علت سیاه شدن تصویر تلویزیون اسنوا

تعمیر تلویزیون اسنوا

آنچه در این نوشته خواهید خواند

سیاه شدن تصویر تلویزیون اسنوا یکی از مشکلات شایع در مجموعه تعمیر تلویزیون اسنوا است. ممکن است تلویزیون شما تا چند روز پیش مشکلی نداشته باشد، اما به یکباره با کم نور شدن صفحه نمایش و یا قطع شدن تصویر آن مواجه شوید. در این لحظه سوالات مختلفی به ذهن می‌رسد که چگونه باید برای رفع این مشکل اقدام کنیم.

 • برای رفع این مشکل چه کاری باید انجام دهیم؟
 • چه قطعه‌ای معیوب است و قیمت آن چقدر است؟
 • چگونه می‌توانیم تعمیرکار تلویزیون خوب پیدا کنیم؟
 • چطور از کیفیت قطعه یدکی مطمئن شویم؟
 • آیا تعمیر تلویزیون مقرون به صرفه است یا تلویزیون جدید بخریم؟

پاسخ این سوالات می‌تواند راهنمای خوبی برای رفع خرابی تلویزیون باشد. در ادامه این نوشته ضمن جوابگویی به سوالات بالا، همراه متخصصین تعمیر تلویزیون رایان تی وی به بررسی مشکلات رایج در تلویزیون اسنوا و یکی از مهمترین آنها یعنی سیاه شدن تصویر می‌پردازیم.

بک لایت چیست و در کجای تلویزیون قرار دارد؟

قبل از آنکه بخواهیم راجع به علت سیاه شدن تصویر تلویزیون اسنوا توضیح دهیم، ابتدا باید با قطعات مرتبط با بخش بک لایت تلویزیون اسنوا و نحوه عملکرد آنها آشنا شویم.

بک لایت، نوری است که در پشت صفحه نمایش تلویزیون‌های LCD و LED تولید شده و باعث روشنایی و دیده شدن تصویر در صفحه نمایش تلویزیون می‌شود. نور زمینه در تلویزیون LCD بوسیله لامپ‌های فلورسنت و در تلویزیون LED بوسیله لامپ‌های ال ای دی تولید می‌شود. استفاده از لامپ‌های ال ای دی باعث می‌شود گرمای کمتری تولید شود، همچنین فضای کمتری اشغال می‌کنند و می‌توان تلویزیون‌های با ضخامت کمتر تولید کرد.

نکته مهم در مورد ایرادهای مرتبط با بک لایت در بخش تعمیرات تلویزیون اینست که ایجاد هر نوع اشکال در کیفیت تولید و پخش بک لایت تلویزیون به طور مستقیم در کیفیت تصویر تلویزیون تاثیر می‌گذارد. مثلا اگر بخشی از بک لایت تلویزیون قطع شود در همان بخش با تاریک شدن تصویر مواجه می‌شویم.

معمولا سوختن تعدادی از لامپ‌های بک لایت باعث قطع شدن تصویر تلویزیون می‌شود. در این حالت تصویر وجود دارد اما به دلیل عدم وجود روشنایی، قابل مشاده نیست. معمولا در این حالت برای تشخیص خرابی بک لایت می‌توانید از روش‌های مختلف تست بک لایت تلویزیون استفاده کنید.

انواع بک لایت تلویزیون
انواع بک لایت تلویزیون

 

علت سیاه شدن تصویر تلویزیون اسنوا

حالا که با بک لایت و نحوه عملکرد آن در تلویزیون آشنا شدیم بهتر می توانیم راجع به ایرادهایی که در اثر خرابی بک لایت ایجاد می‌شود توضیح دهیم.

لامپ‌های بک لایت به مرور زمان و با افزایش عمر تلویزیون معیوب می‌شوند و خرابی آنها باعث تاریکی قسمتی تا تمام تصویر تلویزیون می‌شود. در واقع خرابی بخش بک لایت علت اصلی سیاه شدن تصویر تلویزیون اسنوا می‌باشد.

اگر بک لایت تلویزیون به طور کامل قطع شود، صفحه تلویزیون به طور کامل سیاه می‌شود.در این حالت به اصطلاح می‌گوییم تصویر تلویزیون قطع شده است اما در واقع وجود دارد ولی به دلیل نبود روشنایی، نمی‌توانیم آن را ببینیم. اگر هم بخشی از لامپ‌های بک لایت بسوزد و یا به هر علتی روشن نشود با سیاه شدن قسمتی از تصویر تلویزیون مواجه می‌شویم. 

پراکندگی لکه‌های تاریک و سیاه شدن تصویر تلویزیون نسبت به ساختار بک لایت متفاوت است.

 

 

سیاه شدن تصویر تلویزین اسنوا
خرابی بک لایت

 

قیمت بک لایت تلویزیون اسنوا

مهمترین سوال مراجعین بخش تعمیر بک لایت تلویزیون اسنوا، قیمت بک لایت است. در جدول زیر هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون اسنوا در مدل‌های مختلف مشخص کردیم. 

بروزرسانی 20 / 01 / 1403

             اندازه تلویزیون اسنوا            مدل تلویزیون اسنوا      قیمت بک لایت تلویزیون اسنوا
                         32                             S 32                        902.000
                         32                             S 33                         887.000
                         42                             S 33                       1.460.000
                        42                             S 34                        1.605.000
                        43                    S 36 – S 37                       1.587.000
                        49                    S 39 – S 37                       1.726.000
                        55                    S 37 – S 39                       2.890.000
                        55           S 29 – S 30 – S 41                              2.852.000
                        65                           SA620                       3.760.000

 

بیشتر بخوانید : 5 ایراد متداول لوازم صوتی و تصویری + روش جلوگیری از آنها

علت خرابی بک لایت تلویزیون اسنوا

وقتی علت خرابی یک قطعه را بدانیم، می‌توانیم راهکاری برای رفع آن پیدا کنیم. اگر علت خرابی بک لایت تلویزیون اسنوا را بدانیم می‌توانیم انها را رفع کنیم یا حداقل اثر سوء آنها را کاهش دهیم. نتیجه این اقدام، جلوگیری از سوختن بک لایت و افزایش عمر بک لایت تلویزیون شما خواهد بود.

مهمترین دلایل خرابی بک لایت تلویزیون اسنوا عبارتند از:

 1. انتخاب مقدار حداکثر بک لایت در منوی تنظیمات تلویزیون
 2. استفاده از تلویزیون در ساعات طولانی و بدون استراحت

برای درک بهتر علت خرابی بک لایت، در نظر بگیرید که بک لایت یک قطعه مصرفی و دارای عمر مفید محدود و مشخص است. هر چقدر نور بیشتر در زمان طولانی‌تر تولید کنند، عمر آنها کاهش پیدا می‌کند. 

 

سیاه شدن تصویر تلویزیون اسنوا

چگونه از خرابی بک لایت تلویزیون اسنوا جلوگیری کنیم؟

حالا که متوجه شدیم بک لایت یکی از بخش‌های مهم تلویزیون است که احتمال خرابی آن زیاد است این سوال پیش‌ می‌آید که آیا روشی برای جلوگیری کردن از خرابی بک لایت تلویزیون وجود دارد؟ چگونه می‌توانیم باعث افزایش عمر بک لایت تلویزیون خود شویم؟ آیا راهی وجود دارد قبل از آنکه بک لایت تلویزیون معیوب شود از سوختن آن جلوگیری کنیم؟

بله : شما می‌توانید با رعایت چند نکته و انجام چند تنظیم ساده در منوی تنظیمات، از خرابی بک لایت تلویزیون اسنوا خود جلوگیری کرده و عمر آن را افزایش دهید.

مهمترین اقدامات در پیشگیری از خرابی بک لایت تلویزیون اسنوا عبارتند از :

 1. تنظیم بک لایت تلویزیون اسنوا و متناسب سازی آن با نور محیط
 2. روشن کردن و استفاده از گزینه صرفه جویی در انرژی
 3. خاموش کردن و استراحت دادن به تلویزیون در فواصل 2 تا 3  ساعت بمدت 10 تا 15 دقیقه

رعایت همین چند نکته ساده باعث افزایش عمر بک لایت تلویزیون اسنوا شما خواهد شد. اگر دقت کرده باشید همه مواردی که جهت کاهش استهلاک و افزایش عمر قطعات در تلویزیون‌ها مطرح می‌شود روی کاهش گرمای قطعات تمرکز دارد. گرما یکی از عوامل اصلی خرابی قطعات الکترونیکی است. هر چقدر دستگاههای ما گرمای کمتری تولید کنند عمر آنها بیشتر خواهد بود.

تعمیر تلویزیون اسنوا

 

 

 

9 پاسخ

 1. چند وقتی هست که تلویزیون 55اینچ ledاسنوا ما بعضی اوقات که روشنش میکنیم صفحه اش سیاهه ولی بلافاصله‌ که خاموش میکنیم دوباره روشن میکنیم صفحه اش به صورت ت عادی روشن می‌شه دليلش چی میتونه باشه

  1. با سلام، البته اگر این ایراد را در اینترنت جستجو کنید یعنی قطع شدن تصویرتلویزیون یا قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون تقریبا تمام اطلاعاتی که بدست می‌اورید حاکی از خرابی بک لایت تلویزیون شما خواهد بود. با وجود این توصیه می‌کنیم یا از متخصصین تعمیر تلویزیون اسنوا کمک بگیرید یا از طریق آموزش‌های موجود اقدام به شناسایی ایراد تلویزیون اسنوا خود نمایید. برای این کار ابتدا نشانه‌های خرابی بک لایت تلویزیون را بشناسید تا بتوانید تشخیص دهید در زمانی که تلویزیون را روشن می کنید و تصویر ندارد آیا بک لایت تلویزیون قطع می‌شود یا عامل دیگری باعث قطع شدن تصویر می‌شود.
   تشخیص اولیه اینست که بک لایت تلویزیون شما نیمه خراب شده است به نحوی که با شوک خاموش و روشن شدن ایراد ظاهر و یا برطرف می‌شود.

 2. سلام. تلویزیون اسنوا مدل SLD-49SA220U دارم. چند وقتی بود یک نوار تیره عمودي در وسط صفحه دیده می شد. درواقع نوار واقعي نبود بلكه هاله اي بود كه تصوير در آن تيره تر نشان داده مي شد. بعد از یك مدت کلا تصویر رفت و فقط صدا دارد.
  مشکل از چیست؟ و حدودا چقد رخرج دارد؟ ممنون

  1. با سلام، مشکل شما به احتمال زیاد در بخش بک لایت تلویزیون است. ساختار بک لایت در تعدادی از تلویزیون‌های اسنوا به صورت شاخه ای و عمودی است. نیمه خراب شدن لامپ‌های بک لایت در ابتدا باعث از کار افتادن یک خط از بک لایت تلویزیون می شود که باعث ایجاد تاریکی عمودی در تلویزیون شما شده است. در ادامه پیشرفت خرابی تلویزیون به صورت خرابی بک لایت و قطع شدن تصویر تلویزیون ایجاد شده است.

 3. کمتر از یک ماه است اسنوا ۵۵ اینچ اسمارت خریدم بعضی وقتها که با کنترل هوشمند کار میکنم صفحه سیاه میشود وفقط علامت موس حرکت میکند باید بک لایت کنم تا دوباره تصویر بیاید علت چیست؟

  1. با سلام، احتمالا تلویزیون شما مشکل نرم افزاری دارد. البته مشکل که میگوییم همیشه به معنای وجود قطعه معیوب نیست. ممکن است در بخش ارتباط با کنترل هوشمند فرکانس مزاحم داشته باشید و موارد مشابه. اما اگر عبارت سیاه شدن تصویر تلویزیون اسنوا را سرچ کنید تقریبا همه نتایجی که در گوگال ظاهر می شود همهگی مربوط به تعمیر بک لایت تلویزیون اسنوا بوده و هیچ ربطی به مشکل شما نخواهد داشت.

  1. با سلام، معمولا خرابی بک لایت ایجاد میشه، نوشته‌های مختلفی در سایت هست مثل:
   روش تشخیص خرابی بک لایت تلویزیون
   نشانه‌ های خرابی بک لایت تلویزیون
   با استفاده از آنها از خرابی بک لایت تلویزیون مطمئن شوید. در تماس با بخش مشاوره می توانید قیمت بک لایت تلویزیون اسنوا خود را بپرسید.

 4. سلام تلوزیون اسنوا ۴۳ اینچ نصف صفحش تاریک شده دیده میشه ولی نورش خیلی کمه یه دفعه ای اینطوری شد چیزی هم اسابت نکرده مشکلش چیه چقدر خرج داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط