روشن نشدن تلویزیون سامسونگ

تلویزیونهای ال سی دی و ال ای دی سامسونگ بیشترین تعداد تلویزیونهای در حال استفاده را شامل می شود و همین امر باعث شده تا تعمیر تلویزیون سامسونگ در بخش تعمیرات تلویزیون جایگاه ویژه ای داشته باشد. در ادامه به بررسی یکی از ایرادهای متداول در این بخش یعنی روشن نشدن تلویزیون سامسونگ می پردازیم :

در مجموعه عملیات تعمیر تلویزیون ، روشن نشدن تلویزیون سامسونگ ( یا هر تلویزیون دیگری ) به صورت تئوری به خرابی دو برد محدود می شود برد پاور ساپلای یا برد تغذیه که به اختصار برد پاور نامیده می شود و مین برد تلویزیون که وظایف مختلفی از روشن کردن و کنترل چراغ استندبای تلویزیون تا پردازش صدا و تصویر را بعهده دارد.

برد پاور ساپلای یا تغذیه که وظیفه تامین ولتاژ کار سایر قسمتهای تلویزیون را بعهده دارد به چند دلیل نسبت به سایر قطعات تلویزیون امکان خرابی بیشتر دارد که عبارتند از :

 • توان تلفاتی بالاتر و در نتیجه تولید گرمای بیشتر
 • ارتباط با برق شهر که ممکن است نوسان و یا تغییرات ولتاژ داشته باشد
 • استفاده از قطعات با توان مصرفی بالاتر در این برد

 

روشن نشدن تلویزیون سامسونگ

دیر روشن شدن تلویزیون سامسونگ :

به جرات می توان گفت بیشترین ایرادی که یک تعمیرکار تلویزیون برطرف کرده ، ایراد دیر روشن شدن تلویزیون سامسونگ است که معمولا بر اثر خرابی خازن های خروجی پاور تلویزیون اتفاق می افتد و باعث می شود تا تلویزیون با تاخیر روشن شود و ابن تاخیر به مرور بیشتر می شود به نحوی که ممکن است در ابتدای ظهور ایراد تلویزیون بعد از مدت کوتاهی از فرمان روشن شدن ، روشن شود ولی بعد از مدتی استفاده به همین منوال ممکن است این زمان تا چند ساعت هم طول بکشد.

 

 

روشن نشدن تلویزیون سامسونگ

 

در طراحی قطعات الکترونیک گاهی قطعات به صورت سری در مدار قرار می گیرند ، در این حالت با خراب شدن قطعه و یا از کار افتادن آن جریان مدار قطع می شود و جریان برق به قطعات بعدی نمی رسد که مثالی که همه ما با آن بارها برخورد کردهایم قطع شدن فیوز است که باعث می شود جریان مدار قطع شده و مدار به طور کلی از کار بیفتد. اما خازن های صافی (یکسو ساز) به صورت موازی در مدار قرار می گیرند. در این حالت در صورت خرابی و معیوب شدن قطعه ، جریان الکتریسیته به قطعات بعدی می رسد اما بدون تاثیر قطعه صافی یا همان خازن.

در این حالت جریان ایجاد شده دارای ریپل و نا صاف است و سطح DC پایین تر از حد مجاز است و باعث می شود که قطعات بعدی به درستی تغذیه نشوند و عملکرد صحیح نداشته باشند بعنوان مثال آی سی سیستم کنترل که با ولتاژ ایجاد شده توسط پاور کار می کند کارکرد صحیحی نداشته و تلویزیون روشن نمی شود. از ویزگیهای مهم خازنها مخصوصا خازنهای الکترولیت که مورد نظر ماست اینست که به مرور ظرفیت آنها که بر اساس واحد فاراد سنجیده می شود کم می شود و ویژگی مهم دیگر اینکه در اثر عبور جریان و گرم شدن خازن مجددا این کم شدن ظرفیت بر طرف شده و همزمان با عبور جریان و گرم شدن خازن این کمبود ظرفیت جبران می شود و همین ویزگی علت دیر روشن شدن تلویزیون را کاملا توضیح می دهد.

یکی از اصول مهم در بخش تعمیر تلویزیون اصلاح ضعف هایی است که ممکن است در آینده به ایراد تبدیل شود. در تعمیر روشن نشدن تلویزیون سامسونگ ،عدم کیفیت خازن های مصرفی و همچنین نزدیک بودن ولتاژ وارده به خازن با ولتاژ کار آن از علتهای دیگر خرابی خازنها است که برای جایگزینی بهتر است از خازن های با ولتاژ بالاتر استفاده شود.

 

 

 

4 دیدگاه ها

 1. Alireza گفت:

  با سلام ممنون میشم اگه کمکمون کنید ..
  تلوزیون ما سامسونگه و امروز ظهر صدای تلوزیون رو روی سایلنت گذاشتیم اما دیگه صداش بر نگشت تا خاموشش کردیم بعد ک خاموش شد هنگ کرد اوایل صداش نمیومد و تصویر بد بود بعد دیگه اصن روشن نشد

 2. محمد گفت:

  سلام. ما یک تلویزیون 29 اینچ پارس داریم یه مدتی است که میخواهیم روشن کنیم زمانیکه دکمه کنترل رو میزنیم و تلویزیون روشن ميشه صفحه دیر میاد بالا همینکه صفحه میخواد بیاد بالا روشن بشه ناگهان خاموش ميشه و دوباره دکمه روشن شدن کنترل رو میزنیم و این کار را به دفعات زیاد میزنیم تا تصویر بالا بیاد و اونوقت که بالا میاد رنگ صفحه قاطی میکنه. در اوایل با ده پانزده بار که روشن خاموش میشد بالاخره تلویزیون روشن میشد بعدها شاید به چهل پنجاه بار رسید تا تلویزیون روشن بشه بیاد بالا بعدش دیگه کلا از کار افتاد و روشن نشد گذاشتیم کنار.آیا علت اون ممکنه خازن باشه یا چیز دیگه. ممنون میشم راهنمایی کنید

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، خرابی خازن های بخش پاور و یا هوریزنتال می تواند ایرادهایی شبیه توضیحات شما ایجاد کند اما بعلت بالا بودن عمر دستگاه امکان خرابی قطعات دیگر هم وجود دارد. ایراد بهم ریختگی رنگ می تواند ایرادی باشد که بعلت ایراد اول ایجاد شده باشد و یا ایراد دیگری باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ