اگر تلویزیون ال جی شما خراب شده است یا نمی‌توانید از آن استفاده کنید باید بدانید اولین قدم برای رفع اشکال دریافت مشاوره دقیق از یک متخصص تعمیر تلویزیون است. در این نوشته ابتدا ایرادهای مختلفی که ممکن است در تلویزیون ال جی با آنها مواجه شوید را بررسی می‌کنیم و راه حل مناسب برای هر ایراد را توضیح می‌دهیم. با متخصصین تعمیر تلویزیون ال جی گروه رایان تی وی همراه باشید.

شایع‌ترین علل خرابی تلویزیون ال جی چیست؟

با توجه به آمار تعمیر تلویزیون ال جی شایع‌ترین ایرادهایی که ممکن است در تلویزیون ال جی با آنها مواجه شوید عبارتند از :

 1. روشن نشدن تلویزیون
 2. کم نور شدن صفحه تلویزیون (قطع شدن تصویر)
 3. قطع و وصل شدن تصویر
 4. سیاه شدن صفحه تلویزیون
 5. آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی
 6. فراموشی رمز تلویزیون ال جی
 7. خط عمودی در تلویزیون ال جی
 8. شکستن صفحه نمایش تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون ال جی

بیشتر بخوانید : تعمیر تلویزیون سامسونگ

 

1.علت روشن نشدن تلویزیون ال جی

روشن نشدن تلویزیون یک معنای کلی است که علت‌های زیادی می‌تواند داشته باشد. اگر با روشن نشدن تلویزیون ال جی خود مواجه شدید قبل از آنکه برای تعمیر تلویزیون اقدام کنید ابتدا تلویزیون را به دقت بررسی کنید. ممکن است ایراد به شکلی باشد که خودتان بتوانید آن را رفع کنید.

 • در مواجهه با روشن نشدن تلویزیون ابتدا باید دقت کنید که وقتی تلویزیون را به برق می‌زنید لامپ پاور آن روشن می‌شود یا خیر؟
 • اگر لامپ پاور تلویزیون روشن نمی‌شود ابتدا پریز و یا محافظ برق را چک کنید. در صورت نیاز تلویزیون را به صورت مستقیم به پریز دیگری وصل کنید.
 • روشن شدن لامپ پاور تلویزیون نشان دهنده این است که برق وارد تلویزیون می‌شود، پس در این حالت لازم نیست اتصالات برق ورودی تلویزیون را بررسی کنید.
 • قدم بعدی در مواجهه با تلویزیونی که روشن نمی‌شود، بررسی عکس‌العمل تلویزیون موقع فرمان روشن شدن است. ممکن است وقتی دکمه پاور تلویزیون را فشار می‌دهید لامپ پاور شروع به چشمک زدن کند اما تلویزیون روشن نشود. اگر در زمان روشن کردن تلویزیون چراغ پاور چشمک نزتد ممکن است دکمه پاور و یا کنترل تلویزیون معیوب شده باشد.

اگر با وجود بررسی همه این موارد باز هم تلویزیون شما روشن نمی‌شود، تلویزیون شما دچار خرابی داخلی شده است. در این حالت باید با متخصصین تعمیر تلویزیون ال جی تماس بگیرید.

2. علت کم نور شدن تلویزیون ال جی چیست؟

ایراد دیگری به به صورت شایع در آمار تعمیر تلویزیون ال جی دیده می‌شود، ایرادهای مرتبط با کم نور شدن یا همان قطع شدن تصویر تلویزیون است. قبل از آنکه بخواهیم به عیب یابی این ایراد بپردازیم ابتدا باید با بخش بک لایت و وظیفه آن در تلویزیون آشنا شویم. ایجاد اشکال و خرابی در بخش بک لایت به یکی از ایرادهای شایع در مجموعه تعمیرات تلویزیون تبدیل شده است. برند ال جی هم با توجه به فروش بالای تلویزیون بالاترین آمار خرابی در مجموعه تعمیر بک لایت تلویزیون را دارد.

1.2.بک لایت تلویزیون چیست؟

در تلویزیون‌های ال ای دی و ال سی دی تصویر ایجاد شده در صفحه نمایش تاریک بوده و قابل دیده شدن نیست. برای اینکه تصویر قابل مشاهده شود نیاز به نور پس زمینه (بک لایت) داریم. در واقع ساختار تلویزیون های ال ای دی به این صورت است که بک لایت یا نور زمینه در پشت صفحه نمایش تولید شده و باعث دیده شدن تصویر می شود.

بک لایت در تلویزیون‌های ال سی دی بوسیله لامپ‌های فلورسنت و در تلویزیون‌های ال ای دی توسط لامپ‌های ال ای دی تولید می‌شوند. در واقع تلویزیون‌های ال ای دی که امروز می‌شناسیم همان تلویزیون‌های ال سی دی هستند که در بخش تولید بک لایت آنها بجای فلورسنت از دیودهای نورانی استفاده شده است.

نکته مهم در مورد تعمیر بک لایت این است که: هر ایرادی که در کیفیت بک لایت ایجاد شود به طور مستقیم در تصویر تلویزیون تاثیر می‌گذارد. مثلا اگر نصف لامپ‌های بک لایت در یک تلویزیون روشن نشود نیمی از تصویر تلویزیون کم نور و سیاه می‌شود.

2.2.نشانه های خرابی بک لایت تلویزیون ال جی

اولین قدم در مواجهه با خرابی بک لایت تلویزیون ال جی و اقدام برای تعمیر آن، تشخیص دقیق ایراد است. در ادامه علائم خرابی بک لایت را به شما می‌گوییم اما بدانید بهترین راهنمایی برای تشخیص ایراد بک لایت، آشنایی با نحوه کارکرد آن است.

شایع‌ترین نشانه‌های ظاهری خرابی بک لایت تلویزیون ال جی عبارتند از :

 1. قطع شدن تصویر تلویزیون در حالیکه صدا دارد
 2. ظاهر شدن لوگوی اولیه و سپس قطع شدن تصویر
 3. تاریک شدن بخشی از تصویر تلویزیون
 4. قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون و یا به اصطلاح پرپر زدن یا چشمک زدن تصویر تلویزیون
 5. ایجاد نقاط نورانی در تصویر تلویزیون
 6. ایجاد نقاط تاریک در تصویر تلویزیون
 7. آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی

سیاه شدن قسمتی از تصویر تلویزیون ال جی

بیشتر بخوانید : ترفندهای ساده برای افزایش عمر بک لایت تلویزیون

 

3.2.علت قطع شدن تصویر تلویزیون ال جی در حالیکه صدا دارد چیست؟

شایع‌ترین نشانه ظاهری خرابی بک لایت که در مجموعه تعمیر تلویزیون ال جی با آن مواجه می‌شویم قطع شدن تصویر تلویزیون است. در این حالت سایر عملکردهای تلویزیون مانند پخش صدا و یا تعویض شبکه‌ها به درستی انجام می‌شود. قطع شدن تصویر تلویزیون ال جی می‌تواند دلایل دیگری غیر از خرابی بک لایت داشته باشد. اگر با قطع شدن تصویر تلویزیون ال جی مواجه شدید برای اطمینان از خرابی بک لایت می‌توانید از روش‌های آزمایش بک لایت استفاده کنید.

ساده‌ترین روش در این بخش ایجاد نور مصنوعی بک لایت است. می‌توانید نور اتاق را کم کنید. سپس با استفاده از چراغ قوه موبایل به صفحه نمایش تلویزیون نور بتابانید. در این حالت باید یک تصویر ضعیف دیده شود. در صورت دیده شدن این تصویر ضعیف می‌توانید اطمینان حاصل کنید که بک لایت تلویزیون شما معیوب شده است.

تشخیص خرابی بک لایت تلویزیون

4.2.علت ظاهر شدن لوگوی اولیه و قطع شدن تصویر تلویزیون ال جی چیست؟

ایراد ظاهری دیگری که در بخش تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی دیده می‌شود ظاهر شدن لوگوی اولیه و سپس قطع شدن تصویر است. در این ایراد وقتی تلویزیون را روشن می‌کنیم برای یک تا چند ثانیه لوگوی الجی نمایش داده می‌شود. اما پس از آن بجای این که تصویر اصلی تلویزیون ظاهر شود، صفحه نماش سیاه می‌شود.

حالا که با نحوه عملکرد بک لایت تلویزیون آشنا شده‌اید می‌توانید تشخیص دهید که این حالت یکی از نشانه‌های خرابی بک لایت است. وقتی تعدادی از لامپ‌های بک لایت تلویزیون میسوزد باعث می‌شود که بک لایت به صورت ناقص روشن شود. در این حالت پس از استارت اولیه، بک لایت قطع می‌شود.

3.علت قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون ال جی چیست؟

نشانه‌های ظاهری خرابی بک لایت تلویزیون به عوامل مختلفی بستگی دارد. نوع چینش و مداربندی لامپ‌ها و همچنین کیفیت خرابی آنها از جمله این عوامل است. در تلویزیون‌های اینچ بالا که تعداد لامپ‌های بک لایت زیاد است، آنها را به چند گروه تقسیم می‌کنند و هر دسته جداگانه تغذیه می‌شوند. در این حالت وقتی در یک بخش خرابی ایجاد می‌شود، باقی لامپ‌های سالم برای یک لحظه روشن می‌شوند که به صورت قطع و وصل شدن درهر چند ثانیه یک بار یا چشمک زدن تصویر تلویزیون ظاهر می‌شود.

علت دیگر قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون ال جی نیمه خراب شدن تعدادی از لامپ‌های بک لایت است. در این حالت لامپ‌های معیوب به طور کامل قطع نمی‌شوند و هر چند ثانیه یک بار جریان را از خود عبور می‌دهند.

ایراد قطع و وصل شدن تصویر در تلویزیون‌های ال جی بیشتر از سایر برندها ایجاد می‌شود و در واقع می‌توان گفت این ایراد یکی از ایرادهای کلاسیک در بخش بک لایت تلویزیون ال جی مدل‌هایی مانند 47LB56100 – 47LY340 و چند مدل مشابه است.

4.علت سیاه شدن تصویر تلویزیون ال جی چیست؟

تاریک شدن بخشی از تصویر تلویزیون نشانه ظاهری دیگری است که بعلت خرابی بک لایت تلویزیون ظاهر می‌شود. وقتی تعدادی از لامپ‌های بک لایت می‌سوزد اما باقی لامپ‌ها روشن می‌شود، این حالت ایجاد می‌شود. معمولا در بک لایت‌های شاخه‌ای تاریکی به صورت پراکنده و در بک لایت‌های با ساختار لبه تاریک شدن تصویر به صورت دو نیمه شدن تصویر ظاهر می‌شود.

سوختن تعدادی از لامپ‌های بک لایت تلویزیون باعث می‌شود که فشار بیشتری به برد پاور تلویزیون وارد شود. در صورت مواجهه با این ایراد برای جلوگیری از پیشرفت خرابی و افزایش هزینه تعمیر تلویزیون در اولین فرصت با متخصصین تعمیر تلویزیون ال جی تماس بگیرید.

سیاه شدن قسمتی از تصویر تلویزیون ال جی

5.دلیل ایجاد نقاط نورانی در تصویر تلویزیون چیست؟

نور تولید شده بوسیله لامپ‌های بک لایت تلویزیون متمرکز و مستقیم است. برای این که این نور به صورت ملایم و یکنواخت در سطح تصویر پخش شود از منشورهای خاصی استفاده می‌شود. این منشورها روی لامپ‌ها قرار می‌گیرد و با چسب در محل خود چسبانده می‌شود.

به مرور زمان و در اثر عواملی مانند گرم و سرد شدن تلویزیون، چسب منشورها خاصیت چسبندگی خود را از دست می‌دهد و منشورها جدا می‌شود. در این حالت نور لامپ‌ها به صورت فوکوس و مستقیم به صفحه نمایش تلویزیون می‌تابد و به صورت نقاط نورانی در تصویر دیده می‌شود.

ایجاد نقاط نورانی ایراد خاص بک لایت‌های شاخه‌ای است. در بک لایت لبه از صفحه‌ای به نام دیفیوزر برای پخش یکنواخت و ملایم بک لایت استفاده می‌شود. خرابی صفحه دیفیوزر تلویزیون ایرادهایی مانند نشت نور در تصویر تلویزیون و یا سفید شدن کناره‌های تصویر تلویزیون را ایجاد می‌کند.

ایجاد نقاط نورانی در تصویر تلویزیون ال جی

 

بیشتر بخوانید : تنظیم بک لایت تلویزیون به ساده ترین روش

 

6.آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی

آبی شدن تصویر را باید یکی از نشانه‌های ظاهری خرابی بک لایت تلویزیون ال جی دانست. این ایراد بیشتر در مدل‌های UJ – LJ و UK ظاهر می‌شود. لکه‌های آبی رنگ از یک نقطه شروع شده و به تدریج در تمام سطح تصویر پخش می‌شود. دلیل اصلی آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی تغییر طیف نور لامپ‌های بک لایت تلویزیون از سفید به آبی است.

لامپ‌های بک لایت در حالت عادی نور سفید تولید می‌کنند. در این نوع بک لایت که فقط در تلویزیون‌های ال جی استفاده شده است وقتی لامپ‌های بک لایت نیمه معیوب می‌شوند رنگ نور تولید شده توسط آنها به آبی تغییر می‌کند. با افزایش تعداد لامپ‌های معیوب به تدریج زمینه تصویر به رنگ آبی در خواهد آمد و باعث آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی خواهد شد.

بهترین روش تعمیر تلویزیون ال جی در ایراد آبی شدن تصویر تعویض کامل بک لایت است. قطعه یدکی باید از نوع اصلاح شده و با کیفیت انتخاب شود تا باعث افزایش عمر بک لایت تلویزیون ال جی شود.

آبی شدن تصویر ال جی

جلوگیری از خرابی بخش بک لایت تلویزیون

گفتیم که خرابی بک لایت یکی از ایرادهای شایع در بخش تعمیر تلویزیون ال جی است. در اینجا این سوال پیش می آید که آیا راهی برای جلوگیری از خرابی بخش بک لایت تلویزیون وجود دارد؟ در جواب این سوال باید گفت که بله، برای جلوگیری از خرابی بخش بک لایت تلویزیون می توان به مجموعه‌ای از اقدامات اشاره کرد.

این اقدامات به طور کلی ابتدا باعث جلوگیری از تولید گرما در بخش بک لایت تلویزیون شده و در مرحله بعد گرمای محدود ایجاد شده را دفع می‌کند. به طور کل همه آنها به پایین آمدن استهلاک بخش بک لایت منتهی می شود.

برای افزایش عمر بک لایت و جلوگیری از سوختن آن می‌توان از روش‌های زیر استفاده کرد :

 1. تنظیم و متناسب سازی مقدار بک لایت تلویزیون نسبت به نور محیط
 2. روشن کردن گزینه صرفه جویی در انرژی (energy saving)
 3. خاموش کردن تلویزیون در فواصل زمانی 2 تا 3 ساعت به مدت 10 تا 15 دقیقه

تنظیم بک لایت ال جی

علت ایجاد خط عمودی و افقی در تلویزیون ال جی

تنها علت ایجاد خط عمودی و یا افقی در تصویر تلویزیون، ایجاد اشکال و خرابی در بخش صفحه نمایش تلویزیون و قطعات مرتبط با آن است. در واقع با توجه به ساختار تلویزیون و وظیفه و عملکرد بخش‌های مختلف، خرابی هیچ قطعه‌ای به جز صفحه نمایش تلویزیون نمی‌تواند باعث ایجاد خطوط عمودی و یا افقی شود.

اصلی‌ترین دلایل ایجاد خط عمودی و افقی در تصویر تلویزیون ال جی عبارتند از:

 1. آبخوردگی صفحه نمایش تلویزیون
 2. خرابی فلت های پنل (COF)
 3. ایجاد پیکسل سوختگی
 4. ضربه خوردن صفحه تلویزیون

ایجاد نوار عمودی در تلویزیون

 

بیشتر بخوانید : تعمیر آبخوردگی پنل تلویزیون

 

شکستن صفحه نمایش تلویزیون ال جی

شکستگی صفحه نمایش تلویزیون ال جی را در حالی بعنوان آخرین ایراد بررسی می‌کنیم که بیشترین دلیل مراجعه به مراکز تعمیر تلویزیون ال جی است. شکستگی صفحه نمایش تلویزیون به دلایلی مانند ضربه خوردن و یا تحت فشار قرار گرفتن ایجاد می‌شود. تنها راه حل تعمیر تلویزیون ال جی پنل شکسته تعویض کامل صفحه نمایش است.

صفحه نمایش در تلویزیون‌های ال ای دی و ال سی دی آسیب‌پذیرترین و در عین حال گران‌ترین قطعه تلویزیون است. متاسفانه تبلیغات نادرستی که در بخش فروش تلویزیون در مورد مقاوم بودن این قطعه انجام می‌شود باعث شده تا بسیاری از خریداران مواظبت لازم را در مورد آن بکار نبرند. ضربه خوردن توسط کودکان و یا در زمان جابجایی بیشترین دلیل شکستگی صفحه نمایش تلویزیون در برندهای مختلف است. ایجاد خطوط عمودی و افقی اصلی‌ترین نشانه ظاهری شکستگی صفحه نمایش تلویزیون است چرا که از داخل اتفاق می‌افتد و در اغلب موارد حتی زمانی که تلویزیون خاموش است قابل تشخیص نیست.

برای مراقبت از صفحه نمایش تلویزیون از روش‌هایی مانند نصب محافظ و یا قرار دادن تلویزیون در محل مناسب و استفاده از کمربندهای ایمنی استفاده کنید. چون قیمت صفحه نمایش تلویزیون در مدل‌هایی که دسترسی به قطعه یدیکی وجود دارد بین 60 تا 80 درصد ارزش کلی تلویزیون را شامل می‌شود. شاید به همین دلیل است که اغلب مراجعین این بخش بعد از مدتی تحقیق در مورد تعویض پنل شکسته تلویزیون به فکر خرید تلویزیون جدید می‌افتند.

عیب یابی تلویزیون ال جی

در ادامه بررسی ایرادهای مختلف، برخی از مدل‌ها که در آمار بخش تعمیر تلویزیون ال جی با ایرادهای خاص شناخته می‌شوند را ذکر کرده و روش تعمیر هر ایراد را توضیح می‌دهیم:

1.تعمیر تلویزیون ال جی مدل LN

32LN5400 – 32LN5440 – 32LN540 – 42LN540 – 42LN5420 – 42LN54400 – 50LN540 و …

سری LN یکی از معروفترین مدل‌های تلویزیون ال جی است که به دلیل قیمت مناسب و در عین حال کیفیت مطلوب تصویر با استقبال خریداران مواجه شد.

شایع‌ترین ایرادهایی که در آمار تعمیر تلویزیون ال جی مدل LN دیده می‌شود عبارتند از:

1.1.قطع شدن تصویر تلویزیون به علت خرابی بک لایت

خرابی بک لایت در تلویزیون ال جی مدل LN معمولا به این صورت ظاهر می‌شود که وقتی تلویزیون را روشن می‌کنیم برای یک لحظه لوگوی ال جی نمایش داده می‌شود اما پس از آن تصویر قطع می‌شود. در این حالت پخش صدا ادامه دارد و سایر عملکردهای تلویزیون مانند تعویض کانال به طور طبیعی انجام می‌شود.

2.1.روشن نشدن تلویزیون

وقتی تلویزیون را به برق می‌زنیم چراغ پاور تلویزیون روشن می‌شود اما با فرمان پاور هیچ عکس‌العملی نشان نمی‌دهد و ثابت است. این ایراد در تلویزیون ال جی مدل LN معمولا به دلیل خرابی مین برد تلویزیون ایجاد می‌شود.

3.1.خاموش و روشن شدن تلویزیون بعد از مدتی کار کردن

وقتی تلویزیون را روشن می‌کنیم به طور طبیعی روشن می‌شود اما پس از مدتی کار کردن و به اصطلاح گرم شدن تلویزیون خودبخود خاموش و پس از چند لحظه روشن می‌شود. این ایراد در مدل LN معمولا به دلیل خرابی برد پاور ظاهر می‌شود.

بک لایت تلویزیون ال جی 42LN

ویدئو آموزشی : تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی 42LB

 

2.تعمیر تلویزیون ال جی مدل LB

32LB552V – 32LB56100 – 32LB551 – 42LB552 – 42LB56100GI – 42LB58200 – 42LB58300 – 47LB56100GI – 47LB62300GI – 47LB65200 – 47LB5610 – 50LB58200 – 55LB5900 – 60LB56100 – 60LB5610

اگر بگوییم سری LBپرفروش‌ترین تلویزیون ال جی طی 10 سال گذشته است اشتباه نکرده‌ایم. کیفیت بالای ساخت در کنار ظرافت‌های طراحی و کیفیت تصویر در این آمار موثر بوده است.

پرتکرارترین ایرادهایی که در تعمیر تلویزیون ال جی مدل LB ایجاد می‌شود عبارتند از:

1.2.قطع شدن تصویر

به علت خرابی بک لایت ایجاد می‌شود. قطع شدن تصویر تلویزیون ال جی مدل LB معمولا به این حالت است که وقتی تلویزیون را روشن می‌کنیم لوگوی اولیه ال جی ظاهر می‌شود اما پس از آن تصویر سیاه می‌شود.

2.2.قطع و وصل شدن تصویر (چشمک زدن هر چند ثانیه یکبار)

به علت نیمه خراب شدن لامپ‌های بک لایت ایجاد می‌شود. قطع و وصل شدن تصویر در تلویزیون ال جی مدل 47LB زیاد دیده می‌شود.

3.2.سیاه شدن بخشی از تصویر تلویزیون

وقتی تعدادی از لامپ‌های بک لایت به صورت اتصال کوتاه درمی‌آیند، روشن نمی‌شوند اما سایر لامپ‌های سالم به طور طبیعی روشن شده و کار می‌کنند. در این حالت در محل لامپ‌های خاموش در تصویر تلویزیون سیاهی ابر مانند ایجاد می‌شود.

 

بک لایت ال جی 42LB

3.تعمیر تلویزیون ال جی مدل LS

42LS57000 – 42LS3400 – 42LS46000 و …

به غیر از ویژگی‌های فنی، مهم‌ترین شاخصه مدل LS که آن را در بخش تعمیرات تلویزیون ال جی شاخص می‌کند، استفاده از بک لایت لبه (Edge) و از نوع یک طرفه در آن است. در عین حال شایع‌ترین ایرادی هم که در این مدل ایجاد می‌شود مربوط به خرابی همین قطعه است که به صورت قطع شدن تصویر تلویزیون بعد از مدتی کار کردن ظاهر می‌شود.

وقتی تلویزیون را روشن می‌کنیم به طور طبیعی روشن می‌شود اما پس از مدتی تصویر تلویزیون قطع می‌شود. مهم‌ترین دلیل خرابی بک لایت مدل LS را باید حرارت بالای ان دانست. تراکم بالای لامپ‌ها و حرارت زیادی که تولید می‌کنند باعث خرابی انها می‌شود. در بک لایت‌های یک طرفه لازم است لامپ‌ها با توان بالاتری کار کنند تا بتوانند تمام مساحت تصویر را روشن کنند.

 

4.تعمیر تلویزیون ال جی مدل LM

42LM66100 – 42LM76100 – 42LM62000 – 47LM66100 – 47LM76100 – 47LM86000 – 55LM86000 و …

سری LM را باید یکی از پرچمداران ال جی دانست. کیفیت بالای ساخت در کنار ویژگی بدون قاب بودن (Frameless) بودن زیبایی خاصی به این مدل داده است.

شایع‌ترین ایرادهایی که در تلویزیون ال جی مدل LM ممکن است با آنها مواجه شوید عبارتند از:

1.4قطع شدن تصویر بعد از مدتی کار کردن طبیعی تلویزیون

در تمام ورژن های این سری مانند LM66100 ، LM76100 از بک لایت (Edge) یکطرفه که در پایین دستگاه قرار گرفته استفاده شده است. لامپ‌های بک لایت به دو شاخه چپ و راست تقسیم می‌شوند و وقتی در یکی از بخش‌ها خرابی ایجاد می‌شود باعث قطع شدن و سیاه شدن تصویر تلویزیون بعد از چند دقیقه می‌شود.

2.4.دو نیمه شدن تصویر

معمولا به علت تفاوت در مقدار بک لایت در دو طرف تصویر و یا اشکال در عملکرد صفحه نمایش تلویزیون، ظاهر می‌شود.

3.4.روشن نشدن تلویزیون

معمولا لامپ قرمز پاور به صورت ثابت روشن می‌ماند و یا ممکن است چشمک بزند، اما تلویزیون روشن نمی‌شود. خرابی مین برد اصلی‌ترین دلیل ایجاد روشن نشدن تلویزیون ال جی مدل LM است.

4.4.ایجاد خطوط عمودی در تصویر تلویزیون

بیشترین دلیل ایجاد خطوط عمودی در تلویزیون ال جی مدل LM، ایجاد آبخوردگی در صفحه نمایش است. ورود آب و یا مایعات به صورت رسانا باعث ایجاد اتصالی در فلت‌های پنل و آسیب دیدگی آنها و برد آدرس تلویزیون شده و ایرادهایی مانن ایجاد خطوط عمودی در تصویر تلویزیون ظاهر می‌شود.

 

5.تعمیر تلویزیون ال جی مدل LJ – UJ

42UJ634 – 42UJ635 – 42UJ6200 – 42UJ6300 – 43UJ69000 – 49UJ651 – 49UJ634 – 49UJ670 و …

آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی شایع‌ترین ایرادی است که در این چند مدل ایجاد می‌شود. این ایراد به مرور زمان ظاهر می‌شود یعنی در ابتدا لکه‌های پراکنده در تصویر ظاهر می‌شود و به مرور زمان تمام تصویر با زمینه آبی رنگ دیده می‌شود.

در توضیح این ایراد باید بگوییم که عموم لامپ‌های بک لایت دارای طیف‌های مختلف نور سفید هستند، در واقع با تابش نور سفید به صفحه نمایش است که رنگ‌های مختلف ایجاد شده در پیکسل‌ها به شکل صحیح دیده می‌شوند. لامپ‌های بک لایت در این مدل‌ها زمانی که خراب می‌شوند بجای اینکه مانند سایر تلویزیون‌ها بسوزند و روشن نشوند، نور آنها از سفید به آبی متمایل به بنفش تغییر می‌کند. این تغییر رنگ نور زمینه باعث تغییر رنگ تصویر تلویزیون ال جی شده و تمام تصاویر با تم آبی دیده می‌شود.

آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی

6.تعمیر تلویزیون ال جی مدل سری LW

42LW57000 – 42LW65100 – 47LW57000 – 47LW65100 – 47LW95000

خرابی مین برد شایع‌ترین ایراد در این سری است که معمولا به صورت روشن نشدن تلویزیون ظاهر می‌شود.

نشانه‌های خرابی مین برد تلویزیون ال جی مدل LW عبارتنست از :

 1. روشن نشدن تلویزیون
 2. چشمک زدن لامپ پاور و روشن نشدن تلویزیون ال جی
 3. ماندن تصویر روی لوگوی اولیه ال جی
 4. بهم ریختگی رنگها
 5. قطع شدن ورودی HDMI

مهمترین علت خرابی مین برد مدل LW57000، بالا بودن حرارت آی سی CPU است. قطعه سی پی یو به تناسب وظایف مختلفی که دارد، گرمای زیادی تولید می‌کند که به دلیل مناسب نبودن قطعه خنک کننده به خوبی دفع نشده و باعث خرابی مین برد تلویزیون ال جی می‌شود.

تعمیر تلویزیون ال جی مدل LW57000 در مجموعه رایان با دو راهکار تعمیر و یا تعویض مین برد انجام می‌شود:

در بخش تعمیر مین برد، قطعه معیوب رفع ایراد شده و سپس سعی می‌شود با اقدامات اصلاحی مانند نصب فن تبادل هوا میزان حرارت آن کنترل شود. اگر تعمیر مین برد به طور اصولی انجام شود و در کنار آن از موارد اصلاحی دفع حرارت به درستی و با دقت استفاده شود، می‌توان از دستگاه با کیفیت اصلی استفاده کرد.

تعویض مین برد با قطعه آکبند و اصلاح شده اقدام دیگری است که برای  انجام می‌شود. در جدید، نقطه ضعف برد اصلی رفع شده است و در عین حال دارای امکانات جدید مانند دیجیتال داخلی و امکان اتصال به اینترنت است.

تعمیر مین برد تلویزیون ال جی مدل LW

 

ویدئو آموزشی : تعمیر مین برد تلویزیون ال جی LW57000

 

تعمیر تلویزیون پلاسما ال جی

تلویزیون پلاسما همیشه جزء تولیدات ال جی بوده است و به همین دلیل تعمیر تلویزیون پلاسما ال جی از شاخه‌های مهم در بخش تعمیر تلویزیون ال جی بشمار می رود. ساختار و تکنولوژی تلویزیون های پلاسما با تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی متفاوت است و به موازات آن تعمیرات تلویزیون پلاسما هم اسلوب و پروسه کاملا متفاوتی نسبت به آنها دارد.

اصلی‌ترین تفاوت تلویزیون‌های ال سی دی و ال ای را باید در ساختار پنل و عدم وجود نور زمینه در تلویزیون پلاسما دانست. عدم وجود بک لایت در تلویزیون پلاسما باعث می‌شود که سطح سیاهی بالاتری در تصویر ایجاد شود اما ساختار پنل تلویزیون پلاسما و نوع عملکرد آن باعث ایجاد توان تلفاتی بالا و تولید گرمای بسیار زیاد نسبت به تلویزیون‌های ال سی دی و مخصوصا ال ای دی در آنها می‌شود. این حرارت اصلی‌ترین دلیل استهلاک بالاتر تلویزیون پلاسما نسبت به سایر تلویزیون‌ها است.

در تلویزیون پلاسما دو برد Y Main و X Main وظیفه شارژ و دشارژ پنل را بعهده دارند. توان تلفاتی بالای قطعات آنها باعث می‌شود که گرمای بیشتری در آنها تولید شود و معمولا اولین خرابی در تلویزیون پلاسما در این دو قطعه ایجاد می‌شود. ساختار عمومی تلویزیون‌های پلاسما به شکلی است که با خرابی قطعات دو برد Y و X تلویزیون روشن نمی‌شود.

تعمیر تلویزیون پلاسما ال جی

روشن نشدن تلویزیون پلاسما ال جی

در تلویزیون پلاسما دو برد Y Main و X Main وظیفه شارژ و دشارژ پنل را بعهده دارند. توان تلفاتی بالای قطعات در این دو بخش باعث شده که گرمای بیشتری در آنها تولید شود و معمولا اولین خرابی در تلویزیون پلاسما در این دو قطعه ایجاد می‌شود. ساختار عمومی تلویزیون‌های پلاسما به شکلی است که با خرابی قطعات دو برد Y و X تلویزیون روشن نمی‌شود. به همین دلیل است که شایع‌ترین خرابی تلویزیون‌های پلاسما، روشن نشدن تلویزیون است.

نشانه‌های ظاهری خرابی تلویزیون پلاسما معمولا به شکل روشن نشدن ظاهر می‌شود. وقتی دستگاه را روشن می‌کنیم لامپ پاور شروع به چشمک زدن می‌کند، حتی صدای رله‌های داخلی (تیک تیک) هم شنیده می‌شود. اما بجای ظاهر شدن تصویر دوباره چراغ استندبای قرمز می‌شود.

تعمیر برد Y و X تلویزیون پلاسما ال جی

بدیهی است که بهترین روش تعمیر تلویزیون پلاسما در هنگام خرابی بردهای Y و X، تعویض آنها است. اما با توجه به محدودیت‌های مختلف واردات قطعات و از سوی دیگر قیمت برد Y و X تلویزیون پلاسما این تعویض امکان پذیر نباشد. در این زمان می‌توان از روش تعمیر بجای تعویض استفاده کرد.

برای تعمیر برد Y و X تلویزیون پلاسما ال جی، امکانات کارگاهی لازم است و همچنین بردها بعد از انجام مجموعه مراحل تعویض قطعات لازم است مدت زمانی تحت آزمایش و تست قرار بگیرند. پس ابتدا لازم است که تلویزیون به کارگاه تعمیرات حمل شود.

در بیشتر تلویزیون های پلاسما خرابی دو برد X و Y که همراه با اتصال کوتاه قطعات در طبقات مختلف همراه است. ابتدا همه قطعات خراب شناسایی و سپس با نمونه سالم جایگزین می‌شوند. تعمیرکاران تلویزیون در این بخش از روش‌های نخصصی برای عیب یابی تلویزیون استفاده می‌کنند.

 

جلوگیری از ایجاد خرابی در تلویزیون های پلاسما

یکی از دلایل اصلی خرابی قطعات الکترونیکی، گرما است. قطعاتی که توان مصرفی بالاتری دارند، گرمای بیشتری تولید می‌کنند و این حرارت یکی از دلایل خرابی زودهنگام آنهاست. در بردهای X و Y تلویزیون پلاسما هم گرمای بیشتری نسبت به سایر قطعات تولید می‌شود و همه اقداماتی که برای جلوگیری از خرابی تلویزیون پلاسما توصیه می‌شود مبتنی بر کاهش تولید گرما و دفع بهتر آن است.

مجموعه مواردی که می تواند به جلوگیری از ایجاد خرابی در تلویزیون های پلاسما به ما کمک کند عبارتند از :

 1. انتخاب میزان پایین تر از روشنایی صفحه نمایش تلویزیون و تنظیم آن با میزان نور محیطی
 2. انتخاب حالت صرفه جویی انرژی (energy saving)
 3. خاموش کردن تلویزیون در فواصل زمانی 2 تا 3 ساعت به مدت 10 تا 15 دقیقه
 4. ایجاد تهویه مناسب برای تلویزیون

گروه تخصصی رایان نمایندگی تعمیر تلویزیون ال جی

مجموعه تخصصی رایان بعنوان نمایندگی رسمی سرویس و خدمات پس از فروش تلویزیون ال جی آمادگی دارد خدمات تعمیر تلویزیون ال جی در انواع مدل های LED ، LCD ، Plasma و انواع سیستم های صوتی، تعمیر سینمای خانگی، تعمیر دی وی دی پلیر ال جی را توسط متخصصین مجرب در کوتاهترین زمان ممکن در سراسر تهران بزرگ ارائه دهد.

خدمات ویژه رایان در بخش تعمیرات تلویزیون ال جی عبارتند از :

 • مشاوره با متخصصین تعمیرات و تعیین هزینه تقریبی تمیرات
 • اعزام کارشناس در کمتر از 2 ساعت سراسر تهران بزرگ
 • حمل و نقل دستگاه به کارگاه و برگشت، نصب و تنظیم دستگاه پس از تعمیر
 • ضمانت کتبی 6 ماهه خدمات

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ