تعمیر تلویزیون ال ای دی ال جی از خدمات ویژه و تخصصی گروه رایان است. شرکت ال جی طی چند دهه گذشته یک روند صعودی در کمیت و کیفیت تولیدات خود داشته و به بزرگترین تولید کننده لوازم منزل تبدیل شده است. بدیهی است به موازات این رشد، بخش خدمات پس از فروش و تعمیر تلویزیون ال ای دی ال جی هم شرایط جدیدی پیدا کرده است.

تعمیر تلویزیون ال ای دی ال جی

 اولین قدم برای شروع عیب یابی یک تلویزیون خراب و ارائه مشاوره تعمیرات تلویزیون مشخص کردن کد مدل دقیق تلویزیون است. هر تلویزیون غیر از برند شرکت سازنده، یک مدل کد خاص دارد. کد مدل یک تلویزیون معمولا نشان دهنده اطلاعاتی مانند سال ساخت، سری تولید و مشخصات و نوع قطعات داخلی دستگاه است. مدل کد تلویزیون های ال جی از فرمول خاصی پیروی می کند. حروف و اعدادی که در کد مدل تلویزیون استفاده شده است هر یک بیانگر یکی از ویژگیهای دستگاه شماست. نمونه زیر یکی از فرمول های مدل کد تلویزیون های جدید ال جی است که می توانید به کمک آن مشخصات اصلی تلویزیون خود را به دست آورید. خلاصه اینکه نقطه شروع در مجموعه عملیات تعمیر تلویزیون ال جی  مشخص شدن دقیق مدل کد تلویزیون است.

تعمیر تلویزیون ال ای دی ال جی

بعنوان مثال بر اساس اطلاعات این جدول تلویزیون ال جی با مدل کد 42LB56100GI تلویزیون ال ای دی ال جی در سایز 42 اینچ و دارای پنل LED و سال ساخت 2013 و دارای گیرنده دیجیتال داخلی است.

تعمیر تلویزیون ال ای دی ال جی

راهنمای عیب یابی تعمیر تلویزیون ال ای دی ال جی

(بر اساس ایراد)

مشکل روشن نشدن تلویزیون ال جی

روشن نشدن تلویزیون یک ایراد کلی است که ممکن است به صورت‌های مختلفی ظاهر شود.

 1. تلویزیون روشن نمی‌شود (لامپ پاور تلویزیون هم روشن نمی‌شود).
 2. چراغ پاور تلویزیون روشن می‌شود اما تلویزیون روشن نمی‌شود.
 3. تلویزیون روشن شدن اما پس از مدتی خاموش می‌شود.
 4. تلویزیون روشن می‌شود اما دوباره خاموش ‌شود و خودبخود دوباره روشن می‌شود.

به طور کلی مجموعه ایرادهایی که به صورت روشن نشدن تلویزیون ظاهر می‌شود به دلیل خرابی و یا ضعف در عملکرد دو برد اصلی ایجاد می‌شود : برد پاور و مین برد.

برد پاور ولتاژ تغذیه بخش‌های مختلف یک تلویزیون را تامین می‌کند. ورودی آن ولتاژ متناوب شهری و خروجی آن ولتاژهای مختلف با دامنه (ولتاژ) و جریان‌ (آمپپر) متفاوت و متناسب با قطعات مختلف تلویزیون است. مین برد هم همانطور که از نام آن پیداست برد اصلی تلویزیون است. ایجاد حالت استندبای، روشن کردن و کنترل بخش های مختلف، دریافت سیگنال، پردازش سیگنال صدا و تصویر از جمله وظایف مین برد یک تلویزیون است.

مشکل روشن و خاموش شدن تلویزیون ال جی

در این ایراد تلویزیون روشن شده و پس از نمایش لوگوی ال جی مجددا خاموش شده و پس از چند لحظه دروباره روشن می‌شود. در اصطلاح تعمیرات تلویزیون به این ایراد  reboot  شدن گفته می شود. در ایراد ریبوت، معمولا مین برد دستگاه دچار نقص شده و راه حل تعمیر تلویزیون از تعویض نرم افزار تا تعویض کامل برد را شامل می شود. روشن و خاموش شدن تلویزیون ال جی یکی از ایرادهای متداول در بین  مدل‌های LM  و LED و  LW است.

قطع شدن تصویر تلویزیون ال جی در حالی که صدا دارد

قطع شدن تصویر تلویزیون یا سیاه شدن تصویر یکی دیگر از ایرادهای متداول در بین تلویزیون‌های ال ای دی ال جی است. قطع شدن تصویر در یک تلویزیون به دلایل مختلفی ممکن است اتفاق بیفتد اما ایرادی که در اینجا مورد نظر ماست قطع شدن تصویر تلویزیون بعلت خرابی بک لایت است.

همانطور که می‌دانیم بک لایت، نور سفید رنگی است که در پشت صفحه نمایش تلویزیون‌های LED بوسیله لامپ‌هایی از نوع دیودهای نورانی تولید می‌شود. بک لایت باعث قابل دیده شدن تصویر ایجاد شده در صفحه نمایش تلویزیون می‌شود. در خرابی بک لایت تصویر تلویزیون قطع نمی شود اما بدلیل قطع شدن بک لایت دیده نمی شود ( تصویر تلویزیون در صورت نزدیک شدن به تلویزیون و یا با استفاده از یک منبع نور مثل چراغ قوه بصورت تاریک دیده می شود)

امروز ایراد بک لایت یکی از ایرادهای شایع در بخش تعمیر تلویزیون‌ ال ای دی ال جی است. خرابی بک لایت در مدل‌های مختلف مانند LN – LB – LF – LY – LS – LM – UJ – LJ – UK و … به صورت متداول و رایج دیده می‌شود. در واقع ایراد بک لایت تلویزیون الجی در مدلهایی که عمر بالایی ندارند یک ضعف کارخانه ای محسوب می شود که با تعمیر بک لایت تلویزیون و اصلاحاتی که روی دستگاه شما انجام خواهد شد درصد احتمال خرابی مجدد آن بسیار کم خواهد شد.

قطع شدن تصویر تلویزیون در حالت HDMI

این ایراد در تعمیر تلویزیون های ال ای دی ال جی نسبت به تلویزیون های قدیمی تر (مثل تلویزیون های ال سی دی ال جی) و یا با تکنولوژ های دیگر (مانند تلویزیون های پلاسما) بیشتر دیده می شود. در این ایرد ابتدا توصیه می کنیم دستگاه را ریست نرم افزاری کرده و از اتصالات دستگاه مطمئن شوید و در صورت برطرف نشدن ایراد از بخش خدمات پس از فروش و تعمیر تلویزیون کمک بگیرید.

راهنمای عیب یابی تعمیر تلویزیون ال ای دی ال جی

(بر اساس مدل)

تعمیر ال ای دی ال جی مدل LW

خرابی مین برد تلویزیون بیشترین ایرادی است که در این مدل از تلویزیون های ال جی دیده می شود. نشانه های ظاهری خرابی مین برد تلویزیون ال جی مدل LW عبارتند از :

 1. روشن نشدن تلویزیون و ماندن در حالت استندبای (چراغ پاور تلویزیون روشن است)
 2. روشن شدن تلویزیون و ماندن تصویر روی لوگوی ال جی.
 3. چراغ پاور تلویزیون چشمک می‌زند اما تلویزیون روشن نمی‌شود.
 4. بهم ریختگی رنگ تلویزیون ال جی.
 5. خاموش شدن و روشن شدن تلویزیون ال جی بعد از چند دقیقه.

همه نشانه‌های ظاهری بالا در سری LW که شامل چند مدل LW65100 ، LW57000 و LW95000 است نشان دهنمده خرابی مین برد تلویزیون ال جی است. تعمیر تلویزیون ال ای دی ال جی سری LW در ایراد مین برد بطور اصولی و با هزینه منطقی قابل انجام است. به شرطی که مین برد تلویزیون در اثر تعمیر اشتباه و دستکاری غیر اصولی آسیب ندیده باشد. اما در صورت دستکاری اشتباه دستگاه، تعویض مین برد تنها راه تعمیر تلویزیون ال ای دی ال جی شما خواهد بود.

تعمیر ال ای دی ال جی مدل LN

متداول ترین ایراد در این مدل از تلویزیون های ال جی، ایراد در بخش بک لایت تلویزیون است. خرابی بک لایت در مدل LN باعث ظاهر شدن ایرادهایی مانند موارد زیر می‌شود :

 1. قطع شدن تصویر تلویزیون درحالیکه صدا دارد.
 2. چشمک زدن تصویر یا پرش تصویر
 3. ظاهر شدن نفاط تاریک در تصویر تلویزیون
 4. ایجاد تقاط نورانی در تصویر تلویزیون

اما ایرادی که بیشتر در این مدل دیده می‌شود قطع شدن تصویر است. بعد از روشن کردن تلویزیونرای یک لحظه تصویر ظاهر شده و سپس قطع می شود ولی پخش صدا و سایر عملکردهای تلویزیون مانند تعویض کانال و غیره به صورت عادی انجام می‌شود.

تعمیر تلویزیون ال ای دی ال جی مدل LN در خرابی بک لایت با دو راهکار اصلی انجام می‌شود: تعمیر و یا تعویض کامل بک لایت. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراحل تعمیر تلویزیون ال ای دی ال جی مدل LN در خرابی بک لایت اینجا کلیک کنید.

تعمیر ال ای دی ال جی مدل LB

سری LB از تلویزیون‌های ال جی در اوج قدرت این کمپانی در بخش فروش به کشور ما وارد شده است به همین دلیل فروش بسیار خوبی داشته است. در عین حال که تعداد زیادی از مدل‌های مختلف سری LB مانند LB56100 ، LB65100، LB62300 به صورت قانونی وارد شده است، مدل های مختلف سری LB از نوع بانه‌ای (بدون گارانتی) مانند LB552 ، LB550 ، LB5610 هم رکوردهای فروش را جابجا کرده است.

در مدل های مختلف سری LB (به جز LB67000 و LB69000) خرابی بک لایت به صورت شایع ایجاد می‌شود. در سری LB از بک لایت شاخه‌ای استفاده شده است.

خرابی بک لایت تلویزیون ال جی LB به صورت موارد زیر دیده می‌شود :

 1. تصویر تلویزیون برای یک لحظه چشمک می زند و قطع می شود ولی صدا دارد.
 2. تصویر تلویزیون به صورت چشمک زن در می آید و هر چند ثانیه یکبار چشمک می زند.
 3. ایجاد نقاط تاریکی روی تصویر تلویزیون.
 4. ایجاد نقاط نورانی در تصویر تلویزیون.

تعمیر بک لایت در این مدل دارای ظرافت بیشتری نسبت به سایر مدل ها است اما اصول کلی آن به مانند سایر تعمیرات بک لایت تلویزیون شامل تعویض لامپ های خراب و نیمه خراب و انجام اصلاحیه برد پاور برای پایین آوردن استهلاک این بخش است.

در برخی از مدل های این مجموعه مانند سری LB69000 بطور ویژه از قطعات بسیار با کیفیت تری نسبت به سایر ورژن ها استفاده شده و در کنار آن پنل  frameless دستگاه زیبایی آن را دوچندان کرده است.

تعمیر ال ای دی ال جی مدل LA

در این سری از تلویزیون های ال جی از قطعات بخش بک لایت سری LN استفاده شده که باعث می شود ایراد اپیدمی مجموعه LN در این سری هم تکرار شود و طبیعتا شرایط تعمیر تلویزیون ال ای دی ال جی در این سری هم به مانند سری LN شامل تعویض قطعات معیوب بخش بک لایت به همراه انجام اصلاحیه در برد پاور تلویزیون است.

تعمیر ال ای دی ال جی مدل LM

در تمام ورژن های این سری مانند LM66100 ، LM76100 از بک لایت edge یکطرفه که در پایین دستگاه قرار گرفته استفاده شده است که در صورت خرابی بخش بک لایت که در این تلویزیون ها گاها ایجاد می شود باعث می شود برای انجام تعمیر تلویزیون نیاز به تعویض کلی این قطعه باشد.

آبخوردگی پنل تلویزیون یکی دیگر ایرادهایی است که هر چند ایرادی است که توسط مصرف کننده ایجاد می شود اما بعلت تعدد آن در این مجموعه به آن اشاره می کنیم.

اهمیت آبخوردگی پنل تلویزیون در این سری بیشتر به آن علت است که از برد t con در این تلویزیون استفاده نشده و قطعات این برد به مین برد تلویزیون منتقل شده که باعث می شود در اثر آبخوردگی این تلویزیون ها مین برد آسیب دیده و در بیشتر موارد نیاز به تعویض داشته باشد.

تعمیر ال ای دی ال جی مدل LS

ایراد بک لایت ایراد اپیدمی در این مدل نیز هست اما با این تفاوت که در این مدل ال جی از نوع خاصی از لامپ های بک لایت استفاده کرده که مختص همین مدل است و در مدل دیگری استفاده نشده است.

نوعی بک لایت یکطرفه در این مدل از تلویزیون های ال جی استفاده شده که پیش از آن فقط در تلویزیون های فیلیپس نمونه آن را دیده بودیم : بک لایت یکطرفه در عرض صفحه نمایش تلویزیون و در سمت چپ آن. تعداد زیادی از لامپ های ال ای دی که با فاصله کم و با نور زیاد روشن می شوند تا بتوانند تمام نور صفحه را تامین کنند.

عوامل مختلفی از جمله تراکم بالای ال ای دی ها و نیاز به تولید نور به مقدار زیاد باعث می شود که گرمای زیادی در این بخش تولید شود و در صورت عدم کنترل این حرارت عمر مفید قطعات این بخش کاهش یابد.

یکی از خدماتی که در مجموعه رایان برای تعمیر بک لایت در این مدل از تلویزیون های ال جی داده می شود اینست که امکان تعمیر قطعات بخش بک لایت را بجای تعویض یکپارچه قطعه فراهم کرده ایم که در موارد زیادی در صورت موفقیت باعث کاهش هزینه تعمیر تلویزیون ال ای دی ال جی تا حد قابل قبولی خواهد شد.

 نمایندگی تعمیرات تلویزیون ال جی

مجموعه رایان بعنوان نمایندگی رسمی خدمات پس از فروش تلویزیون های ال جی خدمات ویژه ای را در این بخش برای مراجعین تدارک دیده است. متخصصین مجرب مجموعه رایان در اولین با دریافت مدل کد دستگاه و ایراد ایجاد شده توضیحات کاملی در مورد عیب یابی و هزینه تقریبی دستگاه ارائه داده و در صورت ثبت درخواست تعمیرات تلویزیون ال جی در کوتاهترین زمان ممکن انجام خواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ