قطع شدن تصویر تلویزیون تی سی ال
قطع شدن تصویر تلویزیون تی سی ال (TCL) یکی از ایرادهایی است که خریداران این برند تلویزیون با آن مواجه می‌شوند. در این نوشته همراه متخصصین تعمیرات تلویزیون رایان ایراد سیاه شدن و قطع شدن تصویر تلویزیون تی سی ال را توضیح داده و مراحل تعمیر تلویزیون تی سی ال در این ایراد را بررسی می‌کنیم.
با توجه به افزایش قیمت لوازم خانگی و ممنوعیت ورودی برندهای ال جی و سامسونگ عرصه بازار برای خودنمایی برندهای دیگر فراهم شده است. در این میان تلویزیون‌های تی سی ال (TCL) با توجه به کیفیت مناسب تصویر و همچنین قیمت متوسط نظر بسیاری از خریداران را به خود جلب می‌کند.

تلویزیون تی سی ال (TCL) ساخت کجاست؟

اولین سوالی که برای خریداران تلویزیون تی سی ال ایجاد میشود اینست که تلویزیون تی سی ال ساخت کجاست؟
 
شرکت تی‌سی‌ال (TCL Corporation) یک شرکت طراحی و ساخت الکترونیکی چند ملیتی چینی است که مقر آن در محدوده شهر هویژو در استان گوانگدونگ است. شرکت تی‌سی‌ال طراحی، توسعه، تولید و فروش محصولات مختلفی از جمله تلویزیون های LED و LCD، تلفن همراه، سیستم‌های تهویه مطبوع، ماشین لباسشویی، یخچال و فریزر و لوازم الکتریکی کوچک را انجام می‌دهد.
در سال ۲۰۱۰ شرکت تی‌سی‌ال ۲۵مین تولیدکننده بزرگ لوازم الکترونیکی مصرفی در جهان بود. تنها بعد از 3 سال یعنی در سال ۲۰۱۳ شرکت تی سی ال توانست به سومین تولیدکننده بزرگ تلویزیون در بازار جهانی تبدیل شود.
 
همانطور که همه ما می دانیم معروف ترین شرکت های جهان که در تولید لوازم خانگی و به خصوص تلویزیون فعالیت دارند سونی، ال جی و سامسونگ هستند. هر چند این شرکت‌ها دارای محصولاتی با درجه کیفیت بالایی هستند، اما بخش زیادی از پولی که برای خرید محصولات آنها می پردازید، هزینه برند این محصولات است. در مقابل شرکت هایی هم چون تی سی ال که هزینه‌ای به عنوان هزینه برند ندارند سبب می شود که تلویزیون هایی با تکنولوژی های پیشرفته را با قیمتی بسیار پایین‌تر نسبت به شرکت شرکت های تراز اول تهیه کنید. اگر به سایت های معتبر در زمینه بررسی تلویزیون های LED سر بزنید متوجه میشوید که در جدول بهترین تلویزیون ها همیشه محصولات تی سی ال وجود دارد.
 
قطع شدن تصویر تلویزیون تی سی ال

ایرادهای متداول در تعمیر تلویزیون تی سی ال (TCL)

با نگاهی به امار مجموعه تعمیر تلویزیون تی سی ال (TCL) خواهیم دید که برخی از ایرادها بیشتر در مجموعه تلویزیون‌های تی سی ال (TCL) ایجاد شده است. در ادامه لیست این ایرادها را می‌توانید مشاهد کنید.
 1. روشن نشدن تلویزیون

 2. روشن و خاموش شدن تلویزیون

 3. قطع شدن تصویر تلویزیون تی سی ال (tcl)

 4. سیاه شدن تصویر (ایجاد هاله های تاریک در تصویر تلویزیون)

 5. قطع شدن صدای تلویزیون

 6. هنگ کردن تلویزیون

 7. ویروسی شدن تلویزیون

 8. شکستگی صفحه نمایش (پنل) تلویزیون تی سی ال

قطع شدن تصویر تلویزیون تی سی ال

علت قطع شدن تصویر تلویزیون تی سی ال (TCL) چیست؟

یکی از بهترین روش های عیب یابی در دستگاهای الکترونیکی اینست که با ساختار قطعات و بخش ها و نحوه عملکرد صحیح قطعات آشنا شویم.
در تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی تصویر از دو فاکتور تصویر تولید شده در صفحه نمایش و نور زمینه یا همان بک لایت تشکیل میشود. بک لایت، نوری است که در پشت صفحه نمایش تولید شده و باعث قابل دیده شدن تصویر می‌شود. خرابی بک لایت و قطع شدن تصویر تلویزیون به یکی از ایرادهای متداول در تلویزیون های ال ای دی تبدیل شده است.سوختن تعدادی از لامپ‌های تولید کننده بک لایت باعث ایجاد نقاط تاریک در تصویر و قطع شدن بک لایت باعث قطع شدن تصویر تلویزیون تی سی ال (TCL) یا بعبارت دیگر سیاه شدن کامل تصویر خواهد شد.
خرابی بخش بک لایت تلویزیون میتواند باعث ایجاد ایرادهای مختلفی در تلویزیون شود. برخی از ایرادهای ظاهری که در اثر خرابی بخش بک لایت ظاهر میشود عبارتند از :
 1. قطع شدن تصویر تلویزیون تی سی ال
 2. ایجاد لکه های تاریک و سیاه شدن صفحه تلویزیون
 3. قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون تی سی ال
 4. ایجاد لکه سفید در صفحه تلویزیون

تعمیر بک لایت تلویزیون تی سی ال چگونه انجام می‌شود؟

در اکثر تلویزیون‌های تی سی ال از بک لایت مستقیم (DIRECT) استفاده شده است. این نوع ساختار بک لایت بیشتر با نام شاخه ای شناخته میشود. بک لایت های شاخه ای ویژگی های متفاوتی نسبت به بک لایت های لبه دارند. در اکثر بک لایت های شاخه ای از مداربندی سری و یا سری-موازی استفاده می‌شود.
در مداربندی سری حتی اگر یکی از لامپ‌های بک لایت قطع شود مدار باز شده و باعث می‌شود همه لامپهای بک لایت تلویزیون خاموش شوند. در این حالت تصویر تلویزیون به طور کامل قطع می‌شود. ویژگی دیگر بک لایت های شاخه ای میزان پایین تبادل حرارت ایجاد شده با بخش کننده است. لامپ های بک لایت نسبت به میزان روشنایی نور زمینه تلویزیون حرارت زیادی زیادی تولید می‌کنند.
یکی از نکات مهم در بخش تعمیر بک لایت کاهش میزان تولید این حرارت و دفع بیشتر و بهتر آن است. تعمیر بک لایت تنها در موارد خاصی توصیه میشود. در صورت وجود قطعه یدکی تعویض کامل بک لایت روش بسیار بهتری نسبت به تعمیر بک لایت در پروسه تعمیر تلویزیون تی سی ال شما خواهد بود.

چگونه از خرابی بک لایت تلویزیون تی سی ال جلوگیری کنیم؟

حالا که با نحوه عملکرد بخش بک لایت و عوامل موثر در کارکرد و عمر بک لایت تلویزیون آشنا شدیم بهتر می‌توانیم راههای جلوگیری از خرابی بک لایت و قطع شدن تصویر تلویزیون تی سی ال را بررسی کنیم.
ابتدا بدانید که گرما یکی از اصلی ترین عوامل ایجاد خرابی در لوازم و دستگاههای الکترونیکی است. طبق این اصل در اولین قدم باید از گرم شدن بک لایت تلویزیون جلوگیری کنیم و در عین حال کمک کنیم گرمای تولید شده بهتر دفع شود. کاهش نور بک لایت تلویزیون و تنظیم آن نسبت به نور محیط یکی از راههای اصلی جلوگیری از ایجاد گرمای بک لایت است.
مقدار بک لایت تلویزیون تنها گزینه ای است که در تنظیمات تلویزیون سلیقه‌ای نیست و باید بر اساس نور محیط تنظیم شود. در اغلب منازل نور محیطی تلویزیون به حدی نیست که لازم باشد میزان نور زمینه در حالت 100% باشد. شما می‌توانید با مراجعه به منوی تنظیمات تلویزیون مقدار بک لایت تلویزیون را تغییر دهید. این کاهش نور هم می تواند به صورت دستی و با تنظیمات منوی تنظیم تصویر تلویزیون انجام شود و هم به صورت کاهش ولتاژ بک لایت از داخل تلویزیون که به نام اصلاحیه بک لایت شناخته می‌شود.
اقدام دیگر در مورد گرمای بک لایت، دفع گرمای ایجاد شده است. خاموش کردن تلویزیون در فواصل 2 تا 2.5 ساعت به مدت 10 تا 15 دقیقه کمک زیادی به این مسئله می‌کند. در تلویزیون های میان رده تی سی ال معمولا در بخش منوی تنظیمات گزینه مشخصی برای تنظیم بک لایت تلویزیون وجود ندارد. در این تلویزیون ها باید با استفاده از گزینه های کمکی مانند اصلاحیه برد پاور و یا خاموش کردن تلویزیون در فواصل مشخص زمانی بیشتر استفاده کرد.
 
در ادامه به بررسی یکی از موارد مراجعه تعمیر تلویزیون تی سی ال با ایراد در بخش بک لایت تلویزیون می‌پردازیم:

تعمیر بک لایت تلویزیون تی سی ال مدل LED40D2740

یکی از ایرادهای متداول در تلویزیون تی سی ال مدل 40D2740 خرابی بک لایت است. ایراد بک لایت در این مدل بیشتر به صورت تاریک شدن تصویر تلویزیون، ظاهر شدن نقاط تاریک و روشن در تصویر تلویزیون و یا قطع شدن ناگهانی تصویر تلویزیون ظاهر می‌شود.
در سری 2740 از بک لایت شاخه‌ای استفاده شده است و به مانند سایر بک لایت های شاخه‌ای لامپ‌ها در مدارهای سری- موازی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. اتصال کوتاه لامپ ها در بک لایت شاخه‌ای باعث خاموش شدن لامپ معیوب می‌شود در حالیکه سایر لامپ‌ها روشن می‌شوند.
در این حالت در محل لامپ‌های خاموش در تصویر تلویزیون تاریکی دیده می‌شود. صورت دیگر خرابی لامپ‌های بک لایت قطع شدن آنهاست که باعث از کار افتادن کلی بک لایت تلویزیون می‌شود. در این حالت تصویر تلویزیون قطع می‌شود اما پخش صدا ادامه دارد و سایر کارکردهای تلویزیون مانند تعویض کانال به درستی انجام می‌شود.
تعمیر تلویزیون تی سی ال
تعمیر تلویزیون تی سی ال

تعویض بک لایت تلویزیون تی سی ال

وقتی بک لایت تلویزیون خراب و باعث قطع شدن تصویر تلویزیون تی سی ال میشود دو راهکار کلی برای تعمیر تلویزیون وجود دارد : تعمیر بک لایت و یا تعویض بک لایت.
 
تعمیر بک لایت عبارتست از تعویض قطعات معیوب بک لایت که شامل لامپ‌های خراب و نیمه خراب است. تعمیر بک لایت در مقابل تعویض هزینه تعمیرات تلویزیون را کاهش قابل توجهی می‌دهد اما نسبت به میزان عمر بک لایت و میزان استهلاک آن احتمال خرابی مجدد دستگاه وجود دارد. در مقابل تعویض بک لایت هزینه بالاتری ایجاد می‌کند اما احتمال خرابی مجدد بک لایت از بین می‌رود.
در پروسه تعویض بک لایت مواردی وجود دارد که در کیفیت و نتیجه کار تاثیر زیادی دارد. دقت و حسن سلیقه تعمیرکار تلویزیون، انجام اقدامات جانبی مانند اصلاحیه بک لایت و یا استفاده از چسب حرارتی تاثیر زیادی در کاهش استهلاک بک لایت و افزایش عمر مفید آن دارد.
اصلاحیه بک لایت با کاهش میزان نور لامپ‌ها به میزان 5 تا 10 درصد باعث کاهش میزان گرمای تولیدی لامپهای بک لایت و استفاده از چسب حرارتی باعث انتقال حرارت ایجاد شده و در کل افزایش عمر بک لایت تلویزیون می‌شود.
 
بک لایت تلویزیون تی سی ال
تعمیر بک لایت تلویزیون تی سی ال

قیمت بک لایت تلویزیون تی سی ال TCL

قیمت بک لایت تلویزیون تی سی ال (TCL) اصلی‌ترین سوال مراجعین بخش تعمیر تلویزیون تی سی ال در ایراد قطع شدن تصویر تلویزیون تی سی ال است.
یکی از معضلات در بخش تعمیر لوازم خانگی انتخاب یک تعمیرکار خوب و کاربلد برای انجام کار است. مراجعین این بخش معمولا در هنگام مشاوره با مراکز تعمیر تلویزیون اطلاعات متفاوتی دریافت می‌کنند که گاهی باعث دچار سردرگمی آنها در انتخاب می‌شود.
قیمت بک لایت تلویزیون تی سی ال نسبت به کیفیت قطعات آن مانند کیفیت لامپ‌ها، منشورها، فلزی و یا مسی بودن فیبر متفاوت است. بک لایت تلویزیون تی سی ال مدل led40d2740 در سه نمونه تولید شده است:
 1. بک لایت پشت مسی : لایه مس استفاده شده در برد باعث افزایش ضریب انتقال حرارت می شود. قیمت بک لایت تلویزیون تی سی ال در این مدل حدود 550 هزار تومان است.
 2. بک لایت پشت آلومینیومی : در این نمونه بجای فیبر از آلومینیوم استفاده شده که بعلت ویژگی آلومینیوم در انتقال حرارت باعث افزایش عمر مفید بک لایت خواهد شد. قیمت بک لایت تلویزیون تی سی ال در این مدل حدود 750 هزار تومان است.
 3. بک لایت پشت آلومینیومی همراه با چسب حرارتی : به غیر از آلومینیوم استفاده شده چسب حرارتی باعث انتقال حرارت از آلومینیوم به سطح فلزی شاسی تلویزیون شده و بالاترین میزان انتقال حرارت بک لایت را خواهیم داشت.قیمت بک لایت تلویزیون تی سی ال در این مدل حدود 950 هزار تومان است. استفاده از این مدل بک لایت بهترین روش تعویض بک لایت در تعمیر تلویزیون تی سی ال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ