تعمیر ویدئو VHS

تعمیر ویدئو VHS

در مجموعه لوازم صوتی و تصویری دستگاه های ویدئو بدلیل زنده کردن خاطرات قدیمی جایگاه خاصی دارند. در مجموعه تعمیر لوازم صوتی و تصویری هم بدلیل نیاز به دانش و قطعات خاص، تعمیر ویدئو VHS از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

عیب یابی و تعمیر ویدئو VHS

قبل از آنکه بخواهیم راجع به نحوه عیب یابی و تعمیر ویدئو در برندهای مختلف صحبت کنیم باید یک نکته مهم را یادآوری کنیم:

لطفا قبل از اقدام برای تعمیر ویدئو از دستکاری آن خودداری کنید.

این نکته را مهمترین نکته‌ای بدانید که می‌تواند تعمیر دستگاه ویدئو شما را سخت‌تر، پرهزینه‌تر و در مواردی غیر قابل انجام کند.

بسیاری از مصرف کنندگان قبل از آن که برای انجام تعمیر ویدئو به متخصص تعمیرات مراجعه کنند اقدام به باز کردن و دستکاری بخش‌های مختلف و مخصوصا قسمت‌های مکانیکی دستگاه می‌کنند. بسیاری از ویدئوها زمانی که فیلم داخل آنها است از کار می‌افتند. در این حالت فیلم داخل ویدئو گیر می‌کند. به دلایل مختلف مصرف کنندگان سعی می‌کنند فیلم را از ویدئو خارج کنند.

مشکل از جایی شروع می‌شود که مصرف کنندگان روش صحیح خارج کردن فیلم گیر کرده داخل مکانیزم ویدئو را بلد نیستند. معمولا در این حالت فشار زیادی به قطعات مختلف مکانیزم وارد می‌کنند. باعث شکستگی قطعات مختلف مانند چرخ دنده‌ها و یا آسیب دیدگی قطعات مختلف مکانیزم می‌شوند. بسیاری از این قطعات به صورت یدکی نایاب هستند و همین مساله تعمیر ویدئو را غیر ممکن می‌کند.

 

تعمیر ویدئو vhs

تعمیر دستگاه ویدیو قدیمی

تعمیر ویدئو بدلیل استفاده از قطعات مکانیکی در کنار قطعات الکترونیکی مجموعه متنوعی را شامل می شود. تعمیرکار دستگاه ویدئو باید اطلاعات مختلفی راجع به تعمیر بخش های مکانیکی مانند تایمینگ ، اصول کار قطعات مکانیکی و آسانسورها ، سنسورها ، مدارات کنترل و پردازش تصویر داشته باشد تا بتواند ایرادهای مختلف ایجاد شده در این دستگاه ها را تعمیر کند.

شایع‌ترین ایرادهایی که در تعمیر ویدئو دیده می‌شود عبارتند از :

 1. دستگاه ویدئو فیلم را قبول نمی‌کند
 2. دستگاه ویدئو فیلم را خارج (اجکت) نمی‌کند
 3. روشن نشدن ویدئو VHS
 4. خرابی تصویر خروجی ویدئو VHS

 

 

تعمیر ویدئو VHS آیوا

شرکت آیوا در ایران با دستگاه ویدئو شناخته شد. مدل های 101 ، 102 از معروفترین محصولات این کمپانی بودند که به دلیل طراحی ساده و کاربردی و قیمت مناسب بسایر معروف شدند.

هنوز هم عمده دستگاه های ویدئو موجود و در حال استفاده متعلق به برند آیوا هستند و اکثریت موارد مراجعه تعمیر ویدئو VHS هم متعلق به همین دستگاهها است. در ادامه راجع به ایرادهای ایجاد شده در این دستگاه ها و نحوه تعمیر آنها بیشتر توضیح می دهیم.

تعمیر ویدئو (VHS) سونی

شرکت سونی و تولیدات آن همیشه در بین ما ایرانیها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است. هر چند شرکت‌هایی مانند آیوا و پاناسونیک در فروش دستگاههای ویدئو موفق‌تر بودند اما مشتریان سونی همواره به این برند وفادار بوده و محصولات آن را خریداری کرده‌اند.

 

تعمیر ویدئو vhs سونی

تعمیر ویدئو پاناسونیک

دستگاه ویدئو در واقع از نظر کارکرد بر عکس دوربین های فیلم برداری عمل می کند. شاید به همین دلیل طراحان و سازندگان دوربین های فیلمبرداری حرفه‌ای مانند پاناسونیک در بخش تولید ویدئو هم بسیار خوب عمل می کردند. تعمیر ویدئو پاناسونیک هم به مانند تعمیر سایر لوازم این کمپانی حرفه ای نیازمند تخصص و توانایی بالایی است.

ویدئوهای پاناسونیک در زمان خود عموما بوسیله مونتاژکاران فیلم مورد استفاده قرار می گرفت. وجود امکاناتی مانند عقب و جلو بردن زمان فیلم در حد فریم به فریم به این متخصصین اجازه می‌داد تا کاست‌های VHS را با دقت قابل قبولی تدوین کنند.

video vhs panasonic repair

کثیف شدن هد ویدئو و تمیز کردن آن

فیلم های VHS به طور مستقیم و فیزکی با هد دستگاه ویدئو در ارتباط هستند و ساختار فیزیکی و مستعد پذیرش آلودگی و گرد و غبار باعث می شود که کثیف شدن هد ویدئو یکی از ایرادهای شایع در بین دستگاه های مختلف ویدئو باشد.

عموم تعمیرکاران ویدئو برای تمیز کردن هد ویدئو از اسپری خشک و کاغذهای خاص استاندارد استفاده می کنند و این کار را بادقت و حساسیت بالایی انجام می دهند چرا که به راحتی ممکن است به هد دستگاه آسیب برسد.

استفاده از نوارهای هد پاک کن خیلی صحیح نیست و ممکن است به هد دستگاه آسیب بزند.

video vhs repair

چگونه هد ویدئو را تمیز کنیم ؟

تمیز کردن هد ویدئو اقدامی است که بسیاری از جوان‌های قدیم تجربه آن را دارند. توجه داشته باشید که سالهای طولانی استفاده از ویدئو قانونی نبوده است. شاید به همین دلیل لازم بود که بتوانید نیازهای اولیه دستگاه مثل تمیز کردن هد ویدئو و یا خارج کردن نوار گیر کرده را خودتان برطرف کنید و در موارد مهمتر به مراکز تعمیر ویدئو VHS مراجعه کنید.

هد ویدئو به دلیل ارتباط فیزیکی مستقیم با نوار استعداد جذب آلودگی بالایی دارد. اگر روش صحیح تمیز کردن هد ویدئو را بلد هستید سالی یکبار هد ویدئو مصرفی خود را تمیز کنید.

برای تمیز کردن هد ویدئو به هیچ ابزار خاص و ویژه‌ای نیاز نیست. می توانید از کاغذ سفید معمولی (کاغذ دفتر و یا حتی کناره روزنامه) و یک ماده پاک کننده مانند الکل و یا اگر دسترسی دارید از تینر 10000 و ترجیحا 20000 استفاده کنید.کاغذ را به مایع پاک کننده آغشته کنید و در حالی که دستگاه خاموش است با فشار بسیار ملایم روی هد قرار دهید. سپس با چرخش هد بخش های مختلف را به کاغذ ساییده و گرد و غبار و آلودگی هایی که روی هد یا هد های دستگاه چسبیده است را به آرامی تمیز کنید. در انتها صبر کنید تا رطوبت ایجاد شده به طور کامل از روی قطعات الکترونیکی از بین برود.

اگر روش درست تمیز کردن هد ویدئو را نمی دانید به دلیل آسیب پذیر بودن این قطعه از دستکاری دستگاه اکیدا خودداری کنید.

خرابی مکانیزم دستگاه ویدئو

همانطور که گفتیم تعمیر ویدئو VHS شامل دو بخش می شود :

1.  تعمیر بخش مکانیزم       2.     قطعات الکترونیکی

بخش مکانیزم همانطور که عموم می دانند وظیفه داخل کشیدن و لودینگ فیلم را بعهده دارد. برگشت و خارج کردن فیلم ویدئو از دستگاه هم بخش پایانی وظیفه مکانیزم دستگاه های ویدئو است.

ایرادهای مختلفی که در بخش مکانیزم ویدئوها اتفاق می افتد عبارتست از :

 1. ویدئو فیلم را قبول نی کند
 2. فیلم ویدئو در دستگاه گیر می کند
 3. عقب و جلو بردن فیلم کار نمی کند
 4. دستگاه ویدئو فیلم را خارج (اجکت) نمی کند

بخش ویژه ای در مجموعه رایان ارائه خدمات تعمیر ویدئو VHS را بعهده دارد. متخصص ویژه این بخش ضمن داشتن تجربه بالا و تخصص لازم خدمات کاملی را جهت تعمیر ویدیو در برندهای مختلف ارائه می دهد.

13 دیدگاه ها

 1. mohamad گفت:

  دیدگاه بنده صرفا جهت یادگیری وتجربه بوده واز مهندسین دست اندر کار تشکر مینمایم

 2. kazem گفت:

  لطفا آدرسی برای ارسال ویدیو خراب جهت تعمیر بفرمائید. با تشکر

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، آدرس واحد پذیرش دستگاه های حضوری : پایین تر از میدان جمهوری | انتهای کوچه عبداله زاده | بن بست بی نام | پلاک یک | لطفا قبل از ارسال با شماره 66593629 هماهنگ بفرمایید.

 3. فرهاد گفت:

  سلام . من یک دستگاه ویدئو نوار کوچک سونی بتاماکس تی سون T7 دارم میخوام تعمیر شود. آیا مرکز شما انجام میدهد؟ با تشکر.

 4. امید گفت:

  باسلام. دستگاه ویدیو ما هنگام وارد شدن نوار کاست آنرا قبول میکند ولی فیلم درون دستگاه نمیچرخد.اگر امکان دارد راهنمایی کنید.با تشکر

 5. رامین گفت:

  سلام ببخشید من دستگاهم رنگ ویدئو رو سیاه و سفید کرده چیکار کنم

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، سیستم رنگ خروجی را کنترل کنید. معمولا کلید انتخاب سیتم رنگ خروجی در پشت دستگاههای ویدئو به صورت دستی وجود دارد. این کلید دارای 3 حالت PAL – AUTO – NTSC هست. این سیستم رنگ باید با سیستم رنگ تلویزیون مشابه باشد. مثلا هر دو روی پال یا هر دو روی NTSC باشد. در حالت AUTO سیستم رنگ به صورت اتوماتیک توسط خود دستگاه انتخاب می شود.

 6. ماهان گفت:

  سلام.دستگاه من فیلم رو قبول نمونه و میاد بیرون.دلیل چیست.هد رو هم تمیز کردم ولی کماکان مشکل نپذیرفتن فیلم پابرجاست..

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، دستگاه شما مشکل سخت افزاری دارد. تمیز کردن هد ویدئو زمانی موثر است که هد در انتقال سیگنال RF تصویر به درستی عمل نکند. در این ایراد باید سنسورهای بخش مکانیزم را کنترل کنید. سپس به سراغ مراحل بعدی کارکرد مکانیزم ویدئو بعد از وارد شدن فیلم بروید.

 7. زارع گفت:

  سلام دوستان
  دستگاه ویدیو من وقتی روشن میکنم همش میزنه demo چیزی هم پخش نمیکنه و اصلا play نمیاد
  مدل دستگاه aiva fx20هست لطفا راهنمایی کنید

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، دستگاه شما ایراد ندارد و نیازی به تعمیر ویدئو ندارد. دستگاه شما در حالت DEMO قرار گرفته و باید با استفاده از تنظیمات روی دستگاه از این حالت خراج شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ