تعمیر سینمای خانگی سامسونگ

تعمیر سینمای خانگی سامسونگ از خدمات ویژه گروه تخصصی رایان است. سامسونگ به مدت 10 سال بیشترین فروش را در بخش تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی داشته است و به همراه آنها تعداد زیادی سینما خانگی و دی وی دی پلیر هم فروخته است. تعمیر سینمای خانگی سامسونگ در بخش خدمات از اهمیت خاصی برخوردار است.

تعمیر سینمای خانگی سامسونگ

 

 

 

مشکلات شایع در سینمای خانگی سامسونگ

شایع‌ترین ایرادهایی که در تعمیر سینمای خانگی سامسونگ دیده میشود عبارتند از :

 1. خوانده نشدن اطلاعات دیسک در سینمای خانگی
 2. باز نشدن درب سینمای خانگی
 3. باز و بسته شدن درب سینمای خانگی
 4. روشن نشدن سینمای خانگی
 5. ایجاد حالت پروتکت در سینما خانگی
 6. نمایش پیام FAN CHECK

در ادامه به بررسی دقیقی هر یک از این ایرادها پرداخته و روش تعمیر سینمای خانگی سامسونگ در هر ایراد را توضیح میدهیم.

 تعمیر سینمای خانگی سامسونگ که سی دی را نمی خواند

در عموم نوشته های مربوط به تعمیر دی وی دی و سینمای خانگی تاکید کردیم که شایع‌ترین ایراد در دستگاههای سینمای خانگی و دی وی دی پلیر (که دارای درایو دیسک هستند) اشکال در خواندن اطلاعات CD و نشان ندادن محتوای آن است.

وقتی یک سینمای خانگی و یا دی وی دی پلیر محتوای دیسک را نمی‌خواند و یا ایرادهای مشابه آن در دستگاه ایجاد می شود، بیشترین احتمال، خرابی اپتیکال بلاک است. عموم مصرف کنندگان این قطعه را به نام لنز دی وی دی می‌شناسند.

اپتیکال بلاک و یا مکانیزم اپتیک به مجموعه سخت افزاری گفته می شود که وظیفه لودینگ (بارگیری) و خواندن اطلاعات سی دی را انجام می دهد. مجموعه اپتیکال بلاک بعنوان یک مجموعه مکانیکی و الکترونیکی استهلاک بیشتری نسبت به سایر قطعات دستگاه دارد.

وقتی اپتیکال بلاک یا همان لنز سینمای خانگی قادر به خواندن اطلاعات دیسک نباشد، پیام NO DISC یا DISC ERROR در دیسپلی دستگاه نمایش داده می‌شود.

 

تعمیر سینمای خانگی سامسونگ

اپتیک سینمای خانگی سامسونگ

در مدل‌های مختلف سینمای خانگی سامسونگ از اپتیک‌های متنوعی استفاده شده است. پراستفاده ترین اپتیک‌هایی که در سینمای خانگی سامسونگ استفاده شده است عبارتند از :

 1.  DL3
 2.  5FV1 – 5FV2
 3.  5FL

این اپتیک‌ها عموما توسط خود سامسونگ طراحی و ساخته شده است و بغیر از سامسونگ در برندهای دیگر مانند سینمای خانگی ال جی هم استفاده شده است.

قطعات اصلی در یک اپتیکال بلاک عبارتند از :

 • spedel motor : وظیفه گردش سی دی را بعهده دارد.
 • sled motor : اپتیک را برای خواندن اطلاعات در سطح سی دی حرکت می دهد.
 • limit switch : سنسوری است که وضعیت حرکت اپتیک و ریست شدن در ابتدای خوانده شدن هر سی دی مشخص می کند.
 • optical pickup : قطعه اصلی مجموعه اپتیکال بلاک و در واقع انتقال دهنده اطلاعات سی دی برای پردازش به برد servo است.

همانطور که گفتیم خرابی و یا کارکرد ناصحیح هر یک از قطعات فوق به خوانده نشدن اطلاعات سطح CD و نمایش پیغام no disc منتهی می شود و یا اشکالاتی مانند شطرنجی شدن تصویر ، مکث در خواندن سی دی و ایرادهای مشابه ایجاد می کند.

پروتکت (PROTECT) سینمای خانگی سامسونگ

یکی دیگر از ایرادهایی که ممکن است در سینمای خانگی سامسونگ شما ایجاد شود ایجاد حالت پروتکت است.

در این حالت به محض روشن کردن سینمای خانگی، دستگاه خاموش شده و پیام پروتکشن (protection) در دیسپلی دستگاه نمایش داده می‌شود. در این حالت اصطلاحا گفته می‌شود که سینمای خانگی پروتکت می کند.

ایجاد حالت پروتکت در سینمای خانگی سامسونگ یعنی یکی از بخش های دستگاه معیوب است و بعلت احتمال سرایت ایراد به بخش های دیگر مدار محافظ دستگاه فعال شده و دستگاه را خاموش می کند.بخش آمپلی فایر یا تقویت صدا بیشترین احتمال خرابی در این ایراد است.

در بخش آمپلی فایر بیشتر دستگاه های سینمای خانگی سامسونگ از آی سی های دیجیتال استفاده شده است و خرابی این آی سی ها می تواند باعث ایجاد حالت پروتکت در سینمای خانگی شود.

در عموم طراحی های سینمای خانگی ولتاژ تغذیه این بخش به صورت جداگانه در برد پاور دستگاه تولید می شود. همچنین مدار محافظ ویژه ای بر انجام کارکرد صحیح این بخش نظارت می کند.

در صورت ایجاد هر گونه افزایش جریان مصرفی که ممکن است علت های مختلفی مثل خرابی آی سی های خروجی تقویت صدا و یا ایجاد اتصالی در یکی از قطعات بایاس این بخش و یا حتی اتصالی سیم های بلندگوها باشد این مدار فعال شده و دستگاه را به حالت استندبای می برد و پیغام  protect و یا در برخی از مدل ها عبارت protection در صفحه نمایش دستگاه نمایش داده می شود.

تعمیر سینمای خانگی سامسونگ

حل مشکل پروتکت در سینمای خانگی سامسونگ

در صورت مواجهه با ایراد پروتکت در سینمای خانگی سامسونگ ابتدا سیم های بلندگوهای دستگاه و برای اطمینان بیشتر تمام اتصالات ورودی و خروجی دستگاه را قطع کنید.  اگر با جداسازی بلندگوها ایراد برطرف شود ممکن است یکی از بلندگوها ایراد داشته باشد. در واقع بلندگوها را باید بخشی از دستگاه به حساب آورد که تکمیل کننده بخش آمپلی فایر هستند.

برای پیدا کردن بلندگوی خراب هم می توانید از روش های تست بلندگوها استفاده کنید.

همچنین میتوانید بلندگوها را یکی یکی به دستگاه وصل کنید. با اتصال هر بلندگویی که مجددا باعث ایجاد پروتکت در دستگاه شود به احتمال زیاد بلندگو خراب است.

در عین حال در صورت عدم حصول نتیجه از دستکاری بیشتر دستگاه خودداری کرده و با متخصصین تعمیر سینمای خانگی سامسونگ تماس بگیرد.

علت خاموش شدن سینمای خانگی سامسونگ

یکی از ایراهایی که در بین دستگاه‌های سینمای خانگی سامسونگ متداول است خاموش شدن سینمای خانگی است.

ایراد خاموش شدن در سینمای خانگی سامسونگ معمولا به این شکل ظاهر میشود که وقتی دستگاه را روشن و شروع به استفاده از آن می کنیم معمولا بعد از مدتی بین 2 تا 10 دقیقه دستگاه بدون هیچ گونه نشانه خارجی خاموش می شود.

این ایراد شباهت زیادی با حالت پروتکت دارد اما با آن فرق می کند. در این ایراد پیامی در دیسپلی دستگاه نمایش داده نمی شود.

تفاوت دیگر خاموش شدن سینمای خانگی سامسونگ با پروتکت سینمای خانگی سامسونگ اینست که حالت پروتکت دائمی است و دستگاه قابل استفاده نیست اما در این ایراد دستگاه قابل استفاده است اما پس از مدتی خاموش می شود.

خاموش شدن سینمای خانگی سامسونگ معمولا به علت خرابی در بخش خروجی مدار تقویت صدا (آمپلی فایر) ایجاد می شود.

تعداد آی سی های آمپلی فایر در مدل های مختلف و بر اساس وات خروجی دستگاه متغیر است.

باز نشدن درب سینمای خانگی سامسونگ

باز نشدن درب سینمای خانگی سامسونگ یکی دیگر از ایرادهایی است که ممکن است در سینمای خانگی سامسونگ خود با آن مواجه شوید. مجموعه مکانیزم و آساسنور دیسک از تعدادی قطعات پلاستیکی و فلزی و قطعات متحرک مانند موتور ، چرخ دنده ، سنسورها و تسمه تشکیل شده است. مجموعه مکانیزم دیسک در سینمای خانگی بوسیله بخش لودینگ کنترل می‌شود.

خرابی و از کار افتادن و یا ضعف در عملکرد هر یک از قطعات این مجموعه مکانیکی باعث ایجاد ایرادهایی مانند باز نشدن درب سینمای خانگی ، باز و بسته شدن درب ، باز نشدن به طور کامل و یا بسته شدن ناقص مکانیزم بخش دیسک در سینمای خانگی یا دی وی دی پلیر شما خواهد شد.

واقعیت اینست که هنگام تعمیر سینمای خانگی سامسونگ و یا هر دستگاه دیگری نمی‌توان ایرادها و قطعات معیوب را به طور کامل تفکیک کرد، بلکه باید با بررسی دقیق ایراد و شناختی که از مجموعه قطعات مکانیزم و نحوه عملکرد آن دارید اقدام به عیب یابی دستگاه کنید.

ارور FAN CHECK در سینمای خانگی سامسونگ

در بخش آمپلی فایر سینمای خانگی حرارت زیادی تولید می‌شود. برای دفع این حرارت از هیت سینک و فن تبادل هوا استفاده می‌شود. از کار افتادن فن سینمای خانگی می‌تواند باعث بالا رفتن حرارت دستگاه و آسیب دیدگی بخش آمپلی فایر شود.

در عموم مدل‌های سینمای خانگی سامسونگ برای نظارت بر عملکرد صحیح فن خنک کننده، مدار محافظ وجود دارد. اگر فن خنک کننده از کار بیفتد و یا به درستی کار نکند مدار محافظ فعال می‌شود. با فعال شدن مدار محافظ فن خنک کننده در سینمای خانگی ابتدا 3 بار پیام FAN CHECK در دیسپلی دستگاه نمایش داده می‌شود. سپس در صورتی که بهبودی در وضعیت دستگاه ایجاد نشود، برای جلوگیری از آسیب دیدگی قطعات دستگاه، سینمای خانگی سامسونگ خاموش می‌شود.

FAN CHECK – FAN NG – FAN PROTECT پیام‌های مختلفی هستند که ممکن است در مدل‌های مختلف سینمای خانگی سامسونگ با آن مواجه شوید. از کار افتادن فن خنک کننده می‌تواند باعث ایجاد آسیب‌های گسترده در سینمای خانگی شما شود، پس اگر با پیام خرابی فن مواجه شدید برای تعمیر سینمای خانگی سامسونگ خود اقدام کنید.

خرابی فن سینمای خانگی سامسونگ

مشاوره تعمیر سینمای خانگی سامسونگ

اگر شما هم یکی از دستگاههای سینمای خانگی سامسونگ را دارید و در استفاده از آن با مشکل مواجه شده‌اید می توانید از مشاوره رایگان متخصصین رایان استفاده کنید.

جهت انجام مشاوره تعمیر سینمای خانگی لازم است مدل کد دقیق دستگاه به همراه شرح مختصری از ایراد را به بخش مشاوره تعمیرات رایان ارائه دهید. در اولین تماس می‌توانید در ارتباط مستقیم با تکنسین‌های تعمیرات از اطلاعات عیب یابی، مراحل تعمیر و هزینه تقریبی تعمیر سینمای خانگی سامسونگ خود آگاه شوید.

 

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ