تعمیر ریموت کنترل

آنچه در این نوشته خواهید خواند

خرابی ریموت کنترل‌ها بدلیل سهولتی که در استفاده از لوازم مختلف فراهم می‌آورند، آزار دهنده است. در عین حال بعضی از تنظیمات دستگاهها بدون استفاده از ریموت کنترل آنها قابل دسترسی نخواهد بود. در ادامه متخصصین تعمیرات تلویزیون رایان تی وی به شما آموزش می‌دهند که چگونه می‌توانید در منزل و با ابزار ساده تعمیر ریموت کنترل را خودتان انجام دهید.

فهرست مطالب:

 • ایرادهای شایع در ریموت کنترل‌ها
 • علت از کار افتادن ریموت کنترل تلویزیون چیست؟
 • روش تست کنترل تلویزیون
 • علت کار نکردن بعضی از دکمه های کنترل تلویزیون چیست؟
 • روغن روی برد کنترل تلویزیون چیست و چرا ایجاد می‌‌شود؟
 • چگونه می‌توانیم عمر ریموت کنترل ها را افزایش دهیم؟

 

تعمیر ریموت کنترل

ایرادهای شایع در ریموت کنترل‌ها

اغلب مراجعات بخش تعمیر کنترل تلویزیون همراه با خرابی تلویزیون‌ها انجام می‌شود. معمولا مصرف کنندگان وقتی با سفت شدن کلیدهای کنترل تلویزیون خود مواجه می‌شود سعی می‌کند تا جای ممکن از آن استفاده کند، غافل از آن که در این مرحله ممکن است تعمیر کنترل تلویزیون تنها با تمیز کردن برد کنترل که روی آن روغن ایجاد شده است انجام شود اما استفاده از آن باعث ساییده شدن گرافیت کنترل خواهد شد.

خرابی و ایجاد اشکال در عملکرد صحیح ریموت کنترل ‌ها معمولا به چند صورت کلی اتفاق می افتد‌:

 1. از کار افتادن کامل ریموت کنترل به نحوی که هیچ یک از کلیدها کار نمی‌کند
 2. کار نکردن بعضی از دکمه‌های کنترل تلویزیون
 3. سفت شدن دکمه‌‌های کنترل تلویزیون

بیشتر بخوانید : روغن روی برد کنترل تلویزیون چیست و چگونه آن را برطرف کنیم؟

از کار افتادن کامل ریموت کنترل

ممکن است ریموت کنترل تلویزیون شما تا دیروز بدون هیچ مشکلی کار می‌کرده است. اما به طور ناگهانی از کار بیفتد و هیچ یک از کلیدهای آن کار نکند. حتی کلید روشن و خاموش کردن ان هم کار نمی‌کند و حتی نمی‌توانید بوسیله آن تلویزیون را روشن کنید. اگر با از کار افتادن کامل ریموت کنترل تلویزیون مواجه شدیم چه اقدامی می‌توانیم انجام دهیم؟ بسیاری از ما در این موقع با این فکر که ممکن است باطری ریموت کنترل تمام شده باشد، اقدام به تعویض باطری کنترل تلویزیون می‌‌کنیم. اما اقدام اصولی در این هنگام چیست؟ چون ممکن است با تعویض باطری کنترل مشکل ما حل نشود.

اولین قدم در هنگام مواجهه با کار نکردن ریموت کنترل و قبل از اقدام برای تعمیر ریموت کنترل اینست که مشخص کنیم ریموت کنترل خراب است یا ایراد از تلویزیون است؟ هر چند در این حالت احتمال خرابی تلویزیون بسیار کمتر از کنترل است اما اقدام اصولی در مواجهه با خرابی دو دستگاه مجزا که در ارتباط با هم کار می‌کنند مشخص کردن دستگاه معیوب است. برای این کار شما می‌توانید تلویزیون را با ریموت کنترل سالم دیگری آزمایش کنید. اما ممکن است ریموت کنترل سالم دیگری در اختیار نداشته باشید. در این حالت می‌توانید رریموت کنترل تلویزیون را تست کنید.

تعمیرات ریموت کنترل تلویزیون

روش ساده برای تست کنترل تلویزیون

گاهی لازم است که بتوانیم ریموت کنترل را به صورت جداگانه آزمایش کنیم. مثلا زمانی که ریموت کنترل تلویزیون به طور کامل از کار می‌افتد و ما نمی‌دانیم ریموت کنترل تلویزیون خراب است یا اینکه تلویزیون دچار خرابی شده است؟ برای تست و آزمایش ریموت کنترل‌ها دستگاه تستر ریموت کنترل با قابلیت تست فرکانس‌های مختلف وجود دارد اما طبیعتا در دسترس همه مصرف کنندگان نیست. اما راه حل چیست؟

یک راه حل ساده برای تست ریموت کنترل‌ها با استفاده از دوربین موبایل و یا هر نوع دوربین دیجیتال دیگر وجود است. شما می‌توانید کارکرد کلی و عملکرد صحیح تک تک کلیدهای ریموت کنترل را با استفاده از این روش آزمایش کنید. برای تست و آزمایش ریموت کنترل باید گوشی موبایل خود را در حالت دوربین قرار دهید. دوربین جلو یا عقب گوشی و حالت عکس یا فیلمبرداری فرقی نمی‌کند. فقط کافیست زمانی که کلیدهای ریموت کنترل را فشار می‌دهید با دوربین به فرستنده ریموت کنترل نگاه کنید. در این حالت فرستنده ریموت کنترل روشن می‌شود و شما می‌توانید نور آن را ببینید.

تعمیر کنترل تلویزیون

فرستنده ریموت کنترل تلویزیون شما اشعه مادون قرمز تولید می‌کند. این اشعه بوسیله چشم قابل دیدن نیست. اما در استفاده از دوربین نور آن قابل دیدن می‌شود. زمانی که یکی از کلیدهای ریموت کنترل تلویزیون را فشار می‌دهیم فرستنده ریموت کنترل روشن می‌شود. در این حالت می‌توانیم مطمئن شویم که ریموت کنترل ما کار می‌کند.

تعمیر کنترل تلویزیون

علت کار نکردن بعضی از دکمه های کنترل تلویزیون

با توجه به آمار مجموعه تعمیرات تلویزیون رایان تی وی، شایع‌ترین ایراد در بخش تعمیر ریموت‌ها، از کار افتادن تعدادی از کلیدهای کنترل است.  این ایراد به این شکل ظاهر می‌شود که بعضی از کلیدهای ریموت کنترل از کار می‌افتند یا لازم است که خیلی محکم فشار داده شوند تا عمل کنند. این ایراد معمولا در کلیدهای پرکاربرد ایجاد می‌شود مانند دکمه روشن و خاموش کنترل و دکمه ولوم کنترل.

بد کار کردن کلیدهای ریموت کنترل معمولا به دو دلیل اصلی اتفاق می‌افتد :

 1. ایجاد روغن روی برد ریموت کنترل
 2. ساییده شدن گرافیت برد ریموت کنترل

این دو حالت باعث می‌شود که اتصال قطعات داخلی کنترل به درستی انجام نشده و ریموت بد کار کند. در ادامه به شما آموزش می‌دهیم که چگونه می‌توانید تعمیر ریموت کنترل را خودتان انجام دهید.

بیشتر بخوانید : آموزش تعمیر کنترل تلویزیون در منزل

روغن روی برد کنترل تلویزیون چیست؟

یکی از علل اصلی بد کار کردن ریموت، ایجاد روغن روی برد کنترل تلویزیون است. این روغن منشاء خارجی ندارد و داخل ریموت کنترل تولید می‌شود. دلیل اصلی ایجاد روغن روی برد کنترل تلویزیون شما گرافت استفاده شده روی بخش لاستیکی کنترل است. گرافیت به مرور زمان با ترکیب شدن با اکسیژن هوا روغن خاصی را تولید می کند که باعث ایجاد یک لایه عایق در بین سطوحی می شود که باید با هم ارتبط داشته باشند. در این حالت با بد کار کردن کلیدهای کنترل مواجه می شویم که همانطور که گفتیم در کلیدهای پرکاربرد مانند کلید روشن و خاموش و ولوم کنترل بیشتر ایجاد می شود.

وقتی روغن روی برد کنترل ایجاد می‌شود کلیدها به سختی عمل می‌کنند. در این حالت لازم است که کلیدها را بیشتر و محکم‌تر فشار دهیم تا عمل کنند. همین فشار به مرور زمان باعث از بین رفتن لایه گرافیت و خرابی کامل ریموت کنترل ما می شود. پس در صورت مشاهده خرابی برای تعمیر ریموت کنترل اقدام کنید.

برای از بین بردن روغن روی برد کنترل تلویزیون باید ریموت کنترل را باز کنید. ابتدا باطری ریموت را خارج کرده و بوسیله ابزار مناسبی کنترل را باز کرده و تمام قطعات آن را با الکل و پنبه تمیز کرده و مجددا آنها را سر هم کنید.

تعمیر کنترل تلویزیون

تعمیر ریموت کنترل تلویزیون با فویل

یکی از روش‌های اشتباه که توسط بعضی از تعمیرکاران و یا مصرف کنندگان در تعمیر ریموت کنترل استفاده می‌شود، استفاده از فویل آلومینیومی است. همانطور که در توضیحات بالا گفتیم یکی از دلایل کار نکردن بعضی از دکمه های کنترل تلویزیون ساییده شدن و از بین رفتن گرافیت روی صفحه لاستیکی کنترل است. گرافیت خاصیت رسانایی دارد و با ایجاد اتصال بین دو نقطه، باعث کار کردن کنترل می‌شود. با از بین رفتن لایه گرافیت، کلیدهای کنترل ابتدا به سختی کار می‌کنند و در نهایت به طور کامل از کار می‌افتند.

برخی از تعمیرکاران برای جایگزینی خاصیت رسانایی گرافیت کنترل، از فویل آلومینیومی استفاده می‌کنند. فویل نازکی انتخاب کرده و به ابعاد کلید معیوب برش می‌زنند و با استفاده از چسب مایع آن را می‌چسبانند. مشکل استفاده از فویل برای تعمیر کنترل اینست که گرافیت رسانا است اما مقاومت دارد، اما مقاومت فویل الومینیومی در حد 0 است. به بیان ساده: استفاده از فویل برای تعمیر کنترل در ظاهر مشکل را رفع می‌کند اما جریان مدار بسیار بالا می‌رود و غیر از مصرف زیاد باطری ممکن است به آی سی ریموت کنترل آسیب برسد.

چگونه می‌توانیم عمر ریموت کنترل‌ها را افزایش دهیم؟

بعد از تمام توضیحاتی که در مورد تعمیر ریموت کنترل‌ها دادیم و در پایان باید به این سوال پاسخ دهیم که آیا روشی برای جلوگیری از خرابی ریموت کنترل و یا افزایش عمر آنها وجود دارد؟ ریموت کنترل‌های فابریک و اورجینال که همراه دستگاهها ارائه می‌شود کیفیت بسیار بالاتری نسبت به ریموت کنترل‌های یدکی دارد. اگر زمانی که یک دستگاه جدید خریداری می‌کنید کمی در نگهداری از ریموت کنترل آن دقت کنید، می‌توانید عمر ریموت کنترل آن را تا چند برابر افزایش دهید.

مهمترین نکات نگهداری ریموت کنترل‌ها عبارتند از:

باطری ریموت کنترل‌ها را قبل از آن که مجبور شوید، تعویض کنید.

بسیاری از مصرف کنندگان صبر می‌کنند تا باطری ریموت کنترل به طور کامل تمام شود و از کار بیفتد تا آن را تعویض کنند. دقت کنید که زمانی که باطری ضعیف می‌شود جریان آن پایین می‌آید، در این حالت لازم است کمی بیشتر کلیدها رافشار دهیم، همین مقدار کم فشار اضافه، به مرور زمان باعث خوردگی گرافیت کنترل و از کار افتادن آن خواهد شد.

برای ریموت کنترل‌ها از پوشش مناسب استفاده کنید.

نکته مهم دیگری که می‌تواند ریموت کنترل را حفاظت کرده و عمر آن را افزایش دهد، استفاده از یک جل مناسب برای حفاظت فیزیکی است. در دسترس بودن کنترل‌ها باعث می‌شود آلودگی زیادی به آنها وارد شود. ریخته شدن مایعات مانند آب و یا چای از ساده‌ترین اتفاقاتی است که می‌توان با یک روکش پلاستیکی ساده از آن جلوگیری کرد.

دقت کنید که بسیاری از محافظ‌هایی که برای کنترل‌ها تولید شده‌اند مناسب نیستند. برای محافظت از کنترل می‌توانید از یک پلاستیک ساده استفاده کنید.

.تعمیر کنترل تلویزیون

 

16 پاسخ

 1. با سلام من ۴ ماه هست تلویزیون الجی خریداری کردم. کنترول جادویی هست .از همون اول باطری کنترول داخل قوطی تلویزیون بیشتر از یک هفته کار نکرد. بعد دوبار باطری خریدم که اونها هم بیشتر از یک روز کار نکردن.این دفعه باطری اصل اصل پیدا کردم گفتن.باطریش اصلا باشه خریدم ولی اونم بعد دو روز باطریش تموم شد.لطفا راهنمایی کنید مشکل از چی میتونه باشه آیا کنترول مشکل داره؟ کنترول قابل تعمیر هست؟؟

 2. سلام.۷ هشت سالی هست یک ال ای دی ۴۲ایکس ویژن خریدیم که خداییش عالیه.۲ سال بعدش که نیاز به کنترل پیدا کرد(کنترل خودش خراب شد) کل شیراز را زیر پا گذاشتیم وکنترلش گیرمون نیومد فقط یه دونه گیر اوردیم که فقط بتونیم خاموش وروشنش کنیم.میخواستم ببینم شما میدونید چه کنترلی به تلویزیون ما میخوره که انقدر با دکمه هاش بازی نکنیم.اگر بتونید یک راهنمایی کنید ممنون میشم.

  1. با سلام ، برای خرید ریموت کنترل تلویزیون با بخش مشاوره تعمیرات تلویزیون تماس بگیرید و با اعلام مدل دقیق تلویزیون درخواست استعلام موجودی و قیمت ریموت درخواستی را ایجاد کنید. در صورت موجودی نحوه خرید و ارسال متعاقبا اعلام خواهد شد.

 3. سلام ما یک تلویزیون tcl خریدیدم همه دکمه های کنترل کار میکنهفقط خاموش نمیشه مجبور شدیم از برق بکشیم که خاموش بشه

  1. با سلام ، کنترل را با استفاده از روش های تست که در نوشته تعمیر کنترل توضیح دادیم آزمایش کنید در صورتی که کلید روشن و خاموش کنترل سیگنال نداشت باید کنترل شما تعمیر شود. تا زمانی که وضعیت دستگاه مشخص شود تلویزیون را بوسیله کلید های روی پنل خاموش و روشن کنید.

 4. با سلام
  کنترل دستگاه سینما خانگی سامسونگ دو کاره هست وقتی روی تی وی تنظیم میشه چند وقتی هست که کار نمیکنه و با دوربین گوشی امتحان کردم کار کرد و بر روی دستگاه سینما تنظیم میشه کار میکنه با چند تا تلویزیون سامسونگ امتحان کردم کار نکرد ولی سینما خانگی رو روشن میکنه آیا ممکن هست کد یا دکمه مخفی داشته باشه چون بچه به دکمه های دستگاه رو همزمان فشار داده ممنون

 5. با سلام ریموت کنترل ال ای دی سامسونگ ناگهان قطع شد با دوربین موبایل نور مشاهده نشد چربیها را با الکل پاک کردم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. با سلام ، جنس طلق استفاده شده کیفیت لازم را ندارد. در هیچ یک از موارد نصب شده صفحه محافظ در مجموعه رایان چنین مشکلی دیده نشده است.

 6. سلام خوبید کنترل دستگاه دیجیتال از نوع x-vision رو وقتی جلوی دوربین گوشی میگیرم خود به خود نور مادون قرمز میده و حالت عادی نداره چیکار کنم ؟

  1. با سلام ، ریموت را جلوی تلویزیون بگیرید و ببینید چه کاری انجام می شود، همان کلید یکسره شده است مثلا اگر تلویزیون خاموش شود کلید no/off یکسره شده است.

 7. ریموتو تست کردم با دوربین گوشی با فشار دکمه ها چراغ میده خب یعنی خوبه ولی کنترل عمل نمیکنه بفرمایید علت چیه ممنونم

  1. با سلام ، یا فرکانس ریموت تغییر کرده و یا اینکه تلویزیون (یا هر دستگاه دیگری که گیرنده است ایراد دارد). حتی‌المقدور با یک ریموت دیگر تست کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط