عوامل موثر بر عمر بک لایت تلویزیون

عمر بک لایت تلویزیون، مقدار و روش افزایش آن یکی از سوالات مهمی است که در بخش تعمیر و تعویض بک لایت تلویزیون زیاد مطرح می‌شود. در ادامه متخصصین تعمیر تلویزیون به 5 سوال مهم در مورد عمر بک لایت تلویزیون پاسخ می‌دهند :

  1. میزان متوسط عمر بک لایت تلویزیون چقدر است؟

  2. عمر بک لایت در تلویزیون‌های مختلف (ال جی ، سامسونگ ، سونی و …) چه تفاوتی دارد؟

  3. چه عواملی روی کاهش یا افزایش عمر بک لایت تلویزیون اثر دارد؟

  4. چگونه می‌توان میزان عمر بک لایت تلویزیون را افزایش داد؟

  5. نشانه خرابی بک لایت تلویزیون و روش تشخیص؟

    تاریکی تصویر تلویزیون سامسونگ

میزان متوسط عمر بک لایت تلویزیون چقدر است؟

بک لایت هایی که امروز در بیشتر تلویزیون‌ها استفاده می‌شود از دو نوع بک لایت لبه (edge) و یا شاخه‌ای (direct) هستند. بک لایت لبه همانطور که از نام آن پیداست در لبه های طولی و یا عرضی تلویزیون قرار می‌گیرد. بک لایت شاخه‌ای اما به صورت چندین شاخه افقی و یا عمودی در مساحت تصویر پخش می‌شود. در بک لایت های لبه، لامپها در فاصله بسیار کمی از یکدیگر قرار می‌گیرند و حرارت متمرکز بیشتری تولید می‌کنند. این تمرکز حرارت باعث می‌شود که دفع آن مشکل‌تر از دفع حرارت بک لایت‌های شاخه‌ای باشد. در بک لایت شاخه‌ای از شاسی اصلی تلویزیون بعنوان هیت سینک (خنک کننده) استفاده می‌‍شود در حالیکه در بک لایت های لبه حتما هیت سینک مجزا وجود دارد.

 

بیشتر بخوانید : چگونه بک لایت تلویزیون را تنظیم کنیم؟

 

آمار تعمیرات بک لایت تلویزیون نشان می‌دهد که میزان عمر مفید بک لایت تلویزیون در مدل‌هایی که دارای یک لایت لبه هستند به مراتب در موقعیت بهتری قرار دارد. بر اساس همین آمار میزان متوسط عمر بک لایت در مدل‌های شاخه‌ای حدود 12 تا 15 هزار ساعت برآورد شده است. میزان عمر بک لایت در مدل‌های لبه کمی بیشتر و بین 20 تا 25 هزار ساعت در مدل‌های مختلف تخمین زده می‌شود.

خرابی بک لایت تلویزیون ال جی LN

عمر بک لایت در تلویزیون‌های مختلف

(ال جی ، سامسونگ ، سونی و …) چه تفاوتی دارد؟

همانطور که در بالا گفتیم کیفیت و ساختار بک لایت نقش اصلی و اساسی در عمر آن دارد. معمولا در بک لایت های لبه از لامپ‌های با کیفیت بالاتری استفاده می‌شود. در واقع بک لایت های لبه بیشتر در تلویزیون های گرانقیمت و به اصطلاح پرچمدار استفاده می‌شود اما بک لایت های شاخه ای بیشتر در تلویزیون های میان رده که می خواهند صرفه اقتصادی بیشتری داشته باشد.

میزان عمر بک لایت تلویزیون در برندهای مختلف را هم باید از همین دیدگاه ببینیم. تلویزیون‌های برندهایی مانند سونی و یا پاناسونیک گرانتر هستند و در بیشتر آنها از بک لایت های لبه استفاده شده است. اما در محصولات ال جی و سامسونگ که ارزانتر ساخته می‌شوند بک لایت شاخه‌ای بیشتر استفاده می‌شود.

سیاه شدن بالای تصویر تلویزیون سامسونگ

چگونه می توان عمر مفید بک لایت تلویزیون را افزایش داد؟

همانطور که می دانیم خرابی و تعمیر بک لایت تلویزیون یکی از ایرادهای متداول در بخش تعمیرات تلویزیون های LED و LCD است. پس یکی از نکات و پارامترهایی که باید در هنگام خرید تلویزیون به آن دقت کنیم نوع ساختار و کیفیت بک لایت تلویزیون است. اما در بخش مشخصات فنی تلویزیون ها در زمان فقط نوع بک لایت مشخص می شود. توصیه می کنیم در زمان خرید تلویزیون اطلاعات بیشتری در این بخش بدست آورید. یکی از این روش‌ها مشاوره با متخصصین تعمیرات تلویزیون است.

 

بیشتر بخوانید : اصلاحیه بک لایت تلویزیون در برندها و مدل‌های مختلف

 

قدم بعدی در راه افزایش عمر بک لایت تلویزیون، بهینه سازی استفاده است. روشهای مختلفی برای افزایش بهره‌وری از بک لایت تلویزیون وجود دارد. با نگاهی به این روش ها متوجه می‌شویم که همه آنها روی کاهش گرمای تولید شده در بخش بک لایت تمرکز دارد. این روش‌ها عبارتند از :

  • استفاده از گزینه صرفه جویی در انرژی تلویزیون
  • کاهش نور بک لایت تلویزیون و تنظیم آن با نور محیط
  • خاموش کردن تلویزیون در فواصل 2 تا 3 ساعت به مدت 10 الی 15 دقیقه

مهمترین نکته این بخش متناسب سازی نور زمینه تلویزیون با محیط است. نور بک لایت تنها گزینه تنظیمات مختلف یک تلویزیون LCD یا LED است که باید براساس شرایط محیطی تنظیم شود نه سلیقه مصرف کننده. باقی گزینه‌های تنظیمات همگی باید براساس سلیقه و دلخواه مصرف کننده تنظیم شود و میزان کم و یا زیاد آنها تاثیری روی عملکر تلویزیون و افزایش یال کاهش عمر مفید آن ندارد.

هاله تاریک در تصویر تلویزیون

نشانه خرابی بک لایت تلویزیون و روش تشخیص؟

اصلی‌ترین نشانه خرابی بک لایت، قطع شدن تصویر تلویزیون است. البته همیشه خرابی بک لایت باعث قطع شدن کامل تصویر نخواهد شد. خرابی بک لایت تلویزیون نشانه‌های دیگری هم دارد که در ادامه همه آنها را به شما توضیح خواهیم داد. اما اگر با ساختار و نحوه عملکرد بک لایت آشنا شویم بهتر می توانیم ایرادها و نشانه‌های خرابی بک لایت تلویزیون را متوجه شویم.

در بک لایت های شاخه ای هر لامپ بک لایت وظیفه روشن کردن یک بخش از مسات تصویر را بعهده دارد. به تناسب این محدوده خاموشی هر لامپ باعث ایجاد هاله های تاریک در تصویر تلویزیون خواهد شد. نور لامپهای ال ای دی متمرکز است و  بوسیله منشور پخش می شود، پس اگر نور منشور لامپها جدا شود نور لامپ به صورت مستقیم و متمرکز به صفحه نمایش می‌تابد و باعث ایجاد نقاط روشن در تصویر می‌شود.

نکته مهم دیگری که در اینجا لازم بذکر است اینکه به دلیل شایع بودن ایراد بک لایت و جستجوی زیادی که در این مورد می‌شود اکثر اطلاعاتی که در مورد اشکالات تصویر بدست می‌آید مربوط به خرابی بک لایت است در حالیکه ممکن است بک لایت تلویزیون خراب نباشد. به بیان ساده‌تر ایرادهای زیادی ممکن است باعث قطع شدن تصویر تلویزیون شود اما با جستجوی عباراتی مانند قطع شدن تصویر تلویزیون تقریبا همه نتایجی که بدست می‌آید مربوط به خرابی بک لایت است.

 

بیشتر بخوانید : بک لایت تلویزیون چیست؟ همه چیز در مورد تعمیر بک لایت تلویزیون

 

نقطه نورانی در تصویر تلویزیون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ