلویزیون‌ پلاسما ال جی اغلب به صورت ایجاد اتصال کوتاه در قطعات اتفاق می‌افتد. در این حالت وقتی تلویزیون را به برق می‌زنیم لامپ پاور تلویزیون روشن می‌شود و حتی وقتی کلید پاور را فشار دهیم شروع به چشمک زدن می‌کند. در این حالت حتی صدای تیک‌تیک رله‌های برد پاور هم شنیده می‌شود اما بجای آن که تصویر ظاهر شود مجددا تلویزیون خاموش می‌شود.

 

تعمیر تلویزیون پلاسما ال جی

تعمیر تلویزیون پلاسما ال جی

قطع شدن تصویر تلویزیون پلاسما ال جی

قطع شدن تصویر تلویزیون پلاسما ایراد دیگری است که در آمار تعمیر تلویزیون پلاسما ال جی زیاد دیده می‌شود. در این ایراد، اغلب تصویر تلویزیون پلاسما قطع می‌شود اما پخش صدا به طور طبیعی ادامه پیدا می‌کند.

در ایراد قطع شدن تصویر تلویزیون پلاسما هم باید ابتدا عیب یابی تلویزیون را از بردهای y و x شروع کنیم. همچنین در این ایراد ممکن است برد بافر تلویزیون پلاسما آسیب دیده باشد. برد بافر رابط بین برد y و پنل تلویزیون پلاسما است. معمولا برد بافر به صورت دو برد مجزا (نیمه بالا و نیمه پایین) طراحی می‌شود. در طراحی پلاسماهای جدید برد بافر به برد y اضافه شده و در واقع با این برد ادغام شده و در قالب یک برد ارائه شده است که برد Y-Buffer نامیده می‌شود.

در مجموعه تعمیرات تلویزیون عبارت قطع شدن تصویر تلویزیون وقتی بکار می رود که پخش صدا به صورت عادی انجام شود و فقط تصویر تلویزیون قطع شود.

ایجاد نویز در تصویر تلویزیون پلاسما

یکی دیگر از ایرادهای شایع که در تلویزیون‌های پلاسما دیده می‌شود ایجاد نویز در تصویر است. نویز در تصویر تلویزیون پلاسما بیشتر به صورت پاشیدگی رنگ مخصوصا در رنگهای تیره و یا روشن دیده می‌شود.

ایجاد نویز در تصویر تلویزیون پلاسما یکی دیگر از ایرادهایی است که ممکن است در اثر ضعف در عملکرد بردهای Y و X ایجاد شود. اما آمار تعمیر تلویزیون پلاسما ال جی نشان می‌دهد خرابی برد لاجیک (logic) هم می‌تواند باعث ایراد ظاهری مشابه شود. برد لاجیک (logic) تلویزیون پلاسما گاهی بعنوان تیکان تلویزیون پلاسما هم نامگذاری می‌شود.

ایجاد خطوط افقی و یا عمودی در تصویر تلویزیون پلاسما

عملکرد بردهای Y و X در بایاس پنل تلویزیون های پلاسما در خطوط افقی انجام می شود و نقص در عملکرد آنها و بخصوص بردهای بافر باعث ایجاد خطوط و نوارهای افقی در تصویر تلویزیون می شود. از سوی دیگر بخش دیگری از پردازش تصویر در خطوط عمودی انجام می شود و ضعف در عملکرد این بخش باعث ایجاد خطوط و نوارهای عمودی می شود.

شکستن صفحه نمایش تلویزیون پلاسما ال جی

شکستگی پنل تلویزیون پلاسما را در حالی بعنوان اخرین ایراد در بخش تعمیر تلویزیون پلاسما ال جی بررسی می‌کنیم که از نظر کمیت تعداد زیادی از مراجعات به بخش تعمیرات را شامل می‌شود. ظاهر شیشه مانند پنل تلویزیون پلاسما این شبهه را ایجاد می‌کند که در مقابل عوامل خارجی مانند ضربه مقاومت بالایی دارند و نیازی به مراقبت از آنها نیست. این در حالی است که اکثر مشتریانی که به علت شکستگی پنل تلویزیون مراجعه می‌کنند، اذعان دارند که ضربه خیلی شدیدی به تلویزیون وارد نشده اما پنل آن به طور کامل شکسته است.

در ساختار کپسول مانند پنل تلویزیون پلاسما، خلاء ایجاد می‌شود. به همین دلیل است که با کوچکترین شکستگی حتی در لبه‌های کناری پنل تلویزیون پلاسما که باعث ایجاد ترک در آن می‌شود این محیط خلاء از بین رفته و باعث از کار افتادن کامل پنل می‌شود. در این حالت اگر تلویزیون را روشن کنیم به علت تولید ولتازهای بالا در صفحه نمایش تلویزیون باعث ایجاد جرقه‌های شدید خواهد شد و حتی ممکن است قطعات تلویزیون هم آسیب ببینند.

تعمیر تلویزیون پلاسما ال جی در مجموعه تخصصی رایان

مجموعه رایان آمادگی دارد خدمات تعمیر تلویزیون پلاسما در برندهای مختلف را توسط متخصصین مجرب و متعهد در کوتاهترین زمان در سراسر تهران بعهده بگیرد. در اولین تماس با مشاورین تعمیر تلویزیون پلاسمای ال جی رایان می توانید اطلاعات کاملی راجع به مراحل تعمیر و هزینه تقریبی آن دریافت کنید.

 

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ