پیکسل سوخته

آنچه در این نوشته خواهید خواند

پیکسل سوخته در تمام دستگاه هایی که دارای صفحه نمایش هستند می تواند ایجاد شود. در ادامه به بررسی پیکسل سوخته در تلویزیون های led و lcd می پردازیم :

پنل و یا صفحه نمایش اصلی ترین و گرانترین قطعه تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی و پلاسما است و در عین حال بدلیل ساختار خاص امکان تعمیر محدودی دارد و در واقع اقدامات تعمیراتی روی پنل بیشتر به خارج صفحه نمایش محدود می شود.

همانطور که می دانیم ساختار صفحه نمایش (پنل) در تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی و پلاسما و حتی در نسل های قبلی آنها یعنی پروژکشن های DLP و LCD از تعداد بیشماری اجزائ سازنده ریز (پیکسل) تشکیل شده است و امکان خرابی تعدادی از این المانها وجود دارد.

یکی از این خرابی ها پیکسل سوختگی است که همانطور که از نام آن پیداست به خرابی پیکسل گفته می شود و شامل چند قسم است. در ادامه به بررسی پیکسل سوختگی در تلویزیون های LCD و LED می پردازیم :

در بخش تعمیرات تلویزیون، پیکسل سوختگی یا پیکسل مردگی به یک یا تعدادی از پیکسلهای پنل تلویزیون گفته می شود که عکس العملی در مقابل سیگنالهای اعمال شده نشان نمی دهند.

این دسته از پیکسلها که ممکن است تعداد آنها از چند عدد تا چند صد و در بعضی موارد چند هزار پیکسل را شامل شود بصورتهای مختلفی مثل خط و یا لکه های ابر مانند و حتی در بعضی موارد بصورت دایره های با اندازه های مختلف ظهور می کنند.( پیکسلهای مرده که به صورت خط ظاهر می شوند گاها با خطوطی که در اثر قطع شدن فلتهای پنل ایجاد می شود اشتباه گرفته می شوند )

 

پیکسل سوخته

یکی از علل اصلی ایجد پیکسل سوخته در تلویزیونهای LCD و LED بالا رفتن عمر پنل و در واقع پایان عمر کریستال مایع پیکسلها است اما علل دیگری هم مانند ضربه می تواند در ایجاد یکباره آن موثر باشد.

راه حلهای مختلفی را از برخی تعمیرکاران تلویزیون و حتی برخی سایتهای ایرانی و خارجی فعال در بخش تعمیر تلویزیون شنیده و دیده ایم که استفاده از نرم افزارهای مختلف تا مالش پیکسلهای غیر فعال را پیشنهاد می کنند که در واقع هیچ کدام از آنها علمی و عملی نبوده و فقط می تواند در برخی وارد آسیب وارده را گسترش داده و یا حتی باعث شکسته شدن پنل تلویزیون شما شود.

پیکسل سوخته در تلویزیون های LCD و LED صورتهای ظاهری و علل متفاوتی دارد اما در یک نقطه امکان جلوگیری از آن وجود دارد و آن موقع خرید تلویزیون و تستهای لازمه قبل از خرید است.

پیشنهاد ما کنترل و تست کامل تلویزیون در زمان خرید بوسیله تصاویر و پترن هایی است که برای همین منظور در منوی ویژه ای گنجانده می شود و می توان با استفاده از آنها پنل تلویزیون را در چند حالت مختلف تست کرد و پس از رعایت نکات و مواردی است که باعث افزایش طول عمر کلی دستگاه شما می شود که در مقالات قبلی (روش صحیح استفاده و نگهداری از تلویزیون LED و LCD)بطور مفصل به آنها پرداخته ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط