علت سوختن بک لایت تلویزیون سامسونگ

علت سوختن بک لایت تلویزیون سامسونگ مهمترین سوالی است که باید در پروسه تعمیر تلویزیون سامسونگ جواب آن مشخص شود. پیدا کردن جواب این سوال و رفع آن باعث می‌شود تلویزیون تعمیر شده ما مجددا خراب نشود و هزینه دوباره روی دست ما نگذارد. در ادامه مهمترین علل سوختن بک لایت در تلویزیون های سامسونگ را بررسی می کنیم.

برای درک بهتر مطلب لازم است که ابتدا نگاهی دقیق‌تر به عملکرد بخش بک لایت تلویزیون داشته باشیم. تعدادی لامپ در پشت صفحه نمایش تلویزیون شما نور سفید رنگی را ایجاد می‌کند که باعث روشن شدن تصویر می‌شود. هر ایرادی که در کیفیت این نور ایجادشود مستقیم در کیفیت تصویر اثر می‌گذارد.

سیاهی تصویر تلویزیون سامسونگ
سیاهی تصویر تلویزیون سامسونگ در اثر خرابی بک لایت

عمر مفید بک لایت

عمر مفید بک لایت در تلویزیون های مختلف متفاوت است. در واقع میزان عمر بک لایت تلویزیون بستگی کامل به کیفیت لامپ‌ها و همچنین روش دفع گرمای آنها دارد. بک لایت تلویزیون ‌های ال ای دی را می توان به دو دسته عمده تقسیم کرد :

 • بک لایت شاخه‌ای (direct)
 • بک لایت لبه (edge)

در بک لایت شاخه‌ای عموما از صفحه فلزی اصلی تلویزیون بعنوان خنک کننده اصلی لامپ‌ها استفاده شده است. اما در بک لایت های لبه حتما یک هیت سینک یا همان خنک کننده قوی وجود دارد. وجود این خنک کننده و همچنین کیفیت بالاتر در بک لایت های لبه باعث شده است که بک لایت های لبه کیفیت عمومی بالاتری نسبت به بک لایت های شاخه‌ای داشته باشند.

عمر مفید بک لایت ‌های شاخه‌ای عموما بین 3 تا 5 سال و عمر مفید بک لایت های لبه بین 5 تا 8 سال است. روش های مختلفی برای افزایش عمر مفید بک لایت وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

بک لایت تلویزیون سامسونگ
عمر بک لایت تلویزیون سامسونگ

علت سوختن بک لایت تلویزیون سامسونگ

در تلویزیون های سامسونگ هم هر دو نوع بک لایت تلویزیون (شاخه ای و لبه) استفاده شده است. در مدل هایی مانند سری F , H , EH و J از بک لایت شاخه ای استفاده است و در مدل هایی مانند ES , K و NU از بک لایت لبه استفاده شده است.

بر اساس آمار تعمیرات تلویزیون سامسونگ مجموعه رایان مهمترین موارد و علت سوختن بک لایت تلویزیون سامسونگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • استفاده از نور بک لایت در حالت حداکثر
 • استفاده از تلویزیون در ساعات طولانی و بدون وقفه
 • عدم استفاده سامسونگ از چسب حرارتی
 • پایان عمر مفید بک لایت

به غیر از مورد آخر که در واقع نتیجه روند تدریجی کارکرد بک لایت است می‌توان برای سایر موارد راهکارهای استاندارد ارائه کرد. در ادامه به بررسی این موارد پرداخته و راهکارهای عملی برای هر کدام ذکر می‌کنیم.

اصلاحیه بک لایت تلویزیون سامسونگ

اصلاحیه به مجموعه عملیات نرم افزاری و سخت افزاری گفته می‌شود که باعث افزایش عمر مفید بک لایت تلویزیون شده و احتمال خرابی آن را کاهش می‌دهد. در مقابل مواردی که بعنوان علت سوختن بک لایت تلویزیون سامسونگ گفته شد راهکارهایی ارائه می‌شود. مهمترین موارد اصلاحیه برای جلوگیری از سوختن بک لایت تلویزیون سامسونگ عبارتند از :

 • اصلاحیه برد پاور بک لایت تلویزیون برای کاهش ولتاژ بک لایت
 • کاهش نور زمینه تصویر در منوی تنظیمات
 • استفاده از گزینه صرفه جویی در انرژی
 • استفاده از چسب حرارتی بک لایت
 • خاموش کردن تلویزیون در فواصل زمانی 2 تا 3 ساعت

اصلاحیه برد پاور باعث کاهش 5 تا 10 درصدی ولتاژ بک لایت تلویزیون می‌شود. لامپ‌های بک لایت در تلویزیون های ال ای دی در واقع دیودهای نورانی هستند و کاهش مقدار کمی از ولتاژ بک لایت باعث کاهش گرمای آنها می شود. گزینه های صرفه جویی در انرژی و یا کاهش نور زمینه هم به همین شکل باعث افزایش عمر بک لایت تلویزیون سامسونگ شما خواهند شد.

اصلاحیه بک لایت تلویزیون سامسونگ
چسب حرارتی بک لایت تلویزیون سامسونگ

افزایش عمر بک لایت تلویزیون سامسونگ

یکی از نکات مهم در افزایش عمر بک لایت تلویزیون سامسونگ، اضافه کردن چسب حرارتی بک لایت است. این مورد فقط در تلویزیون های سامسونتگ قابل اجرا است.

توضیح بیشتر این که در بک لایت های شاخه ای عموما از چسب‌های نواری مخصوص برای چسباندن بک لایت به شاسی اصلی استفاده می کنند. همانطور که گفتیم این صفحه فلزی که همان شاسی اصلی تلویزیون است در واقع بعنوان هیت سینک یا خنک کننده لامپ ها عمل می کند. کیفیت چسب بک لایت تاثیر زیادی در انتقال گرمای لامپ های بک لایت به صفحه خنک کننده دارد. سامسونگ بجای چسب از نگهدارنده‌های فلزی استفاده می کند.

در تلویزیون های سامسونگ به مرور زمان گرم و سرد شدن، باعث می شود بین مدار لامپ های بک لایت و صفحه اصلی فاصله کمی ایجاد شود. این فاصله باعث کاهش میزان انتقال گرمای بک لایت و افزایش استهلاک بک لایت تلویزیون می‌شود. روش استاندارد در این بخش اصافه کردن چسب حرارتی بک لایت است. در مجموعه تعمیر تلویزیون سامسونگ رایان این اقدام اصلاحی با استفاده از چسب های با کیفیت انجام می‌شود.

در ادامه روش انجام اصلاحیه بک لایت تلویزیون سامسونگ را به صورت ویدئو آموزشی برای شما تهیه کرده‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ