تعمیر تلویزیون ال ای دی سامسونگ دارای ویژگی خاصی است : قابلیت تعمیر پذیری بیشتر بردهای مختلف تلویزیونهای سامسونگ نسبت به سایر برندهای مشابه. این ویژگی سامسونگ را در بخش خدمات پس از فروش و تعمیرات تلویزیون به یک برند (خوش تعمیر) تبدیل کرده است.

 

 

تعمیر تلویزیون ال ای دی سامسونگ

 

 

مدل کد تلویزیونهای ال ای دی سامسونگ با پیشوند UA شروع می شود و پس از آن سایز دستگاه و سال تولید قید می شود. نوع ماتریکس صفحه نمایش ، سری ساخت و دارا بودن گیرنده دیجیتال داخلی، فاکتورهای بعدی است که با استفاده از فرمول زیر در مدل کد تلویزیون سامسونگ قید می شود.

 

تعمیر تلویزیون ال ای دی سامسونگ

 

بعنوان نمونه UA40D5500RR تلویزیون ال ای دی سامسونگ در سایز 40 اینچ و محصولی برای آسیا و خاورمینه و تولید سال  2011  می باشد که دارای پنل LED و دو حرف R که به آخر مدل کد اضافه شده در تلویزیون های تولید سال 2011 نشان دهنده عدم وجود دیجیتال داخلی در دستگاه است.

 

تعمیر تلویزیون ال ای دی سامسونگ

 

عیوب متداول در تعمیر تلویزیون ال ای دی سامسونگ

با توجه به آمار تعمیر تلویزیون، شایع‌ترین ایرادهایی که در تلویزیون‌های ال ای دی سامسونگ دیده می‌شود عبارتند از :

روشن نشدن تلویزیون سامسونگ

روشن و خاموش شدن تلویزیون سامسونگ

تاریکی ، کم نور شدن و هاله دار شدن تصویر تلویزیون سامسونگ

چشمک زدن چراغ پاور و روشن نشدن تلویزیون سامسونگ

قطع شدن کامل تصویر تلویزیون

علت روشن نشدن تلویزیون سامسونگ و روش تشخیص خرابی

روشن نشدن تلویزیون یک شرح عیب گسترده است و عیوب متفاوتی در این ایراد می گنجد، از قطع شدن سیم برق تلویزیون تا خرابی مین برد. برای تعمیر تلویزیون ال ای دی سامسونگ راه حل‌های مشخصی وجود دارد. اما قبل از این که بخواهیم وارد پروسه تعمیر شویم ابتدا باید ایراد تلویزیون را به دقت شناسایی کنیم.

اولین قدم و مواجهه با تلویزیون وقتی روشن نمی شود اینست که بررسی کنیم که آیا چراغ پاور تلویزیون روشن می شود یا خیر؟ وقتی سیم برق تلویزیون را به پریز وصل می‌کنیم باید چراغ پاور تلویزیون به رنگ قرمز روشن شود. در این حالت که استندبای نام دارد تلویزیون آماده روشن شدن می‌شود. روشن شدن چراغ پاور یعنی تلویزیون ما به درستی به برق شهری وصل بوده و اتصالات و سیم برق تلویزیون سالم است.

علت روشن نشدن تلویزیون را در دو بخش باید مورد بررسی قرار داد : برد پاور ( power board) و مین برد (main board). معمولا برد پاور یک تلویزیون بیشتر در معرض خرابی قرار دارد. از یک طرف با برق متناوب شهری در ارتباط است که ممکن است دچار نوسان شود و از طرف دیگر قطعات مختلف آن معمولا توان تلفاتی بالایی دارند و گرمای زیادی هم تولید می‌کنند.

روشن و خاموش شدن تلویزیون سامسونگ

روشن و خاموش شدن تلویزیون سامسونگ یکی از ایرادهای شایع در بین تعدادی از مدل های تلویزیون ال ای دی سامسونگ است. در این ایراد وقتی تلویزیون را روشن می‌کنیم، تلویزیون روشن شده و لوگوی اولیه ظاهر می شود اما بعد از چند ثانیه مجددا خاموش شده و بدون دخالت ما دوباره روشن می‌شود و این چرخه ادامه پیدا می‌کند. در مجموعه تعمیرات تلویزیون به این ایراد ریبوت (reboot) شدن اطلاق می‌شود.

این ایراد یکی از عیوب متداول در تلویزیونهای ال ای دی سامسونگ سری 5 مانند D5000 , D5500 , D5950 می باشد و در بیشتر موارد بعلت خرابی مین برد تلویزیون و در برخی موارد هم به دلیل خرابی برد پاور و اشکال در خروجی های آن ظاهر می شود. تعویض نرم افزار تلویزیون ، تعویض آی سی حاوی نرم افزار ، تعویض قطعات مربوط به بخش حافظه تلویزیون و در نهایت تعویض کامل مین برد تلویزیون مراحل مختلف برای تعمیر تلویزیون ال ای دی سامسونگ در این ایراد است.

 

سیاه شدن بالای تصویر تلویزیون سامسونگ از یک طرف

ایراد مورد نظر ما در این بخش که یکی از عیوب متداول سری 5 و مخصوصا مدلهای 5500 و 5950 و 5000 است مربوط به پنل (صفحه نمایش تلویزیون) است و در بیشتر مواقع یک سوم بالایی تصویر از یک طرف (راست یا چپ) را در بر می گیرد.

این بخش از تصویر در دقایق ابتدایی روشن کردن تلویزیون با ایراد دیده می شود و معمولا بعد از مدتی کارکرد تلویزیون که میزان آن به پیشرفت ایراد بستگی دارد و به اصطلاح با گرم شدن تلویزیون از بین می رود. ایراد فوق در ابتدا در یک سوم بالایی تصویر دیده می شود و به مرور زمان به بخش های دیگر هم سرایت پیدا می کند و یا زمان بهبود آن افزایش می یابد. شیوه تعمیر تلویزیون سامسونگ در این ایراد توسط نمایندگیها تعویض کامل پنل (صفحه نمایش) است که هر چند اقدام استانداردی است اما قیمت بالای این تعمیر آن را به گزینه ای غیر منطقی بدل می کند.

 

تعمیر تلویزیون ال ای دی سامسونگ

خرابی بک لایت تلویزیون سامسونگ

با توجه به شایع بودن ایرادهای مختلف بک لایت در تلویزیون ‌های ال ای دی سامسونگ به مانند سایر برندها، در ادامه به بررسی ایرادهای مختلف بک لایت در تلویزیون‌های سامسونگ می‌پردازیم. در نوشته های دیگر به طور مفصل راجع به نقش و وظیفه بک لایت و ساختار آن در تلویزیون‌های LCD و LED صحبت کردیم.  بخش بک لایت تلویزیون وظیفه تولید نور سفید برای دیده شدن تصاویر تولید شده توسط پنل تلویزیون را بعهده دارد.  نور بک لایت در تلویزیون های ال ای دی بوسیله لامپ های ال ای دی که در پشت صفحه نمایش تلویزیون قرار دارند تولید می شود.در واقع نور بک لایت باعث روشن شدن تصویر تلویزیون می‌شود. هر نوع اشکال و ایراد که در تولید و یا کیفیت نور بک لایت تلویزیون ایجاد شود به طور مستقیم در کیفیت تصویر تلویزیون اثر می‌گذارد. کاهش نور بک لایت باعث کاهش کیفیت تصویر تلویزیون و قطع شدن نور بک لایت باعث قطع شدن تصویر تلویزیون ما خواهد شد. متداول‌ترین ایرادهای ظاهری بک لایت که در تعمیر تلویزیون ال ای دی سامسونگ دیده می شود عبارتند از :

  1. ایجاد تاریکی موضعی ، هاله های روشن و تاریک و کم نور شدن صفحه نمایش تلویزیون سامسونگ

  2. ایجاد تاریکی در نیمه بالایی یا پایینی تصویر

  3. ایجاد نوارهای افقی تاریک در تصویر تلویزیون سامسونگ

  4. قطع شدن کامل تصویر تلویزیون سامسونگ

  5. روشن نشدن و چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون سامسونگ

 

تعمیر تلویزیون ال ای دی سامسونگ

اصلاحیه بک لایت تلویزیون سامسونگ

اصلاحیه بک لایت به مجموعه اقدامات سخت افزاری و نرم افزاری گفته می‌شود که باعث کاهش استهلاک قطعات بک لایت تلویزیون (مخصوصا لامپ‌های بک لایت) و افزایش عمر مفید آنها  می‌شود.

اولین اقدام در بخش اصلاحیه بک لایت تلویزیون سامسونگ اصلاحیه برد پاور است. با انجام تغییرات سخت افزاری و تعویض قطعه در برد پاور، ولتاژ بک لایت حدود 5 تا 10 درصد کاهش پیدا می‌کند. این کاهش ولتاژ باعث کاهش گرمای لامپ‌ها می‌شود. اقدام اصلاحی دیگر استفاده از pcb فلزی است. افزایش انتقال حرارت لامپها مهمترین مزیت این تغییر است. اصلاحیه دیگر که مختص تلویزیون‌های سامسونگ است اضافه کردن چسب حرارتی بک لایت است. توضیح بیشتر این که سامسونگ در عموم بک لایت‌های شاخه‌ای از نگهدارنده های فلزی به جای چسب استفاده کرده است. اضافه کردن چسب حرارتی باعث افزایش تماس pcb لامپ‌های بک لایت با سطح فلزی زیر آن می‌شود. این افرایش تماس باعث انتقال بیشتر و بهتر گرمای ایجاد شده در بخش بک لایت تلویزیون سامسونگ خواهد شد.

هزینه تعمیر تلویزیون سامسونگ

هزینه تعمیر تلویزیون سامسونگ در مجموعه رایان از حدود 150 هزار تومان شروع می شود که مربوط به رفع ایرادهای نرم افزاری است. به طور کلی مجموع هزینه تعمیر تلویزیون شامل دو بخش قطعات و دستمزد تعمیرات است. دستمزد تعمیرات بر اساس اینچ دستگاه و میزان ساعت لازم برای عیب یابی دستگاه بستگی دارد اما در مجموعه تعمیر تلویزیون رایان با تعویض قطعات دوم و سوم مبلغی به هزینه اولیه تعمیر تلویزیون اضافه نخواهد شد. کلیه مراحل تعمیر تلویزیون ال ای دی سامسونگ در مجموعه رایان توسط متخصصین مجرب و دوره دیده انجام شده و کلیه خدمات انجام شده دارای گارانتی تعویض قطعات خواهد بود.

اگر تلویزیون سامسونگ شما معیوب شده است می توانید با اعلام خرابی و مدل دستگاه و مشاوره با متخصصین رایان از میزان هزینه تعمیر تلویزیون سامسونگ خود در اولین تماس مطلع شوید.

 

 

 

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ