تفاوت تعمیرات تلویزیون پروجکشن با سایر تلویزیون‌ها

تعمیر تلویزیون پروجکشن با سایر تلویزیون‌ها تفاوت زیادی دارد. اما قبل از آنکه بخواهیم راجع به تعمیرات تلویزیون پروجکشن و جزئیات آن صحبت کنیم بهتر است کمی با ساختار فنی این تلویزیون‌ها آشنا شویم.

تلویزیون‌هایی که با نام پروجکشن می‌شناسیم در واقع با تکنولوژی (rear projection) کار می‌کنند. سه لامپ مجزا سه تصویر جداگانه به سه رنگ اصلی یعنی سبز، آبی و قرمز می‌سازند. این سه تصویر بوسیله یک آینه از پشت به صفحه نمایش تلویزیون می‌تابد. تکنولوژی پروجکشن امکان ساخت تلویزیون‌های بزرگ را فراهم کرد در عین حال کیفیت تصویر مطلوب این تلویزیون‌ها باعث شد که در زمان خود با استقبال خریداران روبرو شود.

از نظر فنی تلویزیون پروجکشن در واقع سه تلویزیونCRT مجزا است که با هم ادغام شده‌اند. استفاده از این سیستم خاص تولید تصویر در کنار تنظیمات رنگ تلویزیون‌های پروجکشن باعث می‌شود که تعمیر تلویزیون پروجکشن تفاوت زیادی با تعمیر سایر تلویزیون‌ها داشته باشد. تعمیرکار تلویزیون پروجکشن باید به طور کامل با اصول تنظیم رنگ و نور در برندهای مختلف آشنا باشد تا بتواند بعد از تعمیر سخت افزاری تلویزیون، تنظیمات تصویر را به خوبی انجام دهد.

در ادامه همراه با متخصصین تعمیر تلویزیون رایان مشکلات و خرابی‌های پر تکرار در بخش تعمیر برندهای مختلف تلویزیون پروجکشن را بررسی می‌کنیم. در انتها چند آموزش ساده و کاربردی ارائه می‌شود تا بتوانیدبا انجام تنظیمات تصویر تلویزیون پروجکشن، کیفیت آنها را بالا ببرید.

سایه دار شدن یا دو تایی شدن تصویر تلویزیون پروجکشن

قبل از آنکه بخواهیم راجع به تعمیرات تلویزیون پروجکشن و مراحل مختلف عیب یابی و رفع ایراد در آنها صحبت کنیم باید شایع‌ترین ایراد مشترک در بین برندها و مدل‌های مختلف تلویزیون پروجکشن را نام ببریم و توضیح دهیم. این ایراد که با نام خرابی کنورجانس در بخش تعمیرات تلویزیون شناخته می‌شود فقط در تلویزیون‌ پروجکشن ایجاد می‌شود.

علت اصلی ایجاد کنورجانس خرابی قطعات مدار کنورجانس است که وظیفه همگرایی تصاویر را بعهده دارد. این ایراد معمولا به صورت ایجاد سایه‌های سبز و آبی و قرمز در تصویر دیده می‌شود. برای اینکه دلیل ایجاد ایراد سایه دار شدن یا بعبارت دیگر دو تایی شدن تصویر تلویزیون پروجکشن را متوجه شویم بهتر است ابتدا کمی با روش کار تلویزیون پروجکشن آشنا شویم.

تصویر نهایی در تلویزیون پروجکشن از تطابق (روی هم افتادن) سه تصویر ایجاد می‌شود. این 3 تصویر که در 3 لامپ تصویر مجزا تولید می‌شوند به سه رنگ اصلی (سبز ، آبی و قرمز) هستند. این سه تصویر روی یک آینه با هم منطبق و همگرایی شده و از پشت به صفحه اصلی تلویزیون تابانده و قابل مشاهده می‌شوند.

برای همگرایی و تطبیق دقیق رنگها در تلویزیونهای پروجکشن از مدار همگرایی (CONVERGENCE) استفاده می‌شود. مدار کنورجانس با استفاده از سیم پیچ‌های خاصی به نام یوک (YOKE)  رنگها را جابجا کرده و کاملا روی هم منطبق می‌کنند. از کار افتادن و یا ضعف در عملکرد مدار کنورجانس باعث ایجاد ایراد بهم ریختگی رنگ یا همان سایه دار شدن تصویر می‌شود.

قطعات اصلی مدار کنورجانس در اکثر پروجکشن‌ها دو آی سی هستند که به صورت STK ساخته شد‌ه‌اند. این IC ها با شماره‌ها و مشخصات فنی متفاوت در مدارات کنورجانس تلویزیون‌های پروجکشن استفاده شده‌اند. پراستفاده ترین STK ها که در تلویزیون‌های پروجکشن در برندهای مختلف استفاده شده‌اند عبارتند از : STK 392-560  –  STK392- 040  –  STK392-570

تعمیر تلویزیون پروجکشن سامسونگ

بی کیفیت شدن تصویر تلویزیون پروجکشن

یکی دیگر از ایرادهای مهم در تلویزیون‌های پروجکشن کاهش کیفیت یا بعبارت دیگر تار شدن تصویر است. در این ایراد تصویر شفاف نیست و کنتراست خود را از دست داده است. ویژگی اصلی این ایراد این است که به مرور زمان ایجاد شده و اغلب مصرف کنندگان با مقایسه با تصویر تلویزیون‌های دیگر متوجه آن می‌شوند.

عواملی که باعث کاهش کیفیت تصویر تلویزیون پروجکشن می‌شود عبارتند از :

  • افت کیفی لامپ‌های تصویر تلویزیون پروجکشن
  • بهم ریختگی تنظیمات مدار کنورجانس تلویزیون پروجکشن
  • ایجاد گرد و غبار روی قطعاتی که تصویر را منعکس می‌کنند

ایراد بی کیفیت شدن تصویر تلویزیون پروجکشن تا حدودی قابل رفع است. تنظیمات مدار کنورجانس و تنظیمات رنگ تلویزیون پروجکشن سونی را می‌توان انجام داد. همچنین بعلت الکتریسته ساکنی که داخل تلویزیون پروجکشن وجود دارد گرد و غبار زیادی داخل این تلویزیون‌ها جمع می‌شود. با رفع این گرد و غبار تصویر تا حدود زیادی احیا می‌شود. اما افت کیفیت تصویر اگر بعلت ضعیف شدن لامپ‌های تصویر تلویزیون باشد قابل تعمیر نخواهد بود.

افزایش کیفیت تصویر تلویزیون پروجکشن

در بخشی از مراحل تولید تصویر در تلویزیون پروجکشن، تصویر بوسیله سه لامپ تصویر روی آینه خاصی تابانده می شود. این سه لامپ تصویر دارای سه عدسی بزرگ برای فوکوس تصویر هستند. به مرور زمان عدسی‌های روی این سه لامپ تصویر و آینه انعکاس گرد و غبار گرفته و باعث تار شدن تصویر تلویزیون پروجکشن می‌شود. اگر تلویزیون پروجکشن دارید لازم است حداقل سالی یکبار این بخش را تمیز کنید.

برای افزایش کیفیت تصویر تلویزیون پروجکشن ابتدا باید قاب پشتی تلویزیون را باز کنید. بعد از باز کردن کابینت پشت تلویزیون می‌توانید سه لامپ تصویر و عدسی خارجی را ببینید. ابتدا گرد و غبار روی لامپ‌ها را با پارچه خشک تمیز کنید. سپس از یک پارچه نیمه مرطوب برای تمیز کردن بیشتر عدسی‌ها استفاده کنید. آینه انعکاس که در بالای لامپ‌های تصویر قرار دارد را هم به همین روش تمیز کنید.

تعمیر تلویزیون پروجکشن سونی

مهمترین نکته در بخش تعمیر تلویزیون پروجکشن سونی وجود عیب یاب داخلی در این تلویزیون‌ها است. وجود این مدار عیب یابی داخلی باعث می‌شود وقتی یکی از بخش‌های تلویزیون پروجکشن سونی دچار خرابی می‌شود تلویزیون پس از روشن شدن مجددا خاموش می‌شود. در این حالت برای آگاهی مصرف کننده و تعمیرکار تلویزیون، چراغ پاور جلوی تلویزیون شروع به چشمک زدن می‌کند.

تعداد چشمک زدن چراغ جلوی تلویزیون سونی محدوده خرابی و قطعالت معیوب تلویزیون سونی را مشخص می‌کند. تعداد چشمک زدن تلویزیون سونی یک تعداد ثابت است که پشت سرهم تکرار می‌شود. مثلا تعداد 10 چشمک و یا 6 چشمک و با مکث 2 ثانیه‌ای بین سیکل‌ها پشت سر هم تکرار می‌شود. در صورت مواجهه با چشمک زدن چراغ جلوی تلویزیون پروجکشن سونی باید تعداد چشمک‌ها را به دقت شمارش کرده و به جدول عیب یابی تلویزیون مراجعه کنیم.

جدول عیب یابی تلویزیون پروجکشن سونی

سیستم عیب یابی تلویزیون سونی دارای یک جدول راهنما است. با مراجعه به جدول ارور تلویزیون سونی می‌توانید با داشتن تعداد چشمک ایراد معادل آن را متوجه شوید. این سیستم عیب یابی مسیر تعمیر تلویزیون پروجکشن سونی را تا حد زیادی آسان‌تر می‌کند. جدول ارور تلویزیون سونی در ابتدای نقشه فنی هر مدل قابل دسترسی است. روش دیگری که می‌توانید به منوی عیب یابی تلویزیون سونی دسترسی پیدا کنید ورود به منوی مخفی تلویزیون سونی است.

برای دسترسی به منوی عیب یابی تلویزیون سونی باید به این روش عمل کنید. ابتدا تلویزیون را در حالت استندبای قرار دهید. سپس کلیدهای زیر را پشت سرهم و یکنواخت فشار دهید :

Display  +  5  +  ( -CH )  +  Power On

اگر کلیدها را به درستی و با سرعت لازم پشت سرهم فشار داده باشید تلویزیون سونی شما روشن شده و منوی عیب یابی تلویزیون ظاهر می‌شود. در منوی عیب یابی تلویزیون سونی در سمت چپ ایرادهای مختلف و در مقابل آن تعداد چشمک مرتبط با هر ایراد درج شده است. در سمت راست منو شمارشگر چشمک‌ها وجود دارد. زمانی که این شمارشگر 0 باشد یعنی این تعداد چشمک فعال نشده است.

ایرادهای شایع در مدل‌های مختلف تلویزیون پروجکشن سونی

جدول ارور تلویزیون سونی برای هر مدل به صورت اختصاص طراحی می‌شود. اما اگر نگاهی کلی به این جدول در مدل‌های مختلف بیندازیم می‌بینیم که تعدادی از انها به صورت مشترک در مدل‌های مختلف تکرار شده است. بر این اساس مشکلات شایع در بین تلویزیون‌های پروجکشن سونی عبارتند از :

 

مدل تلویزیون تعداد چشمک قطعات معیوب
KP-FX43M91 6 چشمک خرابی بخش کنورجانس – پاور
KP-FX432M91 6 چشمک خرابی بخش پاور
KP-FX432M91 10 چشمک خرابی مدار هایولتاژ

 

ویدئو زیر یک تلویزیون پروجکشن سونی مدل KP-FX432M91 را نشان می‌دهد. وقتی تلویزیون را روشن می‌کنیم ابتدا تلویزیون روشن شده و چراغ سبز رنگ در زمان روشن شدن اولیه شروع به چشمک زدن می‌کند. در طول این مدت زمان حتی صدای تلویزیون هم شنیده می‌شود. اما در ادامه تلویزیون خاموش شده و لامپ پاور تلویزیون 10 بار چشمک می‌زند.

 

تعمیر تلویزیون پروجکشن سامسونگ

شرکت سامسونگ در زمان تولید تلویزیون‌های پروجکشن در اوج قدرت خود در بخش تولید و فروش تلویزیون در سطح جهانی قرار داشت. کیفیت مطلوب در کنار قیمت مناسب و تنوع مدل‌ها باعث شد تا تلویزیون‌های پروجکشن سامسونگ با استقابل خریداران مواجه شود. بر اساس آمار بخش تعمیرات، ایرادهای شایع در مجموعه تعمیر تلویزیون پروجکشن سامسونگ عبارتند از :

  1. روشن نشدن تلویزیون و چشمک زدن چراغ پاور
  2. سایه دار شدن تصویر تلویزیون پروجکشن سامسونگ
  3. قطع شدن تصویر پروجکشن سامسونگ
  4. جمع شدن تصویر تلویزیون از کناره ها

روشن نشدن تلویزیون پروجکشن سامسونگ

اولین ایرادی که باید در مجموعه تعمیر تلویزیون پروجکشن سامسونگ به آن بپردازیم روشن نشدن است. روشن نشدن تلویزیون پروجکشن سامسونگ ممکن است به چند صورت ایجاد شود. ممکن است لامپ پاور روشن شود اما هیچ عکس‌العملی در مقابل روشن کردن نشان ندهد. ممکن است زمانی که تلویزیون را روشن می‌کنیم لامپ پاور چشمک بزند اما تلویزیون روشن نشود. نسبت به این که چه قطعه‌ای در تلویزیون خراب شده است ممکن است ایراد ظاهری روشن نشدن تلویزیون متفاوت باشد.

قطعاتی که معمولا خرابی آنها باعث روشن نشدن تلویزیون پروجکشن سامسونگ می‌شود عبارتند از :

  1. خرابی قطعات مدار هایولتاژ
  2. معیوب شدن قطعات  مدار کنورجانس
  3. سوختن قطعات بخش پاور

 

تعمیر تلویزیون پروجکشن سامسونگ

سایه دار شدن تصویر تلویزیون پروجکشن سامسونگ

این ایراد معمولا به صورت ایجاد سایه‌های سبز و آبی و قرمز در تصویر دیده می‌شود. این ایراد مختص تلویزیون‌های پروجکشن است و در تکنولوژیهای دیگر تولید تلویزیون ایجاد نمی‌شود. برای اینکه دلیل ایجاد ایراد سایه دار شدن یا بعبارت دیگر دو تایی شدن تصویر تلویزیون پروجکشن را متوجه شویم بهتر است ابتدا کمی با روش کار تلویزیون پروجکشن آشنا شویم.

تصویر نهایی در تلویزیون پروجکشن از تطابق (روی هم افتادن) سه تصویر ایجاد می‌شود. این 3 تصویر که در 3 لامپ تصویر مجزا تولید می‌شوند به سه رنگ اصلی (سبز ، آبی و قرمز) هستند. این سه تصویر روی یک آینه با هم منطبق شده و از پشت به صفحه اصلی تلویزیون تابانده و قابل مشاهده می‌شوند.

برای تطابق دقیق رنگها در تلویزیونهای پروجکشن از مدار همگرایی (CONVERGENCE) استفاده می‌شود. مدار کنورجانس با استفاده از سیم پیچ‌های خاصی به نام یوک (YOKE)  رنگها را جابجا کرده و کاملا روی هم منطبق می‌کنند. از کار افتادن و یا ضعف در عملکرد مدار کنورجانس باعث ایجاد ایراد بهم ریختگی رنگ یا همان سایه دار شدن تصویر می‌شود.

 

تعمیر تلویزیون پروجکشن سامسونگ

قطع شدن تصویر تلویزیون پروجکشن سامسونگ

ایرادی دیگری که در بحث تعمیر تلویزیون پروجکشن سامسونگ باید بررسی کنیم قطع شدن تصویر است. در این ایراد تصویر تلویزیون قطع می‌شود اما پخش صدا و سایر عملکردهای تلویزیون مانند تعویض کانال و … به طور طبیعی انجام می‌شود.

ایراد قطع شدن تصویر تلویزیون پروجکشن معمولا بعلت خرابی تعدادی از قطعات مدار هوریزنتال ایجاد می‌شود. در رفع این ایراد باید دقت شود که همه قطعات معیوب و نیمه معیوب تعویض شود. چون ممکن است تعدادی قطعه نیمه خراب وجود داشته باشد و عدم تعویض آنها باعث برگشت ایراد بعد از مدتی شود.

جمع شدن تصویر تلویزیون پروجکشن سامسونگ

آخرین ایرادی که در بحث تعمیر تلویزیون پروجکشن سامسونگ ممکن است با آن مواجه شویم جمع شدن کناره های تصویر است. این ایراد معمولا به صورت قوس برداشتن سمت چپ و راست تصویر تلویزیون ایجاد ظاهر می‌شود. به همین دلیل این ایراد را در مجموعه تعمیرات تلویزیون با نام east/west نامگذاری کرده‌اند. در مجموعه تعمیرات تلویزیون‌های پروجکشن ایراد east/west فقط در تلویزیون‌های سامسونگ دیده می‌شود.

صاف (FLAT) بودن صفحه نمایش باعث می‌شود که تصویر ایجاد شده در لامپ‌های تصویر از دو طرف جمع شده باشد. یک مدار تقویت کننده این ایراد را در تلویزیون‌های CRT و پروجکشن رفع می‌کند. در صورت از کار افتادن و یا ضعف در عملکرد این مدار تصویر تلویزیون به صورت هلالی جمع شده (قوس دار) دیده می‌شود.

 

تعمیر تلویزیون پروجکشن سامسونگ

تنظیمات رنگ تلویزیون پروجکشن سامسونگ

همانطور که گفتیم تصویر تلویزیون پروجکشن نیاز به ایجاد همگرایی دارد. برای این که 3 تصویر ایجاد شده در 3 لامپ تصویر تلویزیون پروجکشن کاملا منطبق بر یکدیگر شوند از مدار کنورجانس کمک گرفته می شود. سیم پیچ های خاصی در اطراف لامپ تصویر قرار داده می‌شود و با کنترل جریان آنها اشعه ایجاد شده بوسیله لامپ تصویر در جای درست خود هدایت می شود.

برای تنظیم کنورجانس تلویزیون پروجکشن سامسونگ ابتدا باید به بخش سرویس کنورجانس وارد شوید. برای این منظور ابتدا دکمه mute را روی کنترل دستگاه فشار داده و سپس عدد 183 را وارد کنید. اگر عملیات درست انجام شده باشد منوی خاصی ظاهر می شود که می توانید سه رنگ اصلی را انتخاب و با استفاده از مدار شطرنجی شکل ظاهر شده آن را تنظیم کنید.

سه رنگ سبز ، آبی و قرمز بوسیله اعدا 7 ، 8 و 9 انتخاب می شوند و سپس بوسیله کلیدهای + و – ولوم و کانال می توانید در محورهای افقی و عمودی آنها را حرکت دهید. تنظیم دقیق بخش کنورجانس که به صورت نرم افزاری انجام می شود حتما باید در انتهای تعمیر تلویزیون پروجکشن سامسونگ انجام شود که در نوشته ای دیگر به تفضیل به آن می‌پردازیم. از این تنظیم می‌توانید برای بهبود کیفیت تصویر در فواصل زمانی سه ماه یکبار استفاده کنید.

تعمیر تلویزیون پروجکشن سامسونگ

تعمیر تلویزیون پروجکشن پاناسونیک

مشکلات شایع در تلویزیون‌های پروجکشن پاناسونیک با تلویزیون‌های پروجکشن برندهای دیگر مشترک است. مشکلاتی مانند روشن نشدن و یا دو تایی شدن تصویر. اما ایراد دیگری وجود دارد که به صورت اختصاصی فقط در تلویزیون‌های پروجکشن پاناسونیک ایجاد می‌شود و می‌تواند منشاء بسیاری از ایرادهای دیگر باشد. این ایراد در بخش تعمیرات تلویزیون پروجکشن با نام روغن ریزی تلویزیون پروجکشن پاناسونیک شناخته می‌شود.

در تلویزیون‌های پروجکشن برای خنک کردن لامپ‌های تصویر از روش خاصی استفاده می‌شود. روی لامپ‌ها یک لنز برای فکوکوس تصویر قرار می‌گیرد. بین این لنز و لامپ را با روغن خاصی پر می‌کنند. وجود این روغن باعث کاهش گرمای لامپ تصویر تلویزیون شده و در انعکاس بهتر تصویر تاثیر دارد. روغن استفاده شده در لامپ تصویر تلویزیون پروجکشن پاناسونیک دو ویژگی دیگر نیز دارد اول این که رسانا است و دوم این که خاصیت اسیدی و خورندگی بالایی دارد.

وجود خاصیت خورندگی و اسیدی روغن لامپ تصویر تلویزیون پاناسونیک به مرور زمان باعث آسیب دیدن اتصالات و نشت روغن می‌شود. روغن خارج شده از لامپ تصویر روی مدارات مختلف تلویزیون می‌ریزد و به تناسب قطعاتی که آلوده می‌شود ایرادهای مختلفی در تلویزیون پروجکشن پاناسونیک ظاهر می‌شود. رسانا بودن روغن باعث می‌شود بین قطعات مختلف اتصالی ایجاد شود و خورندگی آن باعث می‌شود حتی اگر تلویزیون روشن نشود قطعات به صورت فیزیکی آسیب ببینند.

 

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ