تعمیر سینمای خانگی سونی مدل DAV-FX900

تعمیر سینمای خانگی سونی مدل DAV-FX900

سونی معمولا در تولید محصولات خود از یک روند منظم در تکرار قطعات استفاده می کند اما در تولید FX900 سنت شکنی کرده و قطعات خاص و ویژه ای استفاده کرده که فقط مختص این مدل است. در ادامه به عیوب متداول و مراحل فنی تعمیر سینمای خانگی سونی مدل DAV-FX900 می پردازیم.

در بخش سی دی سینمای خانگی FX900 از یک مکانیزم دارای خشاب 5 دیسک استفاده شده که شاید اگر ساخت هر شرکت دیگری بود بعد از تولید با مشکلات فنی متعددی موجه می شد. اما شاید به جرات بتوان گفت که این مکانیزم یکی از کم ایراد ترین مکانیزم ها در بخش تعمیر سینمای خانگی است. این مکانیزم قبلا در مدل‌های دیگر مانند FX9 استفاده شده و آزمایش خود را پس داده است.

استفاده از اپتیکال بلاک 313CAAA هم به کیفیت بخش درایو سی دی افزوده است. این اپتیک که یکی از محصولات سونی است بعلت کیفیت بسیار بالا در بسیاری از محصولات سونی در سال های اخیر استفاده شده است. در دیگر بخش ها و بردهای دستگاه هم از بهترین قطعات و بالاترین کیفیت ممکن استفاده شده است.

قطعات سینمای خانگی سونی dav-fx900

قطعات سینمای خانگی سونی dav-fx900

تعمیر سینمای خانگی سونی مدل DAV-FX900

عیوب متداول

 

سینمای خانگی سونی سی دی را نمی خواند

بیشترین آمار خرابی در بخش تعمیر دی وی دی و سینمای خانگی مربوط به بخش اپتیکال بلاک است. خرابی و یا عدم کارکرد صحیح قطعات این بخش باعث می شود که اطلاعات دیسک به درستی خوانده نشود.  عموم مصرف کنندگان قطعه اپتیکال بلاک و پیکاپ را با نام لنز دی وی دی کی‌شناسند. همانطور که گفتیم در سینمای خانگی fx900 از اپتیکال بلاک 313 استفاده شده است که یکی از محصولات سونی است. از ویژگی های اپتیکال بلاک 313 تعمیر پذیری بالای آن است.

ایرادهایی که در اثر خرابی اپتیکال بلاک سینمای خانگی ظاهر می شود عبارتند از :

  1. نخواندن اطلاعات سی دی و نمایش عبارت هایی مانند no disc و یا can not play
  2. خواندن بخشی از اطلاعات مثلا تا منوی دیسک و سپس استپ شدن تصویر
  3. هنگ کردن دستگاه در هنگام خواندن دیسک
تعمیر سینمای خانگی سونی fx900

لنز سینمای خانگی fx900

عملکرد مکانیزم 5 دیسک سونی

با توجه به پیچیدگی قطعات بخش مکانیزم دیسک در سینمای خانگی FX900 یکی از بخش های مهم در تعمیر سینمای خانگی سونی مدل DAV-FX900 آشنایی با عملکرد این بخش و روش‌های تعمیر آن است. وظیفه ظاهری بخش مکانیزم خوانده شدن اطلاعات دیسک توسط اپتیکال بلاک یا همان لنز دستگاه است. اما کارکرد اپتیکال بلاک یک پیش نیاز هم دارد و آن مجموعه عملیاتی است که مکانیزم دستگاه از زمان مکش سی دی تا شروع لودینگ انجام می دهد. دیسک وارد شده به دستگاه روی غلطک های شیاردار لاستیکی (Roller) قرار می گیرد و حرکت می کند. دو قسمت برای جاگذاری دیسک وارد شده وجود دارد : یا روی اپتیک دستگاه برای خوانده شدن می رود و یا به خشاب 5 تایی می رود تا در زمان دیگری مورد استفاده قرار گیرد.

مکانیزم 5 دیسک سونی از تعداد زیادی چرخ دنده، موتور ، قطعات پلاستیکی و … تشکیل شده است. اکثر چرخ دنده‌ها مرکب هستند یعنی از چند قسمت تشکیل شده‌اند و عملکردهای متفاوتی دارند. این پیچیدگی و در عین حال کیفیت بالای قطعات باعث می شود که عمر مفید دستگاه افزایش پیدا کند.

یکی از ایرادهایی که در بخش مکانیزم این دستگاه دیده می شود جمع شدن گرد و غبار داخل شیار غلطک ها است که باعث می شود ترکیدگی در آنها ایجاد شود و دیسک وارد شده در بین آنها به خوبی حرکت نکرده و گیر کند. به همین دلیل توصیه می شود قسمت بیرونی دیسک‌هایی که می‌خواهید در این دستگاه استفاده کنید را تمیز کنید.

 

قطعات سینمای خانگی سونی dav-fx900

مکانیزم دیسک سینمای خانگی سونی dav-fx900kw

 

push power protection در سینمای خانگی سونی

در دستگاه های سینمای خانگی سونی سیستم عیب‌یاب داخلی وجود دارد. عملکرد عیب یابی داخلی به این صورت است که بر عملکرد صحیح بخش‌های مختلف دستگاه نظارت می‌کند. تا زمانی که جریان مصرفی بخش های مختلف عادی و طبیعی است مدار محافظ خاموش است و دستگاه به عملکرد عادی خود ادامه می‌دهد. اما اگر ایرادی در بخش قطعات الکترونیکی دستگاه ایجاد شود که باعث بالا رفتن جریان بخش پاور دستگاه شود سیستم عیب یاب و حفاظتی دستگاه فعال شده و دستگاه را خاموش می کند و عبارت push power protection در دیسپلی دستگاه نمایش داده می شود. این حالت تا زمانی که قطعه و یا قطعات معیوب با قطعات سالم جایگزین نشود ادامه دارد.

در واقع سیستم عیب یاب با جلوگیری از پیشرفت ایراد و سرایت آن به قطعات سالم کمک زیادی به پروسه تعمیر سینمای خانگی سونی مدل DAV-FX900 می‌کند. به طور معمول بخش هایی از دستگاه که توان مصرفی بالاتری دارند و حرارت بیشتری تولید می‌کنند بیشتر در معرض خرابی قرار دارند مثل قطعات بخش آمپلی فایر.

اگر با ایراد پروتکت سینمای خانگی مواجه شدید بهتر است قبل از هر اقدامی تمام اتصالات خارجی دستگاه و مخصوصا سیم های بلندگوها را از دستگاه جدا کنید و سپس مجددا دستگاه را تست کنید. در صورتی که ایراد همچنان برقرار بود می توانید به یکی از مراکز تعمیر سینمای خانگی سونی مراجعه کنید.

پروتکت سینمای خانگی سونی

پروتکت سینمای خانگی سونی

قطع شدن صدای سینمای خانگی

یکی دیگر از ایرادهایی که در آمار تعمیر سینمای خانگی سونی مدل DAV-FX900 دیده می‌شود قطع شدن صدای خروجی سینمای خانگی است. صدای خروجی دستگاه قطع می‌شود و هیچ یک از بلندگوهای front ، surround ، center و … صدا ندارد. بقیه عملکردهای دستگاه به درستی عمل می‌کند.

این ایراد یکی از ایرادهایی است که در سینمای خانگی سونی fx900 و مدل‌های مشابه آن مانند fx9 دیده می شود. این ایراد معمولا در برد pre amp که وظیفه پردازش سیگنال صدا را بعهده دارد ایجاد می‌شود.

البته در این ایراد هم توصیه می کنیم قبل از مراجعه به مراکز تعمیرات سینما خانگی از سلامت بلندگوها و اتصال صحیح سیم های بلندگوها به دستگاه اطمینان حاصل کنید. یکی از روش‌های ساده و کاربردی برای تست بلندگوها استفاده از یک باطری قلمی و اتصال آن به سیم‌های مثبت و منفی بلندگو است. اگر بلندگو سالم باشد در این حالت خش‌خش می‌کند. مواظب باشید که برای تست بلندگو به هیچ عنوان از باطری بزرگتر از قلمی استفاده نکنید.

در انتها چند مورد از امکانات نرم افزاری دستگاه را با شما به اشتراک می گذاریم :

 

ریست کردن سینمای خانگی سونی

ریست کردن سینمای خانگی باعث می شود کلیه اطلاعاتی که توسط مصرف‌کننده قابل تغییر است به مقادیر اولیه برگردد. ریست سینمای خانگی سونی توسط متخصصین تعمیرات سینما خانگی و یا مصرف کنندگان قابل استفاده است.

برای ریست کردن سینمای خانگی سونی fx900 باید دکمه های stop + eject + power را به صورت همزمان فشار دهید. عبارت cold reset در دیسپلی دستگاه نمایش داده می شود و تمام اطلاعاتی که بوسیله مصرف کننده تغییر کرده است به حالت پیش فرض و اولیه برمی گردد.

 

تعمیر سینمای خانگی سونی مدل DAV-FX900

ریست کردن سینمای خانگی سونی

 

قفل کردن مکانیزم بخش سی دی سینمای خانگی سونی

یکی دیگر از آپشن‌هایی که در عموم دستگاههای سینمای خانگی سونی وجود دارد و قابل استفاده است قفل کردن مکانیزم است. در این حالت فرد نمی‌تواند دیسک داخل دستگاه را خارج کند.

برای قفل کردن بخش سی دی پس از روشن کردن دستگاه و انتخاب فانکشن DVD باید دکمه های stop + eject را به مدت 5 ثانیه فشار دهید. عبارت locked در دیسپلی دستگاه نمایش داده می شود و بخش مکانیزم قفل می شود.

برای برگرداندن این حالت مجددا باید عمل فوق را تکرار کنید.

 

تعمیر سینمای خانگی سونی مدل DAV-FX900

 

آماده کردن دستگاه برای حمل و نقل (SHIP MODE)

مکانیزم پیچیده سینمای خانگی سونی FX900 در اثر شوک و ضرباتی که در اثر جابجایی به دستگاه وارد می‌شود ممکن است آسیب ببیند. بهتر است قبل از انجام جابجایی و حمل و نقل دستگاه مکانیزم را در حالت پایدار و تثبیت شده قرار دهید. SHIP MODE  آپشن دیگری است که در دستگاه وجود دارد و مکانیزم دستگاه را در حالتی قرار می‌دهد که در حمل و نقل آسیب نبیند. برای انجام این کار پس از روشن کردن دستگاه و انتخاب فانکشن dvd دکمه های stop + rewind را به صورت همزمان فشار دهید. عبارت mecha lock در دیسپلی نمایش داده می شود و مکانیزم در حالت تثبیت قرار می گیرد.

برای استفاده مجدد از دستگاه کافی است دستگاه را از برق جدا کرده و مجددا به برق بزنید.

 

تعمیر سینمای خانگی سونی مدل DAV-FX900

تعمیر سینمای خانگی سونی مدل DAV-FX900 به دلیل ساختار خاص و پیچیده‌ای که دارد نیازمند تبحر و تجربه تعمیرکار است. معمولا خریداران محصولات سونی مبلغ بالاتری نسبت به سایر برندها پرداخت می کنند تا کیفیت بالاتری در اختیار داشته باشند. این درخواست در بخش تعمیر هم لازم الاجرا است و متخصص تعمیر سینمای خانگی سونی مدل DAV-FX900 لازم است تا با عملکرد بخش های مختلف مثل خشاب بخش دیسک و یا آمپلی فایر دیجیتال دستگاه آشنایی کامل داشته باشد.

توصیه می کنیم قبل از اقدام به تعمیر دستگاه از تجربه و توانایی تعمیرکار مربوطه مطمئن شوید تا دچار آسیب های بعدی نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ