تعمیر تلویزیون اسنوا

سیاه شدن تصویر تلویزیون اسنوا یکی از موارد شایع مراجعه به مراکز تعمیر تلویزیون اسنوا است. در ادامه به بررسی علت سیاه شدن تصویر تلویزیون اسنوا و روش تعمیر آن می‌پردازیم. با متخصصین تعمیر تلویزیون رایان همراه ما باشید.

بک لایت چیست و در کجای تلویزیون قرار دارد؟

قبل از آنکه بخواهیم راجع به علت سیاه شدن تصویر تلویزیون اسنوا توضیح دهیم ابتدا باید با قطعات مرتبط با آن و نحوه عملکرد آنها آشنا شویم. بک لایت نوری است که در پشت صفحه نمایش در تلویزیون‌های LCD و LED تولید می‌شود. بک لایت باعث روشنایی و دیده شدن تصویر ایجاد شده در صفحه نمایش تلویزیون می‌شود. ایجاد هر نوع اشکال در کیفیت بک لایت تلویزیون به طور مستقیم در کیفیت تصویرتلویزیون تاثیر می‌گذارد. مثلا اگر بخشی از بک لایت تلویزیون قطع شود در همان بخش با تاریک شدن بخشی از تصویر مواجه می‌شویم.

در تلویزیون های اسنوا که امروز تولید می شود بیشتر از دو نوع ساختار بک لایت شاخه ای (DIRECT) و بک لایت لبه (EDGE) استفاده می شود. در تلویزیون اسنوا بک لایت شاخه‌ای به صورت خطوط افقی در پشت صفحه نمایش قرار می‌گیرد و بک لایت لبه در کناره‌های طولی و یا عرض تصویر قرار می‌گیرد. نور ایجاد شده بوسیله لامپ‌های بک لایت بوسیله صفحات رفلکتور، پولاریزه و دیفیوزر به صورت یکنواخت در تمام سطح تصویر تلویزیون اسنوا پخش می‌شود.

انواع بک لایت تلویزیون

انواع بک لایت تلویزیون

علت سیاه شدن تصویر تلویزیون اسنوا

حالا که با بک لایت و نحوه عملکرد آن در تلویزیون آشنا شدیم بهتر می توانیم راجع به ایرادهایی که در اثر خرابی بک لایت ایجاد می‌شود توضیح دهیم.

لامپهای بک لایت به مرور زمان و با افزایش عمر تلویزیون معیوب می شوند و نسبت به نوع ساختار بک لایت باعث تاریکی قسمتی تا تمام تصویر تلویزیون می شود. که دلیل اصلی سیاه شدن تصویر تلویزیون اسنوا میباشد. در بیشتر موارد خرابی تلویزیونها، خرابی بخش بک لایت تلویزیون باعث قطع شدن تصویر می‌شود. در این حالت تلویزیون صدا دارد و بقیه کارکردهای آن مانند تعویض کانال و … به درستی انجام می‌شود. گاهی مواقع هم بک لایت نیمه خراب می‌شود یعنی بخشی از آن سالم است و کار می‌کند و بخش دیگر خاموش است. این حالت معمولا در بک لایت ‌های شاخه‌ای به صورت ایجاد نقاط تاریک و روشن در تصویر تلویزیون اسنوا ظاهر می شود. نیمه خراب شدن بک لایت لبه (EDGE) به صورت ایجاد ستون‌های تاریک در تصویر تلویزیون ظاهر می‌شود.

سیاه شدن تصویر تلویزین اسنوا

خرابی بک لایت

بک لایت تلویزیون اسنوا

در مدل‌های مختلف تلویزیون اسنوا از هر دو نوع بک لایت لبه و شاخه‌ای استفاده شده است. در ادامه تعدادی از معروفترین مدل‌های تلویزیون اسنوا به همراه توضیحاتی در مورد بک لایت آنها ارائه می‌دهیم:

بک لایت تلویزیون اسنوا 42 مدل SLD-42S34BLD

بک لایت این تلویزیون 42 اینچ اسنوا از نوع شاخه‌ای و شامل 8 شاخه با 5 عدد ال ای دی در هر خط و هر خط به طول 47 سانتی متر است.

بک لایت تلویزیون اسنوا مدل 42S36

بک لایت اسنوا 42S36 که همانطور که از مدل کد آن پیداست در سایز 42 اینچ و از نوع لبه است. بک لایت در طول تصویر قرار می گیرد و شامل 2 خط به طول 46.5 سانتی متر و هر خط دارای 54 ال ای دی 3 ولت می‌باشد.

بیشتر بخوانید : 5 ایراد متداول لوازم صوتی و تصویری + روش جلوگیری از آنها

بک لایت اسنوا 42 اینچ SLD-42N310BLD

بک لایت اسنوا 42 اینچ مدل SNOWA SLD-42N310BLD از نوع شاخه‌ای است. شامل یک خط با 60 عدد ال ای دی 6 ولت به طول 53.1 سانتی‌متر می‌باشد.

بک لایت اسنوا 50s44

تلویزیون اسنوا مدل  50s44 دارای بک لایت شاخه‌ای است. بک لایت اسنوا 50s44 دارای 10 خط به طول هر خط 49 سانتی متر می باشد. هر خط دارای 6 ال ای دی 3 ولت می باشد.

بک لایت اسنوا 50S38

بک لایت اسنوا 50S38 از نوع شاخه‌ای (DIRECT) و شامل 6 خط است. در هر خط از بک لایت دارای لامپ 14 ال ای دی میباشد. هر خط در بک لایت اسنوا 50S38 به طول 100 سانتی‌متر میباشد و ال ای دی ها از نوع 3 ولت می‌باشد. در واقع علت سیاه شدن تصویر تلویزین اسنوا تقزیبا در تمام مدل ها به بک لایت مربوط میشود.

بک لایت تلویزیون اسنوا 55S37

یکی از معروفترین مدل‌های تلویزیون اسنوا 55S37 است که همانطور که از کد مدل آن مشخص است 55 اینچ است. بک لایت اسنوا 55S37 شامل 12 خط 6 ال ای دی میباشد.هر خط در این بک لایت به طول 58 سانتی متر و لامپهای ال ای دی از نوع 3 ولت است.

تعمیر تلویزیون اسنوا سیاه شدن تصویر تلویزیون اسنوا

اصلاحیه بک لایت تلویزیون اسنوا

اصلاحیه بک لایت به تغییرات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری گفته می‌شود که با کاهش استهلاک بخش بک لایت تلویزیون باعث افزایش عمر مفید آن می‌شود. تمرکز اصلی اصلاحیه بک لایت بر روی کاهش میزان نور لامپ‌های بک لایت و در نتیجه کاهش گرمای ایجاد شده در بخش بک لایت است. تغییرات اصلاحیه بک لایت عموما باعث کاهش 5 تا 10 درصدی نور بک لایت می‌شود که در عمل تاثیر محسوسی در کیفیت تصویر تلویزیون نخواهد داشت اما در بهبود سلامت و افزایش عمر مفید لامپ‌ها تاثیر مثبت زیادی دارد و شاید بتوان گفت میتواند به جلوگیری از سیاه شدن تصویر تلویزیون اسنوا کمک کند.

اصلاحیه بک لایت تلویزیون اسنوا به چند روش انجام می‌شود :

  1. اصلاحیه برد پاور
  2. استفاده از بک لایت پشت فلزی
  3. استفاده از چسب حرارتی بک لایت
  4. استفاده از گزینه صرفه‌جویی در انرژی

استفاده از موارد مختلف و متفاوت اصلاحیه بک لایت تلویزیون اسنوا در کنار هم باعث تقویت عملکرد آنها می‌شود. استفاده از اصلاحیه استاندارد باعث افزایش عمر بک لایت تلویزیون تا حدود 30 تا 40 درصد خواد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ