بررسی علت عدم نمایش تصویر در تلویزیون

عدم نمایش تصویر در تلویزیون

بررسی علت عدم نمایش تصویر در تلویزیون عنوانی است که قصد داریم در این مطلب به آن بپردازیم. ممکن است هنگامیکه تلویزیون خود را روشن می کنید ناگهان متوجه شوید که با وجود پخش شدن صدا، هیچ تصویری در صفحه تلویزیون نمایش داده نمی شود. در این صورت شاید گمان کنید که تلویزیون دچار نقص اساسی شده و هیچ راه حلی جز تعویض تلویزیون وجود ندارد. اما این طور نیست. با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا به بررسی علت این مشکل و روش های رفع آن بپردازیم.

علت عدم نمایش تصویر در تلویزیون

عوامل زیادی می توانند در بروز مشکل عدم نمایش تصویر در تلویزیون نقش داشته باشند. در ادامه به برخی از آنها می پردازیم.

عدم نمایش تصویر در تلویزیون

بروزرسانی سیستم عامل تلویزیون می تواند مشکلات زیادی از جمله عدم نمایش تصویر را رفع کند.

کابل های اتصال دهنده آسیب دیده یا شل شده اند

اگر تلویزیون شما به فرستنده سیگنال خارجی مانند دستگاه پخش، دستگاه دیجیتال یا دستگاه DVD و… متصل است عدم نمایش تصویر در تلویزیون می تواند به علت آسیب دیدن و یا شل شدن کابل اتصال به این فرستنده ها باشد. معمولا کابلی که وظیفه ارسال تصویر به تلوزیون را دارد، زرد رنگ است. این کابل را از هر دو سمت اتصال به تلویزیون و دستگاه بررسی کنید و مطمئن شوید که شل نشده باشد. سپس تلویزیون را بررسی کنید که مشکل عدم نمایش تصویر در تلویزیون رفع شده است یا نه. اگر همچنان تصویری وجود ندارد، این احتمال وجود دارد که کابل آسیب دیده است و باید تعویض شود. بدین منظور به نزدیک ترین مرکز لوازم جانبی تلویزیون مراجعه کنید و یک کابل جدید تهیه کنید.

فرستنده را چک کنید

همچنین اگر تلویزیون به فرستنده های مانند فرستنده هایی که کمی قبل نام بردیم متصل است، آنها را بررسی کنید. بدین منظور فرستنده را خاموش و از برق جدا کنید. سپس مجددا فرستنده و تلویزیون را روشن کنید و بررسی کنید که آیا مشکل رفع شده است یا خیر؟

تنظیمات تلویزیون را بررسی کنید

گاهی عدم نمایش تصویر در تلویزیون می تواند به علت ایجاد تغییر در تنظیمات تلویزیون باشد. در این صورت معمولا منو در صفحه نمایش داده می شود. روی منو در کنترل تلویزیون کلیک کنید و بررسی کنید که همه موارد به درستی تنظیم شده باشد. مواردی مانند روشنایی و نمایش تصویر را تنظیم کنید و مجددا بررسی کنید که تصویر در صفحه تلویزیون نمایش داده می شود یا خیر.

 

بیشتر بخوانید : علت به وجود امدن نقاط سفید در صفحه تلوزیون

اشکال در سیگنال ارسالی تلویزیون

در برخی موارد ممکن است عدم نمایش تصویر در تلویزیون به دلیل بروز اشکال در سیگنال باشد. برای بررسی این مورد کانال تلویزیون را عوض کنید. اگر در کانال های دیگر تصاویر نمایش داده می شوند، اشکال از تلویزیون شما نیست. این مشکل از سمت سیگنال بوده و تنها باید منتظر باشید تا مشکل برطرف شود.

فعال شدن تایمر حالت خواب یا صرفه جویی انرژی

در مواردی ممکن است تلوزیون شما به طور تصادفی سیاه شود. در این صورت ممکن است تایمر حالت خواب یا حالت صرفه جویی انرژی در آن فعال باشد. در این صورت می توانید این موارد را غیر فعال کنید و سپس بررسی کنید که مشکل رفع شده است یا خیر.

به منظور غیرفعال سازی تایمر خواب مراحل زیر را دنبال کنید:

  • دکمه “منو” (Menu) را در کنترل فشار دهید.
  • گزینه “سیستم” (System) و سپس “زمان” (Time) را انتخاب کنید.
  • گزینه “تایمر خواب” (Sleep) را انتخاب و آن را خاموش کنید.

همچنین به منظور غیر فعال سازی حالت صرفه جویی در مصرف انرژی مراحل زیر را انجام دهید.

  • دکمه “منو” (Menu) را فشار دهید.
  • به قسمت “تنظیمات” (Settings) تلوزیون بروید.
  • گزینه “حالت ذخیره انرژی” (Energy Saving mode) را غیرفعال کنید.

اشکال در سخت افزار

همچنین ممکن است عدم نمایش تصویر در تلویزیون به دلیل بروز مشکل در سخت افزار تلویزیون باشد. از جمله این اشکالات می تواند به خرابی خازن ها، معیوب بودن برد، مدار، پنل یا LED تلویزیون اشاره کرد. این موارد را می توانید با متخصصین در حوزه تعمیر تلویزیون کمک بگیرید. در مواردی از این دست متخصصین رایان تی وی می توانند شما را راهنمایی کنند.

از جمله مشکلات رایج در سخت افزار تلویزیون خرابی بک لایت (نور پس زمینه) است. در واقع در این مشکل لامپ های که در محفظه پشتی تلویزیون قرار دارند دچار اختلال شده و باعث عدم نمایش تصویر می شوند. در این موارد ترمیم و تعویض بک لایت ها می تواند این مشکل را رفع کند.

به روز نبودن سیستم عامل تلویزیون

آپدیت کردن سیستم عامل تلویزیون از مواردی است که می تواند در رفع مشکل عدم نمایش تصویر در تلویزیون موثر باشد. برای بروزرسانی سیستم عامل تلوزیون لازم است مراحل زیر را انجام دهید:

  • ابتدا تلویزیون را به شبکه اینترنت متصل کنید.
  • به قسمت “تنظیمات” (Settings) و سپس “پشتیبانی” (Support) بروید.
  • روی گزینه “بروزرسانی نرم افزار” (Software Update) کلیک کنید.
  • گزینه “اکنون بروزرسانی شود” (Update Now) را انتخاب کنید.

پس از این مراحل سیستم عامل تلویزیون شما به روز شده و ممکن است مشکل سیاه شدن صفحه و عدم نمایش تصویر مجددا در آن رخ ندهد.

 

عدم نمایش تصویر در تلویزیون

عدم نمایش تصویر در تلویزیون لزوما به معنای خرابی کامل تلویزیون نیست و به راحتی قابل رفع است.

خرابی صفحه تلویزیون

از دیگر احتمالاتی که درباره عدم نمایش تصویر در تلوزیون وجود دارد، این است که صفحه تلویزیون آسیب دیده باشد. مواردی زیادی مانند: دمای هوا یا نوسان برق و…باعث خرابی صفحه تلویزیون می شوند. در این صورت صفحه آسیب دیده می تواند توسط متخصصین معتبر در زمینه تعمیر تلوزیون تعمیر شود. تعمیر صفحه تلوزیون فرآیندی ساده است که در مدت زمان کوتاهی انجام می شود. برای دریافت بهترین نتیجه بهتر است از متخصصین معتبر و مجرب کمک بگیرید. برای دریافت مشاوره و خدمات در این زمینه می توانید با متخصصین گروه تخصصی تعمیر تلویزیون رایان تی وی کمک بگیرید. رایان تی وی با کادری متخصص و مجرب آماده خدمت رسانی به شما در زمینه تعمیرات تلویزیون می باشد.

کلام آخر

در این عنوان از سری مقالات وب سایت رایان تی وی سعی داشتیم به بررسی علت و روش های رفع مشکل عدم نمایش تصویر در تلویزیون بپردازیم. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشد.

همچنین اگر علت مشکل عدم نمایش تصویر تلویزیون خود را در موارد بالا پیدا نکردید می توانید از متخصصان رایان تی وی کمک بگیرید.

سوالات متداول

مشکل عدم نمایش تصویر در تلویزیون به چه دلایلی می تواند باشد؟

این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله: خرابی کابل ها، اشکال در نرم افزار تلویزیون، اشکال در سیگنال ارسالی یا خرابی صفحه تلویزیون و… رخ دهد که در متن به طور کامل به آنها پرداختیم.

آیا در صورت بروز مشکل عدم نمایش تصویر، باید تلویزیون را تعویض کرد؟

در بیشتر موارد می توان مشکل را به سادگی رفع کرد و لزومی به تعویض تلویزیون نیست. توجه داشته باشید که عدم نمایش تصویر به معنای خرابی کامل تلویزیون نیست.

خرابی صفحه تلویزیون در صورتی که نیاز به تعمیر صفحه باشد، هزینه و زمان زیادی صرف می کند؟

خیر، فرآیند تعمیر صفحه تلویزیون در مدت زمان کوتاهی انجام می شود و هزینه های آن به طور معمول مقرون به صرفه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ