تعمیر ویدئو VHS

تعمیر ویدئو VHS

آنچه در این نوشته خواهید خواند

وجود فیلم‌های خاطره‌انگیز قدیمی، مهمترین دلیل وجود تقاضا برای تعمیر ویدئو VHS است. بسیاری از ما مراسم خاطره‌انگیز خود را روی نوارهای VHS ضبط کرده‌ایم و حالا برای تماشای آنها نیاز به یک دستگاه ویدئو داریم که کاملا سالم باشد و این نوارهای مهم را خراب نکند!

مجموعه تخصصی رایان به کمک متخصصین حرفه‌ای و با تجربه، خدمات تعمیر ویدئو (VHS) در برندهای مختلف ( آیوا – پاناسونیک – سونی – سامسونگ – ناسیونال – شارپ  و … ) را در بالاترین سطح ممکن ارائه می‌دهد. در ادامه این نوشته مراحل عیب یابی و تعمیر ویدئو VHS در برندهای مختلف را بررسی می‌کنیم

عیب یابی و تعمیر ویدئو VHS

قبل از آنکه بخواهیم راجع به نحوه عیب یابی و تعمیر ویدئو در برندهای مختلف صحبت کنیم باید یک نکته مهم را یادآوری کنیم:

لطفا قبل از اقدام برای تعمیر ویدئو از دستکاری آن خودداری کنید.

این موضوع را مهمترین نکته‌ای بدانید که می‌تواند تعمیر دستگاه ویدئو شما را سخت‌تر و پرهزینه‌تر کند.

بسیاری از مصرف کنندگان قبل از آن که برای انجام تعمیر ویدئو به متخصص تعمیرات مراجعه کنند، اقدام به باز کردن و دستکاری بخش‌های مختلف و مخصوصا قسمت‌های مکانیکی دستگاه می‌کنند. بسیاری از ویدئوها زمانی که فیلم داخل آنها است از کار می‌افتند. در این حالت فیلم داخل ویدئو گیر می‌کند. به دلایل مختلف مصرف کنندگان سعی می‌کنند فیلم را از ویدئو خارج کنند.

مشکل از جایی شروع می‌شود که مصرف کنندگان روش صحیح خارج کردن فیلم گیر کرده داخل مکانیزم ویدئو را بلد نیستند. معمولا در این حالت فشار زیادی به قطعات مختلف مکانیزم وارد کرده و باعث شکستگی قطعات مختلف مانند چرخ دنده‌ها و یا آسیب دیدگی قطعات مختلف مکانیزم می‌شوند. بسیاری از این قطعات به صورت یدکی نایاب هستند و همین مساله ممکن است تعمیر ویدئو را غیر ممکن کند.

تعمیر ویدئو vhs

عیب یابی و تعمیر ویدئو VHS

تعمیر ویدئو به دلیل استفاده از قطعات مکانیکی در کنار قطعات الکترونیکی مجموعه متنوعی را شامل می‌شود. تعمیرکار دستگاه ویدئو VHS باید ضمن دانستن علم الکترونیک و روش صحیح عیب یابی در مدارات الکترونیکی، قطعات مختلف مکانیکی مانند تسمه‌ها، چرخ دنده‌‌ها، موتورها را بشناسد و روش کار آنها و همچنین تایمینگ (چینش چرخ ‌دنده‌ها و قطعات مکانیکی در ویدئوهای مختلف) را بداند تا بتواند مراحل عیب یابی و تعمیر ویدئو VHS را به روش صحیح انجام دهد.

شایع‌ترین ایرادها در تعمیر ویدئو VHS عبارتند از:

 1. دستگاه ویدئو فیلم را قبول نمی‌کند
 2. گیر کردن نوار در ویدئو
 3. روشن نشدن ویدئو VHS
 4. خرابی تصویر خروجی ویدئو VHS
 5. جمع شدن نوار ویدئو

تعمیر ویدئو آیوا VHS

شرکت آیوا در ایران با دستگاه ویدئو شناخته شد. مدل های 101 ، 102 از معروفترین محصولات این کمپانی بودند که به دلیل طراحی ساده و کاربردی و قیمت مناسب، بسیار معروف شدند.

در طراحی مدل‌های مختلف ویدئو آیوا از تسمه‌ استفاده زیادی شده است، به نحوی که برخی از مدل‌های ویدئو آیوا دارای 4 عدد تسمه هستند. میزان عمر متوسط و خراب شدن تسمه‌ها (حتی در حالت بدون استفاده) باعث شده تا به یکی از نقاط ضعف در ویدئو آیوا تبدیل شود.

از تسمه برای انتقال قدرت موتور به بخش‌های مختلف در قسمت مکانیزم و آسانسور ویدئوها استفاده می‌شود. تسمه‌ها دارای عمر کوتاه‌تری نسبت به سایر قطعات هستند و حتی ثابت ماندن و استفاده نکردن از ویدئو (VHS) به مدت طولانی، باعث تغییر شکل و خرابی آنها می‌شود.

تعمیر ویدئو سونی VHS

شرکت سونی چند مدل محدود ویدئو (VHS) طراحی و روانه بازار کرده است که البته مثل سایر محصولات سونی از کیفیت بیسر بالایی برخوردار هستند.

تعمیر ویدئو vhs سونی

تعمیر ویدئو پاناسونیک VHS

دستگاه ویدئو VHS در واقع از نظر کارکرد بر عکس دوربین‌های فیلمبرداری عمل می‌کند. شاید به همین دلیل طراحان و سازندگان دوربین های فیلمبرداری حرفه‌ای مانند پاناسونیک در بخش تولید ویدئو هم بسیار خوب عمل می‌کردند. تعمیر ویدئو پاناسونیک هم به مانند تعمیر سایر لوازم این کمپانی حرفه‌ای نیازمند تخصص و توانایی بالایی است.

اگر بخواهیم منصفانه نظر دهیم باید پاناسونیک را برترین تولید کننده دستگاه ویدئو بدانیم. کیفیت بالای قطعات استفاده شده در ویدئوهای پاناسونیک باعث شده است که بسیاری از آنها هنوز به تعمیرگاه مراجعه نکرده باشند. حتی قطعاتی مانند تسمه‌ها که در واقع نقطه ضعف مکانیزم‌ها محسوب می‌شوند و دارای عمر مفید کوتاهی نسبت به سایر قطعات هستند با تغییر کیفیت ساخت بعد از سالها هنوز سالم هستند. نمونه تسمه دندانه‌دار پاناسونیک را در عکس زیر می‌توانید مشاهده کنید.

video vhs panasonic repair

ارور F03 و F06 ویدئو پاناسونیک

پاناسونیک از سیستم عیب یاب داخلی در مدل‌های مختلف ویدئو خود استفاده کرده است. این سیستم عیب یاب ایرادهایی که ممکن است در بخش‌های مختلف دستگاه مثل مکانیزم و بردهای کنترل ایجاد شود را شناسایی کرده و با کدهای خاص اعلام می‌کند. پیام ارور در ویدئو پاناسونیک با کد F 00 نمایش داده می‌شود. تغییر 00 به اعداد مختلف نشان دهنده ایجاد خرابی در قطعات مختلف ویدئو پاناسونیک خواهد بود.

بعنوان مثال یکی از ایرادهایی که در ویدئو پاناسونیک مدل NV-SD350 دیده می‌شود نمایش پیام F03 و F06 است. وقتی ویدئو پاناسونیک را روشن می‌کنیم بخش مکانیزم حرکاتی انجام می‌دهدو قطعات مختلف را چک می‌کند. اگر این راه‌اندازی اولیه به درستی انجام نشود نشان دهنده خرابی یکی از قطعات است. در این حالت ویدئو پاناسونیک خاموش شده و به تناسب محدوده خرابی در بخش قطعات مکانیکی یکی از ارورهای F03 یا F06 نمایش داده می‌شود.

تعمیر ویدئو پاناسونیک

تعمیر ویدئو VHS سامسونگ

هر چند در زمان رواج ویدئو در سالهای دهه 60 هنوز شرکت سامسونگ اعتبار امروز را نداشت اما کیفیت بالای ویدئوهای ساخت این شرکت باعث شده تا تعداد زیادی از آنها در حال استفاده باشند. سادگی در طراحی یکی از ویژگی‌هایی است که در مجموعه تعمیر ویدئو vhs سامسونگ به چشم می‌آید.

تعمیر ویدئو vhs سامسونگ مدل SV-3000

یکی از مدل‌های پرفروش سامسونگ بوده است که در عین حال از کیفیت ساخت قابل قبولی برخوردار است. به غیر از ایرادهای عمومی در بین ویدئوها، از ایرادهای شایع در این مدل می‌توان به کند شدن سرعت جلو و عقب بردن نوار (مخصوصا در انتهای فیلم) اشاره کرد. این ایراد معمولا یک ایراد مکانیکی است و در ویدئو سامسوگ مدل SV-3000 در اغلب موارد بعلت خرابی چرخ دنده کلاچ ایجاد می‌شود. در عکس زیر نمای کلی بخش مکانیزم این دستگاه را می‌توانید مشاهده کنید.

تعمیر ویدئو VHS سامسونگ

کثیف شدن هد ویدئو و تمیز کردن آن

فیلم های VHS به طور مستقیم و فیزیکی با هد ویدئو در ارتباط هستند. ساختار فیزیکی و مستعد پذیرش آلودگی و گرد و غبار باعث می شود که کثیف شدن هد ویدئو یکی از ایرادهای شایع در ویدئوها باشد. عموم تعمیرکاران ویدئو برای تمیز کردن هد ویدئو از اسپری خشک و کاغذهای خاص استاندارد استفاده می کنند و این کار را بادقت و حساسیت بالایی انجام می دهند چرا که به راحتی ممکن است به هد دستگاه آسیب برسد.

استفاده از نوارهای هد پاک کن خیلی صحیح نیست و ممکن است به هد دستگاه آسیب بزند.

video vhs repair

چگونه هد ویدئو را تمیز کنیم ؟

تمیز کردن هد ویدئو اقدامی است که بسیاری از جوان‌های قدیم تجربه آن را دارند. توجه داشته باشید که سالهای طولانی استفاده از ویدئو قانونی نبوده است. شاید به همین دلیل لازم بود که بتوانید نیازهای اولیه دستگاه مثل تمیز کردن هد ویدئو و یا خارج کردن نوار گیر کرده را خودتان برطرف کنید و در موارد مهمتر به مراکز تعمیر ویدئو VHS مراجعه کنید.

هد ویدئو به دلیل ارتباط فیزیکی مستقیم با نوار استعداد جذب آلودگی بالایی دارد. اگر روش صحیح تمیز کردن هد ویدئو را بلد هستید سالی یکبار هد ویدئو مصرفی خود را تمیز کنید.

برای تمیز کردن هد ویدئو به هیچ ابزار خاص و ویژه‌ای نیاز نیست. می توانید از کاغذ سفید معمولی (کاغذ دفتر و یا حتی کناره روزنامه) و یک ماده پاک کننده مانند الکل و یا اگر دسترسی دارید از تینر 10000 و ترجیحا 20000 استفاده کنید.کاغذ را به مایع پاک کننده آغشته کنید و در حالی که دستگاه خاموش است با فشار بسیار ملایم روی هد قرار دهید. سپس با چرخش هد بخش‌های مختلف را به کاغذ ساییده و گرد و غبار و آلودگی هایی که روی هد ویدئو چسبیده است را به آرامی تمیز کنید. در انتها صبر کنید تا رطوبت ایجاد شده به طور کامل از روی قطعات الکترونیکی از بین برود.

اگر روش درست تمیز کردن هد ویدئو را نمی دانید به دلیل آسیب پذیر بودن این قطعه از دستکاری دستگاه اکیدا خودداری کنید.

خرابی مکانیزم دستگاه ویدئو

همانطور که گفتیم تعمیر ویدئو VHS شامل دو بخش می‌شود:

1.  تعمیر بخش مکانیزم       2. قطعات الکترونیکی

بخش مکانیکی یا همان آسانسور ویدئو وظیفه داخل کشیدن و لودینگ فیلم را به عهده دارد. برگشت و خارج کردن فیلم ویدئو از دستگاه هم بخش پایانی وظیفه مکانیزم یک ویدئو است.

ایرادهای مختلفی که در بخش مکانیزم ویدئوها اتفاق می افتد عبارتست از:

 1. ویدئو فیلم را قبول نمی‌کند
 2. فیلم ویدئو در دستگاه گیر می‌کند
 3. عقب و جلو بردن فیلم کار نمی‌کند
 4. دستگاه ویدئو فیلم را خارج (اجکت) نمی‌کند

در بخش تعمیر قطعات مکانیکی ویدئو نمی‌توان تئوری 100% مشخصی ارائه داد. تعمیرکار ویدئو vhs باید با نحوه عملکرد کلی مکانیزم و وظیفه قطعات مختلف آشنایی داشته باشد تا بتواند قطعه معیوب را شناسایی کند.مهمترین نکته در بخش تعمیر مکانیزم ویدئو vhs اینسته که به هیچ قطعه‌ای فشار بیش از حد وارد نکنید. هر جا دیدید که باید فشار غیر عادی به قطعات مکانیکی وارد کنید بدانید که راه را اشتباه رفته‌اید.

بخش ویژه ای در مجموعه رایان ارائه خدمات تعمیر ویدئو VHS را بعهده دارد. متخصص ویژه این بخش ضمن داشتن تجربه بالا و تخصص لازم خدمات کاملی را جهت تعمیر ویدیو در برندهای مختلف ارائه می دهد.

علت جمع شدن نوار ویدئو

یکی از ایرادهایی که در بخش مکانیزم ویدئوها ایجاد می‌شود جمع شدن نوار (فیلم) است. این ایراد از آن جهت اهمیت دارد که می‌تواند باعث آسیب دیدگی و حتی پاره شدن فیلم‌های خاطره‌انگیز شما شود.

مهمترین دلایلی که می‌تواند باعث شود ویدئو نوار جمع کند عبارتند از :

 1. خرابی پینچ ویدئو
 2. شکستگی دوک
 3. از کار افتادن کلاچ
 4. پاره شدن تسمه

همانطور که می‌بینید در این ایراد همه قطعاتی که ممکن است خراب شده باشد، مکانیکی هستند. معمولا وقتی ویدئو فیلم را جمع می‌کند، معمولا بخشی از نوار بین قطعات مختلف بخش مکانیزم مانند پینچ و یا گایدها،گیر می‌کند و اگر آن را بکشید، می‌تواند باعث پاره شدن نوار شود. اگر با اصول تعمیر ویدئو آشنایی ندارید و قصد دارید که فیلم گیر کرده یا جمع شده را خارج کنید ابتدا سعی کنید به دقت مکانیزم را بررسی کنید. مشکل اصلی آنجاست که مصرف کننده سعی می‌کند به سرعت فیلم را خارج کند و باعث آسیب دیدگی قطعات ویدئو و حتی خرابی فیلم می‌شود.

ایمن‌ترین روش خارج کردن فیلم در این حالت اینست که ابتدا قاب ویدئو را باز کنید. ابتدا قطعات مختلف را با دقت نگاه کنید. اولین اصل در تعمیر لوازم صوتی و تصویری و مخصوصا در بخش مکانیزم خوب دیدن است. سپس سعی کنید با یک ابزار مثل پنس و یا اگر دسترسی ندارید با یک موچین فیلم را از بین قطعات مختلف خارج کنید. به نحوی که اضافه نوار بین هیچ قطعه‌ای گیر نکرده باشد. سپس با احتیاط ویدئو را به برق بزنید تا دستگاه عملیات اجکت فیلم را انجام دهد.

60 پاسخ

  1. با سلام ، آدرس واحد پذیرش دستگاه های حضوری : پایین تر از میدان جمهوری | انتهای کوچه عبداله زاده | بن بست بی نام | پلاک یک | لطفا قبل از ارسال با شماره 66593629 هماهنگ بفرمایید.

   1. سلام دستگاه ویدوئی من خیلی قدیمیه یکی از نوارمون رو خواستم امتحان کنم خراب کرد نوارو یعنی گیر کرده بود دستگاه مارک سامسونگ هستش آیا امکانش هست تعمیر بشه ؟

    1. با سلام، نکات مهم در بخش تعمیر ویدئو اکثر دستگاهها قابل تعمیر است. اما با توجه به قدیمی بودن دستگاهها در مورد هیچ دستگاهی بدون عیب یابی نمی‌توان قول تعمیر قطعی داد.

    1. سلام، پاناسونیک و از آن بهتر سونی، بهترین برند ویدئو است که با توجه به امکانات مختلفی که در اختیار شما می‌گذارند می‌تواند انتخاب مناسبی برای دیدن فیلم‌های خاطره‌اگیز vhs باشد.

    1. با عرض سلام و خسته نباشید
     جناب مهندس لطفا بنده را راهنمایی کنید
     ویدیو دکتر الجی مدل ۵۲۰ دارم، هد پاک میکنم و دوتا فیلم میبینم و تا فیلم عوض میکنم فیلم و نشون نمیده و یا خیلی خش دار نشون میده تا اینکه نوشته دکتر میندازه لطفا راهنماییم کنید دلیلش چی میتونه باشه ؟؟؟ بنده از تبریز هستم ، ممنون و متشکر از الطاف عالی

     1. سلام، اگر مشکل دستگاه شما هر دفعه با پاک کردن هد ویدئو رفع می‌شود ممکن است مشکل از همان قطعه باشد. در این حالت به اصطلاح باید بگوییم هد ویدئو ضعیف شده است. در این مواقع هد ویدئو در اثر پاک کردن شما به اصطلاح شوک دریافت می‌کند و برای مدتی درست کار می‌کند اما مجددا به حالت معیوب قبل برمی‌گردد.

 1. باسلام. دستگاه ویدیو ما هنگام وارد شدن نوار کاست آنرا قبول میکند ولی فیلم درون دستگاه نمیچرخد.اگر امکان دارد راهنمایی کنید.با تشکر

    1. با سلام، خدمات بخش تعمیر ویدئو در مجموعه رایان منحصر به تعمیر دستگاههای پخش VHS است. برای بازسازی و اصلاح فیل مهای قدیمی و یا تبدیل آنها به دیجیتال، مراکز مشخصی وجود دارد که باید از آنها کمک بگیرید. البته توصیه می کنیم ابتدا نوار مورد نظر را در یک دستگاه سالم تست کنید.

    2. با سلام، خدمات بخش تعمیر ویدئو در مجموعه رایان منحصر به تعمیر دستگاههای پخش VHS است. برای بازسازی و اصلاح فیلمهای قدیمی و یا تبدیل آنها به دیجیتال، مراکز مشخصی وجود دارد که باید از آنها کمک بگیرید. البته توصیه می کنیم ابتدا نوار مورد نظر را در یک دستگاه سالم تست کنید.

  1. با سلام، سیستم رنگ خروجی را کنترل کنید. معمولا کلید انتخاب سیتم رنگ خروجی در پشت دستگاههای ویدئو به صورت دستی وجود دارد. این کلید دارای 3 حالت PAL – AUTO – NTSC هست. این سیستم رنگ باید با سیستم رنگ تلویزیون مشابه باشد. مثلا هر دو روی پال یا هر دو روی NTSC باشد. در حالت AUTO سیستم رنگ به صورت اتوماتیک توسط خود دستگاه انتخاب می شود.

  1. با سلام، دستگاه شما مشکل سخت افزاری دارد. تمیز کردن هد ویدئو زمانی موثر است که هد در انتقال سیگنال RF تصویر به درستی عمل نکند. در این ایراد باید سنسورهای بخش مکانیزم را کنترل کنید. سپس به سراغ مراحل بعدی کارکرد مکانیزم ویدئو بعد از وارد شدن فیلم بروید.

 2. سلام دوستان
  دستگاه ویدیو من وقتی روشن میکنم همش میزنه demo چیزی هم پخش نمیکنه و اصلا play نمیاد
  مدل دستگاه aiva fx20هست لطفا راهنمایی کنید

  1. با سلام، دستگاه شما ایراد ندارد و نیازی به تعمیر ویدئو ندارد. دستگاه شما در حالت DEMO قرار گرفته و باید با استفاده از تنظیمات روی دستگاه از این حالت خراج شود.

 3. سلام ببخشید خازن پاور ویدیو پاناسونیک خراب شده هرجا رفتم پیدا نکردم معادل این خازن میشه بگید چه خاری بزارم ویدیو کار کنه،ممنونم

  1. با سلام، توضیح شما از قطعه معیوب صحیح نیست. خازن‌هایی که در بخش پاور دستگاههای مختلف استفاده می‌شوند قطعات عمومی هستند که در برندها و کیفیت‌های مختلف در دسترس هستند و مشکلی برای تهیه آنها وجود ندارد. قطعه‌ای که برای تعمیر ویدئو خود به آن نیاز دارید را دقیقا مشخص کنید تا بهتر بتوانیم راهنمایی کنیم.

 4. با سلام، دستگاههای قدیمی به دلیل مشکلاتی که در بخش فنی و تعمیر دارند قابل تعمیر در منزل نیستند. این دستگاهها باید در محیط کارگاهی تحت تعمیر قرار بگیرند. البته در نظر داشته باشید که مدل‌های زیادی به خصوص در برند آیوا به دلیل پوسیدگی قطعات مکانیکی دیگر قابل تعمیر نیستند.

 5. سلام دستگاه سامسونگ هست وقتی ایجکت میکنم نوار در بازوهای جلو برنده فیلم موقع خروج گیر میکنه ممنون از راهنمایی

  1. با سلام، راهنمایی در مورد تعمیر ویدئو آن هم بخش مکانیزم به صورت مشاوره امکانپذیر نیست. برای تعمیر ویدئو باید با قطعات مختلف مکانیزم آشنایی داشته باشید تا بتوانید در موقع دیدن ایراد قطعه معیوب را تشخیص دهید. اما در مورد این دستگاه می‌توانید مسیر انتقال قدرت از موتور لودینگ به چرخ دنده‌ها را بررسی کنید. زمانبندی این مسیر هم مهم است. ممکن است انتقال قدرت به درستی انجام نشود و به دلیل کندی اجکت سنسورها عمل می کنند.

 6. سلام ، خسته نباشید. دستگاه VHSپلیر آیوای من یه مشکل عجیب داره . اینه که در حالت پخش، با سرعت نرمال پلی نمیکنه. و روی دور تند پخش میکنه! انگار که دکمه‌ی جلو زدن از روی تصویر رو زدی اونطوری پخش میشه متاسفانه. ایراد از چیه؟ و لطفا اگه جوری هس که خودم توی خونه میتونم برطرفش کنم راهنمایی بفرمایید

  1. با سلام، قاعدتا مشکل شما باید در بخش مکانیزم باشد. برای تعمیر بخش مکانیزم باید عملکرد قطعات را بشناسید. ممکن است در این حالت تسمه ویدئو اشتباه انداخته شده باشد. در قدم بعدی برای تعمیر ویدئو آیوا باید به سراغ پینچ بخش مکانیزم بروید. این قطعه سرعت چرخش فیلم را تنظیم می‌کند.

 7. سلام و ارادت، من یک ویدیو سامسونگ مدل sv-a80g دارم، زمان پخش پیغام atr میده و چیزی نمایش نمیده، چه کاری باید انجام بدم؟ ممنون از شما

  1. با سلام، دلایل مختلفی ممکن است در ایجاد این ایراد موثر باشد: ابتدا از تنظیمات خروجی تصویر شروع کنید. سیستم رنگ ویدئو باید با تلویزیون تنظیم باشد. تغیرر سیستم به ntsc و یا عدم همخوانی آن با تلویزیون ممکن است مشکل شما باشد. خرابی قطعات خروجی تصویر مانند آی سی rgb و مسیر تولید و پردازش سیگنال تصویر را هم باید چک کنید.

  1. با سلام، راهنمایی در مورد پاره شدن تسمه ویدیو ایوا؟
   اگر دسترسی دارید با نمونه اورجینال و اگر ندارید با بهترین کیفیت موجود تعویض کنید.

  1. با سلام، تعمیر ویدئو در بخش مکانیزم دارای تئوری مشخص و دقیق نیست. باید با عملکرد قطعات مختلف و وظیفه آنها اشنا باشید تا بتوانید ایراد و خرابی ویدئو را تشخیص دهید. گاهی ممکن است در ظاهر به یک قطعه مشکوک شوید در حالی که آن قطعه سالم است. اما برای راهنمایی: از قطعات با احتمال خرابی بالاتر شروع کنید مثل تعویض تسمه ویدئو و یا خرابی پینچ.

 8. سلام دودستگاه ویدیو ایوا یکی پخش و دیگری حرفه ای ظبط و پخش هست دادم تعمیرات کردن و کار کردن. هردو اوکی بود سالم گذاشتم کنار بعد از مدتی اومدم روشن کردم دیدم کار نمیکند علتش چیست.

  1. با سلام، بعضی از قطعات مخصوصا در بخش مکانیزم مانند تسمه و موتورها در اثر کار نکردن دچار خرابی و استهلاک می‌شوند. دستگاههای با عمر بالا بیشتر در معرض خرابی هستند.

   1. سلام ویدیو ایوا جی ۹۰ دارم فیلم میزاری تا میره روهد فیلم بیرون میده البته تسمه هاش بریده بود مشابه گیر اوردم تسمه ولی خوب عمل نکرد ایا خوزستان دزفول اندیمشک تعمیر کار هست درست ش کنه ارزش درست کردن داره هزینه زیاد میشه باتشکر ازشما که جواب گو هستید

    1. با سلام، مجموعه رایان تی وی فقط در تهران فعال است. تعمیر ویدیو به دلیل استفاده از قطعات الکترونیکی و مکانیکی به صورت همزمان شرایط خاصی دارد. باید بتوانید ایرادهای مختلف را تجزیه و تحلیل کنید. اما در عین حال ارزش ریالی در خیلی موارد تعمیر ویدیو vhs را غیر منطقی می کند.

    2. سلام ببخشید دستگاه من سامسونگ هست وقتی نوار داخلش بود درحال پخش خود به خود از رنگی سفید سیاه شد هیچ دکمه ای هم نداره پشتش برای رنگ چیکار کنم،؟؟

     1. با سلام، تغییر سیستم رنگ خروجی مهمترین دلیل ایجاد این ایراد است که شما هم به ان اشاره کرده‌اید. یک بار دیگر تنظیمات دستگاه را بررسی کنید. ممکن است تغییر سیستم از NTSC به PAL در منوی تنظیمات باشد و با کلید انجام نشود. کمی دقیق‌تر ببرسی کنید و اگر تلویزیون شما هم دارای کنترل سیستم رنگ است ان را هم چک و در صورت نیاز تغییر دهید.

    1. سلام، درایراد روشن نشدن ویدیو پاناسونیک ، معمولا بخش پاور از کار می‌افتد، اما معمولا مشکل بیشتر از سوختن فیوز است. طراحی قوی این دستگاهها باعث می‌شود که در مقابل نوسانات برق مقاومت بالایی دارند و بیشتر آسیب‌های آنها به دلیل بالا رفتن عمر دستگاه است. قطعاتی که ممعولا خرابی می‌شوند شامل خازن‌های خروجی پاور و آی سی سوئیچینگ این بخش است. البته اگر بخواهید می‌توانید حتی با نگاه کردن از سلامت فیوز برق ورودی آن مطمئن شوید.

 9. سلام
  ممنون از اینکه در این دوره و زمانه بی‌ریا مردم را راهنمائی میکنید، علت پرش تصویر ، قطع صدا و ایجاد نویز از دستگاه ویدیو میباشد یا فیلم ها قدیمی هستند چون بعضی فیلم ها در بعضی از قسمت ها خوب پخش میشوند دستگاه VCD+ VCP LG مدل vc 1000kw میباشد ممنون از پاسخگوئی

  1. با سلام، در سیستم های VHS یا همان ویدیوهای قدیمی ایرادهای ایجاد شده در تصویر را با بررسی هد و تمیز کردن هد ویدئو شروع می کنیم. در مراحل بعدی مسیر قسمت های مکانیکی مانند گایدها را چک کنید و در مرحله آخر بخش الکترونیکی را عیب یابی کنید.

  1. با سلام، در تعمیر ویدئو VHS دو بخش مکانیکی و برد الکترونیکی وجود دارد که باید مورد عیب یابی قرار بگیرد. البته احتمال خرابی بخش مکانیزم به دلیل استهلاک بالاتر بیشتر است. معمولا در تعمیر یک ویدئو تعمیرکار با یک ایراد و چند قطعه معیوب مواجه است که باید احتمال خرابی هر کدام را بررسی کند.
   اگر بخواهیم به صورت فنی در مورد تعمیر ویدئو شما راهکار ارائه کنیم ابتدا باید تسمه دستگاه را بررسی کنید. ممکن است تسمه ویدئو پاره و یا گشاد شده باشد و نیروی موتور را به خوبی منتقل نکند. پینچ‌ها، چرخ دنده‌ها و در کل مسیر انتقال قدرت از موتور لودینگ به دوک‌ها را بررسی کنید.

  1. با سلام، معمولا قابل تعمیر هستند اما نکته مهم در مورد تعمیر ویدئو VHS ارزش ریالی تعمیر است. ارزش پولی قطعات نو، هیچ رابطه‌ای با کاهش ارزش دستگاه ندارد. قطعات مصرفی در بخش تعمیر ویدیو VHS اکثرا نو هستند و به قیمت روز فروخته می‌شود.

 10. سلام دستگاه ویدئو من تصویر رو پخش نمیکنه و فقط صدا پخش میکنه
  سیم رو عوض کردم و باز هم این مشکل رو دارم
  فیلم های مختلف رو هم تست کردم و باز هم تصویر نمیده و فقط صدا پخش میشه

  1. سلام. نکته: اگر به قطع بودن یک سیم av شک کردید لازم نیست یک سیم نو بخرید، می‌توانید جای سیم‌های زرد و سفید و قرمز را جابجا کنید. اما برای رفع ایراد قطع شدن تصویر ویدئو باید مسیر هد تا خروجی تصویر را بررسی کنید. توصیه می‌کنیم ابتدا هد ویدئو را تمیز کنید. اگر روش صحیح آن را نمی‌دانید از ویدئو زیر استفاده کنید.
   آموزش تمیز کردن هد ویدئو

 11. با سلام و عرض ادب و احترام
  جناب مهندس ، ممنون از اینکه جواب پیام بنده رو دادید
  یک هد ویدیو دکتر الجی مدل ۵۲۰ میتونم از شما تهیه و درخواست کنم ؟؟ هزینه اش چقدر میشه و چطور سفارش بدم و یا اگه شما ندارید از کجا میتونم بخرم ؟؟؟
  متشکر و ممنون از راهنمایی شما

  1. سلام، در بخش مکانیزم مشکل دارید. طراحی ویدئوهای پاناسونیک ویزگی‌های خاصی دارد و نسبت به دستگاه‌های مشابه از طراحی پیچیده‌تری برخوردار است. مهمترین نکته در این بخش پایین آمدن ارزش ریالی دستگاههای ویدئو vhs است، اما اگر اطلاعات و توانایی فنی کافی ندارید از دستکاری دستگاه خودداری کنید چرا که قطعا باعث مشکلات بیشتر خواهید شد. تعمیر ویدئو پاناسونیک یکی از بخش‌های نخصصی در مجموعه تعمیر سیستم های صوتی و تصویری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط