علت سوختن بک لایت تلویزیون ال جی

علت سوختن بک لایت تلویزیون ال جی

آنچه در این نوشته خواهید خواند

علت سوختن بک لایت تلویزیون ال جی به این دلیل در مجموعه خدمات تعمیر بک لایت اهیت دارد که با شناخت عوامل موثر در آن می‌توانیم آنها را کنترل کنیم و باعث افزایش عمر بک لایت تلویزیون شویم. در ادامه همراه با متخصین تعمیر تلویزیون رایان به بررسی مهم ترین علت سوختن بک لایت تلویزیون ال جی می‌پردازیم و چند روش ساده برای کنترل این عوامل ارائه می‌دهیم.

دلیل خرابی بک لایت تلویزیون ال جی

یکی از فاکتورهای مهم در بخش فنی خدمات تعمیر تلویزیون، تعیین علت اصلی ایجاد ایراد و برطرف کردن آن است. در مواردی که علت ایجاد خرابی و آسیب دیدگی قطعات، غیر از تمام شدن عمر مفید قطعات باشد باید حتما مشخص و به صورت اصولی برطرف شود. در غیر این صورت بعد از مدتی، قطعه تعویض شده عمر کوتاهی خواهد داشت و مجددا به مانند قطعه قبلی خراب می شود.با بررسی آمار مراجعه به مراکز مختلف سرویس و تعمیرات لوازم صوتی و تصویری نشان می‌دهد خرابی بک لایت یکی از بیشترین دلایل ایجاد درخواست در بخش تعمیر تلویزیون‌های ال ای دی است. به همین دلیل بررسی علت سوختن بک لایت تلویزیون ال جی اهمیت زیادی دارد.

مدل های مختلف تلویزیون در برند ال جی مانند LN – LB – LY – LS – UJ – UK – LJ – LM  در بخش بک لایت دچار مشکل می شوند. شایع‌ترین نشانه ظاهری خرابی بک لایت تلویزیون ال جی به صورت قطع شدن تصویر تلویزیون ظاهر می شود. در این حالت صفحه تلویزیون سیاه می‌شود اما سایر کارکردهای تلویزیون مانند پخش صدا، تعویض کانل و غیره به درستی انجام می‌شود.

 

 

علت سوختن بک لایت تلویزیون ال جی

 

کارشناسان مجموعه تخصصی رایان مهمترین دلایل سوختن بک لایت تلویزیون ال جی را موارد زیر می‌دانند:

  1. استفاده از قطعات با کیفیت توسط
  2. جدا شدن لامپ‌های بک لایت از خنک کننده
  3. استفاده از حداکثر مقدار بک لایت تلویزیون

کیفیت بک لایت در عمر آن موثر است!

اگر بخواهیم واقعی به موضوع خرابی بک لایت تلویزیون ال جی نگاه کنیم متوجه می‌شویم که قطعات بخش بک لایت در آنها برای همین میزان کارکرد ساخته شده‌اند. در واقع تلویزیون هایی مانند مدل lb , lf , ly , ls و مدل‌های مشابه، تلویزیون های میان رده‌ و  اقتصادی هستند که میانگین عمر مفید آنها حدود 5 سال در نظر گرفته شده است. پس خرابی بک لایت بعد از حدود 4 تا 5 سال استفاده در آنها امری طبیعی است.

خرابی تلویزیون دردسر و هزینه دارد اما اگر با دید صحیح به موضوع نگاه کنیم هر قطعه‌ای عمر مفید دارد و اگر بعد از تمام شدن این زمان دچار تغییر و خرابی نشود جای تعجب دارد. لامپ‌های بک لایت قطعات ظریفی هستند که عمر مفید اکثر انها در حدود 12 تا 15 هزار ساعت تخمین زده می‌شود. بعد از این مدت معمولا نور آنها کاهش پیدا می‌کند و مصرف آنها بیشتر می‌شود. در عین حال گرمای بیشتری هم تولید می‌کنند که باعث کاهش عمر آنها خواهد دشد.

با مطالعه نکات بعدی متوجه می شوید که چرا تعدادی از این تلویزیون ها همین میزان را هم کار نمی کنند و دچار خرابی‌های مختلف و از جمله خرابی بک لایت می‌شوند.

 

 

 

 

علت سوختن بک لایت تلویزیون ال جی

 

جدا شدن لامپهای بک لایت از خنک کننده

عامل مهم دیگری که بعنوان علت سوختن بک لایت تلویزیون ال جی شناخته می‌شود جدا شدن مدار PCB لامپ‌های بک لایت از خنک کننده (Heat Sink) است. توضیح بیشتر این که برای دفع حرارت ایجاد شده توسط لامپ‌های بک لایت نیاز به خنک کننده داریم. در بک لایت‌ (Direct) شاسی اصلی تلویزیون همزمان نقش خنک کننده لامپ‌های بک لایت را هم دارد. در بک لایت لبه (Edge) به دلیل حرارت بیشتر نیاز به خنک کننده جداگانه داریم.

لامپ‌های بک لایت با کمک اتصالات مختلف مانند چسب حرارتی و یا پیچ به سطح خنک کننده ارتباط داده می‌شوند. به مرور زمان و در اثر گرم و سرد شدن‌ تلویزیون، این اتصالات ضعیف شده و به شکل‌های گوناگون بین لامپ‌های بک لایت و خنک کننده فاصله می‌افتد. مثلا چسب حرارتی دو طرفه که در مدل‌هایی مانند LN – LB – LF ومدل‌های مشابه دیگر استفاده شده کیفیت خود را از دست می‌دهد. در این حالت لامپ‌های بک لایت از خنک کننده جدا می‌شوند و گرمای آنها به خوبی دفع نمی‌شود. گرم شدن لامپ‌های بک لایت به مانند هر قطعه دیگر الکترونیکی از مهم‌ترین دلایل سوختن بک لایت تلویزیون ال جی است.

 

 

علت سوختن بک لایت تلویزیون ال جی

 

 

استفاده از بالا ترین میزان نور بک لایت در منوی تنظیمات

تجربه ارائه هزاران مورد خدمات تعمیر تلویزیون در منزل مجموعه تخصصی رایان در بخش تعمیر بک لایت تلویزیون نشان داده عموم تلویزیون های در حال استفاده در حالت بیشترین میزان بک لایت قرار دارند. یعنی لامپ های بک لایت در بالاترین حد توان خود در حال کار هستند و طبیعی است که این عامل در کاهش عمر مفید آنها اثر خواهد داشت. افزایش مقدار بک لایت تلویزیون باعث افزایش کیفیت تصویر خواهد شد اما باعث کاهش عمر مفید قطعات بخش بک لایت خواهد شد. البته اکثر مصرف کنندگان با قابلیت تنظیم بک لایت تلویزیون خود آشنا نیستند.

نکته قابل توجه در بررسی این علت سوختن بک لایت تلویزیون ال جی اینست که در اکثر حالت‌های تصویر در منوی تنظیمات مقدار بک لایت در حالت حداکثر قرار دارد. حتی وقتی تلویزیون را ریست می‌کنیم مقدار بک لایت تلویزیون برای ارائه تصویر با کیفیت‌تر در حالت حداکثر قرار می‌گیرد.

افزایش عمر بک لایت تلویزیون ال جی

حالا که به دلایل مختلف سوختن بک لایت تلویزیون ال جی آشنا شدید بهتر می‌توانیم آنها را کنترل کرده و باعث افزایش عمر بک لایت تلویزیون خود شوید. اگر به نکات مختلف موثر در سوختن بک لایت دقت کنید توجه می‌شوید که همه آنها با بالا بردن میزان مصرف انرژی، توان تلفاتی بخش بک لایت را افزایش می‌دهند. بعبارت ساده‌تر باعث می‌شوند که برق بیشتری مصرف و مقدار گرمای بالاتری تولید شود. پس نتیجه می‌گیریم هر عاملی که باعث مدیریت مصرف انرژی در تلویزیون شود با کاهش مقدار حرارت تولید شده باعث افزایش عمر بک لایت تلویزیون خواهد شد.

با توجه به توضیحات بالا متخصصین تعمیر تلویزیون مجموعه تخصصی رایان نکات زیر را در افزایش عمر بک لایت تلویزیون موثر می‌دانند :

  • کاهش نور بک لایت تلویزیون و تنظیم آن با نور محیطی منزل
  • روشن کردن گزینه صرفه جویی انرژی و تنظیم آن به تناسب نور محیط منزل
  • خاموش کردن تلویزیون در فواصل 2 تا 3 ساعت به مدت حدود 15 دقیقه

 

4 پاسخ

    1. با سلام ، در بخش تعویض قطعات یدکی با کیفیت های متفاوتی در دسترس است و هر کدام قیمت خود را دارد. نمونه اورجینال دستگاه حدود 700 و نمونه اصلاح شده و با کیفیت ترین قطعه موجود حدود 1.100 تمام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط