تعمیر ویدئو VHS

تعمیر ویدئو VHS

خاطره انگیزترین وسیله در بین لوازم صوتی و تصویری ویدئو راس hsj. بسیاری از ما تجربه استفاده از آن در سالهای نه چندان دور که کاربرد آن ممنوع بود را داریم. در ادامه مراحل عیب یابی و تعمیر ویدئو VHS در برندهای مختلف را بررسی می‌کنیم

عیب یابی و تعمیر ویدئو VHS

قبل از آنکه بخواهیم راجع به نحوه عیب یابی و تعمیر ویدئو در برندهای مختلف صحبت کنیم باید یک نکته مهم را یادآوری کنیم:

لطفا قبل از اقدام برای تعمیر ویدئو از دستکاری آن خودداری کنید.

این نکته را مهمترین نکته‌ای بدانید که می‌تواند تعمیر دستگاه ویدئو شما را سخت‌تر، پرهزینه‌تر و در مواردی غیر قابل انجام کند.

بسیاری از مصرف کنندگان قبل از آن که برای انجام تعمیر ویدئو به متخصص تعمیرات مراجعه کنند اقدام به باز کردن و دستکاری بخش‌های مختلف و مخصوصا قسمت‌های مکانیکی دستگاه می‌کنند. بسیاری از ویدئوها زمانی که فیلم داخل آنها است از کار می‌افتند. در این حالت فیلم داخل ویدئو گیر می‌کند. به دلایل مختلف مصرف کنندگان سعی می‌کنند فیلم را از ویدئو خارج کنند.

مشکل از جایی شروع می‌شود که مصرف کنندگان روش صحیح خارج کردن فیلم گیر کرده داخل مکانیزم ویدئو را بلد نیستند. معمولا در این حالت فشار زیادی به قطعات مختلف مکانیزم وارد کرده و باعث شکستگی قطعات مختلف مانند چرخ دنده‌ها و یا آسیب دیدگی قطعات مختلف مکانیزم می‌شوند. بسیاری از این قطعات به صورت یدکی نایاب هستند و همین مساله ممکن است تعمیر ویدئو را غیر ممکن کند.

تعمیر ویدئو vhs

تعمیر دستگاه ویدیو قدیمی

تعمیر ویدئو بدلیل استفاده از قطعات مکانیکی در کنار قطعات الکترونیکی مجموعه متنوعی را شامل می شود. تعمیرکار دستگاه ویدئو باید اطلاعات مختلفی راجع به تعمیر بخش های مکانیکی مانند تایمینگ (چینش چرخ ‌دنده‌ها)، اصول کار قطعات مکانیکی و آسانسورها، سنسورها، مدارات کنترل و پردازش تصویر داشته باشد تا بتواند ایرادهای مختلف ایجاد شده در این دستگاه ها را تعمیر کند.

شایع‌ترین ایرادهایی که در تعمیر ویدئو دیده می‌شود عبارتند از :

 1. دستگاه ویدئو فیلم را قبول نمی‌کند
 2. دستگاه ویدئو فیلم را خارج (اجکت) نمی‌کند
 3. روشن نشدن ویدئو VHS
 4. خرابی تصویر خروجی ویدئو VHS
 5. جمع شدن نوار ویدئو

تعمیر ویدئو VHS آیوا

شرکت آیوا در ایران با دستگاه ویدئو شناخته شد. مدل های 101 ، 102 از معروفترین محصولات این کمپانی بودند که به دلیل طراحی ساده و کاربردی و قیمت مناسب بسایر معروف شدند.

هنوز هم عمده دستگاه های ویدئو موجود و در حال استفاده متعلق به برند آیوا هستند و اکثریت موارد مراجعه تعمیر ویدئو VHS هم متعلق به همین دستگاهها است. در ادامه راجع به ایرادهای ایجاد شده در این دستگاه ها و نحوه تعمیر آنها بیشتر توضیح می دهیم.

تعمیر ویدئو (VHS) سونی

شرکت سونی و تولیدات آن همیشه در بین ما ایرانیها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است. هر چند شرکت‌هایی مانند آیوا و پاناسونیک در فروش دستگاههای ویدئو موفق‌تر بودند اما مشتریان سونی همواره به این برند وفادار بوده و محصولات آن را خریداری کرده‌اند.

تعمیر ویدئو vhs سونی

تعمیر ویدئو پاناسونیک

دستگاه ویدئو در واقع از نظر کارکرد بر عکس دوربین های فیلم برداری عمل می کند. شاید به همین دلیل طراحان و سازندگان دوربین های فیلمبرداری حرفه‌ای مانند پاناسونیک در بخش تولید ویدئو هم بسیار خوب عمل می کردند. تعمیر ویدئو پاناسونیک هم به مانند تعمیر سایر لوازم این کمپانی حرفه‌ای نیازمند تخصص و توانایی بالایی است.

اگر بخواهیم منصفانه نظر دهیم باید پاناسونیک را برترین تولید کننده دستگاه ویدئو بدانیم. کیفیت بالای قطعات استفاده شده در ویدئوهای پاناسونیک باعث شده است که بسیاری از آنها هنوز به تعمیرگاه مراجعه نکرده باشند. حتی قطعاتی مانند تسمه‌ها که در واقع نقطه ضعف مکانیزم‌ها محسوب می‌شوند و دارای عمر مفید کوتاهی نسبت به سایر قطعات هستند با تغییر کیفیت ساخت بعد از سالها هنوز سالم هستند.نمونه تسمه دندانه‌دار پاناسونیک را در عکس زیر می‌توانید مشاهده کنید.

video vhs panasonic repair

عیب یابی ویدئو پاناسونیک

پاناسونیک از سیستم عیب یاب داخلی در مدل‌های مختلف ویدئو خود استفاده کرده است. این سیستم عیب یاب ایرادهایی که ممکن است در بخشهای مختلف دستگاه مثل مکانیزم و بردهای کنترل ایجاد شود را شناسایی کرده و با کدهای خاص اعلام می‌کند. پیام ارور در ویدئو پاناسونیک با کد F 00 نمایش داده می‌شود. تغییر 00 به اعداد مختلف نشان دهنده ایجاد خرابی در قطعات مختلف ویدئو پاناسونیک خواهد بود.

بعنوان مثال یکی از ایرادهایی که در ویدئو پاناسونیک مدل NV-SD350 دیده می‌شود نمایش پیام F03 و F06 است. وقتی ویدئو پاناسونیک را روشن می‌کنیم بخش مکانیزم حرکاتی انجام می‌دهدو قطعات مختلف را چک می‌کند. اگر این راه‌اندازی اولیه به درستی انجام نشود نشان دهنده خرابی یکی از قطعات است. در این حالت ویدئو پاناسونیک خاموش شده و به تناسب محدوده خرابی در بخش قطعات مکانیکی یکی از ارورهای F03 یا F06 نمایش داده می‌شود.

تعمیر ویدئو پاناسونیک

تعمیر ویدئو vhs سامسونگ

هر چند در زمان رواج ویدئو در سالهای دهه 60 هنوز شرکت سامسونگ اعتبار امروز را نداشت اما کیفیت بالای ویدئوهای ساخت این شرکت باعث شده تا تعداد زیادی از آنها در حال استفاده باشند. سادگی در طراحی یکی از ویژگی‌هایی است که در مجموعه تعمیر ویدئو vhs سامسونگ به چشم می‌آید.

تعمیر ویدئو vhs سامسونگ مدل SV-3000

یکی از مدل‌های پرفروش سامسونگ بوده است که در عین حال از کیفیت ساخت قابل قبولی برخوردار است. به غیر از ایرادهای عمومی در بین ویدئوها، از ایرادهای شایع در این مدل می‌توان به کند شدن سرعت جلو و عقب بردن نوار (مخصوصا در انتهای فیلم) اشاره کرد. این ایراد معمولا یک ایراد مکانیکی است و در ویدئو سامسوگ مدل SV-3000 در اغلب موارد بعلت خرابی چرخ دنده کلاچ ایجاد می‌شود. در عکس زیر نمای کلی بخش مکانیزم این دستگاه را می‌توانید مشاهده کنید.

تعمیر ویدئو VHS سامسونگ

کثیف شدن هد ویدئو و تمیز کردن آن

فیلم های VHS به طور مستقیم و فیزیکی با هد ویدئو در ارتباط هستند. ساختار فیزیکی و مستعد پذیرش آلودگی و گرد و غبار باعث می شود که کثیف شدن هد ویدئو یکی از ایرادهای شایع در ویدئوها باشد. عموم تعمیرکاران ویدئو برای تمیز کردن هد ویدئو از اسپری خشک و کاغذهای خاص استاندارد استفاده می کنند و این کار را بادقت و حساسیت بالایی انجام می دهند چرا که به راحتی ممکن است به هد دستگاه آسیب برسد.

استفاده از نوارهای هد پاک کن خیلی صحیح نیست و ممکن است به هد دستگاه آسیب بزند.

video vhs repair

چگونه هد ویدئو را تمیز کنیم ؟

تمیز کردن هد ویدئو اقدامی است که بسیاری از جوان‌های قدیم تجربه آن را دارند. توجه داشته باشید که سالهای طولانی استفاده از ویدئو قانونی نبوده است. شاید به همین دلیل لازم بود که بتوانید نیازهای اولیه دستگاه مثل تمیز کردن هد ویدئو و یا خارج کردن نوار گیر کرده را خودتان برطرف کنید و در موارد مهمتر به مراکز تعمیر ویدئو VHS مراجعه کنید.

هد ویدئو به دلیل ارتباط فیزیکی مستقیم با نوار استعداد جذب آلودگی بالایی دارد. اگر روش صحیح تمیز کردن هد ویدئو را بلد هستید سالی یکبار هد ویدئو مصرفی خود را تمیز کنید.

برای تمیز کردن هد ویدئو به هیچ ابزار خاص و ویژه‌ای نیاز نیست. می توانید از کاغذ سفید معمولی (کاغذ دفتر و یا حتی کناره روزنامه) و یک ماده پاک کننده مانند الکل و یا اگر دسترسی دارید از تینر 10000 و ترجیحا 20000 استفاده کنید.کاغذ را به مایع پاک کننده آغشته کنید و در حالی که دستگاه خاموش است با فشار بسیار ملایم روی هد قرار دهید. سپس با چرخش هد بخش‌های مختلف را به کاغذ ساییده و گرد و غبار و آلودگی هایی که روی هد ویدئو چسبیده است را به آرامی تمیز کنید. در انتها صبر کنید تا رطوبت ایجاد شده به طور کامل از روی قطعات الکترونیکی از بین برود.

اگر روش درست تمیز کردن هد ویدئو را نمی دانید به دلیل آسیب پذیر بودن این قطعه از دستکاری دستگاه اکیدا خودداری کنید.

خرابی مکانیزم دستگاه ویدئو

همانطور که گفتیم تعمیر ویدئو VHS شامل دو بخش می شود :

1.  تعمیر بخش مکانیزم       2.     قطعات الکترونیکی

بخش مکانیکی یا همان آسانسور ویدئو همانطور که عموم می دانند وظیفه داخل کشیدن و لودینگ فیلم را بعهده دارد. برگشت و خارج کردن فیلم ویدئو از دستگاه هم بخش پایانی وظیفه مکانیزم دستگاه های ویدئو است.

ایرادهای مختلفی که در بخش مکانیزم ویدئوها اتفاق می افتد عبارتست از :

 1. ویدئو فیلم را قبول نمی کند
 2. فیلم ویدئو در دستگاه گیر می کند
 3. عقب و جلو بردن فیلم کار نمی کند
 4. دستگاه ویدئو فیلم را خارج (اجکت) نمی کند

در بخش تعمیر قطعات مکانیکی ویدئو نمی‌توان تئوری 100% مشخصی ارائه داد. تعمیرکار ویدئو vhs باید با نحوه عملکرد کلی مکانیزم و وظیفه قطعات مختلف آشنایی داشته باشد تا بتواند قطعه معیوب را شناسایی کند.مهمترین نکته در بخش تعمیر مکانیزم ویدئو vhs اینسته که به هیچ قطعه‌ای فشار بیش از حد وارد نکنید. هر جا دیدید که باید فشار غیر عادی به قطعات مکانیکی وارد کنید بدانید که راه را اشتباه رفته‌اید.

بخش ویژه ای در مجموعه رایان ارائه خدمات تعمیر ویدئو VHS را بعهده دارد. متخصص ویژه این بخش ضمن داشتن تجربه بالا و تخصص لازم خدمات کاملی را جهت تعمیر ویدیو در برندهای مختلف ارائه می دهد.

علت جمع شدن نوار ویدئو

یکی از ایرادهایی که در بخش مکانیزم ویدئوها ایجاد می‌شود جمع شدن نوار (فیلم) است. این ایراد از آن جهت اهمیت دارد که می‌تواند باعث آسیب دیدگی و حتی پاره شدن فیلم‌های خاطره‌انگیز شما شود.

مهمترین دلایلی که می‌تواند باعث شود ویدئو نوار جمع کند عبارتند از :

 1. خرابی پینچ ویدئو
 2. شکستگی دوک
 3. از کار افتادن کلاچ
 4. پاره شدن تسمه

همانطور که می‌بینید در این ایراد همه قطعاتی که ممکن است خراب شده باشد، مکانیکی هستند. معمولا وقتی ویدئو فیلم را جمع می‌کند، معمولا بخشی از نوار بین قطعات مختلف بخش مکانیزم مانند پینچ و یا گایدها،گیر می‌کند و کشیدن آن می‌تواند باعث پاره شدن نوار شود. اگر با اصول تعمیر ویدئو آشنایی ندارید و قصد دارید که فیلم گیر کرده یا جمع شده را خارج کنید ابتدا سعی کنید به دقت مکانیزم را بررسی کنید. مشکل اصلی آنجاست که مصرف کننده سعی می‌کند به سرعت فیلم را خارج کند و باعث آسیب دیدگی قطعات ویدئو و حتی خرابی فیلم می‌شود.

ایمن‌ترین روش خارج کردن فیلم در این حالت اینست که ابتدا قاب ویدئو را باز کنید. ابتدا قطعات مختلف را با دقت نگاه کنید. اولین اصل در تعمیر لوازم صوتی و تصویری و مخصوصا در بخش مکانیزم خوب دیدن است. سپس سعی کنید با یک ابزار مثل پنس و یا اگر دسترسی ندارید با یک موچین فیلم را از بین قطعات مختلف خارج کنید. به نحوی که اضافه نوار بین هیچ قطعه‌ای گیر نکرده باشد. سپس با احتیاط ویدئو را به برق بزنید تا دستگاه عملیات اجکت فیلم را انجام دهد.

43 دیدگاه ها

 1. mohamad گفت:

  دیدگاه بنده صرفا جهت یادگیری وتجربه بوده واز مهندسین دست اندر کار تشکر مینمایم

 2. kazem گفت:

  لطفا آدرسی برای ارسال ویدیو خراب جهت تعمیر بفرمائید. با تشکر

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، آدرس واحد پذیرش دستگاه های حضوری : پایین تر از میدان جمهوری | انتهای کوچه عبداله زاده | بن بست بی نام | پلاک یک | لطفا قبل از ارسال با شماره 66593629 هماهنگ بفرمایید.

   • یاسر گفت:

    سلام دستگاه ویدوئی من خیلی قدیمیه یکی از نوارمون رو خواستم امتحان کنم خراب کرد نوارو یعنی گیر کرده بود دستگاه مارک سامسونگ هستش آیا امکانش هست تعمیر بشه ؟

    • گروه تخصصی رایان گفت:

     با سلام، نکات مهم در بخش تعمیر ویدئو اکثر دستگاهها قابل تعمیر است. اما با توجه به قدیمی بودن دستگاهها در مورد هیچ دستگاهی بدون عیب یابی نمی‌توان قول تعمیر قطعی داد.

 3. فرهاد گفت:

  سلام . من یک دستگاه ویدئو نوار کوچک سونی بتاماکس تی سون T7 دارم میخوام تعمیر شود. آیا مرکز شما انجام میدهد؟ با تشکر.

 4. امید گفت:

  باسلام. دستگاه ویدیو ما هنگام وارد شدن نوار کاست آنرا قبول میکند ولی فیلم درون دستگاه نمیچرخد.اگر امکان دارد راهنمایی کنید.با تشکر

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، با توجه به محدودیت در دسترس بودن قطعات یدکی و تکنسین متبحر در بخش تعمیر ویدئو خدمات این بخش ارائه می‌شود که می‌توانید برای اطلاعات بیشتر با بخش مشاوره تعمیرات رایان تماس بگیرید.

   • محمد گفت:

    فیلم عروسیم خراب شده همش خش پخش میشه امکان درست کردنش نیست؟

    • گروه تخصصی رایان گفت:

     با سلام، خدمات بخش تعمیر ویدئو در مجموعه رایان منحصر به تعمیر دستگاههای پخش VHS است. برای بازسازی و اصلاح فیل مهای قدیمی و یا تبدیل آنها به دیجیتال، مراکز مشخصی وجود دارد که باید از آنها کمک بگیرید. البته توصیه می کنیم ابتدا نوار مورد نظر را در یک دستگاه سالم تست کنید.

    • گروه تخصصی رایان گفت:

     با سلام، خدمات بخش تعمیر ویدئو در مجموعه رایان منحصر به تعمیر دستگاههای پخش VHS است. برای بازسازی و اصلاح فیلمهای قدیمی و یا تبدیل آنها به دیجیتال، مراکز مشخصی وجود دارد که باید از آنها کمک بگیرید. البته توصیه می کنیم ابتدا نوار مورد نظر را در یک دستگاه سالم تست کنید.

 5. رامین گفت:

  سلام ببخشید من دستگاهم رنگ ویدئو رو سیاه و سفید کرده چیکار کنم

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، سیستم رنگ خروجی را کنترل کنید. معمولا کلید انتخاب سیتم رنگ خروجی در پشت دستگاههای ویدئو به صورت دستی وجود دارد. این کلید دارای 3 حالت PAL – AUTO – NTSC هست. این سیستم رنگ باید با سیستم رنگ تلویزیون مشابه باشد. مثلا هر دو روی پال یا هر دو روی NTSC باشد. در حالت AUTO سیستم رنگ به صورت اتوماتیک توسط خود دستگاه انتخاب می شود.

 6. ماهان گفت:

  سلام.دستگاه من فیلم رو قبول نمونه و میاد بیرون.دلیل چیست.هد رو هم تمیز کردم ولی کماکان مشکل نپذیرفتن فیلم پابرجاست..

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، دستگاه شما مشکل سخت افزاری دارد. تمیز کردن هد ویدئو زمانی موثر است که هد در انتقال سیگنال RF تصویر به درستی عمل نکند. در این ایراد باید سنسورهای بخش مکانیزم را کنترل کنید. سپس به سراغ مراحل بعدی کارکرد مکانیزم ویدئو بعد از وارد شدن فیلم بروید.

 7. زارع گفت:

  سلام دوستان
  دستگاه ویدیو من وقتی روشن میکنم همش میزنه demo چیزی هم پخش نمیکنه و اصلا play نمیاد
  مدل دستگاه aiva fx20هست لطفا راهنمایی کنید

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، دستگاه شما ایراد ندارد و نیازی به تعمیر ویدئو ندارد. دستگاه شما در حالت DEMO قرار گرفته و باید با استفاده از تنظیمات روی دستگاه از این حالت خراج شود.

 8. مجتبی گفت:

  سلام ببخشید خازن پاور ویدیو پاناسونیک خراب شده هرجا رفتم پیدا نکردم معادل این خازن میشه بگید چه خاری بزارم ویدیو کار کنه،ممنونم

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، توضیح شما از قطعه معیوب صحیح نیست. خازن‌هایی که در بخش پاور دستگاههای مختلف استفاده می‌شوند قطعات عمومی هستند که در برندها و کیفیت‌های مختلف در دسترس هستند و مشکلی برای تهیه آنها وجود ندارد. قطعه‌ای که برای تعمیر ویدئو خود به آن نیاز دارید را دقیقا مشخص کنید تا بهتر بتوانیم راهنمایی کنیم.

 9. گروه تخصصی رایان گفت:

  با سلام، دستگاههای قدیمی به دلیل مشکلاتی که در بخش فنی و تعمیر دارند قابل تعمیر در منزل نیستند. این دستگاهها باید در محیط کارگاهی تحت تعمیر قرار بگیرند. البته در نظر داشته باشید که مدل‌های زیادی به خصوص در برند آیوا به دلیل پوسیدگی قطعات مکانیکی دیگر قابل تعمیر نیستند.

 10. صیاد گفت:

  سلام دستگاه سامسونگ هست وقتی ایجکت میکنم نوار در بازوهای جلو برنده فیلم موقع خروج گیر میکنه ممنون از راهنمایی

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، راهنمایی در مورد تعمیر ویدئو آن هم بخش مکانیزم به صورت مشاوره امکانپذیر نیست. برای تعمیر ویدئو باید با قطعات مختلف مکانیزم آشنایی داشته باشید تا بتوانید در موقع دیدن ایراد قطعه معیوب را تشخیص دهید. اما در مورد این دستگاه می‌توانید مسیر انتقال قدرت از موتور لودینگ به چرخ دنده‌ها را بررسی کنید. زمانبندی این مسیر هم مهم است. ممکن است انتقال قدرت به درستی انجام نشود و به دلیل کندی اجکت سنسورها عمل می کنند.

 11. رضایی گفت:

  سلام. ویدئو من ایوا مدل ۱۰۲ هست که بعلت بلااستفاده بودن تسمه هاش پوسیده آیا قابل تعمیر هست؟ ممنون

 12. اشرفی گفت:

  سلام ، خسته نباشید. دستگاه VHSپلیر آیوای من یه مشکل عجیب داره . اینه که در حالت پخش، با سرعت نرمال پلی نمیکنه. و روی دور تند پخش میکنه! انگار که دکمه‌ی جلو زدن از روی تصویر رو زدی اونطوری پخش میشه متاسفانه. ایراد از چیه؟ و لطفا اگه جوری هس که خودم توی خونه میتونم برطرفش کنم راهنمایی بفرمایید

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، قاعدتا مشکل شما باید در بخش مکانیزم باشد. برای تعمیر بخش مکانیزم باید عملکرد قطعات را بشناسید. ممکن است در این حالت تسمه ویدئو اشتباه انداخته شده باشد. در قدم بعدی برای تعمیر ویدئو آیوا باید به سراغ پینچ بخش مکانیزم بروید. این قطعه سرعت چرخش فیلم را تنظیم می‌کند.

 13. علی گفت:

  سلام و ارادت، من یک ویدیو سامسونگ مدل sv-a80g دارم، زمان پخش پیغام atr میده و چیزی نمایش نمیده، چه کاری باید انجام بدم؟ ممنون از شما

 14. مجتبی گفت:

  سلام دلیل برفکی شدن ویدیو ونشان دادن تصاویر سیاه سفید چیه؟ ممنون

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، دلایل مختلفی ممکن است در ایجاد این ایراد موثر باشد: ابتدا از تنظیمات خروجی تصویر شروع کنید. سیستم رنگ ویدئو باید با تلویزیون تنظیم باشد. تغیرر سیستم به ntsc و یا عدم همخوانی آن با تلویزیون ممکن است مشکل شما باشد. خرابی قطعات خروجی تصویر مانند آی سی rgb و مسیر تولید و پردازش سیگنال تصویر را هم باید چک کنید.

 15. نادر گفت:

  با سلام و احترام
  دستگاه ایواE192 تسمه پاره شد راهنمایی لطفا

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، راهنمایی در مورد پاره شدن تسمه ویدیو ایوا؟
   اگر دسترسی دارید با نمونه اورجینال و اگر ندارید با بهترین کیفیت موجود تعویض کنید.

 16. محسن گفت:

  با سلام وقتی فیلم رااز روی تصویر میزنم جلو پخش میکنه ولی وقتی پلی میکنم بلافاصله تصویر قطع میشه

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، تعمیر ویدئو در بخش مکانیزم دارای تئوری مشخص و دقیق نیست. باید با عملکرد قطعات مختلف و وظیفه آنها اشنا باشید تا بتوانید ایراد و خرابی ویدئو را تشخیص دهید. گاهی ممکن است در ظاهر به یک قطعه مشکوک شوید در حالی که آن قطعه سالم است. اما برای راهنمایی: از قطعات با احتمال خرابی بالاتر شروع کنید مثل تعویض تسمه ویدئو و یا خرابی پینچ.

 17. بابک سیف الشریعه گفت:

  سلام دودستگاه ویدیو ایوا یکی پخش و دیگری حرفه ای ظبط و پخش هست دادم تعمیرات کردن و کار کردن. هردو اوکی بود سالم گذاشتم کنار بعد از مدتی اومدم روشن کردم دیدم کار نمیکند علتش چیست.

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، بعضی از قطعات مخصوصا در بخش مکانیزم مانند تسمه و موتورها در اثر کار نکردن دچار خرابی و استهلاک می‌شوند. دستگاههای با عمر بالا بیشتر در معرض خرابی هستند.

   • رضا رضایی گفت:

    سلام ویدیو ایوا جی ۹۰ دارم فیلم میزاری تا میره روهد فیلم بیرون میده البته تسمه هاش بریده بود مشابه گیر اوردم تسمه ولی خوب عمل نکرد ایا خوزستان دزفول اندیمشک تعمیر کار هست درست ش کنه ارزش درست کردن داره هزینه زیاد میشه باتشکر ازشما که جواب گو هستید

    • گروه تخصصی رایان گفت:

     با سلام، مجموعه رایان تی وی فقط در تهران فعال است. تعمیر ویدیو به دلیل استفاده از قطعات الکترونیکی و مکانیکی به صورت همزمان شرایط خاصی دارد. باید بتوانید ایرادهای مختلف را تجزیه و تحلیل کنید. اما در عین حال ارزش ریالی در خیلی موارد تعمیر ویدیو vhs را غیر منطقی می کند.

 18. محمد گفت:

  سلام
  ممنون از اینکه در این دوره و زمانه بی‌ریا مردم را راهنمائی میکنید، علت پرش تصویر ، قطع صدا و ایجاد نویز از دستگاه ویدیو میباشد یا فیلم ها قدیمی هستند چون بعضی فیلم ها در بعضی از قسمت ها خوب پخش میشوند دستگاه VCD+ VCP LG مدل vc 1000kw میباشد ممنون از پاسخگوئی

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، در سیستم های VHS یا همان ویدیوهای قدیمی ایرادهای ایجاد شده در تصویر را با بررسی هد و تمیز کردن هد ویدئو شروع می کنیم. در مراحل بعدی مسیر قسمت های مکانیکی مانند گایدها را چک کنید و در مرحله آخر بخش الکترونیکی را عیب یابی کنید.

 19. خسرو شاهی گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید ایا شما تسمه ویدیو ایوا 101 و 102 فروشی دارید و در کل فروش قطعه دارید
  با تشکر

 20. mohsen گفت:

  سلام ویدیوی سامسونگ فیلم در آن شروع به چرخش نمی کند و بعد از پلی استاپ می شود.

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، مشکل شما به احتمال زیاد مکانیکی است. باید عملکرد همه قطعات را چک کنید. سنسورهای حرکت دوک ها را تمیز کنید. کیفیت تسمه و قدرت کش سانی آن را امتحان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ