تعمیر ریموت کنترل

تعمیر کنترل تلویزیون

تعمیر ریموت کنترل تلویزیون  : خرابی و یا بد کار کردن دکمه های ریموت کنترل ها بدلیل سهولتی که در استفاده از لوازم مختلف فراهم می آورند آزار دهنده است. در عین حال با افزایش کارائی و گسترش منوی دستگاهها عملا استفاده از آنها بدون ریموت کنترل‌ها بسیار مشکل است. در ادامه به آموزش نحوه تست و تعمیر ریموت کنترل می پردازیم :

تعمیر ریموت کنترل تلویزیون

خرابی و ایجاد اشکال در عملکرد صحیح ریموت کنترل ها به چند صورت کلی اتفاق می افتد :

 1. از کار افتادن کامل ریموت کنترل به نحوی که هیچ یک از کلیدها کار نمی کند
 2. سفت شدن و کار نکردن دکمه های کنترل
 3. از کار افتادن تعدادی از کلیدها (کلیدهای پرکاربرد)

از کار افتادن کامل ریموت کنترل

ممکن است ریموت کنترل تلویزیون شما تا دیروز بدون هیچ مشکلی کار می‌کرده است. اما به طور ناگهانی از کار بیفتد و هیچ یک از کلیدهای آن کار نکند. حتی کلید روشن و خاموش کردن ان هم کار نمی‌کند و حتی نمی‌توانید بوسیله آن تلویزیون را روشن کنید. اگر با از کار افتادن کامل ریموت کنترل تلویزیون مواجه شدیم چه اقدامی می‌توانیم انجام دهیم؟ بسیاری از ما در این موقع با این فکر که ممکن است باطری ریموت کنترل تمام شده باشد، اقدام به تعویض باطری کنترل تلویزیون می‌‌کنیم. اما اقدام اصولی در این هنگام چیست؟ چون ممکن است با تعویض باطری کنترل مشکل ما حل نشود.

اولین قدم در هنگام مواجهه با کار نکردن ریموت کنترل و قبل از اقدام برای تعمیر ریموت کنترل اینست که مشخص کنیم ریموت کنترل خراب است یا ایراد از تلویزیون است؟ هر چند در این حالت احتمال خرابی تلویزیون بسیار کمتر از کنترل است اما اقدام اصولی در مواجهه با خرابی دو دستگاه مجزا که در ارتباط با هم کار می‌کنند مشخص کردن دستگاه معیوب است. برای این کار شما می‌توانید تلویزیون را با ریموت کنترل سالم دیگری آزمایش کنید. اما ممکن است ریموت کنترل سالم دیگری در اختیار نداشته باشید. در این حالت می‌توانید رریموت کنترل تلویزیون را تست کنید.

تعمیرات ریموت کنترل تلویزیون

روش ساده برای آزمایش کنترل تلویزیون

گاهی لازم است که بتوانیم ریموت کنترل را به صورت جداگانه آزمایش کنیم. مثلا زمانی که ریموت کنترل تلویزیون به طور کامل از کار می‌افتد و ما نمی‌دانیم ریموت کنترل تلویزیون خراب است یا اینکه تلویزیون دچار خرابی شده است. برای تست و آزمایش ریموت کنترل‌ها دستگاه تستر ریموت کنترل با قابلیت تست فرکانس‌های مختلف وجود دارد اما طبیعتا در دسترس همه مصرف کنندگان نیست. اما راه حل چیست؟

یک راه حل ساده برای تست ریموت کنترل‌ها با استفاده از دوربین موبایل و یا هر نوع دوربین دیجیتال دیگر وجود است. شما می‌توانید کارکرد کلی و عملکرد صحیح تک تک کلیدهای ریموت کنترل را با استفاده از این روش آزمایش کنید. برای تست و آزمایش ریموت کنترل باید گوشی موبایل خود را در حالت دوربین قرار دهید. دوربین جلو یا عقب گوشی و حالت عکس یا فیلمبرداری فرقی نمی‌کند. فقط کافیست زمانی که کلیدهای ریموت کنترل را فشار می‌دهید با دوربین به فرستنده ریموت کنترل نگاه کنید. در این حالت فرستنده ریموت کنترل روشن می‌شود و شما می‌توانید نور آن را ببینید.

تست کنترل با دوربین گوشی

فرستنده ریموت کنترل تلویزیون شما اشعه مادون قرمز تولید می‌کند. این اشعه بوسیله چشم قابل دیدن نیست. اما در استفاده از دوربین نور آن قابل دیدن می‌شود. زمانی که یکی از کلیدهای ریموت کنترل تلویزیون را فشار می‌دهیم فرستنده ریموت کنترل روشن می‌شود. در این حالت می‌توانیم مطمئن شویم که ریموت کنترل ما کار می‌کند.

آزمایش کنترل تلویزیون با گوشی موبایل

بد کار کردن کلیدهای ریموت کنترل

ایراد دیگری که ممکن است در ریموت کنترل تلویزیون شما ایجاد شود سفت شدن و کار نکردن دکمه های کنترل است. این ایراد به این شکل ظاهر می‌شود که بعضی از کلیدهای ریموت کنترل از کار می‌افتند یا لازم است که خیلی محکم فشار داده شوند تا عمل کنند. این ایراد معمولا در کلیدهای پرکاربرد ایجاد می‌شود مانند دکمه روشن و خاموش کنترل و دکمه ولوم کنترل.

بد کار کردن کلیدهای ریموت کنترل معمولا به دو دلیل اصلی اتفاق می‌افتد :

 1. ایجاد روغن روی برد ریموت کنترل
 2. ساییده شدن گرافیت برد ریموت کنترل

این دو حالت باعث می‌شود که اتصال قطعات داخلی کنترل به درستی انجام نشده و ریموت بد کار کند. در ادامه به شما آموزش می‌دهیم که چگونه می‌توانید تعمیر ریموت کنترل را خودتان انجام دهید.

روغن روی برد کنترل چیست؟

یکی از علل اصلی بد کار کردن ریموت کنترل‌ها ایجاد روغن روی برد داخلی ریموت کنترل است. این روغن منشاء خارجی ندارد و داخل ریموت کنترل تولید می‌شود. دلیل اصلی ایجاد روغن روی برد کنترل تلویزیون شما گرافت استفاده شده روی بخش لاستیکی کنترل است. گرافیت به مرور زمان با ترکیب شدن با اکسیژن هوا روغن خاصی را تولید می کند که باعث ایجاد یک لایه عایق در بین سطوحی می شود که باید با هم ارتبط داشته باشند. در این حالت با بد کار کردن کلیدهای کنترل مواجه می شویم که همانطور که گفتیم در کلیدهای پرکاربرد مانند کلید روشن و خاموش و ولوم کنترل بیشتر ایجاد می شود.

وقتی روغن روی برد کنترل ایجاد می‌شود کلیدها به سختی عمل می‌کنند. در این حالت لازم است که کلیدها را بیشتر و محکم‌تر فشار دهیم تا عمل کنند. همین فشار به مرور زمان باعث از بین رفتن لایه گرافیت و خرابی کامل ریموت کنترل ما می شود. پس در صورت مشاهده خرابی برای تعمیر ریموت کنترل اقدام کنید.

برای از بین بردن روغن روی برد کنترل باید ریموت کنترل را باز کنید. ابتدا باطری ریموت را خارج کرده و بوسیله ابزار مناسبی کنترل را باز کرده و تمام قطعات آن را با الکل و پنبه تمیز کرده و مجددا آنها را سر هم کنید.

 

.

 

16 دیدگاه ها

 1. Ali .R.P گفت:

  با سلام من ۴ ماه هست تلویزیون الجی خریداری کردم. کنترول جادویی هست .از همون اول باطری کنترول داخل قوطی تلویزیون بیشتر از یک هفته کار نکرد. بعد دوبار باطری خریدم که اونها هم بیشتر از یک روز کار نکردن.این دفعه باطری اصل اصل پیدا کردم گفتن.باطریش اصلا باشه خریدم ولی اونم بعد دو روز باطریش تموم شد.لطفا راهنمایی کنید مشکل از چی میتونه باشه آیا کنترول مشکل داره؟ کنترول قابل تعمیر هست؟؟

 2. هما گفت:

  سلام.۷ هشت سالی هست یک ال ای دی ۴۲ایکس ویژن خریدیم که خداییش عالیه.۲ سال بعدش که نیاز به کنترل پیدا کرد(کنترل خودش خراب شد) کل شیراز را زیر پا گذاشتیم وکنترلش گیرمون نیومد فقط یه دونه گیر اوردیم که فقط بتونیم خاموش وروشنش کنیم.میخواستم ببینم شما میدونید چه کنترلی به تلویزیون ما میخوره که انقدر با دکمه هاش بازی نکنیم.اگر بتونید یک راهنمایی کنید ممنون میشم.

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، برای خرید ریموت کنترل تلویزیون با بخش مشاوره تعمیرات تلویزیون تماس بگیرید و با اعلام مدل دقیق تلویزیون درخواست استعلام موجودی و قیمت ریموت درخواستی را ایجاد کنید. در صورت موجودی نحوه خرید و ارسال متعاقبا اعلام خواهد شد.

 3. فریبا گفت:

  سلام ما یک تلویزیون tcl خریدیدم همه دکمه های کنترل کار میکنهفقط خاموش نمیشه مجبور شدیم از برق بکشیم که خاموش بشه

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، کنترل را با استفاده از روش های تست که در نوشته تعمیر کنترل توضیح دادیم آزمایش کنید در صورتی که کلید روشن و خاموش کنترل سیگنال نداشت باید کنترل شما تعمیر شود. تا زمانی که وضعیت دستگاه مشخص شود تلویزیون را بوسیله کلید های روی پنل خاموش و روشن کنید.

 4. سیاف گفت:

  با سلام
  کنترل دستگاه سینما خانگی سامسونگ دو کاره هست وقتی روی تی وی تنظیم میشه چند وقتی هست که کار نمیکنه و با دوربین گوشی امتحان کردم کار کرد و بر روی دستگاه سینما تنظیم میشه کار میکنه با چند تا تلویزیون سامسونگ امتحان کردم کار نکرد ولی سینما خانگی رو روشن میکنه آیا ممکن هست کد یا دکمه مخفی داشته باشه چون بچه به دکمه های دستگاه رو همزمان فشار داده ممنون

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، خیر هیچ دکمه مخفی وجود ندارد و کنترل شما معیوب است.

 5. علیرضا ۱۱۴۹ گفت:

  با سلام ریموت کنترل ال ای دی سامسونگ ناگهان قطع شد با دوربین موبایل نور مشاهده نشد چربیها را با الکل پاک کردم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 6. maryam گفت:

  بعد از نصب طلق محافظ تلوزیون ال جی کنترل کار نمیکند باید چه کار کنم؟

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، جنس طلق استفاده شده کیفیت لازم را ندارد. در هیچ یک از موارد نصب شده صفحه محافظ در مجموعه رایان چنین مشکلی دیده نشده است.

 7. Mohamad گفت:

  سلام خوبید کنترل دستگاه دیجیتال از نوع x-vision رو وقتی جلوی دوربین گوشی میگیرم خود به خود نور مادون قرمز میده و حالت عادی نداره چیکار کنم ؟

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، ریموت را جلوی تلویزیون بگیرید و ببینید چه کاری انجام می شود، همان کلید یکسره شده است مثلا اگر تلویزیون خاموش شود کلید no/off یکسره شده است.

 8. مرتضی گفت:

  یعنی یعنی دمت گرم خداییش این کنترل بدجور رو اعصاب بود….. هزارتا ایول تقدیم شما عزیز…

 9. amraei گفت:

  ریموتو تست کردم با دوربین گوشی با فشار دکمه ها چراغ میده خب یعنی خوبه ولی کنترل عمل نمیکنه بفرمایید علت چیه ممنونم

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، یا فرکانس ریموت تغییر کرده و یا اینکه تلویزیون (یا هر دستگاه دیگری که گیرنده است ایراد دارد). حتی‌المقدور با یک ریموت دیگر تست کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ