علت ظاهر شدن نقاط نورانی در تصویر تلویزیون

علت ظاهر شدن نقاط نورانی در تصویر تلویزیون

علت ظاهر شدن نقاط نورانی در تصویر تلویزیون
علت ظاهر شدن نقاط نورانی در تصویر تلویزیونReviewed by علی بختیاری on Jun 18Rating: 3.5علت ظاهر شدن نقاط نورانی در تصویر تلویزیون

در این نوشته راجع به ایراد و علت ظاهر شدن نقاط نورانی در تصویر تلویزیون و پروسه تعمیر تلویزیون در این ایراد می پردازیم.

در عموم نوشته هایی که در تشریح ایراد بخش بک لایت در تلویزیون های ال ای دی وجود دارد مشخصه اصلی ایجاد ایراد در این بخش قطع شدن تصویر تلویزیون عنوان شده است. هر چند اکثریت تلویزیون هایی که برای تعمیر در بخش بک لایت به تعمیرگاه های تلویزیون مراجعه می کنند همین وضعیت را دارند اما موارد متعددی هم وجود دارد که ایراد در بخش بک لایت تلویزیون با مشخصه خارجی دیگری همراه است و مصرف کننده را برای پیگیری مراحل تعمیر تلویزیون دچار سر در گمی می کند. یکی از این موارد خرابی ایجاد لکه سفید در تصویر تلویزیون ال ای دی است که در ادامه با عنوان  (علت ظاهر شدن نقاط نورانی در تصویر تلویزیون) به مراحل تعمیر آن می پردازیم.

نور زمینه یا همان بک لایت در تلویزیون های ال ای دی بوسیله لامپ های ال ای دی تولید می شود. یکی از ویژگیهای نور تولید شده توسط لامپ های ال ای دی زنده بودن آن نسبت به نور لامپ های فلورسنت و همچنین متمرکز بودن و تابش مستقیم آن است. در تلویزیون های ال ای دی ما نیازمند نور یکدست و ملایمی هستیم که در تمام سطح تلویزیون یکنواخت دیده شود و به همین دلیل از منشورهایی برای پخش کردن نور ال ای دی ها استفاده می شود. این منشورها که نوع و جنس آن در مدل های مختلف و با توجه به نوع و ساختار صفحات پولاریزه متفاوت است با فاصله کمی از لامپ ها قرار می گیرند و به نحوی تنظیم می شوند که نور تولید شده توسط لامپ را پخش و به جای تمرکز نور به روبرو آن را در محیط اطراف پخش کنند.

 

علت ظاهر شدن نقاط نورانی در تصویر تلویزیون

 

علت ظاهر شدن نقاط نورانی در تصویر تلویزیون

جدا شدن این منشورها باعث می شود که نور لامپ ها به صورت متمرکز به صفحات پولاریزه بتابد و در تصویر تلویزیون به صورت نقاط نورانی روشن دیده شود. این ایراد بیشتر در تلویزیون های ال جی سری LB دیده می شود و یکی از دلیل اصلی آن کارکرد تلویزیون در ساعات طولانی است که باعث داغ شدن برد لامپ ها و باز شدن چسب منشورها می شود.

 

 

علت ظاهر شدن نقاط نورانی در تصویر تلویزیون

تعمیر نقاط نورانی یا لکه سفید در تصویر ال ای دی

برای تعمیر تلویزیون در این ایراد ابتدا باید وضعیت سلامت لامپ های بک لایت تلویزیون بررسی شود. اگر لامپ ها دارای کیفیت سلامت لازم باشند نیازی به تعویض لامپ ها نیست اما اگر کیفیت کارکرد لامپ ها به گونه ای باشد که احتمال خرابی مجدد بک لایت وجود داشته باشد باید عملیات تعمیر بک لایت روی تلویزیون انجام شود.

 

3 دیدگاه ها

 1. Arshia گفت:

  سلام و خسته نباشید.
  تلویزیون ما در چهار نقطه نور سفید معلوم هست .
  ممنونم دلیلشو بگید و به من کمک کنید.
  بازم ممنونم از شما.

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، بک لایت تلویزیون شما معیوب است و شرایط تعمیر دستگاه نسبت به میزان استهلاک قطعات دستگاه تعیین می شود.

 2. گروه تخصصی رایان گفت:

  با سلام ، نزدیکترین ایراد به توضیحات شما پیکسل سوختگی پنل تلویزیون شماست که در صورت صحیح بودن قبابل تعمیر نیست و نیاز به تعویض کامل پنل وجود دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ