تعمیر تلویزیون سونی با ایراد 2 چشمک

تعمیر تلویزیون سونی با ایراد 2 چشمک موضوع این نوشته است. اما قبل از آن باید بدانیم که موضوع چشمک زدن تلویزیون سونی چیست، چرا اتفاق می افتد و چه تاثیری در پروسه تعمیر تلویزیون سونی دارد؟ در ادامه همراه متخصصین تعمیر تلویزیون رایان به این سوالات پاسخ می‌دهیم.

علت روشن نشدن تلویزیون سونی چیست؟

روشن نشدن تلویزیون سونی همراه با چشمک زدن چراغ پاور بعلت خرابی یکی از قطعات و فعال شدن عیب یاب داخلی تلویزیون است. تلویزیون های سونی مجهز به سیستم عیب یاب داخلی هستند. در صورت ایجاد ایراد و خرابی در قطعات مختلف تلویزیون، این سیستم فعال شده و شروع به کار می کند.

سیستم عیب‌یاب داخلی تلویزیون سونی (self diagnose) بر عملکرد صحیح بخش‌های مختلف تلویزیون نظارت می‌کند. اگر هر از این قسمت‌ها مانند برد پاور، تیکان، مین برد دچار خرابی شوند، سیستم عیب یاب متوجه می‌شود. وقتی یکی از بخش‌های یک تلویزیون دچار خرابی شود تلویزیون دیگر قابل استفاده نخواهد بود. در این حالت باید تلویزیون را خاموش کرده و برای تعمیر تلویزیون خود اقدام کنیم. سیستم عیب یاب داخلی تلویزیون سونی همین کار را برای شما انجام می‌دهد.

چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون سونی نشانه چیست؟

چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون سونی نشان دهنده ایجاد خرابی یکی از قطعات تلویزیون است. با فعال شدن سیستم عیب یاب داخلی تلویزیون سونی و با تحریک سیستم کنترل، تلویزیون خاموش می شود. در این حالت برای آگاهی از محدوده خرابی قطعات معیوب، چراغ پاور شروع به چشمک زدن می‌کند. چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون سونی یک تعداد ثابت است که پشت سر هم تکرار می‌شود. تعداد چشمک‌های لامپ پاور تلویزیون سونی محدوده خرابی و قطعات معیوب تلویزیون را مشخص می‌کند.

بعد از هر سیکل چشمک یک مکث 2 ثانیه ای وجود دارد. بعبارات دیگر یک تعداد چشمک زده می‌شود، دو ثانیه مکث می‌کند و مجدد همان تعداد را تکرار می‌کند. تعداد چشمک ها با محدوده خرابی و قطعات معیوب رابطه دارد. یعنی هر تعداد چشمک مشخص کننده یک ایراد و یا خرابی یکی از بخش های تلویزیون است. تعداد چشمک های تلویزیون سونی بین 2 تا 22 چشمک متغیر است.

در نقشه فنی تلویزیون های سونی جدولی وجود دارد که تعداد چشمک ها و ایراد معادل آنها در آن قید شده است. این جدول عیب یابی برای هر مدل به صورت اختصاصی طراحی می‌شود. اما بعضی ایرادها به صورت مشترک در آنها دیده می‌شود. مثلا 5 بار چشمک زدن تلویزیون سونی در اکثر مدل‌های تلویزیون سونی نشان دهنده خرابی برد تیکان و صفحه نمایش یا همان پنل تلویزیون است.

2 بار چشمک زدن تلویزیون سونی نشانه چیست؟

اولین تعداد چشمک هایی که در یک تلویزیون سونی ممکن است دیده شود 2 چشمک است. 2 بار چشمک زدن تلویزیون سونی در تلویزیون CRT و پروجکشن نشان دهنده خرابی بخش افقی (Horizental) و درعموم مدل‌های (LCD و LED) نشان دهنده خرابی برد پاور است.

برد پاور در تلویزیون وظیفه تامین ولتاژ کار و تغذیه قسمت های مختلف تلویزیون را بعهده دارد. ورودی برد پاور ولتاژی بین 110 تا 240 ولت است. برد پاور معمولا دارای چند خروجی مختلف با دامنه و جریان ( ولتاژ و آمپر) متفاوت است که همانطور که گفتیم قسمت ها و قطعات مختلف تلویزیون را تغذیه می‌کند.

وقتی یکی از ولتاژهای خروجی برد پاور تلویزیون سونی قطع شود تغذیه یک یا چند بخش مختل می‌شود. در این حالت تلویزیون به درستی کار نخواهد کرد. در این حلت سیستم عیب یاب تلویزیون فعال می‌شود و تلویزیون خاموش می‌شود. پس از خاموش شدن تلویزیون چراغ پاور 2 بار چشمک می‌زند، دو ثانیه مکث می‌کند و مجدد 2 بار چشمک می‌زند. چشمک زدن تلویزیون سونی تا زمانی که تلویزیون را از برق جدا کنید ادامه خواهد داشت.

تعمیر تلویزیون سونی با ایراد 2 چشمک (CRT – Projection)

در تلویزیون های CRT بعنوان اولین تلویزیون هایی که در آنها از سیستم عیب یاب داخلی استفاده شد و پس از آن تلویزیون های پروجکشن تعداد 2 چشمک برای خرابی برد هوریزنتال استفاده شده است. بخش هریزنتال (Horizental) اصلی ترین مدار تلویزیون بعد از برد پاور است. مدار هوریزنتال وظیفه تامین های ولتاژ و بایاس یوک افقی را بعهده دارد.

در تلویزیون های سی آر تی سونی معمولا خرابی مدار هوریزنتال که همراه با سوختن درایور اصلی این بخش همراه است باعث ایجاد دو چشمک می شود. در واقع 2 چشمک یکی از ایرادهای شایع در تلویزیون های CRT سونی بحساب می‌آمد.

در تلویزیون پروجکشن به دلیل وجود سه لامپ تصویر جریان بالاتری نسبت به تلویزیون CRT در بخش هوریزنتال داریم. به دلیل تغییراتی که در تلویزیون پروجکشن سونی داده شد ایراد 2 چشمک در آنها به ندرت دیده می‌شود.

تعمیر تلویزیون سونی با ایراد 2 چشمک (LCD – LED)

در عموم تلویزیونهای ال سی دی و ال ای دی سونی 2 بار چشمک زدن تلویزیون بمعنای ایجاد خرابی در برد پاور تلویزیون در نظر گرفته شده است. همانطور که گفتیم وظیفه برد پاور تامین ولتاژ کار و تغذیه بردهای مختلف تلویزیون است.

در تلویزیون های LCD و LED سونی برد پاور به صورت مجزا طراحی می‌شود. از دید تعمیر تلویزیون سونی می‌توان برد پاور را به دو بخش تقسیم کرد 1. بخش استندبای 2. بخش اصلی

وقتی تلویزیون را به برق می‌زنیم بخش استندبای پاور شروع به کار می‌کند و ولتاژ استندبای تامین می‌شود. ولتاژ استندبای بخش سیستم کنترل تلویزیون را روشن می‌کند. با روشن شدن بخش سیستم کنترل، تلویزیون به حالت آماده به کار (استندبای) درمی‌آید. در این حالت می توانیم کلید پاور تلویزیون را بزنیم تا روشن شود.

با ایجاد فرمان پاور سستم کنترل تلویزیون فرمان راه‌اندازی بخش اصلی برد پاور را صادر می‌کند. اگر در یکی از خروجی‌های ولتاژ بخش اصلی پاور ضعف ایجاد شود یا به طور کلی این ولتاژ قطع شود، تلویزیون سونی 2 بار چشمک می‌زند.

برای تعمیر تلویزیون سونی با ایراد دو چشمک باید مدارات مختلف تامین ولتازهای مختلف را تفکیک کنیم. سپس قطعات هر مدار را به صورت جداگانه تست و عیب یابی کنیم. اگر شما تلویزیون سونی دارید که دچار ایراد 2 چشمک شده است می‌توانید برای تعمیر تلویزیون سونی خود از متخصصین تعمیر تلویزیون رایان کمک بگیرید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ