بررسی مراحل تعمیر تلویزیون ال جی مدل 49UJ651V

تعمیر تلویزیون ال جی 49UJ651V

آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی یکی از ایرادهای شایع است که در سری UJ و LJ از مدل‌های تلویزیون ال جی به صورت اپیدمی دیده می‌شود. در این نوشته به بررسی مراحل تعمیر تلویزیون ال جی 49UJ651V در ایراد آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی در یکی از موارد مراجعه به بخش تعمیرات تلویزیون مجموعه رایان می‌پردازیم :

سری UJ  و LJ از تلویزیون ‌های ال جی در سایزهای 43 – 49 – 55 و 65 تولید شده‌ است. طراحی این سری از تلویزیون های ال جی بیشتر روی کیفیت تصویر تمرکز دارد و با وجود کیفیت متوسط قطعات، تصویر با کیفیتی ارائه می‌شود. در بخش قطعات بخش بک لایت در هر دو سری از بک لایت مستقیم (DIRECT) استفاده شده است. ساختار فیزکی بک لایت استفاده شده در این دو سری از تلویزیون‌های ال جی به گونه‌ای است که در صورت خرابی تغییر رنگ می‌دهد. بعبارت ساده‌تر وقتی لامپ‌های بک لایت در این دو سری از تلویزیون‌های ال جی خراب می‌شود بجای قطع شدن و روشن نشدن تغییر رنگ می‌دهد. در این حالت معمولا لامپ‌ها بجای نور سفید رنگ، نور آبی تولید می کنند.

 

معمولا مصرف کنندگان در ابتدای ایراد با ایجاد هاله آبی در یک بخش از تصویر مواجه می‌شوند. در این حالت ممکن است یک یا تعدادی از لامپ های بک لایت تلویزیون معیوب شده باشد. به مرور زمان و با پیشرفت ایراد کم‌کم تعداد لامپ های خراب بخش بک لایت بیشتر شده و زمینه تصویر تلویزیون کاملا به رنگ آبی متمایل می‌شود.

بک لایت تلویزیون ال جی مدل 49UJ651V از نوع مستقیم (DIRECT) است. این نوع بک لایت بیشتر با نام شاخه ای شناخته می‌شود. بک لایت 49UJ651V از 2 خط اصلی (4 نیم خط) تشکیل شده است. هر خط دارای 12 عدد لامپ است یعنی در هر نیم خط 6 عدد لامپ تعبیه شده است.

یکی از نکات مهم در تعمیر تلویزیون ال جی 49UJ651V و هنگام تعویض بک لایت شاخه ای استفاده از چسب حرارتی با کیفیت است. چسب حرارتی با کیفیت باعث اتصال بهتر مدار لامپ‌های بک لایت به شاسی اصلی تلویزیون می‌شود. در این حالت شاسی اصلی بعنوان خنک کننده (هیت سینک) بخش بک لایت عمل می‌کند.

در صورت نیاز به تعمیر تلویزیون ال جی 49UJ651V حتما باید همه لامپ های بک لایت به صورت کامل و یکجا تعویض شود. متاسفانه دیده شده که برخی از تعمیرکاران تلویزیون وقتی با خرابی تعداد کمی از لامپ ها مواجه می‌شوند با استفاده از لامپ های دست دوم اقدام به تعمیر بک لایت می‌کنند. در صورت تعمیر بک لایت در مدت کوتاهی مجددا بخش بک لایت دچار خرابی شده و شما را به دردسر خواهد انداخت.

نکته مهم در تعمیر تلویزیون ال جی مدل 49UJ651V انجام تنظیمات بک لایت بعد از تعویض بک لایت تلویزیون است. افزایش نور بک لایت تلویزیون باعث افزایش کیفیت و شفافیت بیشتر تصویر می‌شود اما در عین حال لامپ‌های بک لایت در این حالت با حداکثر توان ممکن باید کار کنند و عمر مفید آنها کاهش پیدا می کند. توصیه اصلی در این بخش تنظیم بک لایت تلویزیون و متناسب سازی آن با نور محیطی است.

کاهش نور بک لایت تلویزیون و متناسب سازی آن نسبت به نور محیط باعث می‌شود در عین حال که تصویر شفاف و با کیفیت داشته باشیم باعث افزایش عمر مفید بک لایت تلویزیون می‌شود. برای تنظیم بک لایت تلویزیون ال جی مدل 49UJ651V دو گزینه اصلی در منوی تنظیمات وجود دارد : یکی گزینه بک لایت و دیگری صرفه جویی در انرژی. گزینه بک لایت به صورت عددی و با رابطه مستقیم میزان نور بک لایت را کنترل می‌کند. گزینه صرفه جویی در انرژی به صورت معکوس عمل می‌کند، با افزایش میزان صرفه جویی در انرژی مقدار نور بک لایت تلویزیون کاهش پیدا می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ