تعمیر تلویزیون آب خورده

قبل از آن که بخواهیم راجع به تعمیر تلویزیون آبخورده و روش‌های تعمیر آن توضیح دهیم باید منظور دقیق خود از این عبارت را مشخص کنیم. منظور از آبخوردگی تلویزیون، ورود مایعات از اطراف صفحه نمایش به داخل تلویزیون است. این اتفاق معمولا در زمان تمیز کردن تلویزیون و یا بازی کودکان اتفاق می‌افتد. در ادامه این نوشته ایرادهای مختلفی که در بخش تعمیر تلویزیون آب خورده  با آنها مواجه شده‌ایم و روش‌های تعمیر آنها را بررسی می‌کنیم.

تعمیر تلویزیون آب خورده یک تفاوت اساسی با تعمیر تلویزیون در ایرادهای دیگر دارد: ایرادهایی که در اثر آب خوردگی در تلویزیون ظاهر می‌شود نه به دلیل استهلاک طبیعی دستگاه و به مرور زمان بلکه بوسیله شخص و یکباره ایجاد شده و قطعات مرتبط با آن بسیار ظریف و حساس هستند، در عین حال صفحه نمایش اصلی‌ترین و گران‌ترین قطعه تلویزیون است. این موارد اهمیت تعمیر تلویزیون آب خورده در مجموعه تعمیرات تلویزیون را مشخص می‌کند.

آیا رطوبت باعث خرابی تلویزیون می‌شود؟

اولین سوالی که با شنیدن کلماتی مانند آبخوردگی تلویزیون و تعمیر تلویزیون آبخورده در ذهن ایجاد می‌شود اینست که آیا رطوبت باعث

آب خوردگی صفحه تلویزیون چگونه ایجاد می‌شود؟

قبل از آنکه بخواهیم راجع به آب خوردگی صفحه نمایش تلویزیون و روش تعمیر آن صحبت کنیم باید بدانیم که منظور از آب خوردگی چیست؟

منظور از آب خوردگی صفحه نمایش تلویزیون آسیب دیدگی فلت‌های پنل (COF) و برد آدرس در اثر ورود آب و یا مایعات دیگر بعنوان یک رسانای جریان الکتریکی است. آب خوردگی صفحه تلویزیون معمولا در دو حالت ایجاد می شود یکی در هنگام بازی کودکان و دیگری در هنگام تمیز کردن تلویزیون. آب یا مایع تمیز کننده که روی صفحه تلویزیون پاشیده شده به مقدار بسیار کم از فاصله بین صفحه نمایش و قاب وارد شده و با توجه به قرار گرفتن فلت‌های پنل و برد آدرس در بخش پایینی صفحه باعث ایجاد اتصالی و آسیب دیدگی آنها می‌شود.آسیب دیدگی فلت‌های پنل تلویزیون و برد آدرس ممکن گاهی باعث آسیب دیدگی برد تیکان هم می‌شود.

آب خوردگی صفحه تلویزیون چگونه ایجاد می‌شود؟

اطلاعات تصویر در چند مرحله پردازش شده و در آخرین مرحله توسط چند کانال ارتباطی که فلت پنل نامیده می شود به صفحه نمایش منتقل می شود. این فلتها که ولتاژ کار صفحه نمایش تلویزیون و اطلاعات تصویر را منتقل می کنند عایق هستند. اما در محل اتصال به برد آدرس این پوشش عایق وجود ندارد. مایع نفوذ کرده به داخل تلویزیون در اینجا باعث اتصال مدارات مختلف به هم می شود و به غیر از خرابی های الکترونیکی باعث ایجاد جرقه و سوختگی فیزیکی و سولفاته شدن مدارات می شود.

هر فلت وسیله انتقال یک نوار عمودی از تصویر است و این نوار به تعداد زیادی خط تقسیم می شود. رسیدن مایعات که رسانا هستند به صفحه نمایش که به اصطلاح آبخوردگی پنل تلویزیون نامیده می شود باعث ایجاد اتصالی در بین پایه‌های ارتباطی فلت‌ها می شود و سوختگی فلت پنل تلویزیون اتفاق می‌افتد.

آب خوردگی صفحه تلویزیون led

نشانه‌های ظاهری آب خوردگی صفحه تلویزیون

در اکثر موارد مراجعه به مراکز تعمیر تلویزیون، صاحبان تلویزیون‌هایی که صفحه نمایش انها دچار آب خوردگی و آسیب شده است، متوجه این اتفاق نشده‌اند. همانطور که گفتیم معمولا آب خوردگی صفحه نمایش تلویزیون در دو حالت اتفاق می‌افتد : یکی در زمان تمیز کردن تلویزیون و دیگری در زمان بازی کوکان.

مصرف کننده که قصد تمیز کردن تلویزیون را دارد مایع تمیز کننده را روی صفحه نمایش اسپری می‌کند. اما بدون آنکه متوجه شود مقداری از مایع به داخل تلویزیون نفوذ می‌کند. اگر آبخوردگی تلویزیون در حالت خاموش اتفاق افتاد بهترین حالت روشن نکردن تلویزیون است. اما اگر تلویزیون روشن بود و آبخوردگی باعث ایجاد ایراد شد هر اندازه تلویزیون زمان کمتری کار کند آسیب کمتری به دستگاه وارد می شود و تعمیر تلویزیون آب خورده هزینه کمتری دارد.

اصلی ترین نشانه‌های ظاهری آب خوردگی صفحه نمایش تلویزیون عبارتند از :

  1. ایجاد خطوط عمودی در صفحه نمایش تلویزیون
  2. ایجاد نوارهای سفید، رنگی و یا سیاه در صفحه تلویزیون
  3. دو نیمه شدن تصویر و تفاوت آنها از نظر رنگ و نور
  4. قطع شدن تصویر تلویزیون

تعمیر تلویزیون آب خورده چگونه انجام می‌شود؟

برای تعمیر تلویزیون آب خورده ، ابتدا باید فلتهای آسیب دیده را بررسی و قابلیت ترمیم و یا نیاز به تعویض آنها را مشخص کرد و فلتهایی را که آسیب کمتری دیده‌اند را تعمیر و در صورت نیاز تعویض کرد. البته این تاکید بر بررسی و دقتی که در تعویض یا تعمیر به آن اشاره می کنیم بدلیل ظرافت بسیار زیاد این بخش‌ها است به طوری که در اتصال فلتها به پنل در هر میلی‌متر تقریبا 20 کانال ارتباطی وجود دارد که ممکن است تعدادی آسیب دیده و تعدادی سالم باشند.

در صورتی که فلتهای آسیب دیده قابلیت تعمیر نداشته باشند و یا آسیب دیدگی طوری باشد که بعد از تعمیر ایراد به طور کامل برطرف نشود (مثلا تصور خط رنگی داشته باشد) باید فلت معیوب تعویض شود که این تعویض نیازمند داشتن دستگاه وکیوم پرس و لوازم خاص و از همه مهمتر داشتن دقت و ظرافت کاری است.

بعضی مواقع آب خوردگی صفحه تلویزیون باعث خرابی برد درایور اطلاعات تصویر که با نام TFT یا T CON آن را می شناسیم می شود که خرابی این برد هم در نوع خود بسته به برند و مدل دستگاه عیوب مختلفی از خرابی تصویر تا روشن نشدن دستگاه را در تلویزیونهای مختلف ایجاد می کند .برای نمونه تلویزیون ال ای دی سونی با مدل KLV-46EX720 عموما در هنگام آبخوردگی دچار خرابی برد T CON می شود و در اثر خرابی این برد دستگاه روشن نمی شود

به دلیل تخصصی بودن مطالب تنها بخش بسیار کمی از اطلاعات تعمیر تلویزیون آب خورده را در این فرصت اندک می توان منتقل کرد. برای دریافت اطلاعات تکمیلی حتما با بخش مشاوره تعمیر تلویزیون تماس حاصل نموده و یا از طریق راههای ارتباطی مختلف با ما تماس بگیرید

تعمیر تلویزیون آب خورده چگونه انجام می‌شود؟

جلوگیری از آبخوردگی تلویزیونهای LED و LCD

همواره پیشگیری بهتر از درمان است و در بخش تعمیر پنل تلویزیون‌ آبخورده هم بهتر است که با رعایت چند نکته ساده از ایجاد آبخوردگی صفحه نمایش تلویزیون جلوگیری کنیم تا این که به دنبال روش‌های تعمیر باشیم. همانطور که در ابتدای نوشته گفتیم مهمترین ویژگی آبخوردگی پنل تلویزیون در مجموعه تعمیرات تلویزیون این است که توسط شخص ایجاد می‌شود و نتیجه کارکرد طبیعی دستگاه نیست. در نتیجه با رعایت چند نکته ساده می‌توان از ایجاد آبخوردگی پنل تلویزیون و دردسرهای مختلف آن از یک طرف و هزینه انجام تعمیرات از سوی دیگر جلوگیری کرد.

جهت جلوگیری از آبخوردگی تلویزیونهای LED و LCD نکات زیر را رعایت کنید :

  • از اسپری کردن مایع پاک کننده روی صفحه تلویزیون اکیدا خودداری کنید.
  • از قرار دادن مایعات در نزدیک تلویزیون خودداری کنید.
  • درصد زیادی از تلویزیون های آبخورده در هنگام بازی کودکان آسیب دیده اند: مراقبت های لازم را انجام دهید.

جلوگیری از آبخوردگی تلویزیونهای LED و LCD

هزینه تعمیر تلویزیون آب خورده

آب خوردگی صفحه نمایش تلویزیون می‌تواند طیف وسیعی از ایرادها را در برمی‌گیرد و به همین دلیل میزان هزینه مورد نیاز برای تعمیرات تلویزیون آسیب دیده بسیار متفاوت می‌باشد. هر صفحه نمایش دارای تعدای فلت پنل (cof) است و هر فلت دارای صدها خط ارتباطی است. تعدای از این خطوط اطلاعات تصویر و برخی دیگر ولتاژهای مختلف تغذیه پردازشگرهای فلت‌ها هستند در هر ابخوردگی احتمال دارد تعدای از آنها آسیب ببینند.

در مجموعه تعمیر تلویزیون گاهی با تلویزیون های آبخورده‌ای روبرو می‌شویم که تصویر تلویزیون قطع شده اما بخش کوچکی از یک فلت و یا یک قطعه حفاظتی کوچک آسیب دیده که با کمترین هزینه تعمیر می‌شود. در مقابل گاهی هم در اثر آب خوردگی صفحه نمایش تلویزیون تنها یک خط نازک در تصویر ایجاد می شود اما به دلایل فنی مختلف تعمیر آن ممکن نمی‌شود.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ