تعمیر بک لایت تلویزیون ال سی دی

آنچه در این نوشته خواهید خواند

بک لایت در تلویزیون های ال سی دی بوسیبله لامپ های فلورسنت تولید می شود و مدار خاصی که شامل ترانس های افزاینده ولتاژ و مدارات بایاس این ترانس ها است وظیفه ایجاد ولتاژ کار این لامپ ها را بعهده دارند اما بالا رفتن عمر کاری این تلویزیون ها باعث شده تا تعمیر بک لایت تلویزیون ال سی دی وارد مرحله جدیدی شود.

بالا رفتن ساعت کار تلویزیون های ال سی دی که عموما عمری حدود 6 تا 10 سال دارند و با توجه به توان تلفاتی بالا در تلویزیون های ال سی دی باعث می شود تا بخش بک لایت در این تلویزیون ها زودتر از نظر فیزیکی مستهلک شوند عموم تلویزیون های ال سی دی که برای تعمیر در این بخش به تعمیرگاه تلویزیون مراجعه می کنند باید مورد تعمیر اساسی قرار گیرند.

 

تعمیر بک لایت تلویزیون ال سی دی سامسونگ

 

توضیح کاملتر اینکه در تلویزیون های ال سی دی با خرابی حتی یکعدد از لامپ های فلورسنت بخش بک لایت که عموما با تغییر رنگ آن لامپ از سفید به صورتی همراه بود مدار محافظ دستگاه فعال شده و باعث می شد که بعد از مدتی کارکرد تلویزیون (این زمان بین چند ثانیه تا چند دقیقه متغیر است) تصویر تلویزیون قطع شود. برای تعمیر بک لایت تلویزیون ال سی دی در این حالت تنها کافی بود که لامپ خراب را تعویض نمود و حداکثر سایر لامپ ها را از نظر کیفیت کار کنترل کرد. اما در تلویزیون های ال سی دی که امروز برای تعمیر بک لایت تلویزیون مراجعه می کنند عموما تمامی لامپها به پایان عمر مفید خود نزدیک شده اند و تعویض لامپ خراب به تنهایی باعث برگشت ایراد در زمانی کوتاه خواهد شد.

راه حل درست در تعمیر بک لایت تلویزیون ال سی دی این است که با توجه به طول عمر بالای لامپ های فلورسنت در صورت امکان همه انها تعویض شود تا احتمال خرابی مجدد آنها به کمترین میزان ممکن تقلیل پیدا کند و همچنین با تنظیم نور بک لایت به میزان لازم از گرم شدن بیش از حد این بخش که با توجه به میزان بالای گرمای تولید شده باعث گرم شدن سایر قطعات دستگاه نیز می شود جلوگیری کرد.

 

تعمیر بک لایت تلویزیون ال سی دی سونی

سونی تولید کننده پنل نیست و همه تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی خود از پنل های ساخت تولیدکنندگان دیگر مانند LG Display و AUO استفاده کرده است. در تلویزیون های ال سی دی سونی فقط پنل های ساخت AUO و سامسونگ استفاده شده است و حتی در تعدادی از مدل ها برد بک لایت هم ساخت سامسونگ است و به همین دلیل در بخش تعمیر بک لایت تلویزیون ال سی دی سونی شباهت هایی با ال سی دی های سامسونگ مشاهده می شود.

رکن ثابت و مشترک در تعمیر تلویزیون های سونی عیب یاب داخلی دستگاه است که تعداد چشمک معادل برای ایراد بک لایت در تلویزیون ال سی دی سونی 6 چشمک است. یعنی در صورت ایجاد هر ایرادی که باعث شود بخش بک لایت تلویزیون ال سی دی سونی به درستی کار نکند تلویزیون پس از روشن شدن خاموش می شود و چراغ استندبای دستگاه شروع به چشمک زدن می کند و 6 بار چشمک می زند و سپس 2 ثانیه خاموش مانده و مجددا 6 بار چشمک می زند.

افزونه عیب یابی در تلویزیون های سونی گاهی با مشخص کردن محدوده ایراد به روند تعمیر تلویزیون کمک می کند.

البته در بعضی موارد با خاموش کردن دستگاه اجازه دیده شدن ایراد را نمی دهد و تعمیرکار تلویزیون سونی را مجاب می کند تا با باز کردن کامل دستگاه و تست های تخصصی تر محدوده ایراد را مشخص کند. مثلا در نظر بگیرید اگر یکی از لامپهای فلورسنت بک لایت در تلویزیون ال سی دی سامسونگ خراب شود معمولا پس از چتد دقیقه کار طبیعی دستگاه مدار محافظ بخش بک لایت فعال شده و نور بک لایت تلویزیون را قطع می کند در همین مدت کوتاه هم می توان با استفاده از تصاویر روشن متوجه خرابی لامپ فلورسنت شد و مستقیما به سراغ تعمیر آن بخش رفت. اما اگر همین ایراد درتلویزیون سونی ایجاد شود بعلت حساسیت بالاتر سیستم عیب یاب به محض روشن کردن، تلویزیون به حالت پروتکت می رود. در این حالت برای تعمیر بک لایت تلویزیون ال سی دی سونی باید ابتدا از سلامت برد بک لایت مطمئن شد و سپس به سراغ لامپ ها و یا سایر قطعات رفت.

به مانند تعمیر بک لایت در سایر تلویزیون های ال سی دی، در تلویزیون های سونی هم ابتدا لامپ های فلورسنت بخش بک لایت و سپس برد بک لایت بیشترین احتمال خرابی را دارند.

 

تعمیر بک لایت تلویزیون ال سی دی سامسونگ

در تلویزیون های ال سی دی سامسونگ و در مدل های مختلف بین 12 تا 18 عدد لامپ فلورسنت در بخش بک لایت استفاده شده است.

مشخص ترین علامت خرابی بخش بک لایت تلویزیون های ال سی دی سامسونگ به مانند سایر برندها قطع شدن تصویر تلویزیون است در حالیکه پخش صدا ادامه دارد و مشخصه دیگر خرابی بخش بک لایت در تلویزیون های ال سی دی سامسونگ قطع شدن تصویر تلویزیون پس از مدتی کار کردن دستگاه است.

معمولا لامپ های فلورسنت در صورت خرابی تغییر رنگ می دهند و نور آنها از سفید به صورتی کمرنگ تغییر پیدا می کند و این تغییر رنگ در صحنه های با نور سفید و یا در حالت بدون سیگنال (برفک) قابل تشخیص است، در این حالت مدار محافظ دستگاه پس از چند دقیقه فعال شده و بخش بک لایت بطور کامل از کار می اندازد.

اشکال دیگری که در تلویزیون های ال سی دی سامسونگ ایجاد می شود و مشخصه ظاهری مشابهی دارد خرابی برد بک لایت است.

همانطور که گفتیم از قطعات مختلفی تشکیل شده است. هر نوع ناپایداری که در این برد هم ایجاد شود در آخر با فعال شدن مدار محافظ بخش بک لایت و قطع شدن نور بک لایت و طبیعتا قطع شدن تصویر تلویزیون همراه است اما در عمل و در پروسه تعمیر تلویزیون مراحل دیگری را شامل می شود.

 

تعمیر بک لایت تلویزیون ال سی دی سامسونگ

 

 

تعمیر بک لایت تلویزیون ال سی دی سامسونگ مدل B530/550/570

در این مدل از تلویزیون های سامسونگ خرابی بخش بک لایت بیشتر مربوط به خرابی برد بک لایت می شود.

برد بک لایت در این مدل از تلویزیون های سامسونگ که با برد پاور یکی شده است و با نام برد پاور بک لایت شناخته می شود یکی از معروفترین قطعاتی است که در بخش تعمیرات بک لایت در تلویزیون های ال سی دی سامسونگ شناخته می شود.

تعمیر بک لایت تلویزیون ال سی دی سامسونگ مدل C585

در این مدل از تلویزیون های ال سی دی سامسونگ از برد پاور بک لایت با کیفیتی استفاده شده که در بخش تعمیرات تلویزیون کمتر با خرابی ان مواجه می شویم و خرابی بخش بک لایت در این مدل از تلویزیون های ال سی دی سامونگ مربوط به خرابی لامپ های فلورسنت است.

یکی از نکات مهم در هنگام مواجهه با خرابی لامپ های فلورسنت در نظر گرفتن عمر یکسان همه آنها است و توجه به این نکته که لامپ های خراب و نیمه خراب به نحوی تعویض شوند که در عین حال که در هزینه تعمیر تلویزیون صرفه جویی حداکثری شود امکان خرابی مجدد دستگاه به حداقل کاهش پیدا کند.

تعمیر بک لایت تلویزیون ال سی دی سامسونگ مدل D585

با توجه به تغییرات و اصلاحیه هایی که در این مدل نسبت به مدل های تولید شده پیش از آن انجام شده است میزان خرابی بخش بک لایت در این مدل از تلویزیون های سامسونگ به حداقل رسیده و تلویزیون های سامسونگ در این مدل حداقل میزان مراجعه به بخش تعمیرات تلویزیون را جهت تعمیر بخش بک لایت دارند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط