تعمیر سینمای خانگی پاناسونیک به دلیل کیفیت بالا و طراحی خاص محصولات این کمپانی بزرگ همواره با چالش‌های زیادی همراه بوده است. در ادامه همراه با متخصصین تعمیر سیستم صوتی گروه تخصصی رایان ایرادهای متداول در تعمیر سینمای خانگی پاناسونیک را بررسی و راه‌حل‌های آن را توضیح می‌دهیم.

 

تعمیر سینمای خانگی پاناسونیک

تعمیرات سینمای خانگی پاناسونیک

در طراحی و ساختار عموم سیستم‌های صوتی پاناسونیک از ضبط‌ خانگی تا سینمای خانگی پاناسونیک از نوعی سیستم عیب یابی داخلی استفاده شده است. این سیستم عیب یاب به غیر از نقش محافظت از دستگاه در ایرادهای مختلف، پیام خطای ایجاد شده را با اعداد نمایش می‌دهد. به بیان ساده‌تر زمانی که ایرادی در دستگاه ایجاد می‌شود دستگاه روشن نمی شود و در صفحه نمایش دستگاه کد عددی مربوط به ایراد نمایش داده می شود.

مثلا وقتی یکی از بخش های دستگاه معیوب می شود و قطعات آن دچار سوختگی می شود این مدار محافظ فعال می شود. با فعال شدن عیب یاب در مرحله اول دستگاه را از حالت روشن به حالت خاموش و استندبای می‌رود. این خاموش شدن دستگاه برای جلوگیری از خرابی قطعات بیشتر و جلوگیری از سرایت ایراد به قطعات سالم است.

در مرحله بعد برای مشخص شدن ایراد دستگاه و کمک به پروسه تعمیر سینمای خانگی پاناسونیک محدوده خرابی قطعات با یک کد عددی در دیسپلی دستگاه نمایش داده می شود. نمایش این کد به بررسی عیب یابی و مراحل تعمیر سینما خانگی ما کمک خواهد کرد.

 

عیب یابی سینمای خانگی پاناسونیک

وقتی با خرابی یک دستگاه سینمای خانگی پاناسونیک مواجه می شویم اولین قدم دریافت اطلاعات لازم در مورد خرابی دستگاه، قطعات معیوب و نحوه تعمیر آن است. متخصصین تعمیرات برای تخمین و عیب یابی تقریبی دستگاه به مدل دقیق دستگاه همراه با ایراد ظاهری نیاز دارند. برخی از ایرادها به صورت اپیدمی و شایع در یک مدل ایجاد می شوند. مثلا ایراد F61 در سینمای خانگی پاناسونیک مدل SA-HT895 به صورت اپیدمی ایجاد می شود.

در ادامه به چند مورد از ایرادهایی که در سینمای خانگی پاناسونیک ایجاد می شود بهمراه کد عددی آنها بیان می کنیم. بدیهی است که در این فرصت کوتاه نمی توان به همه ایرادهایی که در تعمیر سینمای خانگی پاناسونیک با انها مواجه شده‌ایم را بیان کرد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با بخش مشاوره رایان تماس بگیرید.

ایرادهای متداول در سینمای خانگی پاناسونیک عبارتند از :

  1. روشن نشدن سینمای خانگی پاناسونیک
  2. نمایش ارور F61
  3. نمایش ارور F76
  4. باز یا بسته شدن خودکار درب بخش CD
  5. اجرا نشدن دیسک در سینمای خانگی

f61 پاناسونیکمشکل باز و بسته شدن درب سینمای خانگی

مشکلاتی که در بخش مکانیزم دیسک سینمای خانگی و یا دی وی دی پلیرها ایجاد می‌شود به چند صورت ظاهری ایجاد می‌شود. یکی از این مشکلات که در تعمیر سینمای خانگی پاناسونیک زیاد دیده می‌شود باز و بسته شدن درب بخش سی دی است.

زمانی که می‌خواهیم دیسک داخل سینمای خانگی قرار دهیم قبل از آنکه فرمان بسته شدن بدهیم سینی دیسک خودبخود بسته می‌شود. بعضی مواقع این زمان به قدری کوتاه است که نمی‌توانیم دیسک را داخل دستگاه قرار دهیم. این ایراد معمولا به دلیل خرابی در سنسورهای مکانیکی ایجاد می‌شود. این سنسورها وضعیت مکانیزم دیسک را بخش کنترل گزارش می‌دهند. خرابی آنها باعث ارسال فرمان غلط به بخش کنترل می‌شود.

برای افزایش عمر بخش CD در سینمای خانگی و دی وی دی پلیرها به صورت هفتگی حداقل دوبار از آنها استفاده کنید. کاهش استفاده از دیسک باعث شده تا بسیاری از ما از بخش CD این دستگاهها گاهی حتی تا چندین ماه استفاده نکنیم. این عدم استفاده روند فرسوده شدن بعضی قطعات را سرعت می‌دهد.

تعمیر سینمای خانپی پاناسونیک

خطای F61 در پاناسونیک

خطای F 61 معروفترین و پرمراجعه‌ترین ایراد کد در محصولات صوتی پاناسونیک است. به بیان کلی هر ایرادی که باعث افزایش جریان بخش پاور دستگاه شود باعث فعال شدن مدار محافظ دستگاه می‌شود و پس از خاموش شدن دستگاه و یا جلوگیری از روشن شدن آن خطای F61 در دیسپلی دستگاه نمایش داده می‌شود.

توضیح بیشتر اینکه مقدار جریانی که بخش پاور هر دستگاه می‌تواند تولید کند محدود است. مقدار این جریان در هر دستگاه مشخص است و اگر توان بیشتری از آن کشیده شود باعث آسیب دیدگی قطعات دستگاه خواهد شد. مدار محافظ دستگاه بر این موضوع نظارت دارد و در صورت افزایش جریان از حد مجاز فعال می‌شود. در سیستم های صوتی مانند سینمای خانگی پاناسونیک مدارات مختلف دستگاه بوسیله بخش پاور تغذیه می‌شوند اما برخی از آنها جریان بیشتری مصرف می‌کنند و توان تلفاتی بالاتری دارند. به بیان ساده‌تر گرمای بیشتری تولید می‌کنند و بیشتر داغ می‌شوند. از دیدگاه تعمیرات میزان استهلاک این قطعات بیشتر است و بیشتر در معرض خرابی قرار دارند. آی سی های خروجی بخش آمپلی‌فایر و قطعات رگولاتور بخش پاور از جمله این قطعات هستند. در مواجهه با ایراد F61 احتمال خرابی این قطعات بیشتر از سایر قطعات است.

یکی از نکات مهم در تعمیر سینمای خانگی پاناسونیک و مواجهه با ایراد F61 ایسنت که باید بلندگوها را بخشی از آمپلی فایر دستگاه بدانیم و احتمال خرابی آنها را در نظر بگیریم. هنگام برخورد با این ایراد در اولین اقدام اتصالات و سیم بلندگوهای دستگاه را چک کنید. از سلامت بلندگوها و مسیر سیم‌ها مخصوصا در بلندگوهای عقب که سیم بلندتری دارند اطمینان حاصل کنید. افزایش طول سیم‌ها یکی از نقاط ضعفی است که می‌تواند محل ایجاد اتصالی و اسیب دیدگی دستگاه شما باشد.

 

ارور f61 سینما خانگی پاناسونیک

خطای F 61 در سینمای خانگی پاناسونیک SA-HT895

ایراد F61 در سینمای خانگی پاناسونیک مدل HT 895 زیاد دیده می‌شود. این ایراد بیشتر به دلیل خرابی بخش آمپلی فایر و یا بخش پاور دستگاه ظاهر می‌شود. HT 895 دارای 4 آی سی آمپلی فایر است. خرابی این آی‌سی‌ها باعث افزایش جریان برد پاور شده و ایراد F61 در دستگاه ظاهر می‌شود.

در تعمیر ایراد F 61 باید حتما علت خرابی قطعات مشخص شود. ممکن است که یک ایراد پنهان باعث خرابی قطعه اصلی شده باشد. در این حالت با تعویض قطعه اصلی ظاهرا ایراد برطرف می‌شود اما به دلیل برطرف نشدن علت اصلی بعد از مدتی کارکرد دستگاه مجددا قطعه اصلی معیوب شده و ایراد F61 ظاهر می‌شود.

بعنوان نمونه در تعمیر سینمای خانگی پاناسونیک SA-HT895 گاهی دیده می‌شود که خرابی بخش پاور و تغذیه آی سی های آمپلی فایر باعث افزایش حرارت و در نهایت خرابی آنها می‌شود. در این حالت اگر آی سی آمپلی فایر آسیب دیده تعویض شود ولی ایراد بخش پاور برطرف نشود بعد از مدتی مجددا آی سی تعویض شده هم خراب شده و ایراد بازگشت می‌کند.

توصیه آخر در تعمیر سینما خانگی پاناسونیک با ارور F61 استفاده از قطعات فابریک و اصلی است. در برخی موارد دیده شده که به علت گرانی و قیمت بالای قطعات اورجینال از قطعات درجه دو و سه استفاده می‌شود که این اقدام غیر از خرابی خود قطعه می‌تواند باعث آسیب‌دیدگی سایر قطعات دستگاه هم بشود. شناخت قطعات اورجینال کار سختی نیست. شباهت قطعه تعویض شده با قطعه اصلی و معیوب دستگاه در این شناسایی می‌تواند بهترین راهنمای شما باشد.

f61 در سینمای خانگی پاناسونیکsa-ht895

آزمایش بلندگو تعمیر ایراد F61 پاناسونیک

در تعمیر ایراد F61 در پاناسونیک یک نکته مهم وجود دارد و آن اینست که بعد از تعمیر و قبل از استفاده دستگاه حتما بلندگوهای دستگاه را آزمایش کنید. در مجموعه تعمیر سیستم‌های صوتی بسیار دیده می‌شود که در هنگام خرابی آمپلی فایر به بلندگوهای دستگاه آسیب می‌رسد. خرابی بلندگو در سیستم‌های صوتی می‌تواند باعث آسیب دیدگی بخش آمپلی فایر دستگاه شود.

روش صحیح آزمایش بلندگو استفاده از اهمتر است. هر بلندگو یک ویژگی فنی دارد که با نام اهم (OHM) شناخته می‌شود. معمولا مقدار اهم هر بلندگو روی بدنه آن نوشته می‌شود. تغییر مقدار اهم یک بلندگو می‌تواند باعث تغییر میزان جریان مصرفی آن شده و به بخش آمپلی فایر دستگاه آسیب بزند.

به غیر از آسیب‌های فیزیکی معمولا یک بلندگو به دو صورت می‌تواند معیوب شود: قطع شدن و یا اتصال کوتاه شدن. در حالت قطع شدن سیم پیچ بلندگو به دلیل عبور جریان زیاد از یک نقطه قطع می‌شود. بلندگوی قطع شده صدا ندارد اما آسیبی هم به دستگاه نمی‌زند. اما در حالت اتصال کوتاه بلندگو، + و – خروجی آمپلی فایر به هم وصل می‌شود و می‌تواند آسیب جدی به سینمای خانگی وارد کند. اگر به اهمتر دسترسی ندارید می‌توانید ازیک باطری برای تست سالم بودن باند و بلندگو استفاده کنید.

 

تعمیر سینما خانگی پاناسونیک

خطای F76 در پاناسونیک

خطای F 76 ایراد دیگری است که ممکن است در صورت خرابی سیستم صوتی و سینمای پاناسونیک خود با آن مواجه شوید. ایراد F76 شباهت زیادی به ایراد F61 دارد و حتی در برخی از قطعات مشترک است. البته به علت کم استهلاک بودن قطعاتی که خرابی آنها باعث نمایش این کد در دستگاه می شود به مراتب کمتر از قطعات ایراد F61 دیده می شود.

F 76 بیشتر بعلت خرابی در قطعات پاور ساپلای که وظیفه تامین ولتاژ کار قطعات دیگر را دارند اتفاق می افتد و ممکن است در مراحل اولیه به صورت مقطعی دیده شود که بعد از چند دقیقه ماندن در این حالت دستگاه به طور طبیعی روشن شده ولی پس از مدتی مجددا ایراد با پیشرفت بیشتری ظاهر می شود.

 

تعمیر سینمای خانواده پاناسونیکراهنمای تشخیص قطعات معیوب در ارور F61 و F76

یکی از سوالات مهم در بخش تعمیر محصولات پاناسونیک و سایر برندهایی که از سیستم‌های عیب یاب در تولیدات خود استفاده می‌کنند اینست که چگونه تشخیص دهیم در بین قطعات مختلف معرفی شده برای یک ارور، کدام قطعه معیوب است؟

همانطور که گفتیم برای هر کد خطا تعدادی از قطعات، بعنوان قطعاتی که ممکن است معیوب باشند معرفی می‌شود. سوال اینجاست که در بین این قطعات، که گاها از طبقات مختلف دستگاه هستند، چگونه می‌توان تشخیص داد که کدام قطعه معیوب است؟

تشخیص قطعه معیوب و اقدام به تعویض آن در بین قطعات معیوب رابطه مستقیم با تجربه و دانش تعمیرکار دستگاه دارد. در محصولات برندهای معتبر که از ساختار فنی اصولی برخوردار هستند به دلیل استفاده از قطعات با کیفیت بالا معمولا قطعات عمر مفید خود را طی کرده و سپس خراب می‌شوند. به همین دلیل ایرادها و قطعات معیوب مشابه در آنها ایجاد می‌شود.

یک راهنمای مهم که در بخش عیب یابی دستگاههایی که دارای عیب یاب داخلی هستند می‌تواند کمک زیادی به تشخیص قطعه معیوب داشته باشد زمان نمایش ارور است. مدت زمانی که دستگاه را روشن می‌کنیم تا لحظه‌ای که ارور مربوطه نمایش داده می‌شود برای تعمیرکار دستگاه راهنمای مهمی است. مثلا وقتی یک سینمای خانگی پاناسونیک را روشن می‌کنیم اگر ایراد در برد پاور دستگاه باشد در زمان کوتاه‌تری نسبت به زمانی که بخش آمپلی‌فایر معیوب است ارور F61 یا F76 نمایش داده می‌شود.

تعمیرگاه سینما خانگی پاناسونیک

دسترسی به قطعات فابریک و دانش فنی تعمیر سینما خانگی پاناسونیک ، مجموعه رایان را به یکی از مراکز قدرتمند سرویس و تعمیر سینما خانگی پاناسونیک تبدیل کرده است. متخصصین رایان ضمن دسترسی به اطلاعت بروز و دانش فنی و با تکیه بر تجربه و داشتن ابزار سخت افزاری و نرم افزاری می تواند یکی از بهترین انتخاب ها برای انجام تعمیر سینمای خانگی پاناسونیک شما باشد.

برای دریافت اطلاعات تکمیلی در مورد تعمیرات محصولات مختلف پاناسونیک با بخش مشاوره تعمیرات رایان تماس بگیرید

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ