تعمیر مین برد تلویزیون

تعمیر مین برد تلویزیون

آنچه در این نوشته خواهید خواند

در تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی مین برد به برد و یا قطعه ای گفته می شود که قطعات بخش سیستم کنترل و پردازنده (CPU) در آن قرار دارد. هر چند ممکن است قطعات مختلف دیگری در این برد جاسازی شوند مانند قطعات بخش تیونینگ و خروجی صدا و یا حتی فیش های خروجی و ورودی دستگاه. با توجه به ساختار SMD مین برد در تمام تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی و با در نظر گرفتن ارزش بیشتر این برد نسبت به سایر قطعات داخلی دستگاه تعمیر مین برد تلویزیون در مجموعه تعمیرات تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی از اهمیت بیشتری نسبت به انجام تعمیرات سایر بردها و قطعات دستگاه برخوردار است. در ادامه به بررسی نکات مختلف آن می پردازیم.

در طراحی های اولیه تلویزیون های ال سی دی مین برد فقط شامل قطعات بخش سیستم کنترل و پردازنده اصلی دستگاه بود اما به تدریج و با استفاده بیشتر از آی سی ها که امکان تجمیع قطعات را به طراحان می دهد قطعات بخش صدا، فیش های ورودی و خروجی،بخش تیونینگ (قطعات مربوط به دریافت سیگنال آنتن)، به آن اضافه شد.

اگر بخواهیم یک چارت مشخص کاری برای بخش مین برد در تلویزیون های ال ای دی وی ال سی دی ترسیم کنیم باید بگوییم که با ایجاد و انتقال ولتاژ استندبای از برد پاور بخش سیستم کنترل مین برد روشن می شود. سیستم کنترل همانطور که از نام آن پیداست وظیفه کلی کنترل و مدیدریت بخش های مختلف دستگاه مانند کنترل و سوئیچ صدا و تصویر و همچنین وردی و خروجی ها،دریافت فرمان از ریموت کنترل و کلیدهای دستگاه و موارد مشابه را بعهده دارد. با روشن شدن سیستم کنترل معمولا چراغ جلوی دستگاه به رنگ قرمز درمی آید که نشانه آماده به کار بودن دستگاه است. با صدور فرمان پاور بخش سیستم کنترل به برد پاور فرمان روشن شدن کامل را می دهد و همزمان تمام قسمت های دستگاه مانند بک لایت ، تی کان ، پردازنده اصلی  و … روشن شده و شروع به کار می کنند.

حالا که به طور مختصر با کارکردهای مختلف این برد آشنا شدیم راحت تر می توان راجع به ایرادهای مرتبط با آن اظهار نظر کرد و راه های مختلف تعمیر مین برد تلویزیون را بررسی نمود. بدلیل دخالت مین برد در تمام کارکردهای تلویزیون می توان تمام ایرادهای ایجاد شده در یک تلویزیون را به خرابی مین برد تلویزیون نسبت داد مثلا خرابی تلویزیون در حالتی که چراغ استندبای هم روشن نشود را عموما بدلیل خرابی برد پاور تلویزیون پیش بینی می کنند اما در عمل و همانطور که توضیح دادیم خرابی بخش سیستم کنترل دستگاه هم می تواند حالت مشابهی را در تلویزیون ایجاد کند. در ادامه به برخی از عیوب متداول در مدل های مختلف تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی که در اثر خرابی مین برد ایجاد می شود می پردازیم:

 

تعمیر مین برد تلویزیون

در مدل های مختلف

 

روشن و خاموش شدن تلویزیون سامسونگ سری D5000/5500/5950

ایجاد ایراد نرم افزاری در مین برد این سری از تلویزیون های سامسونگ باعث می شود تا تلویزیون لحظاتی پس ازز روشن شدن مجددا خاموش شود و پس از چند ثانیه مجددا روشن شود. معمولا این ایراد با تعویض قطعات مختلف مین برد قابل تعمیر بوده و نیازی به تعویض مین برد تلویزیون نیست.

قطع شدن تصویر تلویزیون ال جی پس از روشن شدن مدل LW57000

با جستجوی عبارت قطع شدن تصویر تلویزیون عموم نتیجی که در گوگل و یا موتورهای جستجوی دیگر ظاهر می شود مربوط به خرابی بخش بک لایت تلویزیون است اما ایراد خاص و منحصر به نوعی که در اینجا می خواهیم راجع به آن صحبت کنیم ایراد متداول در تعمیر تلویزیون ال جی مدل LW57000 است که معمولا پس از ظاهر شدن لوگوی ال جی تصویر ( ونه بک لایت) قطع می شود. در صورت پیشرفت ایراد پس از روشن شدن اولیه تلویزیون لوگو هم ظاهر نمی شود. در صورت عدم انجام تعمیر نادرست،  تعمیر مین برد تلویزیون در این ایراد قابل انجام بوده و نتیجه مطلوبی هم بهمراه خواهد داشت.

ایجاد خطوط رنگی عمودی روی تصویر تلویزیون سونی سری X450

پردازش نادرست سیگنال تصویر در مین برد تلویزیون ال جی مدل X450 باعث ایجاد خطوط رنگی عمودی روی تصویر تلویزیون می شود. بدلیل کمیاب بودن مین برد این مدل از تلویزیون های سونی در عموم مراجعاتی که به بخش تعمیرات تلویزیون سونی انجام می شود گزینه اول حتما تعمیر مین برد تلویزیون خواهد بود که در موارد زیادی در صورت تبحر کافی تعمیرکار تلویزیون قابل انجام خواهد بود.

قطع شدن بک لایت تلویزیون سونی سری X350

یکی از موارد معدود خرابی مین برد تلویزیون که منجر به قطع شد نور بک لایت تلویزیون می شود و شاید معروف ترین آنها ایرادی است که در مدل X350 از تلویزیون های سون اتفاق می افتد. به دلیل پیچیدگی بیش از حد قطعات در این مین برد عموم اقدام به تعمیر هایی که انجام می شود با شکست مواجه شده و بنابر آمار اکثر تلویزیون هایی که با این ایراد به بخش تعمیر تلویزیون مراجعه کرده اند در نهایت مجبور به تعویض مین برد تلویزیون شده اند.

 

خرابی مین برد در تلویزیون های پاناسونیک و سونی

تلویزیون های سونی و پاناسونیک مجهز به عیب یاب داخلی هستند و در بسیاری از ایرادهایی که در این تلویزیون های محصول این دو شرکت ایجاد می شود با فعال شدن مدرارت محافظ دستگاه به حالت استندبای می رود و چراغ جلوی دستگاه محدوده ایراد را با یک تعداد چشمک مشخص، تعیین می کند، البته ایرادهایی هم وجود دارد که برای عیب یاب تعریف نشده که در بالا به دو مورد آنها در تلویزیون های سونی سری X350 و X450 اشاره کردیم. بدلیل وجود بخش های مختلف دستگاه در مین برد، تعداد زیادی از این چشمک ها می تواند مربوط به خرابی مین برد تلویزیون باشد. مثلا تعداد چشمکی که برای خرابی بخش صدا در نظر گرفته شده است مشخصا به خرابی مین برد مربوط می شود چرا که تمام قطعات بخش خروجی صدا در تلویزیون ها به جز بلندگوها در مین برد تعبیه می شود اما با این وجود در عموم تلویزیون های سونی تعداد سه چشمک قرمز و در تلویزیون های پاناسونیک تعداد 13 و 1 چشمک مربوط به خرابی مین برد تلویزیون می باشد.

 

6 پاسخ

    1. با سلام ، در برندها و مدل های مختلف مین بردها ساختارهای متفاوتی دارند و در ایرادهای مختلف قطعات متنوعی معیوب می شود و نیاز به تعویض یا تغییر و سرویس دارند. با ذکر مدل دقیق دستگاه و ایراد ایجاد شده می توانید توضیحات تکمیلی دریافت کنید.

  1. با سلام
    مشکل تلوزیون Samsung f6450 من خاموش و روشن شدن متناوب و متوالی اون هست که ظاهرا مشکل از برد میتونه باشه
    میخوام بدونم هزینه و مدت زمان تعمیرش تقریبا چقدر خواهد بود

  2. سلام تلویزیون سامسونگ مدل UA40F6450AM تلویزیون خاموش و چراغ چشمک زن پاور جلوی تلویزیون روشن و خاموش میشه مثل حالت استندبای و روشن فقط تیک صدا میده میشه لطفا بگید ایراد از چیه و چقدر هزینشه ممنون ؟

    1. با سلام ، شایع ترین ایراد در این مدل خرابی بخش بک لایت است که در نوشته های تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ توضیح دادیم و اگر بخواهیم توضیح شما را مرجع ایراد قرار دهیم باید پاور تلویزیون ار کنترل کنیم که در هر دو حالت هزینه تعمیر دستگاه بین 200 تا 250 محدود می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط