تعمیر تلویزیون اسنوا

سیاه شدن تصویر تلویزیون اسنوا یکی از موارد شایع مراجعه به مراکز تعمیر تلویزیون اسنوا است. در ادامه به بررسی علت سیاه شدن تصویر تلویزیون اسنوا و روش تعمیر آن می‌پردازیم. با متخصصین تعمیر تلویزیون رایان همراه ما باشید.

بک لایت چیست و در کجای تلویزیون قرار دارد؟

قبل از آنکه بخواهیم راجع به علت سیاه شدن تصویر تلویزیون اسنوا توضیح دهیم، ابتدا باید با قطعات مرتبط با بخش بک لایت تلویزیون اسنوا و نحوه عملکرد آنها آشنا شویم.

بک لایت، نوری است که در پشت صفحه نمایش در تلویزیون‌های LCD و LED تولید می‌شود. بک لایت باعث روشنایی و دیده شدن تصویر ایجاد شده در صفحه نمایش تلویزیون می‌شود.

بک لایت یا همان نور زمینه در تلویزیون LCD بوسیله لامپ‌های فلورسنت و در تلویزیون LED بوسیله لامپ‌های ال ای دی تولید می‌شود.

ایجاد هر نوع اشکال در کیفیت بک لایت تلویزیون به طور مستقیم در کیفیت تصویرتلویزیون تاثیر می‌گذارد. مثلا اگر بخشی از بک لایت تلویزیون قطع شود در همان بخش با تاریک شدن تصویر مواجه می‌شویم.

در تلویزیون های اسنوا که امروز تولید می شود بیشتر از دو نوع ساختار بک لایت شاخه ای (DIRECT) و بک لایت لبه (EDGE) استفاده می شود.

در تلویزیون اسنوا بک لایت شاخه‌ای به صورت خطوط افقی در پشت صفحه نمایش قرار می‌گیرد و بک لایت لبه در کناره‌های طولی و یا عرض تصویر قرار می‌گیرد. نور ایجاد شده بوسیله لامپ‌های بک لایت بوسیله صفحات رفلکتور، پولاریزه و دیفیوزر به صورت یکنواخت در تمام سطح تصویر تلویزیون اسنوا پخش می‌شود.

 

انواع بک لایت تلویزیون

انواع بک لایت تلویزیون

 

علت سیاه شدن تصویر تلویزیون اسنوا

حالا که با بک لایت و نحوه عملکرد آن در تلویزیون آشنا شدیم بهتر می توانیم راجع به ایرادهایی که در اثر خرابی بک لایت ایجاد می‌شود توضیح دهیم.

لامپهای بک لایت به مرور زمان و با افزایش عمر تلویزیون معیوب می شوند و نسبت به نوع ساختار بک لایت باعث تاریکی قسمتی تا تمام تصویر تلویزیون می شود. در واقع خرابی بخش بک لایت دلیل اصلی سیاه شدن تصویر تلویزیون اسنوا میباشد.

در بیشتر موارد خرابی تلویزیونها، خرابی بخش بک لایت تلویزیون باعث قطع شدن کل تصویر می‌شود. در این حالت تلویزیون صدا دارد و بقیه کارکردهای آن مانند تعویض کانال و … به درستی انجام می‌شود.

گاهی مواقع هم بک لایت نیمه خراب می‌شود یعنی بخشی از آن سالم است و کار می‌کند و بخش دیگر خاموش است. این حالت معمولا در بک لایت ‌های شاخه‌ای به صورت ایجاد نقاط تاریک و روشن در تصویر تلویزیون اسنوا ظاهر می شود.

در بک لایت های لبه اما شکل ظاهری ایراد خرابی بک لایت ممکن است متفاوت باشد. معمولا نیمه خراب شدن بک لایت لبه (EDGE) به صورت ایجاد ستون‌های تاریک در تصویر تلویزیون ظاهر می‌شود.

 

سیاه شدن تصویر تلویزین اسنوا

خرابی بک لایت

 

بک لایت تلویزیون اسنوا

در مدل‌های مختلف تلویزیون اسنوا از هر دو نوع بک لایت لبه و شاخه‌ای استفاده شده است. در ادامه تعدادی از معروفترین مدل‌های تلویزیون اسنوا به همراه توضیحاتی در مورد تعمیر بک لایت آنها ارائه می‌دهیم:

 

بک لایت تلویزیون اسنوا 42 مدل SLD-42S34BLD

بک لایت این تلویزیون 42 اینچ اسنوا از نوع شاخه‌ای و شامل 8 شاخه با 5 عدد ال ای دی در هر خط و هر خط به طول 47 سانتی متر است.

 

بک لایت تلویزیون اسنوا مدل 42S36

بک لایت اسنوا 42S36 که همانطور که از مدل کد آن پیداست در سایز 42 اینچ و از نوع لبه است. بک لایت در طول تصویر قرار می گیرد و شامل 2 خط به طول 46.5 سانتی متر و هر خط دارای 54 ال ای دی 3 ولت می‌باشد.

 

بیشتر بخوانید : 5 ایراد متداول لوازم صوتی و تصویری + روش جلوگیری از آنها

 

بک لایت اسنوا 42 اینچ SLD-42N310BLD

بک لایت اسنوا 42 اینچ مدل SNOWA SLD-42N310BLD از نوع شاخه‌ای است. شامل یک خط با 60 عدد ال ای دی 6 ولت به طول 53.1 سانتی‌متر می‌باشد.

 

بک لایت اسنوا 50s44

تلویزیون اسنوا مدل  50s44 دارای بک لایت شاخه‌ای است.

بک لایت اسنوا 50s44 دارای 10 خط به طول هر خط 49 سانتی متر می باشد. هر خط دارای 6 ال ای دی 3 ولت می باشد.

 

بک لایت اسنوا 50S38

بک لایت اسنوا 50S38 از نوع شاخه‌ای (DIRECT) و شامل 6 خط است. در هر خط از بک لایت دارای لامپ 14 ال ای دی میباشد.

هر خط در بک لایت اسنوا 50S38 به طول 100 سانتی‌متر میباشد و ال ای دی ها از نوع 3 ولت می‌باشد. در واقع علت سیاه شدن تصویر تلویزین اسنوا تقریبا در تمام مدل ها به خرابی بک لایت مربوط میشود.

 

 

بک لایت تلویزیون اسنوا 55S37

یکی از معروفترین مدل‌های تلویزیون اسنوا 55S37 است که همانطور که از کد مدل آن مشخص است 55 اینچ است.

بک لایت اسنوا 55S37 شامل 12 خط 6 ال ای دی میباشد.هر خط در این بک لایت به طول 58 سانتی متر و لامپهای ال ای دی از نوع 3 ولت است.

 

تعمیر تلویزیون اسنوا سیاه شدن تصویر تلویزیون اسنوا

اصلاحیه بک لایت تلویزیون اسنوا

یکی از نکات مهم در مجموعه خدمات و تعمیرات تلویزیون انجام اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از تکرار ایراد است.

این اقدامات پیشگیرانه در بخش تعمیر بک لایت تلویزیون به اصلاحیه معروف شده است. در واقع اصلاحیه بک لایت به تغییرات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری گفته می‌شود که با کاهش استهلاک بخش بک لایت تلویزیون باعث افزایش عمر مفید آن می‌شود.

تمرکز اصلی اصلاحیه بک لایت بر روی کاهش میزان نور لامپ‌های بک لایت و در نتیجه کاهش گرمای ایجاد شده در بخش بک لایت است.

تغییرات اصلاحیه بک لایت عموما باعث کاهش 5 تا 10 درصدی نور بک لایت می‌شود. این میزان کاهش نور در عمل تاثیر محسوسی در کیفیت تصویر تلویزیون نخواهد داشت.

اما در بهبود سلامت و افزایش عمر مفید لامپ‌ها تاثیر مثبت زیادی دارد و شاید بتوان گفت میتواند به جلوگیری از سیاه شدن تصویر تلویزیون اسنوا کمک کند.

اصلاحیه بک لایت تلویزیون اسنوا به چند روش انجام می‌شود :

  1. اصلاحیه برد پاور
  2. استفاده از بک لایت پشت فلزی
  3. استفاده از چسب حرارتی بک لایت
  4. استفاده از گزینه صرفه‌جویی در انرژی

استفاده از موارد مختلف و متفاوت اصلاحیه بک لایت تلویزیون اسنوا در کنار هم باعث تقویت عملکرد آنها می‌شود. استفاده از اصلاحیه استاندارد باعث افزایش عمر بک لایت تلویزیون تا حدود 30 تا 40 درصد خواد شد.

سیاه شدن تصویر تلویزیون اسنوا

چگونه از خرابی بک لایت تلویزیون اسنوا جلوگیری کنیم؟

طبیعی است شما بعنوان مصرف کننده تلویزیون به اطلاعات فنی تلویزیون دسترسی ندارد.

اغلب مصرف کنندگان هم تمایلی ندارند قبل از آن که تلویزیون دچار خرابی شود آن را برای انجام اصلاحیه بک لایت به تعمیرگاه تلویزیون ببرند.

اما آیا راهی وجود دارد قبل از آنکه بک لایت تلویزیون معیوب شود از سوختن آن جلوگیری کنیم؟

بله : شما می‌توانید با رعایت چند نکته و انجام چند تنظیم ساده در منوی تنظیمات، از خرابی بک لایت تلویزیون اسنوا خود جلوگیری کرده و عمر آن را افزایش دهید.

مهمترین اقدامات در پیشگیری از خرابی بک لایت تلویزیون اسنوا عبارتند از :

  1. تنظیم بک لایت تلویزیون اسنوا و متناسب سازی آن با نور محیط
  2. روشن کردن و استفاده از گزینه صرفه جویی در انرژی
  3. خاموش کردن و استراحت دادن به تلویزیون در فواصل 2 تا 3  ساعت بمدت 10 تا 15 دقیقه

رعایت همین چند نکته ساده باعث افزایش عمر بک لایت تلویزیون اسنوا شما خواهد شد. اگر دقت کرده باشید همه مواردی که جهت کاهش استهلاک و افزایش عمر قطعات در تلویزیون‌ها مطرح می‌شود روی کاهش گرمای قطعات تمرکز دارد.

گرما یکی از عوامل اصلی خرابی قطعات الکترونیکی است. هر چقدر دستگاههای ما گرمای کمتری تولید کنند عمر آنها بیشتر خواهد بود.

تعمیر تلویزیون اسنوا

قیمت بک لایت تلویزیون اسنوا

قیمت بک لایت تلویزیون اسنوا نسبت به پارامترهای مختلفی متغیر است. اولین و مهمترین عوامل تعیین کننده قیمت بک لایت تلویزیون اسنوا نوع ساختار بک لایت است. معمولا بک لایت های لبه (edge) قیمت بالاتری نسبت به بک لایت های شاخه‌‌ای دارند.

سایز تلویزیون (اینچ) پارامتر بعدی در تعیین قیمت بک لایت تلویزیون اسنوا است. هر چقدر سایز تلویزیون بزگتر باشد تعداد لامپ‌های بک لایت هم بیشتر است و قیمت بالاتری دارد.

کیفیت لامپ‌های بک لایت و برد PCB بک لایت هم آخرین نکته‌ای است که در کیفیت بک لایت و قیمت آن موثر است.

قیمت بک لایت تلویزیون اسنوا از حدود 250 هزار تومان در سایز 32 اینچ شروع می‌شود. این قیمت در تلویزیون اسنوا سایز 40 اینچ تا حدود 700 هزار تومان و در اینچ‌های بالاتر یعنی 50 و 55 اینچ به حدود 1.200 میلیون تومان می‌رسد.

اگر بخواهید بک لایت تلویزیون را تعویض کنید باید دستمزد تعمیرکار تلویزیون را هم در نظر بگیرید. معمولا تعمیرکاران تلویزیون به دلیل مشخص بودن پروسه تعمیر بک لایت تلویزیون اسنوا هزینه آن را از قبل مشخص می‌کنند. دستمزد تعمیر بک لایت تلویزیون بین 250 هزار تومان تا 1 میلیون تومان متفاوت است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ