علائم خرابی برد تیکان

علائم خرابی برد تیکان و چگونگی نشانه های ظاهری خراب شدن این برد در تلویزیون های LED و LCD یکی از سوالات مراجعین بخش تعمیرات تلویزیون است. برای اینکه بهتر بتوانیم در مورد تعمیر برد تیکان توضیح دهیم ابتدا باید بدانیم چه وظیفه‌ای در تلویزیون‌های ال سی دی و ال ای دی دارد؟ در ادامه با ما همراه باشید.

برد تیکان که نام کامل و صحیح آن Timing Controller Board است در واقع بخشی از مجموعه پنل (صفحه نمایش) تلویزیون‌های ال سی دی و ال ای دی محسوب می شود. وظیفه برد تیکان پردازش نهایی سیگنال تصویر و زمانبندی صحیح بخش های مختلف ان برای انتقال به برد آدرس و صفحه نمایش تلویزیون است.

صفحه نمایش همه تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی به دو بخش چپ و راست تقسیم می شود. هر بخش مجددا به بخش های کوچکتر تقسیم می شود و هر یک از این بخش ها که به صورت یک نوار عمودی کنترل می شود توسط یک فلت (cof) کنترل می شود. پس در واقع باید صفحه نمایش تلویزیون را به چند بخش عمودی تقسیم کنیم که هر بخش توسط یک فلت (cof) کنترل می شود و وظیفه پردازش سیگنال همه این فلت ها و زمانبندی صحیح ارسال سیگنال به بخش های مختلف عمودی و افقی تصویر بوسیله برد تیکان انجام می شود.

ورودی برد تیکان سیگنال تصویر است که از مین برد تلویزیون بوسیله کابل LVDS به برد تی کان منتقل می شود. خروجی برد تیکان هم همانطور که گفتیم سیگنال پردازش شده است که به برد آدرس و فلت‌های COF پنل منتقل می شود.

علائم خرابی برد تیکان

علائم خرابی برد تیکان

حالا که با وظیفه برد تیکان و نقش آن در تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی آشنا شدیم بهتر می توانیم نشانه های خرابی برد تیکان را درک کنیم.

مهمترین نشانه خرابی برد تی کان بهم ریختگی تصویر است. بهم ریختگی یا ضعف در سیگنال تصویر ممکن است به صورتهای مختلف نشان داده شود که مهمترین آنها عبارتند از :

  1. قطع شدن تصویر تلویزیون

  2. سفید شدن تصویر تلویزیون

  3. بهم ریختگی رنگهادر تصویر تلویزیون

  4. ایجاد خطوط عمودی و یا افقی در تصویر تلویزیون

علائم خرابی برد تیکان

سفید شدن تصویر تلویزیون در اثر خرابی برد تیکان

سفید شدن تصویر تلویزیون یکی از علائم خرابی برد تیکان تلویزیون است که بیشتر در تلویزیون های ال سی دی سامسونگ دیده می شود. در برد تی کان میزان روشنایی سیگنال تصویر کنترل و تنظیم می شود. با خرابی این بخش از برد تیکان و مختل شدن کارکرد آن روشنایی تصویر افزایش یافته و به شکل سفید شدن تصویر تلویزیون سامسونگ دیده می شود.

این ایراد در تلویزیون های ال سی دی سامسونگ سری 4 و 5 بیشتر دیده می شود اما با توجه به آمار مجموعه تعمیرات تلویزیون متوجه شده‌ایم که این ایراد در تیکان های ساخت سامسونگ ایجاد می شود. به طوری که حتی در بین تلویزیون های فیلیپس هم که از این نوع تیکان ها استفاده کرده‌اند هم دیده می شود.

خرابی برد تیکان تلویزیون سونی

علائم خرابی برد تیکان تلویزیون سونی با سایر تلویزیون ها یک تفاوت اساسی دارد و آن اینکه در تلویزیون های دیگر مانند ال جی ، سامسونگ و … وقتی برد تیکان خراب می شود ایراد ظاهری دیده می شود و می توان بر اساس آن اقدام به تعمیر تلویزیون و قطعات معیوب کرد. اما در تلویزیون های سونی به دلیل وجود سیستم عیب یاب داخلی (SELF CHECK) وقتی برد تیکان تلویزیون معیوب می شود مدار محافظ دستگاه فعال شده و دستگاه خاموش می‌شود. در این حالت چراغ پاور تلویزیون 5 بار چشمک می‌زند.

برد تیکان سونی

1 دیدگاه

  1. صادقی گفت:

    عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ