تعمیر ویدئو VHS

در مجموعه لوازم صوتی و تصویری دستگاه های ویدئو بدلیل زنده کردن خاطرات قدیمی جایگاه خاصی دارند و در مجموعه تعمیر لوازم صوتی و تصویری هم بدلیل نیاز به دانش و قطعات خاص ، تعمیر ویدئو VHS از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

تعمیر دستگاه ویدیو قدیمی

تعمیر ویدئو بدلیل استفاده از قطعات مکانیکی در کنار قطعات الکترونیکی مجموعه متنوعی را شامل می شود و تعمیرکار دستگاه ویدئو باید اطلاعات مختلفی راجع به تعمیر بخش های مکانیکی مانند تایمینگ ، اصول کار قطعات مکانیکی و آسانسورها ، سنسورها ، مدارات کنترل و پردازش تصویر داشته باشد تا بتواند ایرادهای مختلف ایجاد شده در این دستگاه ها را تعمیر کند.

تعمیر ویدئو VHS

تعمیر ویدئو VHS آیوا

شرکت آیوا در ایران با دستگاه ویدئو شناخته شد. مدل های 101 ، 102 از معروفترین محصولات این کمپانی بودند که به دلیل طراحی خوبی که داشتند ایرادهای محدودی روی آنها ایجاد می شود و خریداران بسیار راضی بودند.

هنوز هم عمده دستگاه های ویدئو موجود و در حال استفاده متعلق به برند آیوا هستند و اکثریت موارد مراجعه تعمیر ویدئو VHS هم متعلق به همین دستگاه ها است. در ادامه راجع به ایرادهای ایجاد شده در این دستگاه ها و نحوه تعمیر آنها بیشتر توضیح می دهیم.

تعمیر ویدئو پاناسونیک

دستگاه ویدئو از نظر کارکرد بر عکس دوربین های فیلم برداری عمل می کند و به همین دلیل طراحان و سازندگان دوربین های فیلم برداری حرفه ای مانند پانسونیک در بخش تولید ویدئو هم بسیار خوب عمل می کردند.تعمیر ویدئو پاناسونیک هم به مانند تعمیر سایر لوازم این کمپانی حرفه ای نیازمند تخصص و توانایی بالایی است و ویدئوهای پاناسونیک در زمان خود عموما بوسیله مونتاژکاران فیلم مورد استفاده قرار می گرفت.

video vhs panasonic repair

تعمیر ویدئو VHS

عیوب متداول

کثیف شدن هد ویدئو و تمیز کردن آن

فیلم های VHS به طور مستقیم و فیزکی با هد دستگاه ویدئو در ارتباط هستند و ساختار فیزیکی و مستعد پذیرش آلودگی و گرد و غبار باعث می شود که کثیف شدن هد ویدئو یکی از ایرادهای شایع در بین دستگاه های مختلف ویدئو باشد.

عموم تعمیرکاران ویدئو برای تمیز کردن هد ویدئو از اسپری خشک و کاغذهای خاص استاندارد استفاده می کنند و این کار را بادقت و حساسیت بالایی انجام می دهند چرا که به راحتی ممکن است به هد دستگاه آسیب برسد.

استفاده از نوارهای هد پاک کن خیلی صحیح نیست و ممکن است به هد دستگاه آسیب بزند.

video vhs repair

چگونه هد ویدئو را تمیز کنیم

تمیز کردن هد ویدئو اقدامی است که بسیاری از جوان‌های قدیم تجربه آن را دارند. توجه داشته باشید که سالهای طولانی استفاده از ویدئو قانونی نبوده است. شاید به همین دلیل لازم بود که بتوانید نیازهای اولیه دستگاه مثل تمیز کردن هد ویدئو و یا خارج کردن نوار گیر کرده را خودتان برطرف کنیدو در موارد مهمتر به مراکز تعمیر ویدئو VHS مراجعه کنید. هد ویدئو به دلیل ارتباط فیزیکی مستقیم با نوار استعداد جذب آلودگی بالایی دارد. اگر روش صحیح تمیز کردن هد ویدئو را بلد هستید سالی یکبار هد ویدئو مصرفی خود را تمیز کنید.

برای تمیز کردن هد ویدئو به هیچ ابزار خاص و ویژه‌ای نیاز نیست. می توانید از کاغذ سفید معمولی (کاغذ دفتر و یا حتی کناره روزنامه) و یک ماده پاک کننده مانند الکل و یا اگر دسترسی دارید از تینر 10000 و ترجیحا 20000 استفاده کنید.کاغذ را به مایع پاک کننده آغشته کنید و در حالی که دستگاه خاموش است با فشار بسیار ملایم روی هد قرار دهید ، سپس با چرخش هد بخش های مختلف را به کاغذ ساییده و گرد و غبار و آلودگی هایی که روی هد یا هد های دستگاه چسبیده است را به آرامی تمیز کنید.

در انتها صبر کنید تا رطوبت ایجاد شده به طور کامل از روی قطعات الکترونیکی از بین برود.

اگر روش درست تمیز کردن هد ویدئو را نمی دانید به دلیل آسیب پذیر بودن این قطعه از دستکاری دستگاه اکیدا خودداری کنید.

خرابی مکانیزم دستگاه ویدئو

همانطور که گفتیم تعمیر ویدئو VHS شامل دو بخش می شود :

1.  تعمیر بخش مکانیزم       2.     قطعات الکترونیکی

بخش مکانیزم همانطور که عموم می دانند وظیفه داخل کشیدن و لودینگ فیلم را بعهده دارد. برگشت و خارج کردن فیلم ویدئو از دستگاه هم بخش پایانی وظیفه مکانیزم دستگاه های ویدئو است.

ایرادهای مختلفی که در بخش مکانیزم ویدئوها اتفاق می افتد عبارتست از :

 1. ویدئو فیلم را قبول نی کند
 2. فیلم ویدئو در دستگاه گیر می کند
 3. عقب و جلو بردن فیلم کار نمی کند
 4. دستگاه ویدئو فیلم را خارج (اجکت) نمی کند

بخش ویژه ای در مجموعه رایان ارائه خدمات تعمیر ویدئو VHS را بعهده دارد. متخصص ویژه این بخش ضمن داشتن تجربه بالا و تخصص لازم خدمات کاملی را جهت تعمیر ویدیو در برندهای مختلف ارائه می دهد.

7 دیدگاه ها

 1. mohamad گفت:

  دیدگاه بنده صرفا جهت یادگیری وتجربه بوده واز مهندسین دست اندر کار تشکر مینمایم

 2. kazem گفت:

  لطفا آدرسی برای ارسال ویدیو خراب جهت تعمیر بفرمائید. با تشکر

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، آدرس واحد پذیرش دستگاه های حضوری : پایین تر از میدان جمهوری | انتهای کوچه عبداله زاده | بن بست بی نام | پلاک یک | لطفا قبل از ارسال با شماره 66593629 هماهنگ بفرمایید.

 3. فرهاد گفت:

  سلام . من یک دستگاه ویدئو نوار کوچک سونی بتاماکس تی سون T7 دارم میخوام تعمیر شود. آیا مرکز شما انجام میدهد؟ با تشکر.

 4. امید گفت:

  باسلام. دستگاه ویدیو ما هنگام وارد شدن نوار کاست آنرا قبول میکند ولی فیلم درون دستگاه نمیچرخد.اگر امکان دارد راهنمایی کنید.با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ