راهنمای انتخاب بهترین مارک بک لایت تلویزیون

بهترین مارک بک لایت تلویزیون (1)

اگر بک لایت تلویزیون شما سوخته و در جستجوی انتخاب بهترین روش تعمیر تلویزیون خود هستید، باید بدانید که بک لایت تلویزیون‌ توسط شرکت‌ها متعددی تولید می‌شود. بدیهی است که کیفیت محصول این تولید کنندگان با هم فرق دارد. اما سوال اینجاست:     چگونه می‌توانیم بهترین مارک بک لایت را برای تلویزیون خود انتخاب کنیم؟

در ادامه این نوشته همراه با متخصصین تعمیر تلویزیون رایان تی وی کیفیت محصولات شرکت‌های مختلف تولید کننده بک لایت را با یکدیگر مقایسه کرده‌ایم و به شما می‌گوییم چگونه می‌توانید بهترین مارک بک لایت تلویزیون خود را انتخاب کنید.

تفاوت بک لایت با سایر قطعات تلویزیون

همانطور که می‌دانیم در تلویزیون‌های LCD و LED برای تولید تصویر نیاز به نور زمینه داریم. این نور در تلویزیون LCD بوسیله لامپ فلورسنت و در تلویزیون LED بوسیله لامپ‌های ال ای دی تولید می‌شود. لامپ‌های بک لایت به مرور زمان و نسبت به عوامل مختلفی مانند کیفیت ساخت و میزان نوری که تولید می‌کنند مستهلک شده و عمر آنها به پایان می‌رسد.

با سوختن لامپ‌های بک لایت در تلویزیون نسبت به ساختار طراحی دستگاه، ایرادهای مختلفی مانند قطع شدن تصویر تلویزیون، سیاه شدن بخشی از تصویر و ایرادهای مشابه دیگر ایجاد می‌شود. برای تعمیر تلویزیون در این حالت نیاز است که تعمیر بک لایت تلویزیون انجام شود یا به طور کامل تعویض شود.

در هنگام نیاز به تعویض بک لایت تلویزیون یک نکته مهم وجود دارد که باعث تفاوت قطعه بک لایت با سایر قطعات تلویزیون می‌شود. بک لایت تلویزیون یک قطعه استاندارد با مشخصات فنی ثابت است و چندین شرکت مختلف آن را تولید می‌کنند.

انواع بک لایت تلویزیون

حالا که متوجه شدیم بک لایت تلویزیون تعدادی لامپ است که در پشت صفحه نمایش تلویزیون قرار دارد و نور آن روشنایی تصویر را تامین می‌کند، باید بدانیم که بک لایت از نظر ساختار، انواع مختلفی دارد که دو نوع ان بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 1.  DIRECT (مستقیم): نور لامپ‌ها از پشت به طور مستقیم به صفحه نمایش می‌تابد.
 2. EDGE (لبه): در کناره تصویر قرار گرفته و نور لامپ‌ها با شکست در صفحه دیفیوزر در سطح تصویر پخش می‌شود.

اما نکته‌ای که در این نوشته مورد نظر ما است، بررسی بک لایت از نظر شرکت تولید کننده و رتبه بندی کیفی آنهاست.

شرکت‌های معتبر در بخش تولید بک لایت تلویزیون عبارتند از

 1. Eastern Star
 2. LG Innotek
 3. Joyus
 4. Shenzen

بک لایت سامسونگ مدل f

علت سوختن بک لایت تلویزیون چیست؟

اگر بدانیم یک قطعه چرا سوخته است در پروسه تعمیر تلویزیون اهمیت بسیار زیادی دارد، چرا که با رفع آن توسط تعمیرکار تلویزیون عمر قطعه بعدی افزایش پیدا می‌کند. در بخش تعمیر بک لایت تلویزیون هم اگر بتوانیم دلیل خرابی بک لایت را مشخص کنیم، می‌توانیم با رفع و یا بهبود آن باعث افزایش عمر بک لایت تلویزیون شویم.

مهمترین علل سوختن بک لایت تلویزیون عبارتند از:

 1. پایان یافتن عمر مفید بک لایت تلویزیون
 2. استفاده از مقدار حداکثری بک لایت تلویزیون
 3. روشن ماندن تلویزیون در زما‌های طولانی و بدون وقفه

بک لایت‌های مختلف عمر مفیدی بین 12 تا 24 هزار ساعت دارند. بعد از این مدت، شدت نور آنها کم می‌شود و در معرض سوختن هستند. به طور خلاصه باید بگوییم وقتی عمر مفید یک قطعه تمام می‌شود، سوختن قطعات الکترونیکی طبیعی است.

به غیر از مورد بالا، سایر عوامل موثر در سوختن بک لایت تلویزیون، بر افزایش توان مصرفی و حرارت تولید شده در آنها تاثیر دارد. لامپ‌های بک لایت هر قدر نور بیشتری تولید کنند، انرژی بیشتری مصرف کرده و حرارت بیشتری ایجاد می‌کنند. حرارت یکی از مهمترین عوامل موثر در سوختن قطعات الکترونیکی و از جمله بک لایت است.

بهترین روش تعمیر بک لایت تلویزیون چیست؟

در هنگام نیاز به تعویض بک لایت تلویزیون ابتدا باید با مشخص کردن مدل دقیق دستگاه، نوع بک لایت و کیفیت خرابی آن را مشخص کنیم. سپس با توجه به قطعات یدکی موجود و قابل تهیه، بهترین نوع را انتخاب و استفاده کنیم. مثلا تلویزیون ال جی مدل LB در سایز 42 را در نظر می‌گیریم. در این مدل از تلویزیون‌های ال جی از بک لایت دایرکت (DIRECT) یا همان شاخه‌ای استفاده شده است. تعداد 32 عدد لامپ در 4 خط. مداربندی لامپ‌ها هم به صورت سری است. در نتیجه این نوع مداربندی حتی با سوختن (قطع شدن) یکی از لامپ‌ها، همه لامپ‌ها خاموش شده و تصویر تلویزیون به طور کامل قطع و سیاه می‌شود. کمپانی ال جی در مدل LB از بک لایت تولید شرکت INNOTEK استفاده کرده است.

بک لایت تلویزیون ال جی 42 LB در نوع فابریک از نوع پشت استخوانی است. در این حالت کمترین تبادل حرارت بین لامپ‌های بک لایت و شاسی اصلی تلویزیون بعنوان خنک کننده اصلی اتفاق می‌افتد. این مشکل در بک لایت‌های جدید این مدل که به صورت پشت مسی و یا پشت آلومینیومی تولید شده‌اند تا حد زیادی رفع شده است. این بک لایت‌ها درصد زیادی از حرارت تولید شده را به شاسی فلزی تلویزیون منتقل می‌کنند که باعث افزایش عمر بک لایت تلویزیون خواهد شد.

بک لایت ال جی مدل lb

چگونه بهترین مارک بک لایت تلویزیون را انتخاب کنیم؟

انتخاب بهترین مارک بک لایت تلویزیون به چند عامل مهم بستگی دارد. مهمترین این عوامل میزان تنوع و کیفیت قطعات یدکی در دسترس است. در برخی از مدل‌های تلویزیون به دلیل شایع بودن خرابی بک لایت تقاضای زیادی برای خرید قطعه یدکی وجود دارد. در نتیجه تولیدکنندگان مختلف، بک لایت آن مدل را تولید و به بازار ارائه می‌کنند. مثلا تلویزیون ال جی مدل LB را در نظر بگیرید. به دلیل تقاضای زیادی که برای خرید قطعه بک لایت در این مدل وجود دارد چندین شرکت مانند INNOTEK – EASTERN STAR و … بک لایت ان را تولید می‌کنند. در نقطه مقابل در برخی از مدل‌ها هم با کمبود قطعه یدکی بک لایت مواجه هستیم.

به طور کل متخصصین تعمیرات تلویزیون رایان توصیه می‌کنند در انتخاب و خرید بک لایت جدید تلویزیون خود به موارد زیر دقت کنید :

 1. اگر بک لایت تلویزیون شما از نوع Direct (شاخه‌ای) است و نیاز به قطعه یدکی دارید دقت کنید که بک لایت‌های پشت مسی و آلومینیومی تبادل حراتی بالاتری نسبت به نوع استخوانی دارند.
 2. انتخاب و استفاده از چسب حرارتی با کیفیت تاثیر زیادی در افزایش عمر بک لایت‌ و مخصوصا بک لایت (Direct) دارد. در واقع از دست رفتن کیفیت و چسبندگی یکی از دلایل سوختن بک لایت‌های شاخه‌ای است که در مدل‌هایی مانند LN و LB ال جی بیشتر دیده می‌شود.
 3. در بک لایت‌های لبه (EDGE) کیفیت بک لایت تاثیر بیشتری در کیفیت مراحل تعمیر تلویزیون شما خواهد داشت. به دلیل تراکم بالای لامپ‌های بک لایت و وجود صفحه دیفیوزر، کوچکترین نقص در کیفیت ساخت بک لایت و یا ناهماهنگی در نصب آن در کیفیت تصویر تاثیرگذار خواهد بود.

بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل d

نتیجه گیری:

تنوع قطعه یدکی بک لایت در عموم برندها و مدل‌ها و تفاوت کیفی که در ساخت محصولات شرکت‌های مختلف وجود دارد باعث می‌شود که نتوان یک برند مشخص را به عنوان بهترین مارک بک لایت تلویزیون معرفی کرد. در هر برند و مدل باید با توجه به میزان قطعات موجود در بازار عرضه و همچنین تغییرات مثبت کیفی که در تولید بک لایت‌های جدید ایجاد شده است، بک لایت جدید را انتخاب کنیم. در این بخش تخصص و تبحر تعمیرکار تلویزیون می‌تواند کمک زیادی به باز شدن گره این انتخاب کند.

تعمیرکار متخصص تلویزیون با شناختی که از کیفیت ساخت و قطعات داخلی دستگاه دارد و با آشنایی با قطعات یدکی موجود در بازار عرضه می‌تواند بهترین مارک بک لایت تلویزیون که با شرایط استفاده تلویزیون هماهنگی داشته باشد را به شما معرفی کند. انتخاب بک لایت با کیفیت و استفاده از چسب حرارتی با کیفیت در کنار اصلاحیه استاندارد برد پاور و تنظیم نور زیمنه در منوی تنظیمات می‌تواند سلامت بک لابت تلویزیون شما را تا چندسال تضمین کند.

بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل h

8 دیدگاه ها

 1. عزیزحیدری گفت:

  سلام من ضبطم مشگل خروجی داره نمایش error نشون نمیده وقتی روشن میکنم یا روشن میکنم دستگاه رو بلا فاصله خاموش نمیشود ممنون میشم راهنمایئ کنید از شهر دورم امکانات جابجای ندارم

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، برای راهنمایی در مورد تعمیر ضبط خانگی باید ابتدا برند و مدل دقیق دستگاه را مشخص کنید. اگر دستگاه ارور خاصی دارد باید به طور کامل توضیح داده شود تا تعمیرکار مربوطه بتواند راهنمایی لازم را ارائه کند.

 2. حمیدرضا گفت:

  سلام تلویزیون فیلیپس ۷۹۰۹ دارم تصویر رفته ولی صدا دارد
  البته تصویر بصورت صورتی و کمی خطوط رنگی دارد
  کانال هم عوض نمیشه
  قبلا درحین دیدن فیلم رفرش میشد

 3. حمید کاویانی گفت:

  با درود فراوان .. دستگاه صوتی مدل SA-NC6 panasonic تمام قسمتها سالم هس بجز فن خنک کننده دستگاه کار نمیکنه, حتی با ادابتور فن رو از روی مدار تست کردم سالم هست ، بنظر شما احتمال داره مربوط به سنسور فن باشه با اینکه دما بالا میره فن هیچ واکنشی نداره ، اگه امکانش هس راهنمایی بفرماید، سپاس از شما

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، در ابتدا دقت کنید که کارکرد فن در ضبط خانگی شما منوط به چند وضعیت مختلف است: بالا رفتن دمای محیطی و یا افزایش جریان خروجی دستگاه. در دستگاههایی که طراحی ساده‌تری دارند معمولا با بالا بردن ولوم فن شروع به کار می‌کند. اما در سیستم های پیشرفته مانند پاناسونیک از روش های حرفه ای تری استفاده می شود. برای تعمیر این مشکل ابتدا باید مطمئن شوید که حتما مشکلی هست. در مرحله بعد مدار کنترل ولتاژ فن را بررسی کنید.

 4. Sogand گفت:

  سلام برای تلویزیون۵۰اینچ سونیا مدلsu_5094usmبهترین نوع برند بک لایت چه برندی هستش؟؟

 5. سارینا گفت:

  سلام من سینما خانگی رو روشن میکنم و بعد از ۱ دقیقه خود ب خود تو دیسپلیش good bye میاد و تصویر قطع میشه
  از چی میتونه باشه؟!

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، مدل و حتی برند دستگاه رو قید نکردید!!
   معمولا در سینمای خانگی ال جی با این مشکل مواجه می‌شویم. معمولا این حالت به محض روشن شدن دستگاه ایجاد می شود و معمولا علت خاموش شدن سینمای خانگی ال جی و نمایش پیام good byeخرابی بخش آمپلی فایر است. اگر بلندگوها به دستگاه وصل است انها را جدا کرده و مجددا تست کنید. برای ریست سینمای خانگی ال جی خود با بخش مشاوره تعمیرات سینما خانگی رایان تماس بگیرید 66942697

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ