علت قطع شدن تصویر تلویزیون در حالیکه صدا دارد چیست؟

علت قطع شدن تصویر تلویزیون در حالیکه صدا دارد چیست؟Reviewed by علی بختیاری on Jun 22Rating: 5.0قطع شدن تصویر تلویزیونقطع شدن تصویر تلویزیون , قطع شدن تصویر تلویزیون در حالیکه صدا دارد , تعمیر بک لایت تلویزیون ,تعمیر تلویزیون , تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی , از خدمات ماست.

یکی از مشکلاتی که مخصوصا خریداران تلویزیون های ال جی و سامسونگ که تلویزیون خود را طی دو تا سه سال گذشته خریده اند با آن زیاد برخورد می کنند قطع شدن تصویر تلویزیون است. ممکن است تا دیشب تلویزیون شما کاملا سالم بوده باشد ولی صبح که آن را روشن می کنید مشاهده کنید که تصویر تلویزیون ظاهر نمی شود و یا در اولین لحظه ظهور آرم اولیهريا، تصویر تلویزیون برای یک لحظه چشمک بزند و مجددا قطع شود. در ادامه به بررسی علت قطع شدن تصویر تلویزیون در حالیکه صدا دارد و مراحل مختلف تعمیر تلویزیون در این حالت می پردازیم :

همانطور که در نوشته آشنایی با بخش بک لایت تلویزیون گفتیم در تلویزیون های ال ای دی برای دیده شدن تصویر نیاز به نور زمینه داریم. نوری که از پشت به صفحه نمایش تلویزیون تابیده می شود و باعث می شود که تصویر در نمایشگر قابل دیدن شود. لامپ های تولید کننده این نور در تلویزیون های ال ای دی لامپ های ال ای دی هستند که به مرور زمان مستهلک می شود و عواملی مانند استفاده از بالاترین مقدار نور بک لایت در منوی تنظیمات این روند را تسریع می کند. خرابی لامپ ها در چند حالت ایجاد می شود که در یک حالت باعث می شود لامپ خراب خاموش شود ولی بقیه لامپ ها روشن بمانند. در این حالت تصویر کلی تلویزیون قطع نمی شود اما در محل لامپ خاموش در تصویر، تاریکی دیده می شود. در حالت دیگر خرابی لامپ ها، جریان کلی مدار هم قطع می شود و تولید نور بک لایت متوقف می شود. با قطع شدن نور بک لایت تصویر دیده نمی شود اما سایر کارکرد های تلویزیون مانند پخش صدا و یا کارکردن کنترل به صورت عادی انجام می شود.

تا اینجا متوجه شدیم که علت قطع شدن تصویر تلویزیون ، قطع شدن نور بک لایت است. در برند ال جی مدل هایی مانند LN , LB , LY , LS و در بین مدل های مختلف تلویزیون سامسونگ سری F و پس از آن سری H , EH و ES دچار این ایراد می شوند. خرابی بخش بک لایت در هر یک از این مدل ها معمولا به صورت مشخصی ایجاد می شود که عبارتند از :

سری LN : در این مدل معمولا تعدادی از لامپ ها اتصال کوتاه می شوند که در محل آنها در تصویر تلویزیو تاریکی دیده می شود. پس از آن و با قطع شدن اولین لامپ بعلت استفاده از مدارات سری جریان در مدار بک لایت قطع می شود و پس از آن فقط در لحظه روشن شدن تصویر در یک لحظه چشمک می زند و مجددا قطع می شود.

سری LB : خرابی در این مدل شباهت زیادی به سری LN دارد با این تفاوت که لامپ های استفاده شده در این مدل بیشتر اتصال کوتاه می شوند که باعث می شود لامپ خاموش شود ولی بقیه لامپ ها روشن بمانند و در تصویر لکه تاریکی دیده شود.

 

قطع شدن تصویر تلویزیون

 

سری LY : این مدل شباهت زیادی به سری LB دارد اما ورودی این مدل به بخش تعمیرات تلویزیون بسیار کمتر از سری LB است.

سری LS : در این مدل از بک لایت یکطرفه استفاده شده است که فقط در این مدل استفاده شده است. لامپها در دسته های 20 عددی تفکیک می شوند و هر کدام بوسیله یک مدار، کنترل می شوند. معمولا خرابی در این مدل به صورت زمانی است و مثلا بعد از دقایقی کارکرد صحیح تلویزیون، نور بک لایت و به موازات آن تصویر تلویزیون قطع می شود.

سری F : در این مدل از تلویزیون های سامسونگ لامپ ها در دو بخش بالایی و پایینی کنترل می شوند. ایجاد ایراد بک لایت در این مدل بیشتر به صورت خاموشی یک دسته از لامپ ها اتفاق می افتد و نیمه بالایی یا پایینی تاریک می شود.

سری H و EH : خرابی بک لایت در این دو مدل بیشتر به صورت خرابی تکی لامپ ها اتفاق می افتد که باعث ایجاد لکه های تاریک در محدوده لامپ خراب در تصویر می شود.

سری ES :  استفاده از بک لایت یکطرفه خاص در این مدل از تلویزیون های سامسونگ و خرابی آنها و کمیابی قطعه یدکی به یکی از چالش های تعمیر تلویزیون در این مدل از محصولات سامسونگ شده است. خرابی لامپ ها در ابتدا به صورت لکه های تاریکی در سمت راست دیده می شود و در اثر استفاده به سرعت گسترش پیدا می کند تا به مرحله ای برسد که باعث قطع شدن کلی نور بک لایت شود.

 

قطع شدن تصویر تلویزیون

 

یکی از اقدامات لازم در بخش تعمیر بک لایت بعنوان ایرادی که به صورت اپیدمی ایجاد می شود انجام تمهیداتی جهت جلوگیری از ایجاد مجدد ایراد است و یکی از دغدغه های موجود سوختن لامپ هایی است که در حال حاضر سالم هستند هر چند این ایدا ظاهرا درست به نظر می رسد اما در عمل هیچ یک از ما باز کردن یک قطعه سالم و جایگزینی آن با یک قطعه سالم دیگر را منطقی نمی دانیم. به همین بهانه معمولا نمایندگی های تعمیرات تلویزیون در برندهای مختلف در تعمیر بک لایت تلویزیون ها تعویض کل لامپ ها و حتی در مواردی تعویض کامل پنل تلویزیون را پیشنهاد می کنند که هزینه بسیار بالایی را ایجاد می کند. روند پیشنهادی گروه رایان در تعمیر بک لایت تلویزیون های مختلف تعویض لامپ های خراب و نیمه خراب ، انجام اصلاحیه برد پاور ، انجام تمهیدات جانبی برای جلوگیری از سوختن مجدد لامپ ها و ارائه ضمانت و گارانتی تعمیرات تلویزیون جهت آسودگی خیال مراجعه کنندگان است.

 

قطع شدن تصویر تلویزیون

 

 

انجام اصلاحیه در برد پاور معمولا به میزان 5% از ولتاژ این بخش را کاهش می دهد و بر خلاف اینکه برخی آن را عامل اصلی خرابی بخش بک لایت و علت قطع شدن تصویر تلویزیون می دانند انجام اصلاحیه متناسب با وضعیت سلامت کلی لامپ ها یکی از عواملی است که روند استهلاک این بخش را کند می کند.

8 دیدگاه ها

 1. محمد گفت:

  سلام من ال ای دی 42 ال جی رسیور دار دارم یکدفعه تصویر رفت ولی صدا داره خاموش میکنم لحظه اول تصویر میاد باز قطع میشه ولی صدا هست مشکل چیه ؟ممنون

 2. مریم گفت:

  سلام، تلویزیون ما یکی دو شبکه نشون ميده، ولی بقیه شبکه ها فقط صدا هست و تصویر نداره

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، از کیفیت سیگنال دریافتی اطمینان حاصل کنید و سپس مجددا دستگاه را ریست و راه اندازی کنید. تلویزیون شما احتیاج نیاز به تعمیر ندارد و در بخش تنظیمات مشکل دارد.

 3. مریم گفت:

  تلویزیون ما شارپ هست لحظه اول که روشن میشه یک لحظه آرمشو چشمک میزنه نشون میده ولی دیگه تصویر نمیاد تصویر مشکی داره ،ولی صدا داره کنترلش هم کار میکنه مشکلش ازچیه؟بک لایت هست؟چه باید کرد؟

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، در برند شارپ از قطعات سایر تولید کنندگان مانند ال جی و سامسونگ استفاده می شود. تلویزیون شما برای تعیین هزینه باید تحت تعمیر و بررسی کامل قرار بگیرد.

 4. محمدی گفت:

  سلام خسته نباشید.تلویزیون ال ای دی الجی ۱ساعت ونیم تلویزیون خاموش بوده بعدک روشن کردیم کلاصفحه سیاه اماکنترل کارمیکنه وصدانداره ودرلحظه ی اول ک روشن میکنیم صفحه ارمش میادبعدبازسیاه میشه.مطالب بالاروخوندمومتوجه شدم ک لامپ هاش سوخته.شماتعمیرمیکنید؟واگرتعمیرمیکنیدهزینش چقدرمیشه واگرممکنه ادرس یاشماره ی نمایندگیتون روداخل مشهدبدین ممنون

 5. گروه تخصصی رایان گفت:

  با سلام ، نوشته های مربوط به تعمیر بک لایت تلویزیون رو که لینک انها در زیر داده شده مطالعه کنید و بجای جستجوی تعمیرگاهی که کمترین هزینه تعمیر تلویزیون را پیشنهاد بدهد مرکزی را پیدا کنید که تلویزیون شما را صحیح و با سلیقه تعمیر کند. صحیح از نظر فنی و با سلیقه به معنای رعایت نکات جانبی مانند اصلاحیه بک لایت صحیح و تمیز کارکردن.
  بک لایت چیست
  هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ