طی دهه گذشته شرکت ال جی به بزگترین تولید کننده لوازم صوتی و تصویری تبدیل شده است. در بخش خدمات پس از فروش و تعمیر تلویزیون هم به موازات افزایش فروش، تعمیر تلویزیون ال جی هم شرایط ویژه و جدیدی پیدا کرده است.

اگر بخواهیم ایراد و خرابی یک تلویزیون را مشخص کنیم و یا راجع به مشکل با متخصصین تعمیرات مشاوره داشته باشیم ابتدا باید مدل کد دستگاه و ایراد دقیق آن را مشخص کنیم. در بخش مدل کد تلویزیون های ال جی ، عبارت مدل تلویزیون با اینچ دستگاه شروع می شود و در پی آن تکنولوژی ساخت و سال تولید دستگاه قید می شود. مدل کد تلویزیون های ال جی از فرمول خاصی پیروی می کند که در تصویر زیر مشاهده می کنید و بر اساس آن می توانید بر اساس کد مدل دستگاه اطلاعات زیادی در مورد دستگاه بدست آورید:

 

تعمیر تلویزیون ال جی

 

 

تعمیر تلویزیون ال جی LCD

با توجه به آمار ورودی مجموعه تعمیر تلویزیون ال جی می توان گفت ال سی دی های ال جی یکی از کم ایرادترین دستگاه ها در بین برندهای مختلف تلویزیون های ال سی دی است. استفاده از قطعات با کیفیت و طراحی مهندسی در عموم این تلویزیون ها باعث شده که عیوب متداولی که در برندهای دیگر به سادگی ایجاد می شود در تلویزیون های ال سی دی ال جی به ندرت دیده شود و عموم ایرادهایی که در این تلویزیون ها دیده می شود مربوط به استهلاک دستگاه در گذشت زمان می شود که امری است طبیعی.

ایرادهای متداول در بین تلویزیون های ال سی دی ال جی عبارتند از:

 1. روشن نشدن تلویزیون

 2. قطع شدن تصویر تلویزیون ال جی

 3. هنگ کردن تلویزیون پس از مدتی کار کردن

 4. قطع شدن صدای تلویزیون

 5. سیاه شدن تصویر تلویزیون ال جی

با توجه به بالا رفتن عمر تلویزیون های ال سی دی بهتر است پروسه تعمیرات آنها در محیط‌های کارگاهی انجام شود. این کار باعث می‌شود مراحل عیب یابی و رفع ایراد با دقت بالاتری انجام شود. از دیگر مزایای تعمیر تلویزیون در محیط کارگاهی چک و تست ودر صورت نیاز تنظیم سایر قطعات تلویزیون است. بسیاری از ایرادهای لوازم صوتی و تصویری از نکات کوچک شروع می‌شود و بسیاری از آنها قابل پیشگیری هستند.

تعمیر تلویزیون ال جی LED

همانطور که در ابتدای نوشته گفتیم طی چند سال گذشته ال جی به پرفروشترین برند در بین تلویزیون های ال ای دی تبدیل شده است و ایجاد برخی ایرادهای اپیدمی در بین این تلویزیون ها باعث شده است تا تعمیر تلویزیون ال جی led  اهمیت ویژه ای در مجموعه تعمیرات تلویزیون پیدا کند.

متداولترین ایرادها در بین تلویزیون های ال ای دی ال جی عبارتند از :

 1. خرابی بک لایت تلویزیون ال جی

 2. سیاه شدن تصویر تلویزیون ال جی

 3. مشکل خاموش و روشن شدن تلویزیون ال جی

 4. شکستگی پنل تلویزیون

 5. روشن نشدن تلویزیون

 6. قطع شدن صدای تلویزیون

 

ایراد بک لایت در تعمیر تلویزیون ال جی

ساختار تلویزیون های ال ای دی به این صورت است که نور بک لایت یا زمینه در پشت صفحه نمایش تولید شده و باعث دیده شدن تصویر می شود. نور بک لایت بوسیله لامپ های ال ای دی تولید و صفحات فیلتر که روی لامپ ها قرار می گیرند باعث می شود تا نور لامپ ها به صورت یکنواخت دیده شود. بدیهی است که هر نوع ایراد در تولید نور بک لایت به تصویر منتقل می شود مثلا خاموشی تعدادی از لامپ ها باعث قطع شدن نور بک لایت در آن بخش شده و به تناسب میزان تاریکی همان بخش از تصویر تلویزیون هم تاریک تر (نسبت به بخش های سالم تصویر) دیده خواهد شد.

متداولترین ایرادهای ظاهری خرابی بک لایت تلویزیون ال جی عبارتند از :

 1. قطع شدن تصویر تلویزیون در حالیکه صدا دارد

 2. ظاهر شدن لوگوی اولیه و قطع شدن تصویر

 3. تاریک شدن بخشی از تصویر تلویزیون

 4. قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون و یا به اصطلاح پرپر زدن یا چشمک زدن تصویر تلویزیون

 5. ایجاد نقاط نورانی در تصویر تلویزیون

 6. ایجاد نقاط تاریک در تصویر تلویزیون

تشخیص خرابی بک لایت تلویزیون ال جی

اولین قدم در مواجهه با خرابی بک لایت تلویزیون ال جی برای تعمیر آن تشخیص دقیق ایراد است. بهترین راهنمایی برای تشخیص ایراد بک لایت، آشنایی با نحوه کارکرد آن است. همانطور که گفتیم بک لایت در پشت تصویر ایجاد می شود و باعث قابل دیده شدن تصویر می شود. پس تصویر وجود دارد حتی وقتی بک لایت تلویزیون قطع می‌شود. وقتی بک لایت تلویزیون قطع می شود تصویر سیاه و صفحه تلویزیون تاریک می شود اما تصویر وجود دارد. در این حالت اگر نور دستی (با استفاده از چراغ قوه گوشی) به صفحه تلویزیون تابانده شود، تصویر به صورت ضعیف قابل دیدن است.

بک لایت تلویزیون اگر به طور کامل قطع شود، تصویر به طور کامل سیاه می شود اما اگر بخشی از لامپ‌های بک لایت خاموش شوند در همان بخش از تصویر تاریکی و سیاهی ایجاد می‌شود. همچنین ممکن است لامپ‌های بک لایت نیمه خراب شوند. در این حالت هر چند لحظه یک بار نور بک لایت قطع و وصل می‌شود. در این حالت خرابی بک لایت تصویر به صورت چشمک زن یا پرپر زدن درمی‌آید.

برای پخش بهتر نور لامپهای بک لایت (در بک لایت‌های دایرکت یا شاخه‌ای) منشورهای خاصی روی لامپ‌ها قرار میگیرد. این منشورها نور لامپ‌های ال ای دی که به صورت تیز و متمرکز است را پخش و ملایم می‌کند. اگر منشور لامپها جدا شود نور به صورت مستقیم به صفحات فیلتر می‌تابد و به صورت نقطه نورانی یا هاله سفید در تصویر دیده می‌شود. چسب منشور لامپهای بک لایت تلویزیون به دلیل گرما به مرور زمان جدا می‌شود.

جلوگیری از خرابی بخش بک لایت تلویزیون

با همه توضیحاتی که راجع به خرابی بک لایت و شایع بودن آن در تعمیر تلویزیون ال جی ارائه شد در اینجا این سوال پیش می آید که آیا راهی برای جلوگیری از خرابی بخش بک لایت تلویزیون وجود دارد؟ در جواب این سوال باید گفت که بله. برای جلوگیری از خرابی بخش بک لایت تلویزیون می توان به مجموعه ای از اقدامات اشاره کرد.

این اقدامات به طور کلی ابتدا باعث جلوگیری از تولید گرما در بخش بک لایت تلویزیون شده و در مرحله بعد گرمای محدود ایجاد شده را دفع می‌کند. به طور کل همه آنها به پایین آمدن استهلاک بخش بک لایت منتهی می شود. در ادامه این اقدامات پیشگیرانه را نام برده و به طور خلاصه توضیح میدهیم :

اصلاحیه بک لایت ال جی

موثرترین اقدام در بخش پیشگیری از خرابی بخش بک لایت تلویزیون انجام اصلاحیه بخش بک لایت است.

اصلاحیه بک لایت عبارتست از تغییرات مداری در بخش تامین ولتاژ بک لایت تلویزیون برای کاهش مقدار مشخصی از این ولتاژ برای کم کردن میزان استهلاک بخش بک لایت و جلوگیری از خرابی مجدد آن. در عموم موارد انجام اصلاحیه در مدل های مختلف یک یا چند قطعه جابجا یا تغییر ظرفیت داده و باعث کاهش حدود 5 تا 10 درصدی ولتاژ بک لایت می شود تا ضمن حفظ کیفیت تصویر عمر مفید لامپ ها افزایش یابد.

عموم مصرف کنندگان بدلیل نیاز به صرف هزینه و باز شدن تلویزیون تمایل چندانی به انجام این اصلاحیه قبل از ایجاد ایراد و خرابی تلویزیون نشان نمی دهند در حالیکه هزینه انجام این اصلاحیه بسیار پایین تر از هزینه تعمیر تلویزیون ال جی در صورت ایجاد خرابی بخش بک لایت خواهد بود.

کاهش مقدار نور زمینه در منو تنظیمات

یکی دیگر از اقداماتی که باعث افزایش طول عمر بخش بک لایت تلویزیون می شود کاهش مقدار نور بک لایت در منوی تنظیمات است. این کاهش از طریق تغییر در دو گزینه قابل انجام است :

 1. کاهش نور زمینه (بک لایت) با کاهش گزینه مستقیم آن در منوی تنظیمات تصویر
 2. کاهش نور زمینه (بک لایت) با روشن کردن گزینه صرفه جویی در انرژی (energy saving)

 

در کنار موارد بالا که به طور مستقیم در افزایش طول عمر بخش بک لایت تلویزیون موثر است، خاموش کردن تلویزیون در فواصل زمانی 2 تا 3 ساعت بمدت 15 دقیقه و همچنین کنترل گرمای تلویزیون بعنوان راه های افزایش طول عمر کلی دستگاه و جلوگیری از نیاز به تعمیر تلویزیون ال جی، در افزایش طول عمر بخش بک لایت هم موثر است

بک لایت تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون ال جی LED

در ادامه به بررسی تعمیرات تلویزیون ال جی به تفکیک مدل و ایرادهای شایع در هر مدل می پردازیم:

خرابی تلویزیون ال جی مدل LED 4600 ، LED 5600

ریبوت (reboot) شدن که در تعمیرات تلویزیون به معنای روشن شدن و خاموش شدن متوالی تلویزیون است یکی از ایرادهای اپیدمی در این سری است که معمولا تلویزیون پس از نمایش لوگوی ال جی مجددا خاموش و دوباره روشن می شود و پی در پی این روال ادامه پیدا می کند. علت این ایراد خرابی مین برد تلویزیون است که در صورت عدم دستکاری و انجام تعمیرات اشتباه مین برد این تلویزیون ها که کمیاب هم هست، قابل تعمیر است.

ایراد دیگری که در این سری زیاد دیده می شود مربوط به افزایش جریان مصرفی بخش بک لایت تلویزیون است و باعث فعال شدن مدار حفاظتی دستگاه شده و نور تلویزیون قطع می شود. بخش بک لایت این تلویزیون ها از چهار بخش تشکیل می شود که پس از عیب یابی می توان برای تعدیل هزینه تعمیر تلویزیون ال جی فقط بخش معیوب را تعویض کرد.

ایرادهای تلویزیون ال جی مدل LW

این مجموعه از تلویزیون های ال جی بیشتر با ایراد مین برد تلویزیون و با نشانه های روشن نشدن تلویزیون و ماندن در حالت استندبای ، روشن شدن تلویزیون و ماندن روی لوگوی ال جی شناخته می شود که در مواردی در مراحل ابتدایی ظهور ایراد با بهم ریختگی تصویر همراه است.

قطعه سی پی یو در مین برد این مدل از تلویزیون های ال جی حرارت زیادی تولید می کند و متناسب نبودن خنک کنندگی آن نیز مزید بر علت شده و باعث می شود که این قطعه و در واقع کاکرد صحیح مین برد با مشکل مواجه شود. در صورت عدم دستکاری اشتباه قطعه معیوب یعنی مین برد که به علت همین ایراد جزء قطعات کمیاب هم شده است بطور اصولی و با هزینه منطقی قابل تعمیر است.

خرابی تلویزیون ال جی مدل LN

معروفترین تلویزیون در بخش تعمیر تلویزیون ال جی است که عمدتا با ایراد در بخش بک لایت و قطع شدن تصویر که مشخصه اصلی این ایراد است شناخته می شود.

سوختن تعدادی از لامپهای ال ای دی در بخش بک لایت این تلویزیون باعث قطع شدن تصویر و در واقع دیده نشدن تصویر می شود و همانطور که در بخش تعمیر تلویزیون ال جی سری ln مفصل به آن پرداخته ایم مراحل تعمیر آن شامل تعویض لامپ های خراب و نیمه خراب این مجموعه و تنظیمات ظریف و مهم آن و همچنین انجام اصلاحیه در برد پاور تلویزیون برای جلوگیری از ایجاد مجدد ایراد است.

 

تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی مدل LN

تعمیر تلویزیون ال جی مدل LB

این سری از تلویزیون های ال جی هم در تمامی ورژن ها دارای ایراد در بخش بک لایت است و به مانند سری LN باید پروسه تعمیر بک لایت تلویزیون روی آن انجام شود. لامپ های ال ای دی بخش بک لایت این سری دارای ظرافت بیشتری نسبت به سری LN است و در هنگام تعمیر تلویزیون ال جی دقت بیشتری را برای انجام صحیح کار طلب می کند. در برخی از مدل های این مجموعه مانند سری LB69000 بطور ویژه از قطعات بسیار با کیفیت تری نسبت به سایر ورژن ها استفاده شده و در کنار آن پنل  frameless دستگاه زیبایی آن را دوچندان کرده است.

خرابی در تلویزیون ال جی مدل LA

در این سری از تلویزیون های ال جی از قطعات بخش بک لایت سری LN استفاده شده که باعث می شود ایراد اپیدمی مجموعه LN در این سری هم تکرار شود و طبیعتا شرایط تعمیر تلویزیون ال جی در سری هم به مانند سری LN شامل تعویض قطعات معیوب بخش بک لایت به همراه انجام اصلاحیه در برد پاور تلویزیون است.

خرابی تلویزیون ال جی مدل LM

در تمام ورژن های این سری مانند LM66100 ، LM76100 از بک لایت edge یکطرفه که در پایین دستگاه قرار گرفته استفاده شده است که در صورت خرابی بخش بک لایت که در این تلویزیون ها گاها ایجاد می شود باعث می شود برای انجام تعمیر تلویزیون نیاز به تعویض کلی این قطعه باشد.

آبخوردگی پنل تلویزیون یکی دیگر ایرادهایی است که هر چند ایرادی است که توسز مصرف کننده ایجاد می شود اما بعلت تعدد آن در این مجموعه به آن اشاره می کنیم.

اهمیت آبخوردگی پنل تلویزیون در این سری بیشتر به آن علت است که از برد t con در این تلویزیون استفاده نشده و قطعات این برد به مین برد تلویزیون منتقل شده که باعث می شود در اثر آبخوردگی این تلویزیون ها مین برد آسیب دیده و در بیشتر موارد نیاز به تعویض داشته باشد.

خرابی تلویزیون ال جی مدل LS

تنها در یک سری از تلویزیون های ال ای دی ال جی از بک لایت لبه و یکطرفه استفاده شده و آن سری LS است.

قرار گرفتن لامپ های ال ای دی به صورت متراکم روی یک صفحه آلومینیومی که نقش خنک کننده را دارد ویژگی اصلی ساختاری این نوع از بک لایت ها است و گرمای بالایی که در اثر تراکم لامپها ایجاد می شود اصلی ترین عامل افزایش روند استهلاک و ایجاد خرابی در آنهاست.

معمولا خرابی بخش بک لایت در این مدل با قطع شدن تصویر پس از مدتی کارکردن تلویزیون شروع شده و به تدریج این زمان کاهش می یابد.

عموم تعمیرکاران تعویض کامل بک لایت را تنها راه حل تعمیر تلویزیون الجی در این ایراد می دانند اما گاها با بررسی دقیق ایراد و ایجاد شرایط لازم می توان جهت تعمیر قطعه معیوب و جایگزینی آن با قطعه فابریک اقدام نمود.

 

تعمیر تلویزیون پلاسما ال جی

ال جی در بخش تولید تلویزیون های پلاسما محصولات متنوعی را به بازار مصرف ارائه کرده و تعمیر تلویزیون پلاسما ال جی از شاخه های مهم در بخش تعمیر تلویزیون ال جی بشمار می رود.

ساختار و تکنولوژی تلویزیون های پلاسما با تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی متفاوت است.

به موازات آن تعمیرات تلویزیون پلاسما هم اسلوب و پروسه کاملا متفاوتی نسبت به آنها دارد. ساختار ویژه پنل تلویزیون در این تلویزیون ها باعث می شود تا برای بایاس آن نیاز به بردهای پردازنده در محورهای افقی و عمودی باشد که با نام بردهای Y و X شناخته می شوند.

توان مصرفی بالا و حرارت زیادی که در این دو برد تولید می شود که آنها از استهلاک بیشتری نسبت به سایر قطعات دستگاه برخوردار و طبیعتا ضریب احتمال خرابی بیشتری هم دارا باشند.

برد y و x تلویزیون پلاسما ال جی

در بیشتر تلویزیون های پلاسما خرابی دو برد X و Y که همراه با اتصال کوتاه قطعات و در واقع اتصال کوتاه ولتاژهای اصلی برد پاور همراه باشد و به همین دلیل است که در اکثر موارد خرابی این دو برد همراه با روشن نشدن تلویزیون پلاسما باشد.

معمولا در این حالت پس از استندبای دستگاه و اعمال فرمان روشن شدن برد پاور شروع به کار می کند که همراه با ایجاد صدای تیک تیک رله های راه انداز برد است اما همانطور که گفتیم بعلت اتصال کوتاه ولتاژهای اصلی دوباره دستگاه خاموش شده و به حالت استندبای بر می گردد.

انجام تعمیرات این تلویزیون ها از طرف نمایندگی ها فقط با تعویض چشم بسته هر دو برد انجام می شود که معمولا هزینه بالایی داشته و مقرون بصرفه نیست اما در مجموعه رایان با ایجاد بخش تعمیرات تخصصی این بردها هر چند که انجام این بخش از تعمیر تلویزیون در منزل امکانپذیر نیست اما در صورت انجام می توان به مقدار زیادی در هزینه تعمیرات تلویزیون صرفه جوئی کرد. در ادامه تعدادی از مدل های تلویزیون های پلاسمای الجی و ایرادهای متداول در آنها را نام می بریم :

خرابی تلویزیون ال جی پلاسما مدل PX

در این سری از تلویزیون های پلاسمای الجی که با اضافه شدن اعداد بعد از عبارت PX مانند PX1 , PX3 , PX4 و … دسته بندی می شوند در بردهای X و Y  از مجموعه قطعاتی به نام هایبرید استفاده شده که در صورت خرابی باید به صورت یک پکیج و بعنوان یک قطعه تعویض شوند.

ایراد متداول دیگر در این سری از تلویزیون های پلاسمای الجی روشن نشدن و دیر روشن شدن تلویزیون است که معمولا در اثر خرابی در برد پاور دستگاه ایجاد می شود.

خرابی تلویزیون پلاسما ال جی مدل PJ

به مانند عموم تلویزیون های پلاسما، خرابی بردهای Y و X عمده ترین ایراد ایجاد شده در این سری از تلویزیون های پلاسمای ال جی است و کنترل حرارت یکی از نکات مهم در کاهش استهلاک و افزایش عمر مفید دستگاه.

خرابی تلویزیون پلاسما ال جی مدل PA

در این سری هم خرابی بردهای Y و X شایع بوده و در عین حال بدلیل استفاده از قطعات SMD تعمیر بردهای دستگاه معمولا با سختی بیشتری نسبت به سایر مدل ها برخوردار است.

یکی از نکات مهم در بخش تعمیر تلویزیون پلاسما عدم امکان تعمیر پنل این تلویزیون ها است که باعث می شود در صورت ایجاد هرگونه خرابی در این قطعه اصلی تنها راه تعمیر تلویزیون، تعویض کامل پنل باشد.

 

جلوگیری از ایجاد خرابی در تلویزیون های پلاسما

همانطور که در عموم نوشته های مربوط به تعمیر تلویزیون ال جی گفتیم، ساختار قطعات داخلی و نحوه بایاس پنل (صفحه نمایش) در تلویزیون های پلاسما به گونه ای است که گرمای بیشتری نسبت به تلویزیون های ال سی دی و مخصوصا ال ای دی تولید می کند. در کنار پنل تلویزیون های پلاسما که توان مصرفی بالاتری نسبت به تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی ایجاد می کند، عملکرد بردهای y و x بیشترین مقدار حرارت را در تلویزیون های پلاسما تولید می کند.

ولتاژهای با دامنه بالا که برای تغذیه بردهای y و x مورد نیاز است باید بوسیله قطعات با توان مصرفی بالا (که گرمای زیادی تولید می کنند) در برد پاور ساپلای ساخته و کنترل شود. مجموعه این المان ها باعث می شود توان مصرفی تلویزیون های پلاسما (با توجه به سایز و مدل تلویزیون) حتی چند برابر تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی باشد.

در این حالت اگر بخواهیم اصل حرارت بیشتر مساوی با استهلاک بالاتر مجموعه تعمیرات تلویزیون را صادق بدانیم برای جلوگیری از خرابی تلویزیون های پلاسما لازم است که با بکارگیری برخی نکات میزان حرارت تولید شده را کنترل و تا آنجا که می توانیم کاهش دهیم. مجموعه مواردی که می تواند به کاهش تولید حرارت در تلویزیون های پلاسما به ما کمک کند عبارتند از :

 1. انتخاب میزان پایین تر از روشنایی صفحه نمایش تلویزیون و تنظیم آن با میزان نور محیطی
 2. انتخاب حالت صرفه جویی انرژی (energy saving)
 3. خاموش کزدن تلویزیون در فواصل زمانی 2 تا 3 ساعت به مدت 10 تا 15 دقیقه
 4. ایجاد تهویه مناسب برای تلویزیون

نمایندگی تعمیر تلویزیون ال جی

مجموعه تخصصی رایان بعنوان نمایندگی رسمی سرویس و خدمات پس از فروش تلویزیون ال جی آمادگی دارد خدمات تعمیر تلویزیون ال جی در انواع مدل های LED ، LCD ، Plasma و انواع سیستم های صوتی، تعمیر سینمای خانگی، تعمیر دی وی دی پلیر ال جی را توسط متخصصین مجرب در کوتاهترین زمان ممکن در سراسر تهران بزرگ ارائه دهد.

خدمات ویژه رایان در بخش تعمیرات تلویزیون ال جی عبارتند از :

 • مشاوره با متخصصین تعمیرات و تعیین هزینه تقریبی تمیرات
 • اعزام کارشناس در کمتر از 2 ساعت سراسر تهران بزرگ
 • حمل و نقل دستگاه به کارگاه و برگشت، نصب و تنظیم دستگاه پس از تعمیر
 • ارائه گارانتی کتبی 6 ماهه جهت خدمات ارائه شده

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ