قطع شدن تصویر تلویزیون

یکی از مشکلاتی که مخصوصا خریداران تلویزیون های ال جی و سامسونگ که تلویزیون خود را طی دو تا سه سال گذشته خریده اند با آن زیاد برخورد می کنند قطع شدن تصویر تلویزیون است. ممکن است تا دیشب تلویزیون شما کاملا سالم بوده باشد ولی صبح که آن را روشن می کنید مشاهده کنید که تصویر تلویزیون ظاهر نمی شود و یا در اولین لحظه ظهور آرم اولیهريا، تصویر تلویزیون برای یک لحظه چشمک بزند و مجددا قطع شود. در ادامه به بررسی علت قطع شدن تصویر تلویزیون در حالیکه صدا دارد و مراحل مختلف تعمیر تلویزیون در این حالت می پردازیم :

همانطور که در نوشته آشنایی با بخش بک لایت تلویزیون گفتیم در تلویزیون های ال ای دی برای دیده شدن تصویر نیاز به نور زمینه داریم. نوری که از پشت به صفحه نمایش تلویزیون تابیده می شود و باعث می شود که تصویر در نمایشگر قابل دیدن شود. لامپ های تولید کننده این نور در تلویزیون های ال ای دی لامپ های ال ای دی هستند که به مرور زمان مستهلک می شود و عواملی مانند استفاده از بالاترین مقدار نور بک لایت در منوی تنظیمات این روند را تسریع می کند. خرابی لامپ ها در چند حالت ایجاد می شود که در یک حالت باعث می شود لامپ خراب خاموش شود ولی بقیه لامپ ها روشن بمانند. در این حالت تصویر کلی تلویزیون قطع نمی شود اما در محل لامپ خاموش در تصویر، تاریکی دیده می شود. در حالت دیگر خرابی لامپ ها، جریان کلی مدار هم قطع می شود و تولید نور بک لایت متوقف می شود. با قطع شدن نور بک لایت تصویر دیده نمی شود اما سایر کارکرد های تلویزیون مانند پخش صدا و یا کارکردن کنترل به صورت عادی انجام می شود.

تا اینجا متوجه شدیم که علت قطع شدن تصویر تلویزیون ، قطع شدن نور بک لایت است. در برند ال جی مدل هایی مانند LN , LB , LY , LS و در بین مدل های مختلف تلویزیون سامسونگ سری F و پس از آن سری H , EH و ES دچار این ایراد می شوند. خرابی بخش بک لایت در هر یک از این مدل ها معمولا به صورت مشخصی ایجاد می شود که عبارتند از :

سری LN : در این مدل معمولا تعدادی از لامپ ها اتصال کوتاه می شوند که در محل آنها در تصویر تلویزیو تاریکی دیده می شود. پس از آن و با قطع شدن اولین لامپ بعلت استفاده از مدارات سری جریان در مدار بک لایت قطع می شود و پس از آن فقط در لحظه روشن شدن تصویر در یک لحظه چشمک می زند و مجددا قطع می شود.

سری LB : خرابی در این مدل شباهت زیادی به سری LN دارد با این تفاوت که لامپ های استفاده شده در این مدل بیشتر اتصال کوتاه می شوند که باعث می شود لامپ خاموش شود ولی بقیه لامپ ها روشن بمانند و در تصویر لکه تاریکی دیده شود.

 

قطع شدن تصویر تلویزیون

 

سری LY : این مدل شباهت زیادی به سری LB دارد اما ورودی این مدل به بخش تعمیرات تلویزیون بسیار کمتر از سری LB است.

سری LS : در این مدل از بک لایت یکطرفه استفاده شده است که فقط در این مدل استفاده شده است. لامپها در دسته های 20 عددی تفکیک می شوند و هر کدام بوسیله یک مدار، کنترل می شوند. معمولا خرابی در این مدل به صورت زمانی است و مثلا بعد از دقایقی کارکرد صحیح تلویزیون، نور بک لایت و به موازات آن تصویر تلویزیون قطع می شود.

سری F : در این مدل از تلویزیون های سامسونگ لامپ ها در دو بخش بالایی و پایینی کنترل می شوند. ایجاد ایراد بک لایت در این مدل بیشتر به صورت خاموشی یک دسته از لامپ ها اتفاق می افتد و نیمه بالایی یا پایینی تاریک می شود.

سری H و EH : خرابی بک لایت در این دو مدل بیشتر به صورت خرابی تکی لامپ ها اتفاق می افتد که باعث ایجاد لکه های تاریک در محدوده لامپ خراب در تصویر می شود.

سری ES :  استفاده از بک لایت یکطرفه خاص در این مدل از تلویزیون های سامسونگ و خرابی آنها و کمیابی قطعه یدکی به یکی از چالش های تعمیر تلویزیون در این مدل از محصولات سامسونگ شده است. خرابی لامپ ها در ابتدا به صورت لکه های تاریکی در سمت راست دیده می شود و در اثر استفاده به سرعت گسترش پیدا می کند تا به مرحله ای برسد که باعث قطع شدن کلی نور بک لایت شود.

 

قطع شدن تصویر تلویزیون

 

یکی از اقدامات لازم در بخش تعمیر بک لایت بعنوان ایرادی که به صورت اپیدمی ایجاد می شود انجام تمهیداتی جهت جلوگیری از ایجاد مجدد ایراد است و یکی از دغدغه های موجود سوختن لامپ هایی است که در حال حاضر سالم هستند هر چند این ایدا ظاهرا درست به نظر می رسد اما در عمل هیچ یک از ما باز کردن یک قطعه سالم و جایگزینی آن با یک قطعه سالم دیگر را منطقی نمی دانیم. به همین بهانه معمولا نمایندگی های تعمیرات تلویزیون در برندهای مختلف در تعمیر بک لایت تلویزیون ها تعویض کل لامپ ها و حتی در مواردی تعویض کامل پنل تلویزیون را پیشنهاد می کنند که هزینه بسیار بالایی را ایجاد می کند. روند پیشنهادی گروه رایان در تعمیر بک لایت تلویزیون های مختلف تعویض لامپ های خراب و نیمه خراب ، انجام اصلاحیه برد پاور ، انجام تمهیدات جانبی برای جلوگیری از سوختن مجدد لامپ ها و ارائه ضمانت و گارانتی تعمیرات تلویزیون جهت آسودگی خیال مراجعه کنندگان است.

 

قطع شدن تصویر تلویزیون

 

 

انجام اصلاحیه در برد پاور معمولا به میزان 5% از ولتاژ این بخش را کاهش می دهد و بر خلاف اینکه برخی آن را عامل اصلی خرابی بخش بک لایت و علت قطع شدن تصویر تلویزیون می دانند انجام اصلاحیه متناسب با وضعیت سلامت کلی لامپ ها یکی از عواملی است که روند استهلاک این بخش را کند می کند.

30 دیدگاه ها

 1. محمد گفت:

  سلام من ال ای دی 42 ال جی رسیور دار دارم یکدفعه تصویر رفت ولی صدا داره خاموش میکنم لحظه اول تصویر میاد باز قطع میشه ولی صدا هست مشکل چیه ؟ممنون

 2. مریم گفت:

  سلام، تلویزیون ما یکی دو شبکه نشون ميده، ولی بقیه شبکه ها فقط صدا هست و تصویر نداره

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، از کیفیت سیگنال دریافتی اطمینان حاصل کنید و سپس مجددا دستگاه را ریست و راه اندازی کنید. تلویزیون شما احتیاج نیاز به تعمیر ندارد و در بخش تنظیمات مشکل دارد.

 3. مریم گفت:

  تلویزیون ما شارپ هست لحظه اول که روشن میشه یک لحظه آرمشو چشمک میزنه نشون میده ولی دیگه تصویر نمیاد تصویر مشکی داره ،ولی صدا داره کنترلش هم کار میکنه مشکلش ازچیه؟بک لایت هست؟چه باید کرد؟

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، در برند شارپ از قطعات سایر تولید کنندگان مانند ال جی و سامسونگ استفاده می شود. تلویزیون شما برای تعیین هزینه باید تحت تعمیر و بررسی کامل قرار بگیرد.

 4. محمدی گفت:

  سلام خسته نباشید.تلویزیون ال ای دی الجی ۱ساعت ونیم تلویزیون خاموش بوده بعدک روشن کردیم کلاصفحه سیاه اماکنترل کارمیکنه وصدانداره ودرلحظه ی اول ک روشن میکنیم صفحه ارمش میادبعدبازسیاه میشه.مطالب بالاروخوندمومتوجه شدم ک لامپ هاش سوخته.شماتعمیرمیکنید؟واگرتعمیرمیکنیدهزینش چقدرمیشه واگرممکنه ادرس یاشماره ی نمایندگیتون روداخل مشهدبدین ممنون

 5. گروه تخصصی رایان گفت:

  با سلام ، نوشته های مربوط به تعمیر بک لایت تلویزیون رو که لینک انها در زیر داده شده مطالعه کنید و بجای جستجوی تعمیرگاهی که کمترین هزینه تعمیر تلویزیون را پیشنهاد بدهد مرکزی را پیدا کنید که تلویزیون شما را صحیح و با سلیقه تعمیر کند. صحیح از نظر فنی و با سلیقه به معنای رعایت نکات جانبی مانند اصلاحیه بک لایت صحیح و تمیز کارکردن.
  بک لایت چیست
  هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی

 6. چگینی گفت:

  سلام تلویزیون ما مدل اسنوا هست صدا داره ولی تصویر سیاهه موقع روشن شدن سر آرم چشمک میزنه
  تعمیرش چقدر هزینه برمیداره؟ قابل تعمیر هست یا نه؟

 7. محمد گفت:

  با سلام و احترام
  4 سال قبل تلویزیون ال جی 42ls57000-TB از نمایندگی رسمی با گارانتی خریدم که تا الآن بدون هیچ مشکلی کار کرد
  چند روزه که گه گاه تصویر تیره میشه مثل موقعی که برا بل لایت مشکل پیش میاد و صدا هست ولی تصویر نیست
  اما تصویر تیره هست . وقتی نمایشگر رو با تنظیمات خاموش میکنم و فقط صدا فعاله و دوباره نمایشگر رو از خاموشی در میارم مجدد تصویر هست ولی ممکنه دوباره قطع بشه
  قسمت ذخیره سازی مصرف انرژی رو خاموش کردم بازهم قطع میشه
  لطف میکنید راهنمایی کنید مشکل از کجاست ؟ تعمیرش چقد هزینه داره؟
  خیلی ممنون

 8. عبادی گفت:

  با سلام تصویر تلویزیون دوو تا نصف سیاه شده این دومین سری هست که اایراد پیدا کرده به نمایندگی دادیم باز بعد دوماه بازهم تصویر تا نصفه سیاه شده ممنون میشم راهنمایی کنید

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، تعمیر بک لایت شما به درستی انجام نشده که ممکن است یکی از دلایل آن کمبود قطعات و یا نیاز به ایجاد هزینه کمتر باشد. با تماس با تعمیرگاه مربوطه مشکل خود را مطرح کنید انشا اله که مشکلتان حل شود.

 9. رضا گفت:

  تلویزیون ال جی 32 داریم که سه ساله استفاده میشه که یکدفعه درزمان روشن بودن تصویرش رفت ولی صدا و..داره. بایدچیکارش کرد؟

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، اگر مدل دستگاه رو قید می کردید بهتر می شد راهنمایی کرد اما بیشترین احتمال خرابی بخش بک لایت تلویزیون ال جی شماست. یه سری از بک لایت ها قابلیت تعمیر پذیری بالایی دارن مثل سری f در سامسونگ و یه سری رو بهتره که کامل عوض کرد مثل سری ln ال جی. البته به تعداد لامپ های سوخته و میزان و تعداد سلامت لامپ های سالم هم بستگی داره. در تعمیر بک لایت تلویزیون بهتره بجای هزینه، در جستجوی پیدا کردن یه تعمیرکار خوب باشین چون بیشتر قیمت ها در مراکز تعمیر تلویزیون نزدیک به هم هستن اما دقت بالا و حسن سلیقه تعمیرکار در تعمیر بک لایت تلویزیون تاثیر زیادی داره. نوشته های مربوط به بک لایت تلویزیون رو چند تاش رو در پایین لینکش رو میزارم اگر باز هم اطلاعات لازم داشتین با بخش مشاوره تعمیرات تلویزیون رایان تماس بگیرین.

   تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی lb
   تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی ln

 10. احمدی گفت:

  سلام آیا امکانش هست سیم برق تلویزیون موجب قطع شدن تصویر بشه؟
  تصویر چند دقیقه نشون میده بعد فقط صدا میاد
  تعمیرگاه هم بردیم از صبح تا شب بدون مشکل کار می کرد اونجا باز آوردیم خونه همون مشکل رو داره
  چون سیم برقش رو نبرده بودیم ماله خودشو استفاده کرد بود امکانش هست از اون باشه؟

 11. علی رضا ‏MmmM گفت:

  سلام تلویزون ما فیلیبس هستش
  مدل55PFT6100‎چند روز که رو یکی از شبکه ها تصویرش میپره ولی صدا داره روشن خاموشش میکنم دوباره درست میشه تورو خدا بگین مشکلش چیه?
  ممنون

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، ایراد را مجددا بررسی کنید. هیچ ایرادی در مجموعه تعمیرات تلویزیون فقط روی یک شبکه اتفاق نمی افتد. اگر بخواهیم بر اساس توضیحات شما راه حل ارائه دهیم اول تلویزیون را مجددا کانال یابی کنید و در صورت تداوم ایراد تلویزیون را ریست کنید. در صورت تکرار ایراد تلویزیون را با آنتن دیگری تست و آزمایش کنید.

 12. حسین پور گفت:

  سلام تلویزیون ما سامسونگ است سه ساله داریمش الان یهو تصویرش قطع شد صدا داره کنترلش کار میکنه ولی تصویر نداره مشکلش چیه تو دفترچه اش هم ننوشته سری چنده!؟؟

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، مدل کد تلویزیون خود را در پشت تلویزیون و با پیشوند ua جستجو کنید مثلا ua40f5550. محتمل‌ترین خرابی در تلویزیون شما بخش بک لایت است. با اعلام مدل، تقریبا راجع به همه مدل‌های تلویزیون سامسونگ که دچار ایراد بک لایت می‌شوند نوشته اختصاصی داریم

 13. محمد گفت:

  باسلام.تلویزیون ال ای دی سامسونگ سری EH5000 داریم..داشتیم فیلم میدیدیم که یکدفعه تصویر کامل قطع شد.انگار وقتی خاموش هست…ولی هم صدا داره هم کانال عوض میکنه هم روی اچ اد میره ..کلا همه چیش سالمه ولی فقط تصویر کامل قطع شده..لطفا اگه میشه بگید مشکل از چیه؟ایا خودم میتونم درستش کنم یا باید ببرم نمایندگی؟

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، احتمالا بخش بک لایت تلویزیون شما معیوب است. برای تعمیر دستگاه می تونید دستگاه رو باز کنید، صفحه نمایش رو جدا کنید و با تعمیر و یا تعویض لامپ ها تلویزیون را خودتان تعمیر کنید.

 14. پرهام گفت:

  سلام تلویزیون ما سامسونگ هستش امروز دیدیم که تصویر کامل رفت ولی صدا هست و بعد از خاموش و روشن کردن دوباره تصویر میاد و بعد از چن دقیقه همون اتفاق افتاد و تصویر رفت خواستم بدونم مشکل از چیه؟ خیلی ممنون و یه چیز دیگه تلویزیون ما 40اینچ و حدودا 10 سالی میشه این تلویزیون رو داریم

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، تلویزیون ال سی دی سامسونگ شما در بخش بک لایت دچار ایراد شده است. مدل هایی مانند ua40b550 – 570 یا سری d مانند ua40d585 دچار ایرادهایی شبیه توضیحات شما می شوند. برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر با بخش مشاوره تعمیرات تلویزیون رایان تماس بگیرد.

 15. سلمان گفت:

  سلام من تللوزیونم ۴۳اینج مدل دوو هستش دیشب تصویرش کاملا سیاه شد ولی صدارو داره ب نظرتون هزینه تعمیرش چقدره خیلی ممنون

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، در تلویزیون های دوو از پنل و بک لایت سایر برندهای تولید کننده استفاده می شود که به تناسب کیفیت قطعات قیمت‌های مختلفی را شامل می‌شود. حدود هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون شما بین 400 تا 500 هزار تومان است.

 16. رزا گفت:

  با سلام تلوزیون سامسونگ ما نصف صفحه پایینش سیاه مانند شده و بالاش قشنگ نشون میده پایینش سیاه مانند شده دلیلش چیه

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، بک لایت تلویزیون شما احتمالا آسیب دیده است. مدل تلویزیون را قید نکرده‌اید. معروفترین مدل تلویزیون سامسونگ که ایراد مشابه ایجاد می شود مدل f است. نوشته زیر را مطالعه بفرمایید و در صورت نیاز با بخش مشاوره تعمیرات تماس بگیرید.

   تعمیر تلویزیون سامسونگ مدل fتعمیر تلویزیون سامسونگ مدل f

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ