ساده‌ترین روش تنظیم لنز دی وی دی

ساده‌ترین روش تنظیم لنز دی وی دی

آنچه در این نوشته خواهید خواند

ساده‌ترین روش تنظیم لنز دی وی دی در واقع بیان آسان‌ترین و کاربردی ترین راهکارهایی است که با استفاده از آنها می‌توانید لنز دستگاه دی وی دی پلیر خود را احیا و مجددا قابل استفاده کنید. در ادامه با متخصصین تعمیر دی وی دی رایان همراه باشید.

چرا دستگاه دی وی دی دیسک را نمی خواند؟

لنز دی وی دی که نام فنی آن اپتیکال پیکاپ است وظیفه خواندن اطلاعات دیسک را بعهده دارد. اپتیکال پیکاپ به همراه چند قطعه دیگر مجموعه اپتیکال بلاک را تشکیل می‌دهد. در این مجموعه دیسک بوسیله موتور اسپندل به گردش درمی‌آید. موتور اسلد هم لنز دی وی دی را به حرکت درمی‌آورد و اطلاعات دیسک خوانده می‌شود. خرابی هر یک از قطعات این مجموعه باعث می‌شود اطلاعات دیسک به درستی خوانده نشود.

وقتی دی وی دی پلیر دیسک را نمی‌خواند معمولا پیام no disc یا disc error در دیسپلی دستگاه نمایش داده می‌شود. یک راه حل برای تعمیر دی وی دی در این حالت تعویض کامل اپتیکال بلاک است. اما اگر بخواهیم اپتیکال بلاک را تعمیر کنیم، ابتدا باید تشخیص دهیم که کدامیک از قطعات این مجموعه معیوب است.

تنظیم لنز دی وی دی
تعمیر دی وی دی در منزل

بهترین روش تمیز کردن لنز دی وی دی چیست؟

در سالهای ابتدایی ظهور سی دی، ابتدا ضبط های خانگی بودند که تولید شدند. ساختار فیزیکی این دستگاهها و وجود ترانس کاهنده در آنها که یک محیط مغناطیس بزرگ را ایجاد می‌کند باعث ایجاد محیط مغناطیس شده و گرد و غبار محیط را جذب می‌کند. بخشی از این گرد و غبار جذب شده روی لنز بخش سی دی دستگاه مینشست و آن را از کار می‌انداخت. بسیاری از این دستگاهها با تمیز کردن لنز بخش سی دی قابل تعمیر بود.

اما به سرعت طراحان متوجه این ضعف شدند و در برندهای مختلف راههای مختلفی برای این ایراد در نظر گرفته شد. استفاده از اپتیک های دارای کاور مانند اپتیک BU30 در برند سونی و آیوا ، کاور کردن مکانیزم بخش سی دی در ضبط های سری MAX سامسونگ از جمله این روش ها بودند. امروز هم ابداع روش های جدیدتر باعث کاهش این ضعف شده است اما با این وجود ممکن است که لازم باشد لنز دی وی دی تمیز شود. بهترین روش انجام آن چیست؟

بهترین روش تمیز کردن لنز دی وی دی استفاده از یک گوش پاک کن نم دار شده با یک قطره آب است. به آرامی لنز را پاک کنید و محدد با سر دیگر گوش پاک کن رطوبت ایجاد شده را خشک کنید.

تنظیم لنز دی وی دی
تمیز کردن لنز دی وی دی

در ویدئو زیر بهترین روش تمیز کردن لنز دی وی دی به صورت ویدئویی آموزش داده شده است.

ساده‌ترین روش تنظیم لنز دی وی دی چیست؟

اگر لنز دی وی دی تمیز شود اما هنوز ایراد داشته باشد و به درستی کار نکند می توان از روش های دیگر برای بازیابی آن استفاده کرد. تنظیم لنز دی وی دی یکی دیگر از این روش ها است.

یکی از قطعات الکترونیکی مقاومت ها هستند. اکثر مقاومت ها به صورت یک مقدار ثابت در مدارهای الکترونیکی به کار برده می‌شوند. برخی از مقاومت ها هم به صورت قابل تغییر ساخته می‌شوند. مقاومت متغیر پتانسیومتر نام دارد. معمولا روی اپتیک های مختلف یک یا چند پتانسیومتر برای تنظیم مدار مختلفالکترونیکی وجود دارد. با چرخاندن پتانسیومتر لنز دی وی دی لیزر ایجاد شده در اپتیک فوکوس می‌شود.

تنظیم لنز دی وی دی دستگاه ویژه‌ای دارد اما یکی از روش های دستی برای آن کاهش یا افزایش مقاومت به مقادیر حدود 20% است. مثلا اگر پتانسیومتر حدود 1000 اهم داشته باشد معمولا ابتدا 200 اهم آن را افزایش می‌دهند و اگر درست کار نکرد 200 اهم از آن کم می‌کنند و روی 800 اهم قرار می‌‌دهند. اگر دسترسی به اهمتر ندارید می‌توانید از روش دستی حدود 20 درجه استفاده کنید. ابتدا پتانسومتر تنظیم لنز دی وی دی را 20 درجه به راست بچرخانید و اگر نتیجه نگرفتید این بار 20 درجه به چپ بچرخانید.

نکته : این روش هر چند ممکن است روی برخی دستگاهها جواب بدهد اما به دلیل علمی نبودن توصیه نمی‌شود.

تنظیم لنز دی وی دی
تنظیم لنز دی وی دی

قیمت لنز دی وی دی چقدر است؟

همانطور که گفتیم بهترین روش تعمیر دی وی دی خراب وقتی لنز یا همان اپتیکال بلاک دستگاه معیوب است، تعویض لنز دی وی دی است. معمولا لنز دی وی دی در دو نوع در دسترس است : نمونه فابریک و نمونه های غیر فابریک.

اپتیک‌های فابریک معمولا در تعداد محدود از طرف تولیدکنندگان و به صورت عمده فروخته می‌شوند. هر چند ممکن است در برخی از فروشگاهها بتوان نمونه‌های فابریک را خرید کرد اما معمولا بسیار کمیاب هستند. در مقابل اپتیک های غیر فابریک معمولا با تعداد بالا قابل دسترسی هستند.

قیمت لنز دی وی دی نسبت به این که کیفیت ساخت و متعلقات همراه آن چگونه باشد تغییر می کند. اپتیک هایی که همراه مکانیزم تولید و فروخته می‌شوند معمولا قیمت بالاتری دارند. قیمت لنز دی وی دی معمولا از حدود 150 هزار تومان شروع می‌شود و تا حدود 2 میلیون تومان در نمونه‌های خاص افزایش پیدا می‌کند. معمولا اپتیک هایی که در دستگاههای ال جی و سامسونگ و… استفاده می شوند نمونه‌های غیر اورجینال دارند و قیمت آنها هم پایینتر است. در مقابل اپتیک های خاص مانند DBU1 یا DBU3 و یا حتی BU30 که در برند سونی استفاده می شوند نمونه غیر اورجینال ندارند و بسیار گران هستند.

تنظیم لنز دی وی دی
تعمیر دی وی دی پلیر در منزل

3 توصیه برای نگهداری و جلوگیری از خرابی لنز دی وی دی

وقتی لنز دی وی دی پلیر خراب شود دیگر نمی‌توانید از آن استفاده کنید. اما نگران زحمت تعمیر و هزینه‌ی آن نباشید. خوشبختانه با توصیه‌های مفید تعمیرکاران در سرویس پشتیبانی ما می‌توانید از خرابی دی وی دی پلیر جلوگیری کنید.

با رعایت چند نکته ساده در مورد نگهداری از دی وی دی پلیر، دیگر نیازی به تماس با تعمیرگاه دی وی دی پلیر ندارید. با این کار در زمان و هزینه صرفه جویی کنید.

توصیه 1 : از دیسک سالم استفاده کنید.

خواندن اطلاعات دیسک‌های خش دار فشار زیادی به لنز دی وی دی شما وارد می‌کند. اطلاعات به صورت خراش‌های بسیار ریز (در حد میکرونی) روی دیسک حک می‌شود. به همین دلیل یک خش کوچک می‌تواند آسیب زیادی به دیسک بزند.

قبل از استفاده از دیسک آن را چک کنید. اگر دیسک کثیف شده است می‌توانید با یک قطره مایع ظرفشویی آن را بشویید و خشک کنید. بسیاری از دیسک‌هایی که خراب هستند و دی وی دی پلیر نمی‌تواند آنها را بخواند با این روش احیا می‌شوند.

توصیه 2: به طور منظم از دی وی دی پلیر استفاده کنید.

یکی دیگر از شرایطی که باعث افزایش استهلاک و خرابی قطعات دی وی دی پلیر شما خواهد شد عدم استفاده از آن است. تاثیر منفی ماندگی و بدون استفاده ماندن دی وی دی پلیر بیشتر روی قطعات مکانیکی مانند موتورها و تسمه‌ها و برخی قطعات الکترونیکی مانند لنز دی وی دی اثر گذار است و باعث خرابی آنها می‌شود.

تسمه‌ها که از آنها برای انتقال قدرت موتورها استفاده می‌شود ماهیت لاستیکی دارند. در صورتی که مدت زیادی استفاده نشوند شکل و قالب ثابت می‌گیرند و یا به اصطلاح خشک می‌شوند. قطعات داخلی و کنتاکتورهای موتورهای ظریف به مرور زمان دچار سولفاته و اکسید شدن می‌شوند.

تجربه نشان داده لنز دی وی دی پلیر زمانی که مدت زیادی استفاده نمی‌شود دچار کدر شدن لنزها و عدسی‌های داخلی می‌شود. برای جلوگیری از خرابی لنز دی وی دی پلیر به صورت هفتگی دوبار از آنها استفاده کنید. حتی می‌توانید یک دیسک داخل دستگاه بگذارید و پس از زمانی حدود 10 کارکرد دستگاه آن را خاموش کنید.

توصیه 3: زمانی که از دی وی دی پلیر استفاده نمی‌کنید، یک دیسک داخل آن بگذارید.

راجع به این توصیه و دلیل آن بسیاری از مصرف کنندگان تردید دارند و یا دلیل و نوع کارکرد آن را نمی‌دانند. یکی از دلایل خرابی لنز دی وی دی پلیر نفوذ گرد و غبار به داخل آن است. تجربه نشان داده اپتیک‌هایی مانند BU30 و یا DBU1 که دارای کاور هستند عمر مفید بالاتری دارند.

زمانی که دیسک در محل خوانده شدن و روی اپتیک دی وی دی قرار می‌گیرد فاصله میلیمتری با دیسک دارد. ماهیت پلاستیکی دیسک و فاصله کم آن با لنز دی وی دی باعث می‌شود به صورت یک کاور برای لنز عمل کرده و از ورود گرد و غبار به داخل آن جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط