تعمیر تلویزیون ال جی

آنچه در این نوشته خواهید خواند

تعمیر تلویزیون ال جی

 

تعمیر تلویزیون ال جی

 

اگر تلویزیون ال جی شما خراب شده است یا نمی‌توانید از آن استفاده کنید باید بدانید اولین قدم برای رفع اشکال دریافت مشاوره دقیق از یک متخصص تعمیر تلویزیون است. در این نوشته ابتدا ایرادهای مختلفی که ممکن است در تلویزیون ال جی با آنها مواجه شوید را بررسی می‌کنیم و راه حل مناسب برای هر ایراد را توضیح می‌دهیم. با متخصصین تعمیر تلویزیون ال جی گروه رایان تی وی همراه باشید.

شایع‌ترین علل خرابی تلویزیون ال جی چیست؟

با توجه به آمار تعمیر تلویزیون ال جی شایع‌ترین ایرادهایی که ممکن است در تلویزیون ال جی با آنها مواجه شوید عبارتند از :

 1. روشن نشدن تلویزیونال جی
 2. قطع شدن تصویر تلویزیون ال جی
 3. چشمک زدن و روشن نشدن تلویزیون ال جی
 4. سیاه شدن قسمتی از صفحه تلویزیون
 5. آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی
 6. فراموشی رمز تلویزیون ال جی
 7. خط عمودی در تلویزیون ال جی
 8. شکستن صفحه نمایش تلویزیون ال جی

 

شایع‌ترین علل خرابی تلویزیون ال جی چیست؟

بیشتر بخوانید: تعمیر تلویزیون سامسونگ

 

علت روشن نشدن تلویزیون ال جی

روشن نشدن تلویزیون یک معنای کلی است که علت‌های زیادی می‌تواند داشته باشد. اگر با روشن نشدن تلویزیون ال جی خود مواجه شدید قبل از آنکه برای تعمیر تلویزیون اقدام کنید ابتدا باید تلویزیون و اتصالات آن را به دقت بررسی کنید. ممکن است ایراد به شکلی باشد که خودتان بتوانید آن را رفع کنید.

 • در مواجهه با روشن نشدن تلویزیون ابتدا باید دقت کنید که وقتی تلویزیون را به برق می‌زنید لامپ پاور آن روشن می‌شود یا خیر؟
 • اگر لامپ پاور تلویزیون روشن نمی‌شود ابتدا پریز و یا محافظ برق را چک کنید. در صورت نیاز تلویزیون را به صورت مستقیم به پریز دیگری وصل کنید.
 • روشن شدن لامپ پاور تلویزیون نشان دهنده این است که برق وارد تلویزیون می‌شود، پس در این حالت لازم نیست اتصالات برق ورودی تلویزیون را بررسی کنید.
 • قدم بعدی در مواجهه با تلویزیونی که روشن نمی‌شود، بررسی عکس‌العمل تلویزیون موقع فرمان روشن شدن است. ممکن است وقتی دکمه پاور تلویزیون را فشار می‌دهید لامپ پاور شروع به چشمک زدن کند اما تلویزیون روشن نشود. اگر در زمان روشن کردن تلویزیون چراغ پاور چشمک نزتد ممکن است دکمه پاور و یا کنترل تلویزیون معیوب شده باشد.

اگر با وجود بررسی همه این موارد باز هم تلویزیون شما روشن نمی‌شود، تلویزیون شما دچار خرابی داخلی شده است. در این حالت باید با متخصصین تعمیرات تلویزیون ال جی تماس بگیرید.

علت قطع شدن تصویر تلویزیون ال جی چیست؟

ایراد دیگری به به صورت شایع در آمار تعمیر تلویزیون ال جی دیده می‌شود، ایرادهای مرتبط با کم نور شدن یا همان قطع شدن تصویر تلویزیون است. قبل از آنکه بخواهیم به عیب یابی این ایراد بپردازیم ابتدا باید با بخش بک لایت و وظیفه آن در تلویزیون آشنا شویم. امروزه ایجاد اشکال و خرابی در بخش بک لایت، به یکی از ایرادهای شایع در مجموعه تعمیرات تلویزیون تبدیل شده است. برند ال جی هم با توجه به فروش بالایی که در بخش  تلویزیون‌های ال ای دی دارد، بالاترین آمار خرابی در مجموعه تعمیر بک لایت تلویزیون را دارا می‌باشد.

بک لایت تلویزیون چیست؟

در تلویزیون‌های ال ای دی و ال سی دی تصویر ایجاد شده در صفحه نمایش تاریک بوده و قابل دیده شدن نیست. برای اینکه تصویر قابل مشاهده شود نیاز به نور پس زمینه (بک لایت) داریم. در واقع ساختار تلویزیون های ال ای دی به این صورت است که بک لایت یا نور زمینه در پشت صفحه نمایش تولید شده و باعث دیده شدن تصویر می شود.

بک لایت در تلویزیون‌های ال سی دی بوسیله لامپ‌های فلورسنت و در تلویزیون‌های ال ای دی توسط لامپ‌های ال ای دی تولید می‌شوند. در واقع تلویزیون‌های ال ای دی که امروز می‌شناسیم همان تلویزیون‌های ال سی دی هستند که در بخش تولید بک لایت آنها بجای فلورسنت از دیودهای نورانی استفاده شده است.

نکته مهم در مورد تعمیر بک لایت این است که: هر ایرادی که در کیفیت بک لایت ایجاد شود به طور مستقیم در تصویر تلویزیون تاثیر می‌گذارد. مثلا اگر نصف لامپ‌های بک لایت در یک تلویزیون روشن نشود نیمی از تصویر تلویزیون کم نور و سیاه می‌شود.

علت قطع شدن تصویر تلویزیون ال جی چیست؟

بیشتر بخوانید : تعمیر تلویزیون پاناسونیک

 

نشانه های خرابی بک لایت تلویزیون ال جی

اولین قدم در مواجهه با خرابی بک لایت تلویزیون ال جی و اقدام برای تعمیر آن، تشخیص دقیق ایراد است. در ادامه علائم خرابی بک لایت را به شما می‌گوییم اما بدانید بهترین راهنمایی برای تشخیص ایراد بک لایت، آشنایی با نحوه کارکرد آن است.

شایع‌ترین نشانه‌های ظاهری خرابی بک لایت تلویزیون ال جی عبارتند از :

 1. قطع شدن تصویر تلویزیون ال جی
 2. سیاه شدن قسمتی از تصویر تلویزیون ال جی
 3. چشمک زدن و روشن نشدن تلویزیون ال جی
 4. ایجاد نقاط نورانی در تصویر تلویزیون ال جی
 5. ایجاد نقاط تاریک در تصویر تلویزیون ال جی
 6. آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی

علت قطع شدن تصویر تلویزیون ال جی چیست؟

 

علت قطع شدن تصویر تلویزیون ال جی در حالیکه صدا دارد چیست؟

شایع‌ترین نشانه ظاهری خرابی بک لایت که در مجموعه تعمیر تلویزیون ال جی با آن مواجه می‌شویم قطع شدن تصویر تلویزیون است. در این حالت سایر عملکردهای تلویزیون مانند پخش صدا و یا تعویض شبکه‌ها به درستی انجام می‌شود. قطع شدن تصویر تلویزیون ال جی می‌تواند دلایل دیگری غیر از خرابی بک لایت داشته باشد. اگر با قطع شدن تصویر تلویزیون ال جی مواجه شدید برای اطمینان از خرابی بک لایت می‌توانید از روش‌های آزمایش بک لایت استفاده کنید.

ساده‌ترین روش در این بخش ایجاد نور مصنوعی بک لایت است. می‌توانید نور اتاق را کم کنید. سپس با استفاده از چراغ قوه موبایل به صفحه نمایش تلویزیون نور بتابانید. در این حالت باید یک تصویر ضعیف دیده شود. در صورت دیده شدن این تصویر ضعیف می‌توانید اطمینان حاصل کنید که بک لایت تلویزیون شما معیوب شده است.

علت قطع شدن تصویر تلویزیون ال جی چیست؟

بیشتر بخوانید: ترفندهای ساده برای افزایش عمر بک لایت تلویزیون

 

علت ظاهر شدن لوگوی اولیه و قطع شدن تصویر تلویزیون ال جی چیست؟

ایراد ظاهری دیگری که در بخش تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی دیده می‌شود ظاهر شدن لوگوی اولیه و سپس قطع شدن تصویر است. در این ایراد وقتی تلویزیون را روشن می‌کنیم برای یک تا چند ثانیه لوگوی ال جی نمایش داده می‌شود. اما پس از آن بجای این که تصویر اصلی تلویزیون ظاهر شود، صفحه نماش سیاه می‌شود.

حالا که با نحوه عملکرد بک لایت تلویزیون آشنا شده‌اید می‌توانید تشخیص دهید که این حالت یکی از نشانه‌های خرابی بک لایت است. وقتی تعدادی از لامپ‌های بک لایت تلویزیون میسوزد باعث می‌شود که بک لایت به صورت ناقص روشن شود. در این حالت پس از استارت اولیه، بک لایت قطع می‌شود.

علت قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون ال جی چیست؟

نشانه‌های ظاهری خرابی بک لایت تلویزیون به عوامل مختلفی بستگی دارد. نوع چینش و مداربندی لامپ‌ها و همچنین کیفیت خرابی آنها از جمله این عوامل است. در تلویزیون‌های اینچ بالا که تعداد لامپ‌های بک لایت زیاد است، آنها را به چند گروه تقسیم می‌کنند و هر دسته جداگانه تغذیه می‌شوند. در این حالت وقتی در یک بخش خرابی ایجاد می‌شود، باقی لامپ‌های سالم برای یک لحظه روشن می‌شوند که به صورت قطع و وصل شدن درهر چند ثانیه یک بار یا چشمک زدن تصویر تلویزیون ظاهر می‌شود.

علت دیگر قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون ال جی نیمه خراب شدن تعدادی از لامپ‌های بک لایت است. در این حالت لامپ‌های معیوب به طور کامل قطع نمی‌شوند و هر چند ثانیه یک بار جریان را از خود عبور می‌دهند.

ایراد قطع و وصل شدن تصویر در تلویزیون‌های ال جی بیشتر از سایر برندها ایجاد می‌شود و در واقع می‌توان گفت این ایراد یکی از ایرادهای کلاسیک در بخش بک لایت تلویزیون ال جی مدل‌هایی مانند 47LB56100 – 47LY340 و چند مدل مشابه است.

علت سیاه شدن تصویر تلویزیون ال جی چیست؟

تاریک شدن بخشی از تصویر تلویزیون نشانه ظاهری دیگری است که بعلت خرابی بک لایت تلویزیون ظاهر می‌شود. وقتی تعدادی از لامپ‌های بک لایت می‌سوزد اما باقی لامپ‌ها روشن می‌شود، این حالت ایجاد می‌شود. معمولا در بک لایت‌های شاخه‌ای تاریکی به صورت پراکنده و در بک لایت‌های با ساختار لبه تاریک شدن تصویر به صورت دو نیمه شدن تصویر ظاهر می‌شود.

در صورت مواجهه با این ایراد برای جلوگیری از پیشرفت خرابی و افزایش هزینه تعمیر تلویزیون در اولین فرصت با متخصصین تعمیر تلویزیون ال جی تماس بگیرید.

علت سیاه شدن تصویر تلویزیون ال جی چیست؟

بیشتر بخوانید: تعمیر تلویزیون سونی

دلیل ایجاد نقاط نورانی در تصویر تلویزیون چیست؟

علت ظاهر شدن نقاط نورانی در تصویر تلویزیون ال جی که عمدتا در مدل‌های دارای بک لایت Direct (شاخه‌ای) با آن مواجه می‌شویم جدا شدن منشور لامپ‌ها است. این ایراد در اکثر مواقع بعد از جابجایی تلویزیون ظاهر می‌شود.

نور تولید شده بوسیله لامپ‌های بک لایت تلویزیون متمرکز و مستقیم است. برای این که این نور به صورت ملایم و یکنواخت در سطح تصویر پخش شود از منشورهای خاصی استفاده می‌شود. این منشورها روی لامپ‌ها قرار می‌گیرد و با چسب در محل خود چسبانده می‌شود. به مرور زمان و در اثر عواملی مانند گرم و سرد شدن تلویزیون، چسب منشورها خاصیت چسبندگی خود را از دست می‌دهد و منشورها جدا می‌شود. در این حالت نور لامپ‌ها به صورت فوکوس و مستقیم به صفحه نمایش تلویزیون می‌تابد و به صورت نقاط نورانی در تصویر دیده می‌شود.

همانطور که گفتیم ایجاد نقاط نورانی، ایراد خاص بک لایت‌های Direct (شاخه‌ای) است. در بک لایت Edge (لبه) این ایراد به شکل دیگری ظاهر می‌شود. در این نوع بک لایت از صفحه‌ای به نام دیفیوزر برای پخش یکنواخت و ملایم بک لایت استفاده می‌شود.

دلیل ایجاد نقاط نورانی در تصویر تلویزیون چیست؟

بیشتر بخوانید: تنظیم بک لایت تلویزیون به ساده ترین روش

آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی

آبی شدن تصویر را باید یکی از نشانه‌های ظاهری خرابی بک لایت تلویزیون ال جی دانست. این ایراد بیشتر در مدل‌های UJ – LJ و UK ظاهر می‌شود. لکه‌های آبی رنگ از یک نقطه شروع شده و به تدریج در تمام سطح تصویر پخش می‌شود.

علت آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی تغییر طیف نور لامپ‌های بک لایت تلویزیون از سفید به آبی است. لامپ‌های بک لایت در حالت عادی نور سفید تولید می‌کنند. بهترین روش تعمیر تلویزیون ال جی در ایراد آبی شدن تصویر تعویض کامل بک لایت است.

آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی

بیشتر بخوانید: تعمیر تلویزیون ال سی دی ال جی

جلوگیری از خرابی بخش بک لایت تلویزیون

گفتیم که خرابی بک لایت یکی از ایرادهای شایع در بخش تعمیر تلویزیون ال جی است. در اینجا این سوال پیش می آید که آیا راهی برای جلوگیری از خرابی بخش بک لایت تلویزیون وجود دارد؟ در جواب این سوال باید گفت که بله، برای جلوگیری از خرابی و افزایش عمر بک لایت تلویزیون می توان به مجموعه‌ای از اقدامات اشاره کرد.

برای افزایش عمر بک لایت و جلوگیری از سوختن آن می‌توان از روش‌های زیر استفاده کرد :

 1. تنظیم و متناسب سازی مقدار بک لایت تلویزیون نسبت به نور محیط
 2. روشن کردن گزینه صرفه جویی در انرژی (energy saving)
 3. خاموش کردن تلویزیون در فواصل زمانی 2 تا 3 ساعت به مدت 10 تا 15 دقیقه

جلوگیری از خرابی بخش بک لایت تلویزیون

علت ایجاد خط عمودی و افقی در تلویزیون ال جی

تنها علت ایجاد خط عمودی و یا افقی در تصویر تلویزیون، ایجاد اشکال و خرابی در بخش صفحه نمایش تلویزیون و قطعات مرتبط با آن است. در واقع با توجه به ساختار تلویزیون و وظیفه و عملکرد بخش‌های مختلف، خرابی هیچ قطعه‌ای به جز صفحه نمایش تلویزیون نمی‌تواند باعث ایجاد خطوط عمودی و یا افقی شود.

اصلی‌ترین دلایل ایجاد خط عمودی و افقی در تصویر تلویزیون ال جی عبارتند از:

 1. آبخوردگی صفحه نمایش تلویزیون
 2. خرابی فلت های پنل (COF)
 3. ایجاد پیکسل سوختگی
 4. ضربه خوردن صفحه تلویزیون

علت ایجاد خط عمودی و افقی در تلویزیون ال جی

 

بیشتر بخوانید: تعمیر آبخوردگی پنل تلویزیون

شکستن صفحه نمایش تلویزیون ال جی

شکستگی صفحه نمایش تلویزیون ال جی را در حالی بعنوان آخرین ایراد بررسی می‌کنیم که بیشترین دلیل مراجعه به مراکز تعمیر تلویزیون ال جی است. تنها راه حل تعمیر تلویزیون در این حالت، تعویض پنل است.

صفحه نمایش در تلویزیون‌های ال ای دی و ال سی دی آسیب‌پذیرترین و در عین حال گران‌ترین قطعه تلویزیون است. ضربه خوردن توسط کودکان و یا در زمان جابجایی بیشترین دلیل شکستگی صفحه نمایش تلویزیون در برندهای مختلف است. ایجاد خطوط عمودی و افقی اصلی‌ترین نشانه ظاهری شکستگی صفحه نمایش تلویزیون است چرا که از داخل اتفاق می‌افتد و در اغلب موارد حتی زمانی که تلویزیون خاموش است قابل تشخیص نیست.

برای مراقبت از صفحه نمایش تلویزیون از روش‌هایی مانند نصب محافظ و یا قرار دادن تلویزیون در محل مناسب و استفاده از کمربندهای ایمنی استفاده کنید. چون قیمت صفحه نمایش تلویزیون در مدل‌هایی که دسترسی به قطعه یدیکی وجود دارد بین 60 تا 80 درصد ارزش کلی تلویزیون را شامل می‌شود.

شکستن صفحه نمایش تلویزیون ال جی

بیشتر بخوانید: تعمیر تلویزیون ال ای دی ال جی

تعمیر تلویزیون پلاسما ال جی

تلویزیون پلاسما همیشه جزء تولیدات ال جی بوده است و به همین دلیل تعمیر تلویزیون پلاسما ال جی از شاخه‌های مهم در بخش تعمیر تلویزیون ال جی بشمار می رود. ساختار و تکنولوژی تلویزیون های پلاسما با تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی متفاوت است و به موازات آن تعمیرات تلویزیون پلاسما هم اسلوب و پروسه کاملا متفاوتی نسبت به آنها دارد.

اصلی‌ترین تفاوت تلویزیون‌های ال سی دی و ال ای را باید در ساختار پنل و عدم وجود نور زمینه در تلویزیون پلاسما دانست. عدم وجود بک لایت در تلویزیون پلاسما باعث می‌شود که سطح سیاهی بالاتری در تصویر ایجاد شود اما ساختار پنل تلویزیون پلاسما و نوع عملکرد آن باعث ایجاد توان تلفاتی بالا و تولید گرمای بسیار زیاد نسبت به تلویزیون‌های ال سی دی و مخصوصا ال ای دی در آنها می‌شود. این حرارت اصلی‌ترین دلیل استهلاک بالاتر تلویزیون پلاسما نسبت به سایر تلویزیون‌ها است.

در تلویزیون پلاسما دو برد Y Main و X Main وظیفه شارژ و دشارژ پنل را بعهده دارند. توان تلفاتی بالای قطعات آنها باعث می‌شود که گرمای بیشتری در آنها تولید شود و معمولا اولین خرابی در تلویزیون پلاسما در این دو قطعه ایجاد می‌شود. ساختار عمومی تلویزیون‌های پلاسما به شکلی است که با خرابی قطعات دو برد Y و X تلویزیون روشن نمی‌شود.

تعمیر تلویزیون پلاسما ال جی

روشن نشدن تلویزیون پلاسما ال جی

در تلویزیون پلاسما دو برد Y Main و X Main وظیفه شارژ و دشارژ پنل را بعهده دارند. ساختار عمومی تلویزیون‌های پلاسما به شکلی است که با ایجاد اتصالی در قطعات دو برد Y و X، تلویزیون روشن نمی‌شود. به همین دلیل است که شایع‌ترین خرابی تلویزیون‌های پلاسما، روشن نشدن تلویزیون است.

نشانه‌های ظاهری خرابی تلویزیون پلاسما معمولا به شکل روشن نشدن ظاهر می‌شود.

تعمیر برد Y و X تلویزیون پلاسما ال جی

بدیهی است که بهترین روش تعمیر تلویزیون پلاسما در هنگام خرابی بردهای Y و X، تعویض آنها است. اما با توجه به محدودیت‌های مختلف واردات قطعات و از سوی دیگر قیمت برد Y و X تلویزیون پلاسما این تعویض امکان پذیر نباشد. در این زمان می‌توان از روش تعمیر بجای تعویض استفاده کرد. برای تعمیر برد Y و X تلویزیون پلاسما ال جی، امکانات کارگاهی لازم است و همچنین بردها بعد از انجام مجموعه مراحل تعویض قطعات لازم است مدت زمانی تحت آزمایش و تست قرار بگیرند. پس ابتدا لازم است که تلویزیون به کارگاه تعمیرات حمل شود.

در بیشتر تلویزیون های پلاسما خرابی دو برد X و Y که همراه با اتصال کوتاه قطعات در طبقات مختلف همراه است. ابتدا همه قطعات خراب شناسایی و سپس با نمونه سالم جایگزین می‌شوند. تعمیرکاران تلویزیون در این بخش از روش‌های تخصصی برای عیب یابی تلویزیون استفاده می‌کنند.

جلوگیری از ایجاد خرابی در تلویزیون های پلاسما

یکی از دلایل اصلی خرابی قطعات الکترونیکی، گرما است. قطعاتی که توان مصرفی بالاتری دارند، گرمای بیشتری تولید می‌کنند و این حرارت یکی از دلایل خرابی زودهنگام آنهاست. در بردهای X و Y تلویزیون پلاسما هم گرمای بیشتری نسبت به سایر قطعات تولید می‌شود و همه اقداماتی که برای جلوگیری از خرابی تلویزیون پلاسما توصیه می‌شود مبتنی بر کاهش تولید گرما و دفع بهتر آن است.

مجموعه مواردی که می تواند به جلوگیری از ایجاد خرابی در تلویزیون های پلاسما به ما کمک کند عبارتند از :

 1. انتخاب میزان پایین تر از روشنایی صفحه نمایش تلویزیون و تنظیم آن با میزان نور محیطی
 2. انتخاب حالت صرفه جویی انرژی (energy saving)
 3. خاموش کردن تلویزیون در فواصل زمانی 2 تا 3 ساعت به مدت 10 تا 15 دقیقه
 4. ایجاد تهویه مناسب برای تلویزیون

گروه تخصصی رایان مرکز خدمات و تعمیرات تلویزیون ال جی

مجموعه تخصصی رایان بعنوان نمایندگی رسمی سرویس و خدمات پس از فروش تلویزیون ال جی آمادگی دارد خدمات تعمیر تلویزیون، تعمیرات تلویزیون، تعمیر تلویزیون ال جی در انواع مدل های LED ، LCD ، Plasma و انواع سیستم های صوتی، تعمیر سینمای خانگی، تعمیر دی وی دی پلیر ال جی را توسط متخصصین مجرب در کوتاهترین زمان ممکن در سراسر تهران بزرگ ارائه دهد.

خدمات ویژه رایان در بخش تعمیرات تلویزیون ال جی عبارتند از :

 • مشاوره با متخصصین تعمیرات و تعیین هزینه تقریبی تمیرات
 • اعزام کارشناس در کمتر از 2 ساعت سراسر تهران بزرگ
 • حمل و نقل دستگاه به کارگاه و برگشت، نصب و تنظیم دستگاه پس از تعمیر
 • ضمانت کتبی 6 ماهه خدمات