آموزش تعمیر لوازم صوتی و تصویری در منزل

آموزش تعمیر لوازم صوتی و تصویری در منزل

آموزش تعمیر لوازم صوتی و تصویری در منزل

آموزش تعمیر لوازم صوتی و تصویری در منزل در حدی که برخی مشکلات کوچک را حل کند یکی از موضوعاتی است که همواره در نوشته ها و آموزش‌های رایان مورد توجه قرار گرفته است. در ادامه به برخی از ترفندهای تعمیر ضبط خانگی ، تعمیر دی وی دی ، تعمیر سینما خانگی و تعمیر تلویزیون را ارائه می دهیم.

با کمک این روش ها شما می توانید ایرادهای مختلفی که ممکن است روی دستگاههای مصرفی شما ایجاد شود را به درستی شناسایی کنید و در صورتی که ابزار لازم را در دسترس داشته باشید برای تعمیر آن دستگاه اقدام بفرمایید.

در بخش های مختلف به بررسی ایرادهایی می پردازد که بتوان بدون داشتن مهارت خاص آنها را برطرف کرد. این مجموعه نوشته در آینده تکمیل تر خواهد شد. اگر در مورد دستگاه خاصی نیاز به راهنمایی دارید با تماس با متخصصین رایان اعلام کنید تا در ادامه آموزش ها به مورد شما هم پرداخته شود.

آموزش تعمیر ضبط صوت خانگی

آموزش تعمیر ضبط صوت خانگی شامل برخی از روش هایی است که می تواند ایرادهای کوچک در دستگاه ضبط خانگی ما را بر طرف کند.

ایرادهایی که معمولا در ضبط های خانگی که دارای بخش دیسک و کاست هستند ایجاد می شود عبارتند از :

  • از کار افتادن بخش کاست
  • نخواندن دیسک در بخش سی دی
  • باز نشدن درب بخش دیسک
  • باز و بسته شدن درب بخش دی وی دی

 

برای آموزش تعمیر ضبط صوت خانگی بهتر است ابتدا با برخی از قطعاتی که در این دستگاهها بیشتر خراب می‌شوند آشنا شویم و عملکرد آنها را شناخته و ایرادهای ظاهری ناشی از خرابی آنها را بشناسیم. در آخر هم نحوه تعویض و تنظیم آنها را یاد بگیریم.

برای اینکه به تعمیر ضبط صوت خانگی نگاه بهتری داشته باشیم باید قطعات کلی دستگاه را به دو بخش کلی تقسیم کنیم : قطعات الکترونیکی و قطعات مکانیکی.

 

قطعات مکانیکی به دلیل ساختار و حرکت بیشتری که دارند در فشار بیشتری قرار دارند و احتمال خرابی آنها معمولا از قطعات الکترونیکی بیشتر است. قطعات مختلف بخش مکانیزم که بیشترین استهلاک و خرابی را دارند عبارتند از :

تسمه

تسمه ها عموما نیروی موتور ها را به چرخ دنده ها و سایر قطعات متحرک مجموعه مکانیزم منتقل می کنند و با توجه به جنس و حرکتی که دراند بیشترین میزان استهلاک و خرابی مکانیزم ها مربوط به آنهاست. وقتی یک تسمه به مرور زمان به اصطلاح گشاد می شود اندازه آن زیادتر شده و به درستس نیروی وارده را منتقل نمی کند.

تسمه ها دارای شماره مشخص هستند و باید برای هر دستگاه از شماره استاندارد همان دستگاه استفاده کرد تا موتور و چرخ دنده ها آسیب نبیند. اما اگر شماره اصلی تسمه عیوب را ندارید از یک شماره کوچکتر نسبت به تسمه معیوب قبلی استفاده کنید.

موتور

المان دیگری که باید در آموزش تعمیر لوازم صوتی و تصویری در منزل با آنها آشنا شویم و در مکانیزم ها نقش موثری دارند موتورها هستند. موتورها در واقع نیروی لازم برای حرکت بخش های مختلف مکانیزم را فراه می کنند و از کار افتادن یا بد کار کردن آنها باعث ایجاد ایرادهای مختلفی روی دستگاه می شود.

موتورها بر اساس پارامترهایی مانند ولتاژ کار ، چپ یا راست گرد بودن ، اندازه شفت ، میزان دور در ثانیه دسته بندی و در بخش های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. اما اصلی ترین ویژگی موتورها میزان ولتاژ مورد نیاز آنهاست. موتورهایی که معمولا در ضبط های خانگی استفاده می شوند با ولتاژ 3.3 تا 12 ولت هستند. در بخش دیسک مولا از موتورهایی با ولتاژ پایین و در بخش کاست از موتورهای با ولتاژ بالاتر استفاده می شود.

سوئیچ ها

سوئیچ ها هر چند ممکن است خیلی مهم به نظر نرسند اما در واقع عملکر دصحیح آنها در علکرد صحیح دستگاه نقش اساسی و عمده‌ای دارد. سوئیچ ها معمولا در بخش های مختلف مکانیزم ها بکار برده می شوند و بعنوان سنسور عملکرد بخش های مختلف را به بخش الکترونیکی کنترل کننده مکانیزم گزارش می دهند.

عملکرد غلط سوئیچ ها اطلاعات غلط از وضعیت بخش مکانمیزم به بخش الکترویکی و مدار فرمان می دهد و بر اساس این اطلاعات غلط کنترل بخش مکانیزم به درستی انجام نمی‌شود.

معمولا در بخش کاست ضبط صوت های خانگی چند سوئیچ وجود دارد که مثلا یکی از آنها وجود نوار کاست در دستگاه را به مدار فرمان گزارش می دهد. وقتی این سوئیچ کار نکند دستگاه قرار گرفتن کاست را متوجه نشده و بخش کاست شروع به کار نمی کند.

تعمیر بخش کاست ضبط صوت خانگی

حالا که با آموزش تعمیر لوازم صوتی و تصویری در منزل و قطعات مختلف بخش مکانیزم آشنا شدیم بهتر می توانیم ایرادهایی که در بخش مکانیزم کاست یک ضبط خانگی ایجاد می شود را بررسی کنیم.

وقتی با از کار افتادن یک بخش کاست روبرو می شویم توصیه می‌کنیم که ابتدا بخش های مختلف مکانیزم را بررسی کنید و حتی در صورت لزوم عکس بگیرید که اگر بعدا قطعه‌ای از جای خود جدا شد بتوانید آن را در جای خود قرار دهید.

در بخش بعدی به سراغ عملکرد دستگاه بروید و قطعاتی که بیشترین امکان خرابی را دارند بررسی کنید. تسمه ها ، سودیچ ها ، موتورها  به ترتیب و همانطور که توضیح دادیم بیشترین میزان احتمال خرابی را دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ