تعمیر تلویزیون سامسونگ مدل f

تعمیر تلویزیون سامسونگ مدل f

تعمیر تلویزیون سامسونگ مدل f از خدمات ویژه گروه تخصصی رایان است. فروش موفق تلویزیون سامسونگ مدل f در بین تلویزیون های میان رده سامسونگ باعث شده است که تعمیر تلویزیون سامسونگ مدل f در مجموعه تعمیر تلویزیون سامسونگ اهمیت ویژه ای داشته باشد.

سری f که محصول سال 2013 سامسونگ است اما عملا فروش آن تا سال 2015 ادامه داشت. این سری در دو سایز 40 و 46 ارائه شده و f5000 , f5550 , f6350 f6450 و چند ورژن دیگر مدل های مختلف این سری هستند.

ایراد های شایع در تعمیر تلویزیون سامسونگ مدل f

در این مقاله تمامی ایرادات شایع در تلویزیون سامسونگ مدل f بررسی می شود.

خرابی بک لایت تلویزیون سامسونگ

ایراد بک لایت شایع ترین ایراد در بین مدل های مختلف تلویزیون سامسونگ سری f است. این مدل در سه سایز تولید شده 32 ، 40 و 46. مداربندی لامپ‌های بک لایت و نوع خرابی آنها در هر سایز به شکل زیر است :

32 اینچ : دارای 5 شاخه لامپ است. در هر شاخه 9 لامپ قرار دارد و در مجموع 45 عدد لامپ بک لایت تلویزیون سامسونگ 32 اینچ مدل f را تشکیل می‌دهد. لامپ‌ها به صورت کامل با هم سری شده‌اند. در نتیجه این نوع مداربندی لامپ‌ها حتی خرابی و قطع شدن یکی از لامپ‌ها باعث از کار افتادن کل بخش بک لایت شده و تصویر تلویزیون بطور کامل قطع می‌شود.

40 اینچ : دارای 7 خط لامپ است. هر شاخه دارای 13 عدد لامپ است و در مجموع بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل F سایز 40 اینچ از 91 عدد لامپ ال ای دی تشکیل شده است. مدار بندی لامپ‌های بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل F سایز 40 در دو بخش سری که با هم موازی شده‌اند صورت گرفته است. در نتیجه این نوع مداربندی لامپ‌ها معمولا خرابی بک لایت به صورت تاریکی نیمه بالایی و یا پایینی تصویر ایجاد می‌شود.

46 اینچ : بک لایت سایز 46 از 8 خط لامپ تشکیل شده و هر خط دارای 15 عدد لامپ و در مجموع 120 عدد لامپ ال ای دی است. این 8 شاخه به 4 بخش تقسیم شده و هر دو خط در یک مداربندی سری با هم موازی شده‌اند. در نتیجه این نوع مداربندی وقتی یکی از لامپ‌های بک لایت خراب شود باعث خاموش شدن 2 خط از بک لایت تلویزیون می‌شود. معمولا خرابی بک لایت در تلویزیون سامسونگ F46 اینچ به صورت ایجاد نوارهای تاریک افقی ایجاد می‌شود.

بک لایت سری f در عین حال که از تراکم بیشتر لامپ بک لایت برخوردار است از کیفیت نسبی قطعات بخش های مختلف و از جمله بخش بک لایت هم سود می‌برد. به همین دلیل انجام عملیات تعمیر بک لایت در این مدل در اکثر موارد جایگزین مناسبی برای تعویض کامل بک لایت و مهمتر از همه کاهش هزینه تعمیر تلویزیون است.

کیفیت بالای قطعات باعث شده تا انجام تعمیر بک لایت بجای تعویض کامل لامپ ها در این مدل نسبت به سایر مدل ها برنده از موفقیت و دوام بیشتری برخوردار باشد. به نحوی که بیشترین آمار انجام تعمیر بک لایت به جای تعویض در مجموعه خدمات تعمیرات تلویزیون متعلق به تعمیر تلویزیون سامسونگ مدل f است.

تعمیر تلویزیون سامسونگ مدل f

تاریکی نیمه پایینی تصویر تلویزیون سامسونگ مدل F

روشن نشدن تلویزیون سامسونگ

روشن نشدن تلویزیون یکی دیگر از ایرادهایی است که در تعمیر تلویزیون سامسونگ مدل f به صورت متداول دیده می شود. این ایراد در ادامه بررسی می شود.

به طور کلی روشن نشدن یک تلویزیون ال ای دی در دو بخش مورد بررسی و عیب یابی قرار می‌گیرد : برد پاور (power board) و مین برد (main board). روشن نشدن تلویزیون سامسونگ مدل f معمولا به دلیل خرابی برد پاور ایجاد می‌شود. در برخی موارد هم خرابی بک لایت (به صورت اتصال کوتاه) باعث از کار افتادن برد پاور و روشن نشدن تلویزیون می‌شود.

در تعمیر تلویزیون سامسونگ مدل f ( و چند مدل مشابه) یک ترفند و میان‌بر برای تست و آزمایش برد پاور وجود دارد. اگر سوکت خروجی برد پاور به مین برد تلویزیون را جدا کنیم، در صورتی که برد پاور و بک لایت تلویزیون سالم باشد، برد پاور به طور اتوماتیک و بدون نیاز به فرمان روشن می‌شود و بک لایت تلویزیون را هم بطور کامل روشن می‌کند. با این روش می‌توانید بدون نیاز به ابزار تست و عیب‌یابی تعمیرات تلویزیون از سلامت برد پاور و بک لایت تلویزیون سامسونگ خود مطمئن شوید.

 

اصلاحیه بک لایت تلویزیون سامسونگ

همانطور که در عموم نوشته های مرتبط با تعمیر بک لایت تلویزیون گفتیم اصلاحیه بک لایت به مجموعه اقداماتی گفته می شود که در جهت کاهش استهلاک بخش بک لایت و جلوگیری از خرابی مجدد این بخش انجام می شود.

اصلی ترین اقدامی که در اصلاحیه بک لایت در مدل های مختلف انجام می شود ایجاد تغییرات الکترونیکی در بخش برد پاور است که باعث می شود ولتاژ تغذیه لامپ ها کمی کاهش پیدا کند. نتیجه این تغییر افزایش عمر مفید لامپ های بک لایت تلویزیون و جلوگیری از خرابی آنهاست.

به غیر از کاهش ولتاژ بک لایت نسبت به ساختار و ضعف ها اقدامات اصلاحی دیگری هم در بک لایت مدل های مختلف انجام می شود. یکی از این اقدامات اصلاحی که در مراحل تعمیر تلویزیون سامسونگ مدل f انجام می شود اضافه کردن چسب حرارتی به بخش بک لایت است.

اصلاحیه بک لایت تلویزیون

اصلاحیه بک لایت

تلویزیون سامسونگ در طراحی بخش بک لایت سری f از نگهدارنده های فلزی به جای چسب استفاده کرده است. در این حالت به مرور زمان بین شاخه های بک لایت و صفحه فلزی زیر در برخی نقاط فاصله های کمی ایجاد می شود.

اضافه کردن چسب حرارتی باعث می شود که شاخه های بک لایت بطور کامل و در همه مقاطع به سطح زیرین خود چسبیده و این سطح زیرین که در واقع صفحه اصلی تلویزیون است بعنوان یک خنک کننده برای لامپ های بک لایت عمل کند.

خرابی برد پاور

یکی دیگر از خرابی های که در تعمیر تلویزیون سامسونگ مدل f به وجود می آید خرابی برد پاور هست که باعث خاموش شدن تلویزیون می شود که در این حالت تلویزیون روشن نمی شود و چراغ ال ای دی جلوی تلویزیون نیز خاموش است. البته در بعضی از موارد خاموش و روشن شدن تلویزیون از برد پاور تلویزیون می باشد به این صورت که بعضی از آی سی های برد پاور دچار سوختگی می شوند و با تعویض آی سی مشکل حل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ