6 بار چشمک زدن تلویزیون سونی مدل KDL-40R450

6 بار چشمک زدن تلویزیون سونی مدل KDL-40R450

در این نوشته 6 بار چشمک زدن تلویزیون سونی مدل KDL-40R450 از مرحله ایجاد ایراد، عیب یابی تا تعویض قطعات و بروزرسانی نرم افزاری را بررسی می‌کنیم. با متخصصین تعمیر تلویزیون سونی رایان تی وی همراه باشید.

علت چشمک زدن چراغ تلویزیون سونی

چشمک زدن تلویزیون سونی یکی از نشانه‌های خرابی است که مصرف کنندگان ممکن است با آن مواجه شوند. عملکرد سیستم عیب یابی در این تلویزیون‌ها باعث می‌شود که وقتی ایرادی در یکی از بخش‌های آن ایجاد می‌شود، تلویزیون خاموش شده و لامپ پاور شروع به چشمک زدن می‌کند. تعداد چشمک‌ها ثابت است و پشت سر هم تکرار می‌شود و قطعه معیوب تلویزیون را مشخص می‌کند.

به بیان ساده‌تر تلویزیون‌های سونی دارای سیستم عیب یاب داخلی هستند و وقتی یک از قطعات دستگاه معیوب می شود تلویزیون خاموش شده و چراغ قرمز جلوی تلویزیون شروع به چشمک زدن می‌کند. در واقع لامپ پاور چند بار خاموش و روشن می‌شود سپس حدود 2 ثانیه مکث می‌کند و سپس همان تعداد را تکرار می‌کند. تعداد چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون سونی به ما می‌گوید کدامیک از قطعات تلویزیون معیوب شده است.

در هر یک از مدل‌های تلویزیون سونی جدولی وجود دارد که در آن تعداد چشمک‌ها و ایراد معادل آنها درج شده است. این جدول که با نام منوی عیب یابی و یا جدول ارور تلویزیون سونی معروف شده است اختصاصی است. اگر با چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون سونی مواجه شدید ابتدا تعداد آن را به طور دقیق شمارش کرده و به نقشه فنی همان مدل و یا یکی از مراکز تعمیرات تلویزیون سونی مراجعه کنید.

علت 6 بار چشمک زدن چراغ تلویزیون سونی مدل KDL-40R450

همانطور که گفتیم تعداد چشمک زدن تلویزیون سونی در هر مدل به صورت اختصاصی طراحی شده است اما اگر جدول عیب یابی مدل‌های مختلف را با هم مقایسه کنیم متوجه می‌شویم که برخی تعداد به صورت مشترک در مدل‌های مختلف استفاده شده است. مثلا 5 بار چشمک زدن در عموم مدل‌ها نشان دهنده خرابی برد تیکان تلویزیون سونی و بخش پنل است. همچنین 6 بار چشمک زدن غالبا نشان دهنده ایجاد خرابی بک لایت تلویزیون سونی می‌باشد.

بله همانطور که گفتیم در اکثر تلویزیون های سونی وقتی بخش بک لایت تلویزیون دچار خرابی می‌شود چراغ قرمز جلوی تلویزیون 6 بار چشمک می‌زند. 6 بار چشمک زدن تلویزیون سونی مدل KDL-40R450 هم به مانند عموم تلویزیون های سونی نشان دهنده ایجاد خرابی در بخش بک لایت تلویزیون است. در این مدل تلویزیون سونی از بک لایت شاخه‌ای استفاده شده است.

در تلویزیون سونی مدل KDL-40R450 از بک لایت دایرکت استفاده شده است. این نوع بک لایت به صورت شاخه‌های افقی چیده شده و نور آن به صورت مستقیم به صفحه نمایش تابانده می‌شود. بک لایت تلویزیون سونی مدل R450 از 5 شاخه تشکیل شده است. در هر شاخه 10 عدد لامپ قرار دارد و در مجموع 50 عدد لامپ بک لایت این مدل را تشکیل می‌دهد.

همانطور که در نوشته‌های مربوط به ساختار بک لایت تلویزیون گفتیم لامپ‌های بک لایت به دو صورت خراب می‌شوند : اتصال کوتاه و قطع شدن. وقتی لامپ‌های بک لایت اتصال کوتاه می شوند مدار سری بسته باقی می‌ماند و سایر لامپ‌ها روشن می‌شوند اما وقتی یکی از لامپ‌ها قطع شود مدار سری قطع شده و باعث می‌شود که هیچ یک از لامپ‌ها روشن نشوند.

در سایر برندها مانند سامسونگ ، ال جی و … در این حالت تصویر تلویزیون قطع می شود اما پخش صدا و سایر کارکردهای تلویزیون به طور طبیعی ادامه پیدا می‌کند. اما در تلویزیون سونی در این حالت مدار محافظ دستگاه فعال شده و دستگاه به حالت استندبای می‌رود و چراغ جلوی تلویزیون 6 بار چشمک می‌زند.

 
 

 
 

تعمیر بک لایت تلویزیون سونی مدل KDL-40R450

به دلیل کیفیت بالای قطعات و طراحی دقیق در این مدل از تلویزیون های سونی، آمار تعمیرات تلویزیون پایین است. همچنین به دلیل همین کیفیت بالا وقتی تعدادی از لامپ‌های بک لایت می‌سوزد به مانند سایر برندها در تصویر اثر زیادی نمی‌گذارد و به سختی می‌توان خاموش شدن تعدادی از لامپ‌های بک لایت را تشخیص داد.

برای تعمیر تلویزیون سونی مدل KDL-40R450 در ایراد بک لایت و در صورت خرابی لامپ‌های بک لایت لامپ‌های بک لایت با توجه به عمر کلی تلویزیون باید به طور کامل تعویض شوند. هر چند در موارد ضرور می‌توان بک لایت را تعمیر کرد و فقط لامپ‌های سوخته را تعویض کرد. در این حالت با توجه به مستهلک شدن عمومی لامپ‌ها ممکن است بعد از مدتی سایر لامپ‌های دستگاه خراب شده و مجددا ما را مجبور به تکرار تعمیر دستگاه کنند.

در تعمیر بک لایت مدل R450 می‌توان از بک لایت اصلاح شده استفاده کرد. برد اصلی در این مدل از فلز آلومینیوم ساخته شده که دفع کننده حرارت لامپ‌ها است و باعث افزایش عمر بک لایت تلویزیون سونی شما خواهد شد.

 
 

 
 

ریست کردن منوی عیب یابی تلویزیون سونی

با اتمام پروسه تعمیر ایراد 6 بار چشمک زدن تلویزیون سونی مدل KDL-40R450 لازم است که برخی اقدامات جانبی هم انجام شود. یکی از این اقدامات این است که بعد از انجام تعمیر تلویزیون سونی در عموم مشکلاتی که باعث فعال شدن عیب‌یاب داخلی دستگاه می‌شود لازم است که منوی عیب ‌یابی تلویزیون ریست شود. همانطور که در نوشته های مربوط به چشمک زدن چراغ قرمز تلویزیون سونی گفتیم وقتی تلویزیون سونی به دلیل خرابی یکی از قطعات داخلی خاموش می شود و چراغ جلوی تلویزیون چشمک می‌زند در واقع مدار محافظ دستگاه فعال شده است.

تعداد چشمک‌ها و ایراد تلویزیون در منوی عیب یابی تلویزیون سونی ثبت می شود و می توان با ورود به منوی سرویس تلویزیون سونی این کدها را مشاهده کرد. برای رورد به منوی عیب یابی تلویزیون سونی باید کلیدهای

DISPLAY

5

 VOLUME –

 POWER ON

این عملیات باد در حالت استندبای تلویزیون انجام شود. تلویزیون روشن شده و جدول عیب‌یابی تلویزیون سونی ظاهر می شود. برای ریست کردن منوی عیب یابی تلویزیون سونی لازمست که کلیدهای 8 و سپس 0 را پشت سر هم فشار دهید. با فشار دادن این دو کلید مشاهده خواهید کرد که عددهای تغییر کرده به صفر تغییر پیدا می کند و در واقع منوی عیب یابی ریست می‎‌شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ